Scenariusz zajęć z j. angielskiego
OPRACOWANIE I REALIZACJA : Kinga Jóźwiak, Aneta Popławska,
Karolina Machowska
DATA : 20. 01. 2010 r.
MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 3 w Płocku
KLASA : III C
OPIEKUN : mgr A. Orłowska
CZAS TRWANIA : 45 min
TEMAT DNIA : What's the matter tiger?
CELE OPERACYJNE:
DYDAKTYCZNE
Uczeń buduje proste zdania przy użyciu konstrukcji „I have (I’ve) got” i „I have not (I haven’t) got”
Uczeń zna nazwy wybranych zwierząt w języku angielskim oraz potrafi je krótko opisać i rozróżnić
Uczeń śpiewa piosenkę
WYCHOWAWCZE
Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć.
Uczeń współpracuje z nauczycielem w czasie zajęć.
METODY AKTYWNOŚCI(wg R. Więckowskiego):
INFORMACYJNE:
Wyjaśnienie werbalne
Wyjaśnienie ilustrowane
Opis z wykorzystaniem pomocy graficznych
HEURYSTYCZNE:
Elementy dyskusji
Elementy dialogu
FORMY AKTYWNOŚCI (wg R. Więckowskiego):
Aktywność indywidualna jednolita
Aktywność z całą klasą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE (wg R. Więckowskiego):
KONWENCJONALNE:
Podręcznik „Bugs World 3”
Ćwiczenia „Bugs World 3”
Płyta CD, magnetofon
Ilustracje zwierząt
PRZBIEG:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności, przygotowania do zajęć oraz pracy domowej – ćw. 5, 6. s. 22).
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
Przypomnienie treści opowiadania z ćw. 4. s. 26.
Wysłuchanego opowiadania i określanie prawidłowości lub fałszywości zdań na jego podstawie – ćw. 5. s. 26.
Przedstawienie dzieciom ilustracji krokodyla, żółwia i goryla (Załącznik 1). Uzupełnienie tabeli określającej co posiadają dane zwierzęta (ćw. 6. s. 26). Przypomnienie konstrukcji „I have (I’ve) got” i „I have not (I haven’t) got”. Uzupełnianie zdań z użyciem tej konstrukcji.
Przeczytanie dzieciom treści piosenki (ćw. 7. s. 27). Opowiadanie nauczyciela czego ona dotyczy. Odtworzenie piosenki. Powtarzanie przez dzieci za nauczycielem kolejnych wersów piosenki oraz próba jej zaśpiewania ze wskazywaniem na rysunki zwierząt, o których mowa w piosence.
Odgadywanie przez dzieci zagadek o zwierzętach (ćw. 8. s. 27): Umieszczenie na tablicy rysunków zwierząt.(Załącznik 2) Uszeregowanie rysunków z uwzględnieniem miejsca życia zwierząt (jungle, sea, grassland). Chętny uczeń opisuje jeden, wybrany przez nauczyciela rysunek po angielsku (używając prostych zdań i konstrukcji I have/ I haven’t got) reszcie klasy, której zadaniem jest odgadnięcie o jakim zwierzęciu mowa.
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
Podsumowanie zajęć.
Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej – ćw. 7. s. 23.
Pożegnanie.