Społeczeństwo jako szczególny rodzaj zbiorowości konspekt WoS kl I gim

Wiedza o społeczeństwie


Konspekt

Klasa I



Temat: Społeczeństwo jako szczególny rodzaj zbiorowości.



Główne zagadnienia lekcji:



  1. Cele lekcji:



  1. Ogólne:

  1. Wyjaśnienie co oznacza, że człowiek jest istotą biologiczną, rozumną oraz społeczną.

  2. Wyjaśnienie pojęcia procesu socjalizacji.

  3. Podanie przykładów cech nabytych i wrodzonych.

  4. Wyjaśnienie pojęcia systemu wartości oraz podanie przez uczniów przykładu ich systemu wartości.

  5. Objaśnienie pojęć klasy i warstwy społecznej poprzez cechy charakterystyczne i przykłady



  1. Operacyjne:

Po zakończonych lekcjach uczeń potrafi:

  1. Wyjaśnić dlaczego człowiek jest istotą biologiczną, rozumną i społeczną.

  2. Powiedzieć na czym polega proces socjalizacji.

  3. Wyjaśnić czym różnią się cechy nabyte od wrodzonych oraz podać przykłady.

  4. Objaśnić czym jest system wartości i określić swój własny.

  5. Wytłumaczyć różnice między klasą oraz warstwą oraz podać rodzaje i konkretne przykłady.



  1. Metody dydaktyczne

  1. Pogadanka

  2. Elementy wykładu

  3. Praca z podręcznikiem



  1. Środki dydaktyczne:

- Podręcznik do klasy I gimnazjum: Wiedza o społeczeństwie 1, E. Dobrzycka, K. Makara, OPERON, Gdynia, 2009



  1. Przebieg lekcji:



  1. Czynności porządkowe:

  1. Przywitanie praktykanta z uczniami

  2. Sprawdzanie obecności.



  1. Praktykant podaje temat lekcji: „Społeczeństwo jako szczególny rodzaj zbiorowości”, zapisując go na tablicy i prosząc uczniów by zapisali go w zeszytach.

  2. Następnie przedstawia krótko czego będzie dotyczyła dzisiejsza lekcja.

  3. Na wstępie praktykant zadaje pytanie: Czy pamiętacie z historii jak wyglądała ewolucja człowieka? Po uzyskaniu odpowiedzi praktykant zadaje kolejne pytanie: Jak myślicie jakie wydarzenie najbardziej wpłynęło na rozwój pierwszych cywilizacji? Gdy uczniowie odpowiedzą, iż była to rewolucja neolityczna praktykant rozwija tę myśli pytając: Skoro człowiek prowadził osiadły tryb życia, zaczął produkować więcej żywności to co zaczęło wzrastać? Po uzyskaniu odpowiedzi praktykant dodaje, że także wynalazki wpływały na polepszenie warunków życia oraz uniezależnieniu się od samej natury.

  4. Następnie praktykant prosi by uczniowie otworzyli podręczniki na stronie 8 i przeczytali rozdział wyjaśniający dlaczego człowiek jest istotą biologiczną, rozumną i społeczną. Uczniowie mają ok. 2 minut na przeczytanie tekstu.

  5. Po upływie wyznaczonego czasu praktykant zadaje pytanie: Dlaczego człowiek jest istotą biologiczną? Uczniowie odpowiadają a praktykant komentuje każdą z podanych odpowiedzi. Zadaje kolejne pytanie: Czym różnimy się od zwierząt? Gdy pada odpowiedź: ludzie myślą praktykant zadaje inne pytanie: skoro myśli to jest istotą rozumną, ale dlaczego jeszcze? Uczniowie podają odpowiedzi w oparciu o podręcznik.

  6. Następnie praktykant przechodzi do omówienia człowieka jako istoty społecznej. Mówi, iż człowiek jest istota społeczną gdyż wie, że istnieje, jest blisko związany ze swoim otoczeniem a także rodzi się i żyje w społeczeństwie.

  7. Zadaje pytanie: Czy w takim razie Tarzan był istotą społeczną? Jeżeli uczniowie odpowiedzą nie, pyta dlaczego?

  8. Następnie przechodzi do omówienia pojęcia procesu socjalizacji. Prosi by uczniowie podali różnice między cechami wrodzonymi a nabytymi i podali konkretne przykłady.

  9. Mówi również, iż jeżeli każdy z nas żyje w społeczeństwie kształtuje się dzięki temu system wartości. Tłumaczy na czym owy system polega i prosi by uczniowie na zadanie domowe przedstawili swój system wartości za pomocą piramidy, zaczynając od wierzchołka czyli od tego co dla nich najważniejsze.

  10. Kolejno wyjaśnia pojęcie społeczeństwa, dzieli je na małe i duże a także zwraca uwagę na różnice między różnymi społeczeństwami podając przykłady.

  11. W dalszej części lekcji zadaje następne pytanie: czy w społeczeństwie każdy jest taki sam? Jeżeli nie czym się różnimy? Mówi również, iż do społeczeństwa każdy wnosi coś nowego i również coś dla siebie nowego wynosi.

  12. Zwraca także uwagę na to, iż każdy z nas różni się również dostępem do dóbr, władzy, zdrowia czy edukacji. Mówi, że te różnice doprowadziły do występowania podziałów jakimi są klasy i warstwy społeczne.

  13. Podaje uczniom jak dzielą się klasy i wyjaśnia co wpływa na taki podział.

  14. Na koniec wyjaśnia pojęcie warstwy społecznej, jej podział oraz przykłady.



