Konspekt
Klasa II
Temat: Polska we współczesnym świecie.
Główne zagadnienia lekcji:
Cele polskiej polityki zagranicznej.
Dlaczego sojusz z USA ma charakter strategiczny?
Stosunki Polski z krajami Unii Europejskiej.
Stosunki Polski z krajami byłego bloku wschodniego.
Pojęcia ambasady i konsulatu.
Cele lekcji:
Ogólne:
Określenie celów polskiej polityki zagranicznej.
Wyjaśnienie dlaczego polityka zagraniczna względem USA ma charakter strategiczny.
Przedstawienie stosunków Polski z jej sąsiadami.
Wyjaśnienie czym jest konsulat a czym ambasada.
Operacyjne:
Po zakończonych lekcjach uczeń potrafi:
Podać cele polskiej polityki zagranicznej.
Wyjaśnić dlaczego stosunki Polski z USA są strategiczne.
Przedstawić stosunki Polski z krajami UE, szczególni z tym sąsiadującymi z Polską.
Wyjaśnić dlaczego stosunki Polski z wschodnimi sąsiadami są gorsze niż z pozostałymi.
Podać definicję ambasady oraz konsulatu.
Metody dydaktyczne
Pogadanka
Praca z mapą
Środki dydaktyczne:
- Podręcznik do klasy II gimnazjum: Wiedza o społeczeństwie 2, E. Dobrzycka, K. Makara, OPERON, Gdynia, 2010
- mapa konturowa Polski i jej sąsiadów
Przebieg lekcji:
Czynności porządkowe:
Przywitanie praktykanta z uczniami
Sprawdzanie obecności.
Praktykant podaje temat lekcji: „Polska we współczesnym świecie”, zapisując go na tablicy i prosząc uczniów by zapisali go w zeszytach.
Następnie przedstawia krótko czego będzie dotyczyła dzisiejsza lekcja.
Na wstępie praktykant rozdaje uczniom mapy konturowe Europy a następnie rysuje na tablicy kontury granic Polski.
Prosi by uczniowie podali z jakimi państwami graniczy Polska a kolejno owe państwa zaznaczyli na swoich mapach. Prosi także o podanie stolic i zwraca uwagę na naszych rosyjskich sąsiadów, prosząc by uczniowie podali jak nazywa się poprawnie ta część Federacji Rosyjskiej.
Kolejno przystępuje do omówienia polityki zagranicznej Polski. Prosi uczniów o wyjaśnienie własnymi słowami czym jest polityka zagraniczna, jak nazywa się organ tym zajmujący i kto jest ministrem spraw zagranicznych. Gdy uczniowie odpowiedzą podaje fachowa definicje polityki zagranicznej.
Następnie przechodzi do omówienia jaki stosunki łączą nas z poszczególnymi sąsiadami. Zaczyna od tych, którzy wraz z Polska należą do Unii Europejskiej. Mówi o znaczeniu Polski w Parlamencie europejskim ze względu na liczbę ludności.
Skupia się również na stosunkach z Niemcami, przedstawia tło historyczne owych stosunków a następnie wspomina ociepleniu stosunków i o powstaniu Trójkąta Weimarskiego- wyjaśnia jakie państwa do niego należą i czym się charakteryzuje. Wspomina również o relacjach polsko- niemieckich na terenie Opolszczyzny, wspomina m.in. o dwujęzycznych nazwach miejscowości.
Kolejno wspomina o Grupie Wyszehradzkiej- tłumaczy jakie państw wchodzą w jej skład i w jakim celu owa grupa powstała.
Uogólnia, że nasze stosunki z sąsiadami zachodnimi i południowymi są bardzo dobre.
Zwraca uwagę, że stosunki międzynarodowe nie są najlepsze w przypadku naszych wschodnich sąsiadów. Wspomina także, że spora część dzisiejszej Litwy, Białorusi czy Ukrainy był przed wojną ziemiami należącymi do Polski, a świadomość narodowa owych krajów zaczęła budzić się dopiero w XIX wieku.
Mówi, iż najgorzej sytuacja wygląda na Białorusi, szczególnie dla mieszkających tam Polaków. Nieco lepsze stosunki mamy z Ukrainą, po tzw. pomarańczowej rewolucji. Wspomina również, iż Polska jest swego rodzaju pomostem między krajami byłego ZSRR a Unią Europejską, dąży także to wprowadzenia pełnej demokracji, szczególnie na Białorusi.
Następnie prosi uczniów by zwrócili uwagę na nasze stosunki z Litwą: Rzeczpospolita Obojga Narodów, zajęcie Wilna przez Piłsudskiego. Mówi, iż Polska i Litwa od zawsze były ze sobą w jakiś sposób związane.
Praktykant zwraca także uwagę uczniów na stosunki z Rosją, które zawsze były napięte (komunizm, sprawa gazu), ale w tej chwieli po katastrofie smoleńskiej nieco się ociepliły.
Kolejno wspomina o programie Partnerstwa Wschodniego- tłumaczy kogo ono dotyczy i na czym polega.
Skupia się również na wyjątkowych stosunkach łączących nas z USA- po 11 września Polska deklaruje się walczyć z terroryzmem, wysyła wojska do Iraku, a następie do Afganistanu. Praktykant wspomina również o problemie tarczy antyrakietowej, która miała powstać na terenie naszego kraju.
Na koniec lekcji praktykant przechodzi do omówienia pojęcia ambasady i konsulatu. Mówi o różnicach między nimi, a także dlaczego takie miejsca są potrzebne. Tłumaczy czym jest wiza oraz jakie kompetencje posiada konsul.