Język polski
|
Jutro pójdę w świat
|
Klasa 4
Szkoła podstawowa 4–6
AUTOR:
Bożena Ciszewska
©
Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015
1
Jan Brzechwa,
Akademia pana Kleksa
SCENARIUSZ DO LEKTURY AKADEMIA PANA KLEKSA – 3
TEMAT:
MAMY LEKCJĘ KLEKSOGRAFII
Cele:
•
rozwiązanie krzyżówki związanej z powieścią
•
znalezienie w książce wymaganego fragmentu
•
ułożenie za pomocą równoważników kilkupunktowej instrukcji wykonania kleksa
•
fantazjowanie na temat kształtu kleksa
•
zredagowanie jego opisu lub ułożenie o nim rymowanki
•
posługiwanie się atlasem
•
narysowanie półkuli i zaznaczenie na niej wybranego obiektu geograficznego
•
skorzystanie z encyklopedii
•
opisanie czarodziejskiego sposobu naprawienia uszkodzonego sprzętu domowego
Metody i formy pracy:
praca w parach, praca indywidualna
Materiały:
Nauka w Akademii – rozdział powieści Jana Brzechwy, krzyżówka, kartki na kleksy, buteleczki z atramentem/
tuszem, klej, płyta z piosenką z filmu Akademia pana Kleksa
Przebieg lekcji:
1.
Nauczyciel prosi dwóch uczniów o przeczytanie pracy domowej. Dzięki temu zostaną przypomniane najważniejsze
wiadomości o funkcjonowaniu Akademii. Jeśli coś istotnego dzieci pominęły, należy to przypomnieć.
2.
Uczniowie zapisują pierwszy człon tematu Mamy lekcję i w parach rozwiązują na kartkach krzyżówkę dotyczącą powieści.
1
2
3
4
5
S
O
K
A
P
E
L
L
I
T
E
R
Y
O
K
O
G
L
O
B
U
S
1. Co leci z prysznica razem z wodą?
2. Co odbywa się o 6.00 rano w gabinecie profesora?
3. Co przędzie pan Ambroży?
4. Co nauczyciel wysłał na Księżyc?
5. Co uczniowie kopią na geografii?
3.
Po rozwiązaniu krzyżówki i podaniu hasła
kleks
nauczyciel pyta uczniów, z jaką lekcją kojarzą ten wyraz, i dopisuje
brakujący człon tematu. Prosi, by dzieci odszukały w powieści fragment przedstawiający lekcję kleksografii, a wybrany
uczeń go odczytuje.
4.
Na tej podstawie uczniowie pod kierunkiem nauczyciela układają instrukcję, jak robić kleksy. Zapisują ją do zeszytu.
INSTRUKCJA „Jak należy robić kleksy”
1. Przygotować kartkę i atrament lub tusz.
2. Na środek kartki nalać trochę płynu.
3. Złożyć kartkę na pół i lekko ją przycisnąć, aby kleks rozmazał się, przybierając fantazyjny kształt.
4. Rozłożyć kartkę, żeby mógł wyschnąć.
Język polski
|
Jutro pójdę w świat
|
Klasa 4
Szkoła podstawowa 4–6
AUTOR:
Bożena Ciszewska
©
Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015
2
5. Odgadnąć, co przedstawia.
6. Wymyślić dla niego nazwę – tytuł.
7. Opisać kleksa lub ułożyć o nim rymowankę.
5.
Potem prowadzący dzieli klasę na kilka małych grup, którym przekazuje kartki i buteleczki z atramentem lub tuszem.
Uczniowie pracują zgodnie z instrukcją. Opis kleksa lub rymowankę o nim redagują najpierw na brudno. Karteczkę
z kleksem wklejają do zeszytu i przepisują na czysto tekst.
6.
Wybrani lub chętni uczniowie prezentują na forum klasy swoją pracę.
7.
Nauczyciel pokazuje eksponat i wspomina, że kiedyś kleksy były plagą zeszytów uczniowskich. Zanim pojawiły się
długopisy, dzieci pisały tzw. zwykłymi piórami, maczając stalówkę w atramencie, i robiły przy tym, niechcący, wiele
kleksów. Nauczyciele im za to obniżali oceny.
8.
Na koniec zajęć lub w innej części lekcji warto włączyć dzieciom chociaż jedną piosenkę z filmu Akademia pana Kleksa
związaną z kleksografią. Można poprosić nauczyciela muzyki, aby nauczył klasę ją śpiewać.
9.
Praca domowa:
–
Wybierz jeden obiekt geograficzny na literę „a” (kontynent, państwo, miasto, ocean, rzekę, górę itd.). Korzystając
z atlasu, narysuj starannie na kartce A4 tę półkulę, na której on występuje, zaznacz go czerwonym kolorem i podpisz.
Przepisz o nim informacje z encyklopedii. Prace po sprawdzeniu zostaną wywieszone na klasowej gazetce, którą za-
tytułujemy: „Podróże uczniów pana Kleksa”.
–
Przygotuj ustną wypowiedź o tym, jak wyleczyłeś zepsuty sprzęt domowy. Jako uczeń pana Kleksa na pewno znaj-
dziesz ciekawe metody i medykamenty, które uzdrowią twego pacjenta.