ciesla 712[02] z1 18 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ





Marian Grabkowski






Rozliczanie robót ciesielskich 712[02].Z1.18







Poradnik dla nauczyciela

















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Lidia Staniszewska
mgr inż. Małgorzata Karbowiak


Opracowanie redakcyjne:
dr inż. Marian Grabkowski


Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka


Korekta:




Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[02].Z1.18
„Rozliczanie robót ciesielskich”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
cieśla.


























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

12

5.1. Przedmiar robót ciesielskich

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Katalog Nakładów Rzeczowych (KNR) i (Katalog Norm Jednostkowych

Zużycia Materiałów Budowlanych (KNJZMB)

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Zapotrzebowanie na materiały

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Wycena robót ciesielskich

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

5.5. Rozliczenie materiałów

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

5.6. Warunki techniczne odbioru robót

22

5.6.1. Ćwiczenia

22

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

24

7. Literatura

39











background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem: aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem,
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

Jednostka modułowa „Rozliczanie robót ciesielskich” stanowi jeden z elementów modułu

712[02].Z1 i jest zaznaczona na zamieszczonym schemacie na stronie 4.


















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

712[02].Z1

Technologia robót ciesielskich












































Schemat układu jednostek modułowych

712[02].Z1.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn

do robót ciesielskich

712[02].Z1.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów

w robotach ciesielskich

712[02].Z1.03

Ręczna obróbka drewna

712[02].Z1.04

Mechaniczna obróbka drewna

712[02].Z1.05

Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich

712[02].Z1.17

Zabezpieczanie drewna

przed szkodliwymi

czynnikami zewnętrznymi

712[02].Z1.16

Wykonywanie napraw

konstrukcji ciesielskich

712[02].Z1.18

Rozliczanie

robót ciesielskich

712[02].Z1.06

Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych

712[02].Z1.07

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych

712[02].Z1.08

Wykonywanie ścian wieńcowych

712[02].Z1.09

Wykonywanie stropów drewnianych

712[02].Z1.10

Wykonywanie wiązarów i dźwigarów dachowych

712[02].Z1.15

Zabezpieczanie ścian wykopów

712[02].Z1.14

Deskowanie schodów

712[02].Z1.13

Deskowanie stropów

712[02].Z1.12

Deskowanie ścian i słupów

712[02].Z1.11

Deskowanie fundamentów i stóp fundamentowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,

dobierać narzędzia, maszyny i sprzęt do robót ciesielskich,

wykonywać podstawowe pomiary w robotach ciesielskich,

wykonywać ręczną i mechaniczną obróbkę drewna,

wykonywać połączenia i złącza ciesielskie,

wykonywać i demontować rusztowania drewniane,

wykonywać drewniane ściany szkieletowe,

wykonywać ściany wieńcowe,

wykonywać stropy drewniane,

wykonywać wiązary i dźwigary dachowe,

wykonywać deskowanie fundamentów i stóp fundamentowych,

wykonywać deskowanie ścian i słupów,

wykonywać deskowanie stropów,

wykonywać deskowanie schodów,

zabezpieczać ściany wykopów,

zabezpieczać drewno przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi,

wykonywać naprawy konstrukcji ciesielskich,

stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

wykonać przedmiar robót ciesielskich,

wykonać zamówienie materiałów,

wykonać wstępną wycenę robót,

przekazać wykonane roboty,

rozliczyć zużyte materiały,

wystawić rachunek za wykonaną pracę,

zdać do magazynu nie zużyte materiały.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł: Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1
Jednostka modułowa: Rozliczanie robót ciesielskich 712[02].Z1.18

Temat: Przedmiarowanie rusztowań drewnianych.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności sporządzania przedmiaru robót.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić ilość robót na podstawie dokumentacji projektowej,

przyjąć właściwą jednostkę miary,

obliczyć ilość robót zgodnie z zasadami przedmiaru,

wypełnić druk Przedmiar robót.

Metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas: 45min.

Środki dydaktyczne:

dokumentacja projektowa,

druk Przedmiar robót,

przybory do pisania.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Przygotowanie dokumentacji projektowej i druków Przedmiar robót.
5. Realizacja tematu:

uczeń zapoznaje się z dokumentacją projektową,

uczeń analizuje na podstawie dokumentacji wymiary rusztowania, jakie ma przyjąć do

obliczeń i jednostkę miary (w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela),

nauczyciel pokazuje uczniom druk Przedmiar robót i wyjaśnia jak go wypełnić,

uczniowie dokonują obliczeń powierzchni rusztowania i wpisują na druk Przedmiar

robót,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wykonaniu zadania.

6. Uczeń analizuje wykonane ćwiczenie.
7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.
8. Uczniowie prezentują swoje prace na drukach Przedmiar robót w kolejności

wykonywania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

9. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Na podstawie otrzymanego fragmentu dokumentacji sporządź przedmiar robót na

wykonanie rusztowania wewnętrznego na ścianie.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł: Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1
Jednostka modułowa: Rozliczanie robót ciesielskich 712[02].Z1.18

Temat: Rozliczanie materiałów do robót ciesielskich.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozliczania robót ciesielskich.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

obliczyć ilość materiałów na podstawie obmiaru robót,

przyjąć właściwą jednostkę miary do obliczeń,

korzystać z KNR przy ustalaniu normatywów zużycia materiałów,

obliczyć ilość materiałów pobranych z magazynu na podstawie dowodów pobrania,

obliczyć ilość materiału odzyskanego po demontażu deskowań,

sporządzić dokument zwrotu materiałów odzyskanych i nie wykorzystanych,

zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Metody nauczania-uczenia się:

metoda przewodniego tekstu,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Czas: 1 godzina 30 minut

Środki dydaktyczne:

obmiar robót,

KNR 2-02 t.II,

dokumenty pobrania materiałów z magazynu,

kartka papieru,

kalkulator,

przybory do pisania.

Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest rozliczenie materiałów do wykonania deskowania słupa.


FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, wyjaśnienie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów

z pracą metodą przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

FAZA WŁAŚCIWA

INFORMACJE
1. Co stanowi podstawę do obliczenia ilości zużytych materiałów?
2. Z czego korzystamy przy określeniu normatywów zużycia materiałów?
3. Co nazywamy odzyskiem materiału?
4. Jak oblicza się ilość zużytych materiałów?
5. Jak oblicza się odzysk materiału?
6. Jak oblicza się ilość materiału pobranego z magazynu na podstawie dowodów pobrania?
7. Jak sporządza się dokument zwrotu materiałów do magazynu?

PLANOWANIE
1. Ustal dokumenty potrzebne do rozliczenia materiałów.
2. Ustal jednostkę jaką przyjmiesz do obliczeń materiałów.
3. Ustal materiały niezbędne do wykonania ćwiczenia.
4. Zaplanuj kolejność czynności podczas wykonania ćwiczenia.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Zapoznaj się z obmiarem robót i dokumentami pobrania materiałów.
2. Oblicz ilość materiałów na podstawie obmiaru robót korzystając z KNR 2-02.
3. Oblicz odzysk materiałów przy demontażu deskowania.
4. Oblicz na podstawie dowodów pobrania ilość materiałów pobranych z magazynu.
5. Porównaj wyniki ilości materiałów (obliczone na podstawie obmiaru z pobranymi

z magazynu).

6. Sporządź dokument rozliczenia materiałów.
7. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy.
8. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały obliczone ilości materiałów do deskowania słupa?
2. Czy prawidłowo zostały przyjęte normy z KNR?
3. Czy poprawnie zostały obliczone ilości materiałów z odzysku?
4. Czy prawidłowo zostały obliczone ilości materiałów pobranych z magazynu?
5. Czy poprawnie został sporządzony dokument zwrotu materiałów do magazynu?

ANALIZA

Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel

podsumowuje całe ćwiczenie, określa jakie nowe umiejętności zostały ukształtowane, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i proponuje sposoby ich unikania w przyszłości.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Na podstawie otrzymanego przedmiaru robót i tablicy z KNR 2-02 sporządź zestawienie

zużycia materiałów na wykonanie deskowania słupa, oblicz odzysk materiałów i sporządź
dokument zwrotu materiałów z odzysku na magazyn.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i nabytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1. Przedmiar robót ciesielskich

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj przedmiar zewnętrznego rusztowania stojakowego na podstawie dokumentacji

projektowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z dokumentacją projektową budynku,
2) ustalić na podstawie rysunku projektowego zgodnie z zasadami przedmiarowania długość

rusztowania,

3) ustalić na podstawie rysunku projektowego zgodnie z zasadami przedmiarowania

wysokość rusztowania,

4) obliczyć powierzchnię rusztowania,
5) obliczenia sporządzić na druku Przedmiar robót,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

dokumentacja projektowa budynku,

druk Przedmiar robót,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj przedmiar powierzchni deskowania stropu płytowego na podstawie rzutu

poziomego i przekroju budynku.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkami projektowymi budynku,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

2) obliczyć powierzchnię stropu zgodnie z zasadami przedmiarowania robót,
3) wypełnić druk Przedmiar robót,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rysunki: rzutu i przekroju budynku,

druk Przedmiar robót,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Sporządź przedmiar połaci dachowej o konstrukcji jętkowej na podstawie dokumentacji

projektowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z dokumentacją projektową,
2) obliczyć powierzchnię dachu zgodnie z zasadami przedmiarowania robót,
3) wypełnić druk Przedmiar robót,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rysunki: konstrukcji dachu,

druk Przedmiar robót,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Katalog Nakładów Rzeczowych (KNR) i Katalog Norm

Jednostkowych

Zużycia

Materiałów

Budowlanych

(KNJZMB)

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Korzystając z KNR wypisz wszystkie materiały niezbędne do wykonania deskowania

belek żelbetowych oraz ilości normowe na jednostkę miary podaną w nakładach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z KNR 2-02 t. I,
2) odszukać w KNR tabelę Belki i podciągi,
3) wybrać z tabeli pozycje dotyczące materiałów,
4) wpisać do zeszytu wszystkie materiały z tabeli oraz ich ilości przypadające na jednostkę

miary,

5) dokonać samooceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

– KNR 2-02 t. I,
– przybory do pisania,
– zeszyt,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Korzystając z KNR wypisz wszystkie nakłady robocizny, materiałów i sprzętu niezbędne

do wykonania rusztowania zewnętrznego drewnianego oraz ilości normowe przypadające na
jednostkę miary podaną w tabeli nakładów rzeczowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z KNR 2-02 t. II,
2) odszukać w KNR tabelę Rusztowania zewnętrzne drewniane,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

3) wybrać z tabeli pozycje dotyczące robocizny, materiałów i sprzętu,
4) wpisać do zeszytu pozycje dotyczące robocizny, materiału i sprzętu z tabeli oraz ich ilości

przypadające na jednostkę miary,

5) dokonać samooceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

KNR 2-02 t.II,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Rozlicz zużyte materiały na wykonanie deskowania płyty stropu o wymiarach 2,5 x 3,5 m

według Katalogu Norm Jednostkowych Zużycia Materiałów Budowlanych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z przedmiarem robót na deskowanie płyty stropu
2) obliczyć ilość materiałów zgodnie z zasadami przyjętymi w KNJZMB,
3) wpisać obliczenia do zeszytu przedmiotowego,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne, przewodni tekst.

Środki dydaktyczne:

przedmiar robót na deskowanie stropu płytowego,

przybory do pisania,

zeszyt przedmiotowy,

kalkulator,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Zapotrzebowanie na materiały

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

W oparciu o wypełniony druk Przedmiar robót wykonaj zestawienie materiałów

niezbędnych na deskowanie stropu płytowego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować wypełniony przedmiar robót na wykonanie stropu płytowego,
2) określić materiały do wykonania deskowania,
3) obliczyć ilość materiałów do wykonania deskowania,
4) sporządzić zestawienie materiałów,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

dokumentacja projektowa,

wypełniony druk Przedmiar robót,

przybory do pisania,

kartka do sporządzenia zestawienia na materiały,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Sporządź zamówienie na materiały do wykonania deskowania słupa na podstawie

przedmiaru robót.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z przedmiarem robót,
2) wypisać na podstawie przedmiaru wszystkie materiały niezbędne do wykonania słupa,
3) obliczyć ilości materiałów zgodnie z zasadami zawartymi w KNR,
4) sporządzić zamówienie na materiały,
5) dokonać samooceny ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

przedmiar robót,

KNR 2-02,

kartka do sporządzenia zamówienia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Wycena robót ciesielskich

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przeprowadź negocjacje ceny na wykonanie deskowania stropu płytowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film, instruktażowy dotyczący negocjacji ceny na roboty budowlane,
2) wypisać kolejność czynności podczas negocjacji,
3) ustalić z kolegą podział ról podczas przeprowadzania negocjacji,
4) przeprowadzić negocjację ceny na wykonanie deskowania stropu płytowego z kolegą,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

film instruktażowy dotyczący negocjacji ceny na roboty budowlane,

zeszyt,

przybory do pisania,

literature z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Sporządź rachunek końcowy za wykonaną pracę deskowania słupa.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się kosztorysem na wykonaną pracę związaną z deskowaniem słupa,
2) przygotować druk faktury,
3) wypisać na druku faktury rodzaj robót i wartość z kosztorysu,
4) obliczyć na druku wartość podatku VAT i wartość brutto,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać samooceny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

tekst przewodni,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

druk faktury,

kosztorys robót,

przybory do pisania,

literature z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Sporządzić kosztorys na wykonanie deskowania stropu płytowo-żebrowego według

przygotowanego przedmiaru robót.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z przedmiarem robót,
2) przygotować druk Kosztorys,
3) wpisać z przedmiaru ilości robót,
4) wybrać z KNR odpowiednią tabelę z nakładami rzeczowymi,
5) wpisać z KNR nakłady rzeczowe,
6) obliczyć robociznę bezpośrednią (R, M, S),
7) obliczyć koszty zakupu,
8) obliczyć koszty pośrednie,
9) obliczyć zysk,
10) obliczyć wartość kosztorysu,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przedmiar robót,

druk Kosztorys,

KNR 2-02 t.I,

kalkulator,

przybory do pisania,

literature z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Rozliczenie materiałów

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Oblicz na podstawie KNR 2-02 normy odzysku materiałów na wykonanie deskowania

stóp fundamentowych żelbetowych trapezowych o objętości do 2,5 m³.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w KNR 2-02 tabeli dotyczącej wykonania stóp fundamentowych żelbetowych

trapezowych o objętości do 2,5 m³,

2) zapisać wykaz materiałów i ich ilość do wykonania deskowania z odszukanej tabeli,
3) obliczyć ilości odzyskanego materiału,
4) zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania i uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

KNR 2-02,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Omów sposób rozliczenia się z pobranych materiałów do wykonania deskowania stropu

płytowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapisać na kartce kolejność czynności podczas rozliczania się z pobranych materiałów,
2) zapisać wykaz dokumentów niezbędnych do rozliczeń,
3) zaprezentować wykonaną pracę.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Zalecane metody nauczania i uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Rozlicz pobrane materiały na wykonanie deskowania ściany prostej

(nie wykorzystane)

w celu zwrotu do magazynu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z obmiarem robót,
2) wypisać z obmiaru rodzaje i ilości materiałów,
3) wypisać z dokumentów pobrania materiałów rodzaje i ilości materiałów,
4) wykazać różnice materiałów, pomiędzy pobranymi z magazynu i wykorzystanymi do

wykonania deskowania ściany,

5) sporządzić wykaz różnic w celu przekazania materiałów do magazynu,
6) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

obmiar robót,

dowody wydania materiałów z magazynu,

kartka papieru do sporządzenia różnic materiałów przeznaczonych do zwrotu,

kalkulator,

przybory do pisania,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.6. Warunki techniczne odbioru robót


5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Opisz na czym polega sporządzenie protokołu odbioru wykonanych robót ciesielskich?

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z protokołem odbioru końcowego robót ciesielskich,
2) napisać kolejność czynności przy sporządzaniu protokołu odbioru robót,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania i uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

protokół końcowy odbioru robót ciesielskich

kartka papieru,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Sporządź protokół odbioru wykonania drewnianych ścian szkieletowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć foliogramy przedstawiające dokumenty niezbędne podczas odbioru robót,
2) wybrać rodzaje dokumentów stanowiących podstawę odbioru robót ciesielskich,
3) zapisać w zeszycie nazwy tych dokumentów,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Środki dydaktyczne:

foliogramy przedstawiające dokumenty niezbędne podczas odbioru robót,

arkusz papieru,

przybory do pisania,

literaturę z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozliczanie robót ciesielskich”.

Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1÷17 są z poziomu podstawowego,

zadania 18 ÷ 23 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. d, 4. c, 5. b, 6. b, 7. c, 8. d, 9. b, 10. a, 11. c, 12.
c, 13. d, 14. b, 15. d, 16. d, 17. b, 18. b, 19. b, 20. c, 21. b, 22. a, 23. a.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać, w jakim celu sporządza się przedmiar
robót.

B

P

a

2

Wskazać jednostkę do obmiarowania rusztowań
zewnętrznych.

B

P

c

3

Określić okres i podstawę do sporządzania
przedmiaru robót.

C

P

d

4

Ustalić, co należy określić w obmiarze robót.

C

P

c

5

Określić sposób przedmiarowania rusztowań
wewnętrznych.

C

P

b

6

Określić sposób przedmiarowania blatów do
deskowań.

C

P

b

7

Odczytać znaczenie skrótu KNR.

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

8

Ustalić niezbędne dane przy składaniu
zapotrzebowania na materiały.

C

P

d

9

Ustalić normę odzysku materiału na podstawie
KNR.

C

P

b

10 Rozróżnić składniki kosztorysu.

B

P

a

11 Ustalić sposób obliczania zysku.

C

P

c

12 Określić rodzaje nakładów zawartych w KNR.

C

P

c

13

Wskazać elementy kosztorysu, które są
najczęściej przedmiotem negocjacji ceny.

B

P

d

14

Ustalić rodzaj dokumentu, w którym wpisuje się
międzyoperacyjne odbiory robót.

C

P

b

15

Wskazać rodzaje badań elementów przed ich
zamontowaniem.

B

P

d

16

Wskazać jednostkę w jakiej obmierza się
konstrukcje dachowe nietypowe z desek,
krawędziaków i bali.

B

P

d

17 Ustalić do czego służą KNJZMB.

C

P

b

18

Obliczyć ile desek potrzeba na wykonanie
deskowania stopni schodów.

C

PP

b

19

Ustalić dopuszczalne odchyłki od pionu
elementów drewnianych do wykonania
konstrukcji z betonu.

C

PP

b

20 Obliczyć koszt robocizny- należność za pracę.

C

PP

c

21

Sporządzić kalkulację kosztów drewna na
podstawie KNR.

D

PP

b

22

Obliczyć % udział kosztów zakupu materiałów,

jaki należy uwzględnić przy sporządzaniu
kosztorysu.

D

PP

a

23

Obliczyć ilość m³ desek do wykonania deskowania
ściany słupa.

C

PP

a










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
8. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 23 zadania o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego

wyboru.

5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj

się

wyraźnie

zaznaczać

odpowiedzi.

Jeżeli

się pomylisz i błędnie

zaznaczysz odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz
za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od 18 do 23).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Przedmiary robót wykonuje się w celu:

a) sporządzenia kosztorysu.
b) rozliczenia z pracodawcą.
c) sporządzenia inwentaryzacji.
d) rozliczenia zarobków pracowników.


2. Rusztowania zewnętrzne obmierza się w:

a) m ich długości.
b) m³ ich objętości.
c) m² ich powierzchni.
d) cm² ich powierzchni.


3. Przedmiar robót wykonuje się:

a) po zakończeniu robót, z natury.
b) w czasie trwania robót, z natury.
c) przed przystąpieniem do robót, z umowy.
d) przed przystąpieniem do robót, na podstawie dokumentacji projektowej.


4. W obmiarze robót należy:

a) wyszczególnić materiały, podać zakres robót oraz ilość robót.
b) opisać zakres prac, obliczyć ilość robót i wyszczególnić sprzęt.
c) wyszczególnić ilość robót, obliczyć ilość robót, podać jednostki miary.
d) wyszczególnić czynności technologiczne robót, podać ilość robót i jednostki miary.

5. Rusztowania wewnętrzne przedmiaruje się w metrach kwadratowych ich:

a) wymiarów rzeczywistych.
b) rzutu poziomego lub rzutu sufitu w świetle ścian surowych.
c) długości i wysokości, jeśli zarusztowane jest całe pomieszczenie.
d) wysokości mierzonej od poziomu podłogi i szerokości w świetle ścian.

6. Deskowanie tradycyjne przedmiaruje się przyjmując zasadę, że wykonanie blatów

i ustawienie deskowań obmierza się:
a) według ich rzeczywistych wymiarów.
b) według rozwinięcia powierzchni deskowania.
c) w metrach sześciennych wbudowanego drewna.
d) mnożąc ich powierzchnię przez wskaźnik przeliczeniowy.


7. Skrót KNR oznacza:

a) Katalog Norm Rzeczowych.
b) Katalog Naliczania Rzeczowego.
c) Katalog Nakładów Rzeczowych.
d) Katalog Normowych Rozliczeń.

8. Aby sporządzić zapotrzebowanie na materiały należy:

a) podać ich ilości i jednostki miary.
b) wymienić materiały i podać termin dostawy.
c) napisać ich nazwy i podać wielkości nakładów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

035

,

0

0,003

d) pogrupować je asortymentami oraz określić ich ilości.

9. Według KNR norma zużycia drewna okrągłego na stemple do wykonania 1 m²

deskowania stóp fundamentowych zapisana jest w postaci ułamka i wynosi :


Zatem norma odzysku drewna na stemple na 1 m² deskowania wyniesie

a) 0,003 m³.
b) 0,032 m³.
c) 0,035 m³.
d) 0,037 m³.

10. Prawidłowo sporządzony kosztorys składa się z wyceny nakładów na robociznę, materiały

i sprzęt oraz:
a) kosztów pośrednich, kosztów zakupu i zysku.
b) nakładów na transport, kosztów pośrednich i zysku.
c) kosztów pracy, kosztów transportu zewnętrznego i zysku.
d) kosztów zakupu materiałów, podatku VAT i wartości zysku.

11. Zysk ustala się metodą wskaźnikową w % do wartości robocizny i :

a) sprzętu.
b) materiałów i sprzętu.
c) sprzętu z kosztami pośrednimi.
d) materiałów z kosztami zakupu.

12. Korzystając z KNR można określić:

a) ceny robocizny, materiału i sprzętu.
b) bezpośrednie nakłady kosztów pośrednich.
c) bezpośrednie nakłady rzeczowe robocizny, materiału i sprzętu.
d) wartość robocizny, materiałów, sprzętu i transportu zewnętrznego.

13. Najczęściej przedmiotem negocjacji ceny są:

a) ceny materiałów.
b) wartość robocizny i zysk.
c) wartość robocizny i ceny materiałów.
d) koszty pośrednie, koszty zakupu i zysk.

14. Międzyoperacyjne odbiory robót muszą być wpisane do:

a) protokołu.
b) dziennika budowy.
c) dokumentacji robót.
d) harmonogramu robot.

15. Badanie elementów przed ich zamontowaniem powinno obejmować sprawdzenie:

a) zastosowanego rodzaju materiałów.
b) jakości wykonanych elementów z dokumentacją.
c) wykonania złączy, zgodności wymiarów z dokumentacją i zastosowanych materiałów.
d) wykonania połączeń, wymiarów poszczególnych elementów i wilgotności drewna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

16 Konstrukcje dachowe nietypowe z desek, krawędziaków i bali obmierza się w :

a) mb.
b) cm².
c) m².
d) m³.

17. KNJZMB służą do:

a) ustalenia normatywów na zużycie materiałów.
b) rozliczeń i kontroli zużytych materiałów.
c) obliczenia wartości zużytych materiałów.
d) przedmiarowania robót ciesielskich.


18. Według KNR na wykonanie deskowania stopni schodów jest potrzebne 0,069 m³ desek

grubości 25 mm na 1m³betonu. Oblicz ile desek grubości 25 mm potrzeba na wykonanie
deskowania schodów na 10 m³ betonu?
a) 0,069m³.
b) 0,690m³.
c) 1,725m³.
d) 6,900m³.

19. Przy odbiorze elementów deskowań do wykonania konstrukcji z betonu należy sprawdzić

między innymi dopuszczalne odchyłki płaszczyzny lub krawędzi od pionu, które na 1m
wynoszą:
a) 1 mm.
b) 2 mm.
c) 3 mm.
d) 4 mm.

20. Oblicz całkowity koszt robocizny, wiedząc, że czas pracy cieśli wynosi 5godz 30 min,

a koszt roboczogodziny 10 zł:
a) 50 zł.
b) 53 zł.
c) 55 zł.
d) 58 zł.

21. Zgodnie z KNR 2-02 na wykonanie 1 m³ ław fundamentowych należy użyć drewna

okrągłego na stemple budowlane w ilości 0,006m³. Dokonaj kalkulacji kosztów drewna
okrągłego do wykonania stemplowania 20 m³ław fundamentowych, jeżeli cena 1 m³
drewna wynosi 280 zł:
a) 16,80 zł.
b) 33,60 zł.
c) 56,00 zł.
d) 168,00 zł.

22. Zakupiono 2 m³ desek za kwotę 5000zł. Koszt ich dowozu wyniósł 250 zł. Oblicz, ile %

kosztów zakupu materiałów należy doliczyć do sporządzenia kosztorysu:
a) 5%.
b) 10%.
c) 15%.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

d) 20%.


23. Zgodnie z obmiarem robót do wykonania ściany słupa kwadratowego z betonu o

szerokości 0,7m i wysokości 3m w deskowaniu należy przygotować deski grubości 25
mm. Oblicz ile m³desek należało przygotować do wykonania deskowania jednej ściany:
a) 0,0525m³.
b) 0,525m³.
c) 5,25m³.
d) 52,5m³.






























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Rozliczanie robót ciesielskich


Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

23.

a

b

c

d

Razem

:









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozliczanie robót ciesielskich”.

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1÷17 są z poziomu podstawowego,

zadania 18 ÷ 22 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. c, 5. d, 6. b, 7. a, 8. c, 9. d, 10. a, 11. d, 12.
d, 13. d, 14. b, 15. d, 16. c, 17. c, 18. c, 19. b, 20. a, 21. c, 22. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać, podstawę do sporządzenia kosztorysu.

B

P

c

2

Wskazać jednostkę do przedmiarowania
rusztowań rurowych i ramowych.

B

P

a

3

Określić jakie rusztowania według KNR obmierza
się w metrach kwadratowych ich powierzchni.

C

P

b

4

Ustalić, co należy określić w przedmiarze robót.

C

P

c

5

Określić sposób obmiarowania blatów do
deskowań.

C

P

d

6

Odczytać znaczenie skrótu KNJZMB.

C

P

b

7

Wskazać, do czego służą Katalogi Nakładów
Rzeczowych.

B

P

a

8

Ustalić element wielokrotnego stosowania.

C

P

c

9

Ustalić niezbędne dane przy sporządzaniu
zapotrzebowania na materiały.

C

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

10

Rozróżnić oprócz kosztów bezpośrednich i
pośrednich składniki kosztorysu.

B

P

a

11 Ustalić sposób obliczania kosztów pośrednich.

C

P

d

12 Określić co rodzaje nakładów zawartych w KNR.

C

P

d

13

Określić wielkość podatku VAT dla robót
budowlanych.

B

P

d

14

Ustalić dlaczego w KNR drewno do deskowań
zapisane jest w postaci ułamka.

C

P

c

15

Ustalić dokumenty, które są niezbędne przy
odbiorze robót.

C

P

d

16 Ustalić składniki stawki robocizny kosztorysowej.

C

P

c

17 Obliczyć wartość robocizny za wykonaną pracę.

C

P

c

18

Określić, jakie rusztowanie obmierza się według
KNR w metrach kwadratowych powierzchni
pomostu wysuniętego poza lico ściany obiektu.

C

PP

c

19

Obliczyć ilość m³ desek do wykonania deskowania
ściany słupa kwadratowego.

C

PP

b

20 Obliczyć % jaki stanowią koszty zakupu.

C

PP

a

21

Obliczyć ilość m³ desek do wykonania deskowania
stopy fundamentowej.

D

PP

c

22

Sporządzić kalkulację kosztów drewna na

podstawie KNR.

D

PP

b





















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
8. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego

wyboru.

5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od 18 do 22).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Podstawą do sporządzenia kosztorysu jest:

a) wycena robót.
b) inwentaryzacja.
c) przedmiar robót.
d) rozliczenie z pracodawcą.

2. W zasadach przedmiarowania robót określona jest jednostka, w jakiej obmierza się

rusztowania rurowe i ramowe i jest nią:
a) m².
b) m³.
c) mb.
d) cm.


3. Według KNR w metrach kwadratowych powierzchni obmierza się:

a) rusztowania przestawne.
b) rusztowania wewnętrzne.
c) podesty ruchome rusztowań.
d) rusztowania punktowe z drabin.


4. Sporządzając przedmiar robót należy oprócz wyszczególnienia robót uwzględnić:

a) sprzęt i wartość robót.
b) materiały i jednostki miary.
c) ilości robót i jednostki miary.
d) wartość robót i wartość materiałów.


5. Najczęściej wykonanie blatów do deskowań obmierza się:

a) w sztukach według wymiarów.
b) w metrach licząc.po obwodzie blatów.
c) w metrach sześciennych zużytych desek.
d) według rozwinięcia powierzchni deskowania.


6. Skrót KNJZMB oznacza:

a) Katalog Norm Jednostek Zakupu Materiałów Budowlanych.
b) Katalog Norm Jednostkowych Zużycia Materiałów Budowlanych.
c) Katalog Normowych Jednostek Zużycia Materiałów Budowlanych.
d) Katalog Nakładów Jednostkowego Zapotrzebowania Materiałów Budowlanych.


7. Katalogi Nakładów Rzeczowych służą do sporządzania:

a) kosztorysu.
b) norm materiałowych.
c) protokołu odbioru robót.
d) rozliczenia z pracownikami.


8. Elementem nadającym się do wielokrotnego wykorzystania jest:

a) żebro.
b) nadproże.
c) deskowanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

035

,

0

0,003

d) belkę stalową.

9. Przygotowując zapotrzebowanie na materiały na druku należy wyszczególnić:

a) ilości materiałów i ceny zakupu.
b) rodzaje materiałów i termin płatności.
c) wielkości nakładów rzeczowych z KNR.
d) nazwy materiałów, ich ilości i jednostki miary.

10. W kosztorysie należy uwzględnić koszty bezpośrednie oraz koszty pośrednie i:

a) zysk.
b) sprzęt.
c) materiały.
d) transport.


11. Koszty pośrednie ustala się metodą wskaźnikową w procentach do wartości:

a) sprzętu.
b) materiałów.
c) kosztów zakupu.
d) robocizny i sprzętu.


12. Cena kosztorysowa składa się z wartości robocizny, materiałów i sprzętu oraz kosztów:

a) zakupu i zysku.
b) transportu i podatku VAT.
c) ogólnych i kosztów transportu.
d) pośrednich, kosztów zakupu i zysku.


13. Podatek VAT na roboty budowlane wynosi:

a) 0%.
b) 7%.
c) 14%.
d) 22%.


14. W KNR drewno do deskowań zapisane jest w postaci ułamka, np.

czyli oprócz zużycia normatywnego, norma zawiera:
a) straty.
b) ubytki.
c) odzysk.
d) zużycie teoretyczne.


15. Podstawą do odbioru robót ciesielskich są: projekt budowlany, dziennik budowy i:

a) dokumentacja robót.
b) harmonogramy robót.
c) instrukcje stosowania.
d) atesty i protokoły materiałów.


16. Stawka robocizny kosztorysowej składa się ze stawki roboczogodziny powiększonej

o premię oraz:
a) podatek.
b) delegacje.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

c) podatek i ZUS.
d) godziny nadliczbowe.


17. Wiedząc, że koszt robocizny pracownika wynosi 10 zł oblicz wartość robocizny,

przyjmując, że pracę wykonał w 6 godzin i 30 minut:
a) 60 zł.
b) 63 zł.
c) 65 zł.
d) 68 zł.


18. W metrach kwadratowych powierzchni pomostu wysuniętego poza lico ściany obiektu

obmierza się według KNR:
a) podesty wiszące.
b) rusztowania wewnętrzne.
c) rusztowania na wysuwnicach.
d) rusztowania punktowe z drabin.


19. Oblicz, ile m³ desek należy przygotować do wykonania deskowania dwóch ścian słupa

kwadratowego o wymiarach: wysokość 3 m i szerokości boku 600 mm, zaś grubość deski
wynosi 25 mm:
a) 0,045 m³.
b) 0,09 m³.
c) 0,18 m³.
d) 0,45 m³.

20. Zakupiono okrąglaki na stemple na kwotę 4000 zł. Koszt ich zakupu wyniósł 200 zł.

Oblicz % kosztów zakupu:
a) 5%.
b) 10%.
c) 15%.
d) 20%.

21. Zgodnie z KNR na wykonanie deskowania stopy fundamentowej zużywa się 0,072 m³

desek grubości 25 mm na 1m³ betonu. Oblicz ile desek tej grubości potrzeba do
wykonania deskowania dla 7 m³ betonu?
a) 0,0504 m³.
b) 0,054 m³.
c) 0,504 m³.
d) 0,720 m³.


22. Zgodnie z KNR 2-02 na wykonanie 1m³ ław fundamentowych należy użyć drewno okrągłe

na stemple w ilości 0,006m³. Dokonaj kalkulacji kosztów na wykonanie stemplowania
25m³ ław fundamentowych. Do obliczeń przyjmij, że koszt 1m³ drewna wynosi 290 zł.
a) 40,00zł.
b) 43,50zł.
c) 50,50zł.
d) 53,50zł.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Rozliczanie robót ciesielskich


Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

Razem:



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

6. LITERATURA

1. Kowalczyk Z., Loska F., Czarkowski M.: Kosztorysowanie w budownictwie. WSiP,

Warszawa 1995

2. Lenkiewicz W., Zdziarska Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
3. Panas J.(red): Poradnik majstra budowlanego. ARKADY, Warsawa 2000
4. Katalog Nakładów Rzeczowych, wydawany przez Ministerstwo Gospodarki, Przemysłu

i Budownictwa

5. Katalog Norm Jednostkowych Zużycia Materiałów Budowlanych
6. Czasopisma: „Murator”

