Wiedza o społeczeństwie


Konspekt

Klasa II



Temat: Integracja europejska.



Główne zagadnienia lekcji:



  1. Cele lekcji:



  1. Ogólne:

  1. Zapoznanie ucznia z zarysem historii Unii Europejskiej i osobami jej twórców.

  2. Przedstawienie w jakim czasie przystępowały do Unii poszczególne państwa.

  3. Wymienienie najważniejszych instytucji unijnych.

  4. Ukazanie jak wyglądała droga Polski do integracji europejskiej.



  1. Operacyjne:

Po zakończonych lekcjach uczeń potrafi:

  1. Przedstawić krótko historię powstania Unii Europejskiej.

  2. Podąć nazwiska jej twórców.

  3. Podać chronologicznie jakie państwa przystępowały do Unii w danym roku.

  4. Wymienić najważniejsze unijne instytucje.

  5. Przedstawić historię integracji Polski z Unią Europejską.



  1. Metody dydaktyczne

  1. Pogadanka

  2. Elementy wykładu

  3. Praca z mapą

  4. Burza mózgów

  5. Praca z podręcznikiem



  1. Środki dydaktyczne:

- Podręcznik do klasy II gimnazjum: Wiedza o społeczeństwie 2, E. Dobrzycka, K. Makara, OPERON, Gdynia, 2010

- mapa konturowa Europy

- mapa ścienna: Integracja europejska



  1. Przebieg lekcji:



  1. Czynności porządkowe:

  1. Przywitanie praktykanta z uczniami

  2. Sprawdzanie obecności.



  1. Praktykant podaje temat lekcji: „Integracja europejska”, zapisując go na tablicy i prosząc uczniów by zapisali go w zeszytach.

  2. Następnie przedstawia krótko czego będzie dotyczyła dzisiejsza lekcja oraz robi krótki wstęp do lekcji zadając uczniom pytanie: Czy Unia przynosi Polsce jakieś korzyści? Jeżeli tak to jakie? Uczniowie odpowiadają, a praktykant każdą odpowiedź odpowiednio komentuje.

  3. Kolejno zwraca uwagę, iż Europa by się zjednoczyć musiała przejść długą drogę. Wspomina o historycznym zarysie integracji (Cesarstwo Rzymskie, Państwo Karola Wielkiego, państwo Napoleona).

  4. W dalszym toku lekcji przechodzi do konkretnych działań mających na celu zjednoczenie Europy. Wpierw wspomina o ojcach integracji: Adenauer, Schuman, Monet, Spaak, Gasperi. O każdej z osób praktykant mówi z skąd pochodzili i jakie funkcje pełniki w swoich państwach.

  5. Praktykant zwraca uwagę, że pomysł zjednoczenia Europy narodził się przede wszystkim z obawy, by nie powtórzyła się już więcej sytuacja jaką były obie wojny oraz by państwa ententy miały pod kontrolą rozwijające się po wojnie Niemcy.

  6. Kolejno prosi uczniów by ci zrobili sobie w zeszytach tabelkę. Podzielili ją na 5 części: nazwa układu, państwa uczestniczące, rok podpisania, miejsce podpisania, czego dotyczył. Prosi by uczniowie przeczytali tekst zawarty w podręczniku na stronach 18-19. Po przeczytaniu praktykant wraz z uczniami wypełnia tabelkę.

  7. Po wykonaniu poprzedniego zadania praktykant podchodzi do mapy ściennej. Prosi jednego z uczniów by rozdał klasie mapy konturowe Europy. Uczniowie wyciągają kredki lub kolorowe pisaki. Praktykant pokazuje etapy tworzenia się Unii Europejskiej. Wskazuje jakie kraje w danym roku wstępowały do Unii i prosi by uczniowie każdą grupę państw zaznaczali innymi kolorami i napo stawie kolorów stworzyli legendę do mapy.

  8. W dalszej części lekcji praktykant omawia najważniejsze instytucje Unii Europejskiej: Rady Europejskiej, Rady Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego (osoba Jerzego Buzka), Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Trybunał Obrachunkowy, Europejski Bank Centralny, Komitet ekonomiczno Społeczny, Komitet Regionów.

  9. Na koniec lekcji przystępuje do omówienia drogi Polski do integracji z Unią: Układ Europejski, Komitet Integracji Europejskiej, 1 V 2004- przystąpienie do UE.