Scenariusz Dzień Edukacji Narodowej
Przygotowanie i prowadzenie: ………………………..
Data spotkania: 19.10.2018 r.
Grupa : I Misie.
Podstawa programowa:
Obszar II pkt. 2
Obszar IV pkt. 1,7,20
Cele spotkania:
Dziecko:
uczestniczy w krótkich występach przygotowanych dla personelu przedszkola,
odczuwa przynależność do społeczności przedszkolnej,
próbuje posługiwać się intonacją głosu i gestem odpowiednio do treści inscenizacji,
współpracuje z kolegami w czasie występu,
czuje się swobodnie na scenie,
wie, że swoim występem sprawia radość innym,
orientuje się w rolach społecznych pełnionych przez personel przedszkola,
zna z imienia cały personel przedszkola .
Forma pracy:
Zbiorowa.
Metody pracy:
słowna: recytacja, śpiewanie piosenek, inscenizacja,
czynna: taniec.
Pomoce dydaktyczne:
Płyta CD
Przebieg spotkania:
Przywitanie:
Witam wszystkich na tej sali
i o ciszę wielką proszę.
Damy dla Was przedstawienie o warzywach i straganie.
Być aktorem trudna sprawa. Nie każdemu biją brawa.
Ale mówiąc między nami, nas witają oklaskami.
Piosenka „Jarzynowy wóz”
Ref. Jechał, jechał wóz,
smaczne rzeczy wiózł,
tur, tur, tur, turkotał,
smaczne rzeczy wiózł.
1. Tu marchew czerwona,
kapusta zielona,
rzodkiewek różowe kuleczki,
w złocistym kolorze słonecznik.
Ref. Tur, Tur, tur, tur,
Tur, Tur, tur, tur,
Tur, Tur, tur, tur, tur
jechał, jechał wóz,
smaczne rzeczy wiózł,
tur, tur, tur, turkotał,
smaczne rzeczy wiózł.
2. Tu strąki fasoli
i bobu do woli,
szpinaku zielona tam góra,
i burak pąsowy jak burak.
Na straganie (inscenizacja)
Narrator: Na straganie w dzień targowy, takie słyszy się rozmowy:
Szczypiorek:
Może pan się o mnie oprze, pan tak więdnie Panie Koprze
Koper:
Cóż się dziwić, mój Szczypiorku, leżę tutaj już od wtorku!
Narrator:
Rzece na to Kalarepka
Kalarepa:
spójrz na Rzepę – ta jest krzepka!
Narrator:
Groch po brzuchu Rzepę klepie:
Groch:
Jak tam Rzepo? Coraz lepiej?
Rzepa:
Dzięki, dzięki panie Grochu, jakoś żyje się po trochu.
Narrator:
Lecz Pietruszka - z tą jest gorzej – blada, chuda, spać nie może.
Seler:
A to feler – westchnął Seler.
Narrator:
Burak stroni od Cebuli, a Cebula doń się czuli:
Cebula:
Mój Buraczku, mój czerwony, czyżbyś nie chciał takiej żony?
Narrator:
Burak tylko nos zatyka:
Burak:
Niech no pani prędzej zmyka, ja chcę żonę mieć buraczą, bo przy pani wszyscy płaczą.
Taniec cebula i burak
Seler:
A to feler – westchnął Seler.
Narrator:
Naraz słychać głos Fasoli:
Fasola:
Gdzie się pani tu gramoli?!
Brukselka:
Nie bądź dla mnie taka wielka!
Narrator:
Odpowiada jej Brukselka.
Marchewka:
Widzieliście, jaka krewka!
Narrator:
Zaperzyła się Marchewka. Niech rozsądzi nas Kapusta!
Wszyscy:
Co Kapusta głowa pusta
Narrator:
A Kapusta rzece smutnie:
Kapusta:
Moi drodzy, po co kłótnie, po co wasze swary głupie wnet i tak zginiecie w zupie!
Seler:
A to feler – westchnął Seler.
Piosenka „Jarzynowy wóz”(sam refren)
Ref. Jechał, jechał wóz,
smaczne rzeczy wiózł,
tur, tur, tur, turkotał,
smaczne rzeczy wiózł.
Życzenia
Dla Naszych Pań –każdy wie przecież,
Zrobimy wszystko, wszystko na świecie.
Zróbmy na przykład stół z czekolady,
W stole cukierków pełne szuflady.
Albo kalendarz, w którym wciąż świeci słońce,
Wakacje trwają cztery miesiące.
Panie się cieszą, my jeszcze więcej
I razem z Paniami klaszczemy w ręce.
Wszyscy się śmieją, radość jest wszędzie,
I nam i Panią przyjemnie będzie.
Bo my dla Pań każdy wie przecież,
Zrobimy wszystko, wszystko na świecie.
Piosenka „Przedszkole drugim domem”
1.Gdy dzień wstaje i wita świat,
ranną porą wstaję i ja.
Mama pomaga ubierać się,
do przedszkola prowadzi mnie.
Ref. Ja chodzę tam co dzień,
obiadek dobry jem,
a po spacerze w sali
wesoło bawię się,
kolegów dobrych mam,
nie jestem nigdy sam,
przedszkole domem drugim jest.
2. Czasem rano trudno mi wstać.
Chciałoby się leżeć i spać,
lecz na mnie auto czeka i miś.
W co będziemy bawić się dziś?
Ref. Ja chodzę tam co dzień...
3. Zamiast mamy Panią tu mam,
bardzo dużo wierszyków znam.
Śpiewam i tańczę, wesoło mi
i tak płyną przedszkolne dni.
Ref. Ja chodzę tam co dzień...