Jpol SP Czar sl kl 6 Scenariusz lekcji Zaimki 1

background image

Autorzy:

Karolina Kwak

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2014

1

Język polski

|

Czarowanie słowem

|

Klasa 6

Szkoła podstawowa 4–6

zaimki – gramatyczni zastępcy

temAt 1:

PAn zAimek? A kto to tAki?

(2 jednostki lekcyjne)

Cele lekcji:

Uczeń

zna pojęcie zaimka,

rozumie funkcjonalność zaimka,

rozpoznaje zaimki w tekście,

wie, jakie części mowy są zastępowane przez zaimki, potrafi wskazać w tekście różne rodzaje zaimków,

zna zasady stosowania dłuższych i krótszych form zaimków i wykorzystuje je w praktyce.

Podstawa programowa:

I.3.3.

metody i formy pracy:

heureza, wypełnianie karty pracy, praca z tekstem, praca samodzielna, praca w zespole.

materiały dydaktyczne:

Językowe odkrycia Myślnika, podręcznik, s. 112–113; Zeszyt ćwiczeń, cz. 1, s. 87–93; karta

pracy.

uwaga!

Przed lekcją nauczyciel kładzie na każdej ławce informację o dziwnej postaci (karta pracy).

Przebieg lekcji:

1.

Na początku lekcji uczniowie odnajdują na ławkach dziwne informacje o kimś. Zapoznają się z nimi i wypełniają

karty pracy, pozostawiając puste tylko wykropkowane miejsca [odpowiedzi: taki – jaki? np. wesoły, radosny, ro-

ześmiany, szybki, pracowity – przymiotniki; wam – komu? np. uczniom, dziewczynom, chłopcom, ludziom – rze-

czowniki; wtedy – kiedy? np. jutro, dzisiaj, teraz, wczoraj – przysłówki; tyle – ile? np. dużo, mnóstwo, wiele, sto,

pięćset – liczebniki].

Uczeń słabszy

Uczeń przeciętny

Uczeń zdolny

zapisuje pytania do podkreślonych wyrazów;
z pomocą nauczyciela uzupełnia tabelę

częściowo samodzielnie wykonuje zadania

samodzielnie i poprawnie wypełnia tabelę

2.

Rozmawiamy z uczniami o tym, że podkreślone słowa zastępują poszczególne części mowy i mają swoją nazwę –

to zaimki.

3.

Uczniowie uzupełniają wykropkowane miejsca w karcie pracy.

4.

Zapisujemy temat lekcji.

5.

Odczytujemy informacje z podręcznika (s. 112–113).

6.

Uczniowie pracują w parach. Najpierw uzupełniają ulotki znalezione przez Myślnika, tak by ich treść była jasna

dla każdego odbiorcy (pol. 1, s. 113) [np. Modne, oryginalne i tanie ubrania tylko w naszym sklepie. Setki ofert

w naszym sklepie. Marcin Trok najlepszym kandydatem. W Sorento zjesz najlepszy obiad]. Następnie, na podsta-

wie informacji z podręcznika, przygotowują tekst prezentujący „pana Zaimka” z tematu lekcji oraz pełnione przez

niego funkcje [np. Pan Zaimek należy do znanej rodziny Części Mowy. Pełni w niej bardzo ważne funkcje, między

innymi: w zastępstwie nazywa osoby; określa, co do kogo należy; wskazuje umiejscowienie w przestrzeni, a nawet

pomaga tworzyć pytania. W odmianie zachowuje się tak jak zastępowani przez niego koledzy i koleżanki].

Uczeń słabszy

Uczeń przeciętny

Uczeń zdolny

nie zawsze poprawnie podaje propozycje wy-
razów uzupełniających ulotki

w większości poprawnie uzupełnia ulotki; wy-
mienia niektóre funkcje zaimka

uzupełnia ulotki odpowiednimi częściami mowy;
redaguje tekst informacyjny z uwzględnie-
niem funkcji zaimka

7.

Wybrani przedstawiciele zespołów prezentują swoje pomysły.

background image

Autorzy:

Karolina Kwak

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2014

2

Język polski

|

Czarowanie słowem

|

Klasa 6

Szkoła podstawowa 4–6

zadanie domowe:

A.

Wykonaj polecenie 2 z podręcznika, s. 113.

B.

Wykonaj polecenie 3 z podręcznika, s. 113 oraz ćwiczenie 1 z Zeszytu ćwiczeń, cz. 1 (s. 87).

C.

Wykonaj polecenie 4 z podręcznika, s. 113.

Uczeń słabszy

Uczeń przeciętny

Uczeń zdolny

wykonuje zadanie A

wykonuje zadania A i B

wykonuje zadania A, B i C

background image

Autorzy:

Karolina Kwak

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2014

3

Język polski

|

Czarowanie słowem

|

Klasa 6

Szkoła podstawowa 4–6

kArtA PrACy

1.

Przeczytaj poniższe informacje, a następnie wykonaj polecenia.

Ktoś, czyli .............................................

Jestem taki.

Właśnie wtedy można mnie znaleźć.

Mam tyle pomysłów na minutę.

Bardzo chętnie wam pomogę!

A.

Zapisz pytania do podkreślonych wyrazów.

B.

Dopisz odpowiedzi według własnego uznania.

....................................................

Pytanie

Odpowiedzi

1. taki

2. wam

3. tyle

4. wtedy

C.

Nazwij wszystkie części mowy z kolumny 3.

1.

2.

3.

4.

Ry

s. Alf

ons

o de T

omas/

Shut

ter

st

ock

.com

