SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY V
Prowadzący: Teodozja Kulesza
Czas trwania: 45min
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10
TEMAT: Na okrągło. Budowa ronda
Cel ogólny:
Zapoznanie się z budową ronda
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- śpiewa piosenkę Na okrągło,
- wyjaśnia znaczenie terminu rondo,
- tworzy rondo muzyczne,
- wizualizuje formę ronda.
Podstawa programowa:
1.1, 1.2, 1.3, 2.2, 2.3, 2.4, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 3.1, 3.2, 3.5
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Metody pracy:
- śpiewanie, granie na instrumentach, ruch przy muzyce, percepcja, działania twórcze, rozmowa nauczająca (pogadanka), praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik „Lekcja muzyki 5” (s. 38–41),
- zeszyt ćwiczeń „Lekcja muzyki 5” (s. 29–32).
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności
- przygotowanie przyborów szkolnych
- sprawdzenie pracy domowej
- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji
Faza realizacyjna:
Nauka piosenki Na okrągło (podręcznik, s. 38–39).
• Prowadzący zajęcia prezentuje cały utwór.
• Dzieci uczą się refrenu piosenki.
• Nauczyciel wykonuje zwrotki, uczniowie włączają się podczas refrenu.
• Prowadzący i dzieci wspólnie śpiewają całą piosenkę.
Realizacja ćwiczenia 1. z zeszytu ćwiczeń (zeszyt ćwiczeń, s. 30).
Omówienie francuskiego tańca średniowiecznego rondeau na podstawie informacji zawartych w podręczniku (podręcznik, s. 40).
Zabawa muzyczna „Rondo taneczne” (podręcznik, s. 40).
Uczniowie tańczą rondo według opisu zamieszczonego w podręczniku.
Omówienie formy ronda (podręcznik, s. 41).
Nauczyciel prezentuje formę ronda, korzystając z informacji i ilustracji znajdujących się w podręczniku. Uczniowie przedstawiają formę ronda za pomocą ciągu liter i podają nazwy części tej formy muzycznej (zeszyt ćwiczeń, s. 30, ćwiczenia 3. i 4. oraz s. 32, ćwiczenie 6.).
Określanie pozamuzycznych znaczeń słowa „rondo” (zeszyt ćwiczeń, s. 29, ćwiczenie wstępne, podręcznik, s. 40, ćwiczenie 1.).
Prezentacja nagrania: W.A. Mozart, Marsz turecki.
Uczniowie podają liczbę kupletów zawartych w wysłuchanym fragmencie (podręcznik, s. 41, zeszyt ćwiczeń, s. 32, ćwiczenie 7.).
Wykonywanie utworów w formie ronda.
- Uczniowie wraz z nauczycielem analizują utwór instrumentalny Minirondo i określają liczbę zawartych w nim kupletów (podręcznik, s. 41, ćwiczenie 2.).
- Uczniowie uczą się grać utwór na instrumencie.
- Nauczyciel i uczniowie wspólne wykonują Minirondo.
Faza podsumowująca:
Zadanie domowe: Wykonaj ćwiczenie 5. ze s. 31 zeszytu ćwiczeń