Scenariusz zajęć
Temat: 26 września – Europejski Dzień Ptaków.
CELE OGÓLNE:
- zdobywanie wiedzy o
wybranych gatunkach ptaków
- kształcenie umiejętności
rozróżniania niektórych gatunków ptaków
- wzbudzanie
zainteresowań ptakami
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń :
- rozpoznaje i
nazywa ptaki
- czyta tekst ze zrozumieniem i udziela poprawnych
odpowiedzi na pytania
- wyjaśnia przyczynę odlotu ptaków
-
wymienia ptaki odlatujące i pozostające na zimę
- poprawnie
zapisuje nazwy ptaków
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
METODY PRACY:
podające: pokaz,
objaśnianie
poszukujące: zagadka, rozmowa, wypowiedzi dzieci,
obserwacja
słuchowa, praca z tekstem
FORMY PRACY:
zbiorowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
kartki z literkami, ilustracje ptaków, nagranie odgłosów ptaków, atlasy ptaków, karty pracy
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zapoznanie z tematem zajęć i ich organizacją
Uczniowie układają hasło: ,,Obserwujemy ptaki” z ponumerowanych kartek
Uświadomienie wielkiej roli ptaków w przyrodzie i gospodarce człowieka.
Poznajemy ptaki.
Czytanie tekstu
Zapoznanie z atlasem ptaków
-
Czy znacie jakieś inne atlasy? Co one zawierają?
Odgadywanie nazw ptaków na
podstawie zagadek. Dopasowanie ilustracji do konkretnego
ptaka.
Małe, szare ptaszki,
wiecie dobrze
sami,
przez okrągły roczek
pozostają z nami. (wróble)
Gdy
powiesisz za oknem kawałek słoniny,
to one przylecą zaraz w
odwiedziny. ( sikorki)
Gadatliwa,
bystrooka,
lubi błyskotki, bo to jest... ( sroka)
Pod dachem
ma gniazdo z gliny, na niebie kręci kółka.
Jej przysmak to
są muchy,
cóż to za zwierzę .................... (jaskółka)
Ptaszku z
zimnej krainy-
jedz korale jarzębiny,
krasne jak twoja
kamizelka!
Zimą nas rozweselaj!
Ile przeleciałeś
mil?
Wiemy, jesteś ...! (gil)
Gromadzenie informacji o
ptakach. Przeczytanie krótkich informacji z atlasu ptaków.
-
poznawanie charakterystycznych cech budowy ptaków, różnic w
wyglądzie, wielkości, rodzajów pożywienia, miejscu zamieszkania.
Rozmowa na temat
przygotowania ptaków do zimy.
- Dlaczego niektóre ptaki nie
można zobaczyć jesienią?
- Dlaczego ptaki odlatują do
ciepłych krajów?
- Które ptaki zostają z nami na zimę, a
które odlatują? ( ilustracje ptaków)
- Jakie ptaki
przylatują do nas na zimę?
Wykonanie karty pracy.
Uczniowie uzupełniają tabelkę
Słuchanie odgłosów ptaków.