Razem
jest weselej - Scenariusz zajęć
1.
Cele ogólne:
•
Kształtowanie
świadomości własnego ciała
• Stymulowanie rozwoju
umiejętności interpersonalnych
• Wyzwalanie zachowań
twórczych
2.
Cele szczegółowe-
dziecko:
•
Nawiąże
kontakty przyjacielskie z rówieśnikami
• Doświadczy
własnego ciała
• Ujawni pomysłowość
i poczucie humoru
• Zaspokoi potrzeby twórczości
3.
Przebieg zajęć:
•
Powitanie
Dzieci
siedzą
w kręgu wraz z nauczycielem, który proponuje im, aby wzięły się
za ręce i przywitały ze sobą uściskiem dłoni w sposób, w jaki
zechcą. Chętne dzieci podają swoje propozycje. Każda z nich jest
realizowana przez grupę.
•
Budzenie własnego
ciała
Dzieci
siedzą
po turecku. „Budzą” kolejne części ciała poklepując je i
masując począwszy od dłoni i głowy, a kończąc na stopach.
„Budząc” swoje dłonie dzieci klaszczą i rozcierają je , aż
do momentu kiedy staną się gorące. Następnie „budzą” głowę
poklepując ją delikatnie palcami, po czym masują kilkakrotnie
metodą czesania włosów. „Budząc” twarz masują lekko palcami
czoło, powieki, nos, górną i dolną wargę oraz uszy. Po wykonaniu
auto masażu twarzy dzieci „ budzą” pozostałe części ciała,
nazywając je równocześnie. Poklepują i masują kolejno: klatkę
piersiową, brzuch, nogi, ręce. Na zakończenie „budzą” swoje
stopy poprzez rytmiczne uderzanie nimi o podłogę. Następnie
nauczyciel zwraca się z pytaniem do dzieci: ”co potrafi wasze
obudzone ciało? ”Dzieci prezentują różne odpowiedzi posługując
się ruchem, gestem i mimiką. Każda z nich jest nagrodzona brawami
całej grupy.
•
Taniec chmur
Przy
akompaniamencie spokojnej muzyki, dzieci poruszają
się lekko i swobodnie, naśladując poruszające się po niebie
chmurki. Kiedy muzyka cichnie, zatrzymują się w bezruchu, po czym
na dany przez nauczyciela sygnał łączą się (po dwoje lub troje),
tworząc układy taneczne według własnego pomysłu.
•
Rysowanie mandali
Każde
dziecko otrzymuje kartkę, z zaznaczonym flamastrem okręgiem oraz
zestaw kolorowych kredek. Następnie, siada w wybranym przez siebie
miejscu i po chwili namysłu rozpoczyna pracę. Nauczyciel nie
sugeruje tematyki. Poprzez rysunek dziecko wyraża siebie, swój
wewnętrzny świat, to co aktualnie czuje, co podpowiada mu
wyobraźnia i fantazja. Po czym następuje prezentacja prac.
•
Pożegnanie
Przy
akompaniamencie muzyki, dzieci biorą
się za ręce i żegnają uściskiem dłoni oraz w sposób, jaki same
zechcą. Każda propozycja jest realizowana przez grupę.
Elżbieta
Kwartnik