Konspekt dla V klasy Szkoły Podstawowej
Temat: Państwo Karola Wielkiego
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z postacią Karola Wielkiego
Cele:
I. Wiadomości
A. Zapamiętanie wiadomości
Uczeń pamięta:
Daty: 496 r.,732 r.,800 r.,814 r.,843 r.
Pojęcia: hrabstwo, marchia,koronacja,kancelaria,korona cesarska,majordom.
Kim byli: Karol Młot, Pepin Krótki, Karol Wielki.
Osiągnięcia Karola Wielkiego dla państwa.
B. Rozumienie wiadomości
Uczeń rozumie:
Pojęcia: hrabstwo, marchia,koronacja,kancelaria,korona cesarska,majordom.
Dlaczego koronacja cesarska Karola Wielkiego była wznowieniem idei Cesarstwa Rzymskiego.
Rolę Karola jako "ojca" Europy.
Postanowienia traktatu w Verdun.
II. Umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
Wskazać na mapie zasięg terytorialny państwa Karola Wielkiego, Akwizgran.
Wskazać na mapie tereny po traktacie w Verdun.
Uzasadnić, że Karol Wielki to "ojciec" średniowiecznej Europy.
D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
Wymienić zasługi Karola Wielkiego.
Sam sformułować opinie o Karolu Wielkim.
Posługiwać się poznanymi pojęciami.
Powiedzieć, jakim współcześnie państwom dał początek traktat z Verdun.
III. Postawy i Przekonania
E Stosunek do przeszłości i teraźniejszości
Uczeń potrafi dostrzec ponadczasową wartość postaci Karola Wielkiego.
Uczeń rozumie, że od mądrej postawy władcy, jego sposobu rządzenia zależy pomyślność państwa.
F Potrzeby i aspiracje
Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.
Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.
Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.
Metody Pracy: praca z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela, rozmowa nauczająca,praca z mapą,pogadanka,praca z zeszytem ćwiczeń pod kierunkiem nauczyciela.
Środki dydaktyczne: mapa ścienna: „Europa od VIII do X" wieku, prezentacja multimedialna,podręcznik do historii dla klasy V Moja historia autor Błaut Michał, Zeszyt Ćwiczeń dla klasy V Moja historia.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
I.Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie obecności i zadania domowego. |
I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych, zeszytów ćwiczeń. |
II. Rekapitulacja wtórna: Rozdanie testu sprawdzającego uczniom o Arabach i ich podbojach. |
II. Uczniowie rozwiązują test sprawdzający. |
III. Wprowadzenie do tematu państwo Karola Wielkiego. Omówienie uczniom sytuacji po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego.Pokazanie jak Frankowie stworzyli państwo. Podanie notatki uczniom
1.Państwo Chlodwiga. a) Chlodwig to król plemiona Franków b) 496r - Chlodwig przjmuje chrzest w mieście Reims. Po omówieniu zadanie pytań uczniom. 1.Kto zjednoczył plemiona Franków ?
2. W którym roku Chlodwig przyjął chrzest ?
3.W jakim mieście miało to miejsce ?
Omówienie jak Karolingowie przejęli władze w państwie Franków. Podanie notatki uczniom 2.Merowingowie i Karol Wielki a) 732r- majordom Karol Młot pokonuje Arabów pod Poitiers. b) Pepin Krótki -reprezentant dynastii Karolingów,ojciec Karola Wielkiego.
Omówienie osoby Karola Wielkiego i jego dokonań. Podanie notatki uczniom 3.Karol Wielki a) osiągnięcia Karola: Wznosił kościoły, zakładał szkoły,wygrał wiele bitew. b) 800r- koronacja Karola na cesarza w Rzymie przez papieża Leona III. c)marchie-przygraniczne tereny imperium, w których rządzili margrabiowie. d) hrabstwa-wewnętrzne tereny, w których rządzili hrabiowie.
Rozdanie ćwiczeń uczniom oraz pomocy dydaktycznej z ważnymi pojęciami i datami. Sprawdzenie ćwiczeń z uczniami.
Omówienie traktatu z Verdun.
Podanie notatki uczniom 4.Traktat z Verdun a)843 r w Verdun wnukowie Karola Wielkiego podzielili kraj na trzy części. Karol Łysy otrzymał część zachodnią( dzisiejszą Francję), Lotar częsć srodkową,czyli dzisiejsze Włochy, zaś Ludwik Niemiecki opanował część wschodnią, dzisiejsze Niemcy.
Wskazanie jednego ucznia, który pokaże na mapie ściennej ziemie po traktacie z Verdun.
Polecenie nauczyciela o otwarcie ćwiczeń na stronie 66 i rozwiązanie ćwiczenia 3 |
III. Uczniowie zapisują do zeszytu temat lekcji.
Uczniowie zapisują notatkę
Uczniowie odpowiadają na pytania.
Odp 1:Chlodwig.
Odp 2: w 496.
Odp 3: w Reims.
Uczniowie zapisują notatkę
Uczniowie zapisują notatkę
Uczniowie rozwiązują otrzymane ćwiczenia.
Uczniowie sprawdzają ćwiczenia z nauczycielem.
Uczniowie zapisują notatkę
Uczeń podchodzi do mapy
Uczniowie otwierają zeszyt ćwiczeń na stronie 66 i rozwiązują ćwiczenie 3. |
IV. Rekapitulacja pierwotna: Przypomnienie uczniom postaci Karola Wielkiego sprawdzenie podstawowych wiadomości z tego zakresu. Praca z zeszytem ćwiczeń. |
IV Uczniowie odpowiadają na podstawowe pytania związane z tematem. Uczniowie otwierają zeszyt ćwiczeń na stronie 65 i rozwiązują ćwiczenie 1. |
V. Podanie pracy domowej:
Ćwiczenie 2 na stronie 66. Zeszyt ćwiczeń.
|
V. Uczniowie zapisują w zeszycie ćwiczeń pracę domową.
|