Scenariusz/konspekt zajęć
Data:
Prowadzący: Agata Bator
Grupa:
Rodzaj zajęć: zajęcia świetlicowe- integracyjne
Czas trwania: 60 minut
Temat zajęć: Nowe zabawy integracyjne pomagające w przełamaniu bariery kontaktu z drugą osobą.
Cele ogólne:
a) poznanie zasad i przepisów uczonych zabaw
b)
aktywność fizyczna
c)
zabawa
Cele wychowawcze
a) integracja grupy
b) budowanie zaufania
c) twórczość
d)
rozwój odczuwania
e)
podniesienie nastroju
Cele szczegółowe w zakresie:
- wiedzy: uczeń poznaje nowe zabawy, wie jak lepiej zapamiętywać nowe imiona i informacje o członkach grupy
- umiejętności: uczeń wie jak nawiązać pierwsze kontakty i przełamać opory wobec drugiego człowieka np. onieśmielenie
- postawy: Przełamanie bariery kontaktu fizycznego z drugą osobą. Ćwiczenie koncentracji. Relaks
Metody:
Słowna - pogadanka
Zajęć praktycznych
Formy pracy:
1.Pod względem organizacyjnym - zajęcia w grupie
2.Pod względem przedmiotowym:
a)
żywe słowo mówione bezpośrednio
b)
gry i zabawy ruchowe
Literatura:
M. Jachimska Grupa bawi się i pracuje. Wałbrzych 1994, "Unus"
A. Z. Wiechowie "Poradnik dla wychowawców świetlic szkolnych. Warszawa 1986, WSiP
Klaus W. Vopel: Gry i zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży. Kielce 1999, Jedność
Mariola Chomczyńska – Miliszkiewicz, Dorota Pankowska: Polubić szkołę. Warszawa 1995, WSiP
Ewa Kozdrowicz (red): Poradnia w szkole. Z doświadczeń szkolnego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Warszawa 1993,Agencja Informacji Użytkowej
Środki dydaktyczne:
papier, ołówek, krzesła
Przebieg zajęć Uwagi
1. Postawienie celu zajęć - pogadanka
2. Wprowadzenie zabaw:
"Nazywam się i...."
Uczestnicy stają w kręgu. Każdy po kolei:
- wymienia swoje imię oraz pokazuje charakterystyczny gest,
- wymienia swoje imię oraz pokazuje pantomimicznie, co lubi robić,
- wymienia swoje imię oraz przedstawia pantomimicznie swoje
ulubione zwierzę,
- wymienia swoje imię oraz wydaje jakiś zabawny dźwięk.
Za każdym razem grupa powtarza imię, ruchy lub dźwięk danej osoby.
"Imiona i piłka"
Siedząc w kręgu przekazujemy sobie piłkę. Każdy, kto złapie piłkę, mówi
swoje imię i imię osoby, od której ją dostał, np.Mam na imię...Dostałem piłkę od...
Zabawa
w kręgu "W domu kipi mleko"
Jedna
osoba staje w środku i wskazując na wybrane przez siebie dziecko
szybko mówi "W domu kipi mleko". Zanim skończy, wskazana osoba musi
powiedzieć imię dziecka siedzącego po prawej. Jeśli się pomyli lub nie
odpowie, idzie do środka.
"Zwierciadło"
Dzieci dobierają się parami. Stają w takim miejscu, aby mieć dużo miejsca.
Jedno dziecko inicjuje ruchy, drugie je powtarza. Należy naśladować wszystkie
ruchy, czynności, gesty, miny, które wykonuje model przed lustrem.
Po kilku minutach następuje zmiana w parach.
"Ślepcy"
Uczestnicy siadają w kręgu i każdy otrzymuje numer. Jedna lub więcej osób
zostaje "ślepcami" i stają pośrodku pokoju z zawiązanymi oczami. "Ślepiec"
wywołuje dwa dowolne numery. Osoby, które mają te numery, wstają i starają
się przejść na drugą stronę kręgu, a "ślepiec" próbuje ich dotknąć. Osoba
dotknięta staje na miejscu "ślepca" i przejmuje jego zadanie. Ważne jest, aby
zabawa przebiegała w szybkim tempie. Uczestnicy zachowują ten sam numer
przez cały czas trwania zabawy
"Zamiana miejsc"
Dzieci siedzą na krzesłach w kole, jedna osoba stoi w środku. Dzieci odliczają
kolejno i zapamiętują swój numerek. Osoba w środku wymienia dwie liczby
, osoby im odpowiadające starają się zamienić miejscami. Osoba ze środka
przeszkadza im, chcąc sama usiąść. Gdy osoba na środku powie „stodoła”
wszystkie dzieci zmieniają się miejscami. Zmieniają się miejscami osoby
, których cechy wymieniamy (bądź, których dotyczą podane informacje) np.
- wszyscy, którzy mają starszego brata (młodszego, siostrę, nie mają rodzeństwa),
- wszyscy, którzy mają w domu psa (kota, rybki, chomika, itd.),
- wszyscy, którzy są dzisiaj w spodniach, - wszyscy, którzy lubią się śmiać.
- wszyscy, którzy lubią lody, frytki, itp.,
"Ludzie do ludzi" - wszyscy dobierają się w pary. Osoba, która nie ma pary
, kontroluje wykonanie i kieruje pracą zabawy mówiąc np.: nos do nosa lub
plecy do pleców, czy ręka do nogi itp. Kiedy mówi ludzie do ludzi każdy
zmienia partnera (łącznie z osobą wydającą polecenia). Osoba, która zostanie
bez pary prowadzi zabawę dalej.
"Zatłoczony tramwaj"
Dzieci ustawiają się ciasno w dwóch rzędach, naprzeciwko siebie. Osoby stojące
na końcu kolejno przeciskają się między rzędami, aby przejść i znaleźć się
z przodu rzędu, tak jakby z zatłoczonego tramwaju chciał wysiąść pasażer.
Po przejściu uczestnicy ustawiają się tak, jak stojący, tworząc „ścianę tramwaju”.
Zabawa trwa tak długo, aż wszystkie dzieci przejdą przez „zatłoczony tramwaj”.
"Dodaj
swój ruch"
Grupa
siedzi w kręgu. Osoba zaczynająca wstaje, powtarza ruch i dodaje
swój.
Gra odbywa się bez słów. Jeśli ktoś się odezwie lub ominie ruch, odpada z gry.
"Cisza jest krucha"
Wszyscy kładą się na podłodze z zamkniętymi oczami. Prowadzący prosi dzieci
o absolutną ciszę. Prosi uczestników o zwrócenie uwagi na to, jak bardzo wszystko
jest spokojne i ciche. Teraz każdy ma wyobrazić sobie jakiś hałas, który zmąciłby
tę ciszę (np. wrzask, pisk opon itp.). Prowadzący dotyka poszczególne osoby.
Dotknięta osoba musi wydać dźwięk, który wymyśliła. Aby dotknąć następnej
osoby prowadzący czeka na absolutną ciszę.
Zatwierdzenie scenariusza / konspektu do realizacji .............................................................
EWALUACJA ZAJĘCIA
pozytywne aspekty .................................................................................................................................................... ......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
negatywne aspekty ................................................................................................................................................... ......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
wnioski ...................................................................................................................................................................... ......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
UWAGI OCENIAJĄCEGO ZAJĘCIE: ...................................................................................................................... ......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
OCENA ZA SCENARIUSZ / KONSPEKT ................................................................................................................
OCENA ZA PRZYGOTOWANIE I PRZEPROWADZENIE ......................................................................................