Konspekt dla klasy 5
Temat: Dziedzictwo ludów Bliskiego i Dalekiego Wschodu
Celem ogólnym jest:
zapoznanie uczniów z osiągnięciami czterech najstarszych cywilizacji: Mezopotamii, Egiptu, Chin i Indii z zakresu architektury nauki i pisma
wprowadzenie pojęć: kodeks Hammurabiego, prawo talionu, papirus, pismo klinowe, rylec zikkurat
Cel operacyjny
Uczeń po zakończonej lekcji potrafi:
ze zrozumieniem posługiwać się pojęciami: kodeks Hammurabiego, prawo talionu, pismo klinowe, zikkurat
wymienić i krótko scharakteryzować osiągnięcia czterech cywilizacji, posługując się mapą
przedstawić znaczenie pisma dla poznania historii starożytnych cywilizacji.
Plan lekcji:
Czynności organizacyjne (5 min)
Rekapitulacja wtórna (5 min)
Omówienie niektórych osiągnięć starożytnego Egiptu: piramidy, pismo hieroglificzne i osiągnięć w nauce: astronomia, medycyna i matematyka (10 min)
Omówienie osiągnięć w starożytnej Mezopotamii wprowadzając postać Hammurabiego i przybliżeniu uczniom na czym polegało prawo talionu w kodeksie Hammurabiego. Wyjaśnienie pojęcia pismo klinowe i rylec oraz zikkurat. Omówienie osiągnięć tej cywilizacji w matematyce. (10 min)
Przedstawienie osiągnięć cywilizacji starożytnych Indii: świątyń skalnych (czajtja), pisma arabskiego, stup oraz produkcje bawełny (10 min)
Przedstawienie osiągnięć cywilizacji starożytnych Chin: pismo, wynalazek papieru i druku, mur chiński, jedwab, ceramika i proch strzelniczy (10 min)
Zadanie domowe str 14 i 15
Materiały:
podręcznik „My i historia”
ćwiczenia
mapa
prezentacja multimedialna