Konspekt dla klasy 5
Temat: W poszukiwaniu Ziemi Obiecanej
Celem ogólnym jest:
zapoznanie uczniów z historią Izraelitów
wprowadzenie pojęć: Jahwe, Tora, synagoga, judaizm, Dekalog, Mesjasz, Stary Testament, monoteizm
zapoznanie z postaciami Mojżesza, Saula, Dawida i Salomona
Cel operacyjny
Uczeń po zakończonej lekcji potrafi:
wyjaśnić ze zrozumieniem pojęcia: Jahwe, Tora, synagoga, judaizm, Dekalog, Mesjasz, Stary Testament, monoteizm
wyjaśnić różnicę między religią monoteistyczną a politeistyczną
wyjaśnić jakie były przyczyny wędrówek Izraelitów
umieścić na linii chronologicznej czas pojawienie się Hebrajczyków na terenie Mezopotamii.
wskazać na mapie Palestynę, Jordan, Morze Czerwone, Jerozolimę
opowiedzieć o najważniejszych zasadach religii Izraelitów
Plan zajęć:
Czynności organizacyjne ( 2 min)
Sprawdzenie zadania domowego z ostatnich zajęć. Rekapitulacja wtórna (5 min)
Zapoznanie uczniów z warunkami geograficznymi Palestyny. Krótkie scharakteryzowanie warunków życia Izraelitów (10 min)
Omówienie wędrówki Izraelitów począwszy od ok 1800 r p.n.e. do 1020 r p.n.e. z pomocą mapy, w tym wyjaśnienie pojęcia „Egipt dom niewoli” i krótkie scharakteryzowanie Mojżesza ( 7 min)
Omówienie rozwoju i upadku Królestwa Jerozolimskiego. Scharakteryzowanie z pomocą mapy zasięgu terytorialnego państwa, oraz scharakteryzowanie postaci Saula, Dawida, Salomona (7 min)
Omówienie cech charakterystycznych i głównych zasad religii Izraelitów. Wyjaśnienie pojęć religia monoteistyczna, Jahwe, Dekalog, Tora, synagoga, Mesjasz (7 min)
Krótko wyjaśnienie związku judaizmu z religią chrześcijańską (5 min)
zadanie zadania domowego str. 12 cała
Materiały:
podręcznik
ćwiczenia
mapa