KONSPEKT ZAJĘCIA
Temat: Bawimy się wesoło - zabawy z muzyką wg koncepcji Carla Orffa
Rodzaj zajęcia: Zabawy muzyczno - ruchowe.
Cele:
Rozwijanie wrażliwości muzycznej, słuchu muzycznego i poczucia rytmu podczas zabaw przy piosenkach dla dzieci.
Kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała.
Rozwijanie naturalnej ekspresji dziecka jako podstawowej formy wyrażania siebie.
Integracja grupy poprzez wyzwalanie pozytywnych przeżyć, tworzenie przyjaznej atmosfery.
Poszerzenie wiadomości na temat zwierząt niebezpiecznych - niedźwiedź brunatny.
Środki dydaktyczne:
Przytulanka miś, płyty z nagraniami muzycznymi, pokrywki, ciurliki - ptaszki na wodę, bajki o zwierzętach, apaszki, gazety.
Przebieg zajęcia
Piosenka „Wszyscy są, witam Was”.
Rozmowa nauczycielki z dziećmi:
Jaka zaczęła się pora roku?
Jak się nazywa miesiąc, który teraz jest? (marzec)
Jaki jest dzisiaj dzień tygodnia?
Po czym można poznać, że jest już wiosna?
Przedstawienie i prezentacja gościa - miś przytulanka.
Przekazanie krótkich informacji o niedźwiedziach.
Śpiewanie piosenki dla misia - „Ja jestem niedźwiadek”.
Zabawy ruchowe - ilustracyjne do znanych dzieciom piosenek:
Oj Ra tariri oj ra
Bawiły się dzieci paluszkami
Jeżeli ci wesoło
Woogie - boogie
Praczki
Zabawy paluszkowe z gazetami do muzyki klasycznej.
Dokończ zdanie: Lubię wiosnę, bo …..
Orkiestra dziecięca - „Cztery pory roku - wiosna” A. Vivaldi.
Słuchanie i nauka wiersza o wiośnie Marcowe słoneczko - Cz. Janczarskiego.
Słuchanie głosów budzącej się wiosny z płyty CD.
Aktywne słuchanie muzyki - ćwiczenia ruchowe z apaszkami.
Taniec „Magiczna liczba 7”.
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu.
Marcowe słoneczko
wiersz Cz. Janczarski
Jakie dziś jest niebo?
Błękitne...
Różowe...
Kto je tak maluje?
Słoneczko macowe.
Kapie z sopli woda
i śnieg znika z łąki.
Słońce
dzisiaj robi
wiosenne porządki.