Temat
pracy:
„Konspekt
ćwiczeń : Tor przeszkód dla dzieci w wieku 10-12 lat „
Temat: Zwinnościowy tor przeszkód.
Cele główne:
-
rozwijanie motoryki w zakresie zwinności, szybkości i mocy,
-
pokonywanie toru przeszkód,
- doskonalenie poznanych ćwiczeń
gimnastycznych,
- wdrożenie do przestrzegania ustalonych zasad
bezpieczeństwa,
Umiejętności:
-Wyrabianie odruchu i nawyku przyjmowania prawidłowej
postawy ciała
-
Uczeń
wie, jak bezpiecznie pokonywać przeszkody
- Uczeń wie jak
prawidłowo wykonać zadania i ćwiczenia ułożone na torze
przeszkód oraz podczas rozgrzewki
Cele
wychowawcze:
-Połączenie
przyjemniej zabawy z ćwiczeniami ruchowymi
-Bezpieczeństwo
podczas wykonywania ćwiczeń- odpowiedzialność za współćwiczącego
Formy
zajęć:
-tor
przeszkód
Warunki prowadzenia zajęć:
Miejsce
ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas ćwiczeń: 45 min
Ilość
ćwiczących: 10 osób
Wiek ćwiczących: 10-12 lat
Przybory
i przyrządy:
4 szarfy , 4 piłki , 4 materace, 2 skakanki , 10 pachołków , 6
ringów , 2 ławeczki, 6 płotków,
Lp. |
Rodzaje zadań |
Opis ćwiczenia lub zabawy |
Czas |
Uwagi |
CZĘŚĆ WSTĘPNA |
||||
1. |
Sprawdzenie
gotowości do ćwiczeń i zorganizowanie grupy
|
Zbiórka w szeregu, powitanie, sprawdzenie obecności, pobranie przyrządów do ćwiczeń i rozmieszczenie na sali |
2’ |
W czasie zbiórki pozycja skorygowana |
2. |
Zabawa ożywiająca
|
„Berek z obroną”– dzieci znajdują się na wyznaczonym terenie. Prowadzący wyznacza berka, którego oznacza szarfą. Zadaniem berka jest dotknięcie ręką osoby uciekającej. Zberkowane dziecko przejmuje szarfę od berka i staje się berkiem. Uciekający przed berkiem mają możliwość obrony przez przyjęcie ustalonej pozycji skorygowanej (siad skrzyżny, ręce w „skrzydełka”. Gdy uciekające dziecko przyjmie pozycję obronną, berek goni inne dziecko. Przebywanie w pozycji obronnej może trwać tylko 5 sek.
|
4’ |
Zintensyfikowanie wysiłku, uatrakcyjnienie zabawy.
|
|
|
Ruch: Wdech nosem, wydech ustami z wymawianiem głoski „s”. |
|
|
|||
|
|
Pw: Wolny bieg dookoła sali Ruch:
naprzemianstronne krążenia RR w przód Ruch:
naprzemianstronne krążenia RR w tył Ruch:
przeplatanka, przodem do środka koła oraz tyłem do środka
koła. Ruch:
krążenie T w prawą a następnie w lewą stronę
Pw:
siad klęczny |
|
|
CZĘŚĆ GŁÓWNA |
||||
6. |
„Tor Przeszkód” |
TOR PRZESZKÓD Przygotowanie przyborów i przyrządów do poszczególnych elementów toru przeszkód. Pokaz i objaśnienie sposobu pokonania toru |
3’ |
Wykorzystanie w czasie objaśniania najbardziej sprawnego uczenia do pokazu niektórych elementów .
|
|
|
1.Start
z siadu skrzyżnego Wejście
do szarfy i przeciągnięcie ją oburącz w górę 3.
Bieg slalomem między pięcioma pachołkami 10. Płotki
lekkoatletyczne – przejście pod płotkami na czworakach lub
pełzaniem. |
|
|
|
||||
|
Czynności organizacyjno- porządkowe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ćwiczenia oddechowe i uspokajające
|
Pw: swobodny marsz po sali,
|
2’ |
|
|
Czynności organizacyjno- porządkowe |
|
|
|