Nr10. Konspekt
Metryczka konspektu.
Grzegorz Woźniak
Data: 05.03.2002
Klasa : 1h 1i,
Gimnazjum nr.2 w Jaśle
Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej:
Temat lekcji poprzedniej:. Motorower - obowiązkowe wyposażenie motoroweru, przepisy.
Temat lekcji prowadzonej:. Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach.
Temat lekcji następnej: Sprawdzian wiadomości z wychowania komunikacyjnego - test.
Czas trwania lekcji: 2 x 45 min.
Wiązka operacyjnych celów lekcji:
Operacyjne cele instrumentalne.
1.Wiadomości.
Wiadomości do zapamiętania.
Uczeń wymieni objawy jakie występują podczas złamania kończyn, zwichnięcia, skręcenia, wstrząsu.
Wiadomości do zrozumienia.
Na podstawie zdobytych na lekcji wiadomości, uczeń wyjaśni poszczególne czynności, które należy wykonać podczas złamania, zwichnięcia, skręcenia, krwotoku, wstrząsu, omdlenia, oparzenia, odmrożenia, porażenia prądem.
Umiejętności.
Umiejętności intelektualne (teoretyczne).
Na podstawie zdobytych na lekcji wiadomości uczeń porówna złamanie od omdlenia a następnie wskaże różnice.
Umiejętności praktyczne.
Uczeń będzie w stanie poprawnie wykonać poszczególne czynności przy wyżej wymienionych wypadkach.
Zdolności poznawcze.
Rozwijanie myślenia technicznego.
Myślenie wyobrażeniowe (analiza następujących czynności jakie należy udzielić ofiarom wypadku)
Myślenie pojęciowe(analiza funkcji nowo poznanych pojęć np. pojęcia wstrząsu)
Rozwijanie zainteresowania technicznego.
Uczeń będzie rozwijał zainteresowanie techniczne poprzez przedstawienie mu filmu pt. ,,Pierwsza pomoc''
3.3.Rozwijanie procesów pamięci.
Rozwijanie procesów pamięci będzie wynikiem opanowywania nowych pojęć (np. złamania, wstrząsu, krwotoku) jak również podczas przyswajania sobie przez uczniów kolejnych czynności ofiarom wypadku.
Cele operacyjne kierunkowe.
wdrażanie uczniów do zdyscyplinowania i odpowiedniego zachowania się podczas wypadku
utrwalenie nawyku przestrzegania ogólnych zasad obowiązujących przy udzielaniu pierwszej pomocy
Metody nauczania.
Na lekcji występują metody nauczania oparte na słowie: pogadanka, opowiadanie, opis.
Środki dydaktyczne.
Film pt. ,,Pierwsza pomoc” (kaseta video)
Podręcznik
Formy organizacyjne lekcji:
W czasie pogadanki uczniowie uczestniczą w niej jako jedna wspólna grupa.
Struktura lekcji.
sprawdzenie wiadomości, zapisanie tematu lekcji
sprawdzenie wiadomości z poprzedniej lekcji
poganka wstępna - uświadomienie uczniom czego i po co mają się uczyć
oglądanie filmu
opracowanie nowego materiału (podyktowanie wiadomości do zeszytu)
usystematyzowanie i utrwalenie najważniejszych informacji
omówienie założeń zadania domowego
Przebieg lekcji.
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Czas |
1.Sprawdzenie obecności, podyktowanie tematu lekcji. |
Zapisanie tematu lekcji do zeszytu. |
5 min. |
2.Uświadomienie uczniom konieczności posiadania wiedzy dotyczącej zasad obowiązujących przy udzielaniu pierwszej pomocy. |
Słuchanie z uwagą. |
15 min. |
3.Oglądanie filmu z ofiarami wypadku. |
Film. |
45 min. |
4.Przeprowadzenie pogadanki w celu wyjaśnienia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. |
Słuchanie, uczestnictwo w pogadance. |
5 min. |
5.Podanie uczniom notatki do zeszytu. |
Zapisywanie w zeszytach. |
10 min. |
6.Podsumowanie lekcji, zadawanie uczniom pytań w celu sprawdzenia stopnia opanowywanego materiału. Wyjaśnienie założeń zadania domowego. |
Słuchanie, odpowiadanie na pytania. |
10 min. |
Uwagi końcowe.
Klasa 1h 1i - Uczniowie wykazali się dużym zdyscyplinowaniem, omawiany materiał opanowali w dobrym stopniu. Aktywnie uczestniczyli w lekcji, nie sprawiali większych kłopotów wychowawczych.
2