monter instalator urzadzen technicznych w budownictwie wiejskim 723[05] o1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Jolanta Skoczylas






Rozpoznawanie obiektów budownictwa wiejskiego
723[05].O1.02






Poradnik dla nauczyciela
















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Małgorzata Karbowiak
mgr inż. Karolina Musiałek-Białas



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Jolanta Skoczylas



Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 723[05].O1.02

„Rozpoznawanie obiektów budownictwa wiejskiego”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu monter – instalator urządzeń technicznych w budownictwie wiejskim.






















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Podstawowe pojęcia dotyczące budownictwa wiejskiego oraz ochrony

środowiska

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2.

Obiekty budownictwa wiejskiego

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Elementy konstrukcji budynku i ich funkcje

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Materiały i wyroby budowlane oraz ich zastosowanie

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Właściwości techniczne materiałów i wyrobów budowlanych

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

5.6. Typy i rodzaje szklarni, budynków inwentarskich, przechowalni oraz

magazynów

21

5.6.1. Ćwiczenia

21

5.7. Technologie wykonywania budynków gospodarczych i inwentarskich oraz

zasady eksploatacji obiektów budownictwa wiejskiego

23

5.7.1. Ćwiczenia

23

5.8. Urządzenia techniczne stosowane w produkcji rolniczej

oraz zasady ich

eksploatacji

25

5.8.1. Ćwiczenia

25

5.9. Instalacje w obiektach budownictwa wiejskiego oraz zasady ich

eksploatacji

27

5.9.1. Ćwiczenia

27

5.10. Wpływ użytkowanych obiektów budownictwa wiejskiego na środowisko

29

5.10.1. Ćwiczenia

29

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

31

7. Literatura

45


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter – instalator urządzeń
technicznych w budownictwie wiejskim 723[05].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem,
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4



Schemat układu jednostek modułowych

723[05].O1.01

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa

i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej oraz ochrony

środowiska

723[05].O1

Podstawy

zawodu

723[05].O1.02

Rozpoznawanie obiektów

budownictwa wiejskiego

723[05].O1.03

Posługiwanie się dokumentacją

techniczną

723[05].O1.04

Określanie zasad gospodarki wodnej w

środowisku

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować zasady bezpiecznej pracy podczas użytkowania maszyn i obsługiwania urządzeń,

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska,

zapobiegać zagrożeniom w środowisku pracy,

dobierać i stosować odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej do określonych prac,

stosować procedury udzielania pomocy przedlekarskiej poszkodowanym w wypadkach
podczas prac monterskich i obsługiwania maszyn rolniczych w gospodarstwie wiejskim,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

posłużyć się terminologią z zakresu budownictwa wiejskiego oraz ochrony środowiska,

rozróżnić budynki inwentarskie, szklarnie, przechowalnie i magazyny,

scharakteryzować podstawowe elementy obiektów budownictwa wiejskiego oraz określić
ich funkcje,

rozpoznać materiały i wyroby budowlane stosowane w budownictwie wiejskim,

określić właściwości materiałów budowlanych,

określić rodzaje szklarni,

określić rodzaje budynków inwentarskich,

określić rodzaje przechowalni oraz magazynów,

rozpoznać technologie wykonywania budynków gospodarczych oraz inwentarskich,

określić warunki budowy obiektów budownictwa wiejskiego,

scharakteryzować urządzenia techniczne stosowane w produkcji rolniczej,

rozróżnić rodzaje instalacji stosowanych w budownictwie wiejskim,

scharakteryzować instalacje: wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, centralnego
ogrzewania, elektryczne, telefoniczne, wentylacyjne i klimatyzacyjne,

określić zasady eksploatacji obiektów budownictwa wiejskiego, urządzeń technicznych
oraz instalacji budowlanych,

ocenić wpływ użytkowanych obiektów budownictwa wiejskiego na środowisko.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Monter

instalator

urządzeń

technicznych

w budownictwie wiejskim 723[05].

Moduł:

Podstawy zawodu 723[05].O1

Jednostka modułowa:

Rozpoznawanie

obiektów

budownictwa

wiejskiego

723[05].O1.02

Temat: Podział materiałów budowlanych i ich zastosowanie.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania materiałów budowlanych i ich

zastosowania.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznać materiały budowlane,

dobrać materiały do rodzaju wykonywanych robót,

dokonać klasyfikacji materiałów ze względu na zastosowany materiał,

dokonać klasyfikacji materiałów ze względu na przeznaczenie.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie monter- instalator urządzeń technicznych
w budownictwie wiejskim.

Środki dydaktyczne:

film przedstawiający różne rodzaje i zastosowanie materiałów budowlanych,

próbki materiałów budowlanych,

arkusz papieru,

przybory do pisania.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Film przedstawiający rodzaje i zastosowanie materiałów budowlanych.
5. Realizacja tematu:

uczniowie oglądają film i wypisują na kartce nazwy materiałów i ich zastosowanie,

uczeń po wypisaniu na kartce nazw materiałów stara się przyporządkować ich
zastosowanie (w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela),

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

nauczyciel pokazuje uczniom próbki materiałów budowlanych i objaśnia zakres ich
zastosowania,

uczniowie dokonują korekt na swoich pracach,

nauczyciel podpowiada najlepsze rozwiązania.

6. Uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy została poprawnie wykonana.
8. Uczniowie prezentują swoje prace na dużych arkuszach papieru w kolejności

wykonywania.

9. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat materiałów budowlanych i ich zastosowania.

Na podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj materiały stosowane do wykonania izolacji
cieplnych w budynku.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Monter

instalator

urządzeń

technicznych

w budownictwie wiejskim 723[05].

Moduł:

Podstawy zawodu 723[05].O1

Jednostka modułowa:

Rozpoznawanie

obiektów

budownictwa

wiejskiego

723[05].O1.02

Temat: Typy i rodzaje szklarni.

Cel ogólny: ukształtowanie umiejętności określania i rozpoznawania rodzajów szklarni.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić przeznaczenie szklarni,

dokonać klasyfikacji budynków szklarniowych,

dokonać klasyfikacji szklarni ze względu na zastosowany materiał,

dokonać klasyfikacji szklarni ze względu na przeznaczenie,

rozpoznać typy i rodzaje szklarni.

Metody nauczania–uczenia się:

tekstu przewodniego,

pokaz,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Strategia:
uczenie się przez doświadczenie.

Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie monter-instalator urządzeń technicznych

w budownictwie wiejskim.

Środki dydaktyczne:

foliogramy przedstawiające różne rodzaje szklarni,

plansza przedstawiająca klasyfikację budynków szklarniowych,

notatnik,

przybory do pisania.


Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Rozpoznaj na foliogramach typy i rodzaje szklarni i scharakteryzuj je oraz określ ich

zastosowania.

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, wyjaśnienie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów
z pracą metodą przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Jakie jest przeznaczenie szklarni?
2. Jakie rozróżniamy rodzaje budynków szklarniowych?
3. Jak klasyfikujemy szklarnie ze względu na zastosowany materiał?
4. Jak klasyfikujemy szklarnie ze względu na przeznaczenie?

PLANOWANIE
1. Ustal typy szklarni.
2. Ustal rodzaje szklarni ze względu na przeznaczenie.
3. Ustal rodzaje materiałów stosowanych do wykonywania szklarni.
4. Ustal przeznaczenie szklarni.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Dokonaj klasyfikacji szklarni na typy.
2. Dokonaj klasyfikacji szklarni ze względu na przeznaczenie.
3. Sporządź charakterystyki poszczególnych rodzajów szklarni.
4. Rozpoznaj i napisz nazwy szklarni.
5. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy.
6. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie sklasyfikowałeś typy szklarni?
2. Czy prawidłowo zostały określone szklarnie ze względu na przeznaczenie?
3. Czy wszystkie charakterystyki szklarni zostały opisane poprawnie?
4. Czy prawidłowo zostały rozpoznane i podpisane budynki szklarniowe?

ANALIZA

Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel

podsumowuje całe ćwiczenie, określa jakie nowe umiejętności zostały ukształtowane, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i sposoby ich unikania w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: typów i rodzajów szklarni. Na podstawie

zgromadzonych informacji wypisz w notatniku wszystkie wymiary szklarni.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i nabytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Podstawowe pojęcia dotyczące budownictwa wiejskiego

oraz ochrony środowiska


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przyporządkuj nazwy podstawowych pojęć z zakresu budownictwa i ochrony środowiska

do napisanych na kartkach definicji.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać nazwy pojęć z zakresu budownictwa i ochrony środowiska zapisane na

kartkach,

2) dobrać definicje do nazw pojęć zapisanych na kartkach,
3) przyporządkować definicje do nazw pojęć,
4) przepisać ćwiczenie do zeszytu,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

samoprzylepne kartki z wydrukowanymi nazwami pojęć budowlanych,

definicje podstawowych pojęć budowlanych zapisane na kartkach,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca elementów konstrukcyjnych budynku i ich funkcji.


Ćwiczenie 2

Opisz gospodarstwo drobnotowarowe i wielkotowarowe na podstawie foliogramów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć foliogramy opisujące rodzaje gospodarstw rolnych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

2) zapisać w zeszycie charakterystyki gospodarstw drobnotowarowych i wielkotowarowych,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

foliogramy opisujące rodzaje gospodarstw rolnych,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca elementów konstrukcyjnych budynku i ich funkcji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Obiekty budownictwa wiejskiego


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj na rysunkach obiekty budownictwa wiejskiego i pogrupuj je na budynki

i budowle.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć rysunki przedstawiające budynki i budowle,
2) rozpoznać i pogrupować rysunki na budynki i budowle,
3) podpisać rozpoznane obiekty budownictwa wiejskiego,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

rysunki przedstawiające obiekty budownictwa wiejskiego,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca elementów konstrukcyjnych budynku i ich funkcji.


Ćwiczenie 2

Rozpoznaj obiekty budownictwa wiejskiego przedstawione na rysunku zagospodarowania

działki siedliskowej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien

1) obejrzeć rysunek zagospodarowania działki siedliskowej,
2) rozpoznać obiekty przedstawione na rysunku,
3) podpisać rozpoznane obiekty,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

rysunek zagospodarowania działki siedliskowej,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca elementów konstrukcyjnych budynku i ich funkcji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Elementy konstrukcji budynku i ich funkcje


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj i podpisz elementy konstrukcyjne budynku przedstawione na rysunku oraz

określ ich funkcje.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować rysunek budynku,
2) podpisać elementy konstrukcyjne budynku zaznaczone na rysunku,
3) napisać w zeszycie nazwy elementów konstrukcyjnych budynku i określić ich funkcje,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rysunek budynku,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca elementów konstrukcyjnych budynku i ich funkcji.


Ćwiczenie 2

Na kartkach samoprzylepnych zapisano nazwy ścian. Rozpoznaj i scharakteryzuj rodzaje

ścian przedstawionych na makietach oraz przyporządkuj ich nazwy zapisane na kartkach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować makiety przedstawiające różne rodzaje ścian,
2) wybrać zapisane na przygotowanych kartkach nazwy ścian i przyporządkować je do

rozpoznanych na makietach,

3) napisać w zeszycie krótkie charakterystyki wykonania ścian rozpoznanych na makietach,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

makiety przedstawiające różne rodzaje ścian,

kartki z nazwami rodzajów ścian,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca elementów konstrukcyjnych budynku i ich funkcji.


Ćwiczenie 3

Rozpoznaj rodzaje stropów przedstawione na załączonych rysunkach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować rysunki przedstawiające różne rodzaje stropów,
2) zapisać nazwy rozpoznanych stropów na kartkach,
3) przykleić zapisane nazwy stropów pod odpowiednimi rysunkami,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

projektów.

Środki dydaktyczne:

rysunki przedstawiające różne rodzaje stropów,

kartki samoprzylepne,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca elementów konstrukcyjnych budynku i ich funkcji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Materiały i wyroby budowlane oraz ich zastosowanie


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Opisz wyroby ceramiczne stosowane w budownictwie wiejskim na podstawie obejrzanego

filmu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film o wyrobach ceramicznych,
2) zapisać nazwy wyrobów na kartce,
3) zapisać charakterystyki poszczególnych wyrobów na kartce,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

film instruktażowy o wyrobach ceramicznych,

kartki papieru,

przybory do pisania.


Ćwiczenie 2

Dobierz materiały budowlane stosowane do wykonania ścian konstrukcyjnych

i działowych w budynku jednorodzinnym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć próbki materiałów,
2) wybrać próbki materiałów stosowanych do wykonania ścian konstrukcyjnych i działowych

w budynku jednorodzinnym,

3) wpisać do zeszytu wybrane nazwy materiałów,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Środki dydaktyczne:

próbki materiałów budowlanych,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca elementów konstrukcyjnych budynku i ich funkcji.


Ćwiczenie 3

Przyporządkuj do wyrobów budowlanych nazwy i charakterystyki wyrobów zapisane na

kartkach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć wyroby budowlane,
2) odszukać na załączonych kartkach samoprzylepnych nazwy wyrobów budowlanych,
3) odszukać na załączonych kartkach samoprzylepnych charakterystyki wyrobów

budowlanych,

4) przyporządkować nazwy i charakterystyki do wyrobów budowlanych,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wyroby budowlane,

kartki samoprzylepne z nazwami i charakterystykami wyrobów budowlanych,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca materiałów i wyrobów budowlanych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5. Właściwości

techniczne

materiałów

i

wyrobów

budowlanych


5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przyporządkuj cechy techniczne materiałów budowlanych zapisane na kartkach do grup

zamieszczonych na schemacie.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać na schemacie nazwy grup, którym masz przyporządkować właściwości

techniczne materiałów,

2) odszukać na załączonych kartkach samoprzylepnych nazwy cech materiałów,
3) przyporządkować nazwy cech do grup technicznych,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

schemat z nazwami grup technicznych materiałów budowlanych,

kartki samoprzylepne z nazwami cech materiałów budowlanych,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca właściwości technicznych materiałów i wyrobów

budowlanych.

Ćwiczenie 2

Spośród nazw cech technicznych materiałów budowlanych zapisanych na kartkach

wybierz te, które charakteryzują właściwości mechaniczne.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać zapisane na kartkach nazwy materiałów wraz z ich charakterystyką,
2) rozpoznać cechy mechaniczne zapisane na kartkach,
3) przepisać nazwy cech mechanicznych,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

kartki z nazwami i opisami cech technicznych materiałów budowlanych,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca właściwości technicznych materiałów i wyrobów
budowlanych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.6. Typy i rodzaje szklarni, budynków inwentarskich,

przechowalni oraz magazynów


5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przyporządkuj nazwy szklarni i budynków magazynowych zapisane na kartkach

samoprzylepnych do rysunków przedstawionych na planszy.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać nazwy obiektów zapisane na kartkach samoprzylepnych,
2) rozpoznać na rysunkach typy szklarni i budynków magazynowych,
3) przykleić nazwy obiektów pod rysunkami,
4) omówić sposób wykonania ćwiczenia,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansza z rysunkami szklarni i budynków magazynowych,

kartki samoprzylepne z napisanymi nazwami obiektów,

literatura z rozdziału 7 dotycząca typów i rodzajów szklarni i budynków magazynowych.

Ćwiczenie 2

Rozpoznaj na rysunkach rodzaje budynków inwentarskich i opisz pomieszczenia

występujące w tych budynkach.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować rysunki budynków inwentarskich,
2) rozpoznać przeznaczenie budynków inwentarskich przedstawionych na rysunkach,
3) odczytać z rysunków rodzaje pomieszczeń pokazanych w budynkach inwentarskich,
4) napisać w zeszycie nazwy rozpoznanych budynków i opisać pomieszczenia w nich

występujące,

5) zaprezentować efekty swojej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

rysunki budynków inwentarskich,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca rodzajów budynków inwentarskich.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.7. Technologie

wykonywania

budynków

gospodarczych

i inwentarskich

oraz

zasady

eksploatacji

obiektów

budownictwa wiejskiego


5.7.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj i scharakteryzuj technologie wykonania ścian przedstawionych na makietach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć makiety przedstawiające różne rodzaje ścian,
2) wybrać zapisane na przygotowanych kartkach nazwy technologii ścian rozpoznanych na

makietach,

3) napisać w zeszycie krótkie charakterystyki technologii wykonania ścian rozpoznane na

makietach,

4) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

makiety przedstawiające różne rodzaje ścian,

kartki z nazwami technologii ścian,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca budynków inwentarskich.


Ćwiczenie 2

Na rysunku masz przedstawiony budynek inwentarski. Rozpoznaj przeznaczenie budynku

i dobierz technologię wykonania ścian i stropu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować budynek inwentarski przedstawiony na rysunku,
2) rozpoznać przeznaczenie budynku,
3) dobrać technologię wykonania ścian i stropu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

4) opisać w zeszycie wybraną technologię wykonania ścian i stropu,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

rysunek przedstawiający budynek inwentarski,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7 dotycząca budynków inwentarskich.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

5.8. Urządzenia techniczne stosowane w produkcji rolniczej

oraz zasady ich eksploatacji

5.8.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Z zestawu urządzeń technicznych stosowanych w budownictwie wiejskim, które znajdują

się w pracowni wybierz te, które wykorzystywane są do nawadniania. Pogrupuj je na
urządzenia do deszczowania, nawadniania kropelkowego i podsiąkowego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia,
2) obejrzeć urządzenia znajdujące się w pracowni,
3) rozpoznać urządzenia stosowane do nawadniania,
4) pogrupować urządzenia stosowane do deszczowania, nawadniania kropelkowego

i podsiąkowego,

5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

zestawy urządzeń technicznych stosowanych w budownictwie wiejskim,

literatura z rozdziału 7 dotycząca urządzeń do nawadniania.


Ćwiczenie 2

Z zestawu narzędzi znajdujących się na stole w pracowni wybierz te, które stosuje się do

wycinania starych drzew.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia,
2) obejrzeć narzędzia znajdujące się na stole,
3) wybrać te, które można zastosować do wycinania starych drzew,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

5) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

narzędzia mechaniczne stosowane w budownictwie wiejskim,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Zaplanuj konserwację sprzętu transportowego przed postojem międzysezonowym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować informacje o konserwacji środków transportowych,
2) przeczytać dokumentację obsługi różnych środków transportu,
3) zpisać w punktach kolejność czynności podczas konserwacji środków transportowych,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

instrukcje obsługi środków transportowych,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

5.9. Instalacje w obiektach budownictwa wiejskiego oraz

zasady ich eksploatacji


5.9.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj na rysunkach rodzaje instalacji stosowanych w budownictwie wiejskim

i podpisz je.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć rysunki przedstawiające instalacje stosowane w budownictwie wiejskim,

2)

rozpoznać na rysunkach rodzaje instalacji,

3)

podpisać instalacje rozpoznane na rysunkach,

4)

zaprezentować efekty swojej pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rysunki przedstawiające instalacje stosowane w budownictwie wiejskim,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca instalacji w budownictwie wiejskim.


Ćwiczenie 2

Rozpoznaj charakterystyki instalacji: wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych,

centralnego ogrzewania, elektrycznych, telefonicznych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
zapisane na kartkach do ich nazw zapisanych na planszy.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać charakterystyki instalacji zapisane na kartkach,
2) przeczytać nazwy instalacji zapisane na planszy,
3) dopasować charakterystyki instalacji do ich nazw,
4) przykleić charakterystyki na planszy,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

samoprzylepne kartki z opisem charakterystyki instalacji,

plansza z nazwami instalacji,

literatura z rozdziału 7 dotycząca rodzajów instalacji w budownictwie wiejskim.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

5.10. Wpływ użytkowanych obiektów budownictwa wiejskiego

na środowisko


5.10.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Opisz wpływ obiektów budownictwa wiejskiego na środowisko, na podstawie

foliogramów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć foliogramy prezentujące wpływ obiektów budownictwa wiejskiego na

środowisko,

2) opisać w notatniku wpływ obiektów budownictwa wiejskiego na środowisko,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

foliogramy prezentujące wpływ obiektów budownictwa wiejskiego na środowisko,

notatnik,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca wpływu obiektów budownictwa wiejskiego na
środowisko.


Ćwiczenie 2

Opisz wpływ budynków inwentarskich na środowisko przyrodnicze na podstawie

obejrzanego filmu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film prezentujący wpływ obiektów budownictwa wiejskiego na środowisko,
2) napisać w punktach wpływ budynków inwentarskich na środowisko,
3) omówić sposób wykonania ćwiczenia,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

film prezentujący wpływ obiektów budownictwa wiejskiego na środowisko,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca wpływu obiektów budownictwa wiejskiego na
środowisko.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie obiektów
budownictwa wiejskiego”.

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1÷16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17÷20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. a, 4. a, 5. b, 6. c, 7. a, 8. c, 9. d, 10. b, 11. d,
12. c, 13. c, 14. b, 15. b, 16. b, 17. c, 18. b, 19. b, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać budowlę

A

P

c

2

Rozróżnić obiekty do przechowywania:
nawozów mineralnych i środków ochrony roślin,
a także ziarna, owoców i warzyw

A

P

c

3

Ustalić element konstrukcyjny budynku

C

P

a

4

Rozróżnić spoiwo budowlane

A

P

a

5

Określić właściwości mechaniczne materiałów
budowlanych

B

P

b

6

Ustalić podział budynków szklarniowych

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

7

Rozróżnić technologie wykonania ścian

A

P

a

8

Rozpoznać strop przedstawiony na rysunku

A

P

d

9

Określić zastosowanie stodoły specjalnej

B

P

c

10 Ustalić rodzaje nawadniania

C

P

b

11

Określić urządzenie stosowane do ochrony
roślin

B

P

d

12

Określić czynności podczas eksploatacji biernej
urządzeń technicznych

B

P

c

13

Ustalić, co zabezpiecza instalację ogrzewania
pompowego systemu otwartego

C

P

c

14

Ustalić częstotliwość przeprowadzania kontroli
instalacji gazowej

C

P

b

15

Ustalić zawory zakładane na przewodach
instalacji wodociągowej służące do odcięcia
pewnej części instalacji

C

P

b

16

Ustalić nazwę uzbrojenia kanalizacyjnego
służącego do zamknięcia wodnego, niezbędnego
ze względu na możliwość przedostawania się
gazów kanałowych do wnętrza budynku

B

P

b

17

Określić jaka nauka zajmuje się projektowaniem
i kształtowaniem przestrzeni

C

PP

c

18

Scharakteryzować instalację mechaniczną
wywiewną.

C

PP

b

19

Scharakteryzować szklarnie, które nie wymagają
stosowania konstrukcji nośnej

C

PP

b

20

Ustalić na czym polega przygotowanie instalacji
centralnego ogrzewania do odbioru

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; zaznacz
ją znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za
poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od 17 do 20).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 25 minut.

Powodzenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Z przedstawionych poniżej obiektów budowlanych budowlą jest

a)

b)

c)

d)


2. Do przechowywania: nawozów mineralnych i środków ochrony roślin, a także ziarna,

owoców i warzyw służą
a) silosy.
b) stodoły.
c) magazyny.
d) budynki inwentarskie.


3. Do elementów konstrukcyjnych budynku zaliczamy oprócz fundamentów, ścian, stropów

i dachu
a) schody.
b) instalacje.
c) okna i drzwi.
d) ścianki działowe.


4. Spoiwo budowlane to

a) wapno.
b) piasek.
c) piasek z wodą.
d) kruszywo grube.


5. Do właściwości mechanicznych materiałów budowlanych zalicza się: wytrzymałość na

ściskanie, rozciąganie i zginanie, twardość, kruchość, ścieralność oraz
a) gęstość.
b) sprężystość
c) porowatość.
d) wodoszczelność.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

6. Budynki szklarniowe można podzielić na budynki ze szkła i tworzyw sztucznych oraz

a) tunele foliowe, szklarnie wolnostojące i zblokowane.
b) szklarnie jednonawowe, dwunawowe i ostrołukowe.
c) cieplarnie foliowe, szklarnie pneumatyczne i specjalne.
d) szklarnie sklepowe, przesuwne i z wietrznikami uchylnymi ze środkową osią obrotu.


7. Ze względu na technologię wykonania, ściany dzielimy na

a) betonowe w deskowaniu, murowane i prefabrykowane.
b) monolityczne, z kamienia, murowane i wielkoblokowe.
c) jednorodne, szczelinowe, betonowe, murowane i prefabrykowane.
d) murowane, betonowe, z kamienia, drewniane i prefabrykowane.


8. Na rysunku przedstawiony jest strop

a) płytowy.
b) belkowy.
c) grzybkowy.
d) płytowo-żebrowy.


9. Stodoły specjalne, służą do przechowywania

a) zbóż i pasz soczystych.
b) kiszonek, zbóż, siana i słomy na potrzeby badawcze.
c) pasz w postaci siana.
d) materiałów doświadczalnych i selekcyjnych przy placówkach doświadczalnych

i hodowlanych.


10. Rozróżnia się następujące rodzaje nawadniania

a) zraszanie, nawadnianie komputerowe i podziemne.
b) zraszanie, nawadnianie kroplowe oraz podsiąkowe.
c) zraszanie, nawadnianie automatyczne i deszczowanie.
d) zraszanie, deszczowanie, nawadnianie kroplowe oraz podziemne.


11. Urządzeniem stosowanym do ochrony roślin jest

a) siewnik.
b) kultywator.
c) roztrząsacz.
d) opryskiwacz.


12. Do eksploatacji biernej urządzeń technicznych zalicza się: transport urządzeń na miejsce

pracy, przeglądy techniczne, naprawy, przechowywanie, zabezpieczanie urządzeń oraz
a) postoje technologiczne.
b) przygotowanie do pracy urządzeń.
c) wycofywanie urządzeń z eksploatacji.
d) czynności konserwacyjne wykonywane w procesie pracy.


13. Instalację ogrzewania pompowego systemu otwartego zabezpiecza

a) pompa obiegowa.
b) zawór bezpieczeństwa.
c) naczynie wzbiorcze otwarte.
d) przeponowe naczynie wzbiorcze.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

14. Okresową kontrolę instalacji gazowej należy przeprowadzać raz na

a) ½ roku.
b) 1 rok.
c) 2 lata.
d) 3 lata.


15. W razie potrzeby odcięcia pewnej części instalacji wodociągowej, zakłada się na

przewodach zawory
a) czerpalne.
b) przelotowe.
c) pływakowe.
d) bezpieczeństwa.


16. Przybory kanalizacyjne zaopatruje się w zamknięcia wodne niezbędne ze względu na

możliwość przedostawania się gazów kanałowych do wnętrza budynku zwane
a) wpustami.
b) syfonami.
c) osadnikami.
d) przykanalikami.


17. Projektowaniem i kształtowaniem przestrzeni zajmuje się nauka zwana

a) urbanistyką.
b) budownictwem.
c) architekturą krajobrazu.
d) kształtowaniem terenów zieleni.


18. Wentylacja mechaniczna wywiewna występuje jeśli

a) wywołana jest różnicą gęstości powietrza spowodowaną różnicą temperatury.
b) wentylatory tłoczą świeże powietrze do pomieszczeń, a zużyte jest wypierane przez

powstające nadciśnienie.

c) wymiana powietrza następuje poprzez specjalne otwory, uzyskiwana dzięki różnicy

ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz.

d) wentylacja tylko wysysa zużyte powietrze, a świeże dopływa nieszczelnościami okien

lub przez specjalne kanały.

19. Stosowania konstrukcji nośnej nie wymagają szklarnie

a) przydomowe.
b) pneumatyczne.
c) energooszczędne.
d) z tworzyw sztucznych.

20. Przygotowanie instalacji centralnego ogrzewania do odbioru polega na wykonaniu

a) próby szczelności instalacji,
b) pomiaru ciśnienia w instalacji,
c) pomiaru temperatury w pomieszczeniu,
d) próby szczelności urządzeń grzewczych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Rozpoznawanie obiektów budownictwa wiejskiego


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie obiektów
budownictwa wiejskiego”.

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1÷16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17÷20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. d, 5. b, 6. b, 7. a, 8. c, 9. d, 10. d, 11. b,
12. c, 13. c, 14. a, 15. a, 16. b, 17. d, 18. b, 19. d, 20. d.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać budowlę

A

P

a

2

Określić nazwę gospodarstw rolnych, których
powierzchnia nie przekracza 50÷100 ha

B

P

b

3

Rozpoznać materiały ceramiczne

A

P

d

4

Ustalić przeznaczenie stodoły

C

P

d

5

Określić właściwości mechaniczne materiałów
budowlanych

B

P

b

6

Określić technologię wykonywania ścian
najczęściej stosowaną w budownictwie
jednorodzinnym

B

P

b

7

Określić nazwę domu mieszkalnego wraz
z budynkami dla inwentarza żywego
i budynkami gospodarczymi

B

P

a

8

Ustalić, na czym polega bierna eksploatacja
urządzeń technicznych

C

P

c

9

Rozpoznać urządzenie przedstawione na
schemacie

A

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

10

Określić zastosowanie syfonów w instalacji
kanalizacyjnej

B

P

d

11 Określić zastosowanie opryskiwacza

B

P

b

12

Ustalić urządzenia służące do czerpania lub
zamykania przepływu wody

C

P

c

13

Określić, na czym polega nawadnianie
kropelkowe

B

P

c

14

Określić, z czego się składa instalacja

elektryczna

B

P

a

15

Określić warunki wykonywania próby
szczelności instalacji centralnego ogrzewania

B

P

a

16

Ustalić kogo należy powiadomić o wymianie
urządzenia gazowego na czynnej instalacji
gazowej

C

P

b

17 Rozpoznać element przedstawiony na rysunku

C

PP

d

18 Ustalić składniki zaczynu

C

PP

b

19

Ustalić sposób wymiany powietrza w wentylacji
naturalnej

C

PP

d

20

Scharakteryzować szklarnie, które nie wymagają
konstrukcji nośnej

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; zaznacz
ją znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań o
numerach od 17 do 20).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 25 minut.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Budowlą jest

a) most.
b) szpital.
c) fabryka.
d) pawilon handlowy.


2. Gospodarstwa rolne, których powierzchnia nie przekracza 50÷100 ha nazywamy

a) małotowarowymi.
b) drobnotowarowymi.
c) wielkotowarowymi
d) wielkoobszarowymi.

3. Do materiałów ceramicznych zaliczamy

a) luksfery.
b) lepiszcza.
c) wełnę mineralną.
d) kształtki klinkierowe.


4. Stodoły służą do przechowywania

a) ziarna i zbóż.
b) pasz i nawozów mineralnych.
c) kiszonek i środków ochrony roślin.
d) siana i pasz słomiastych.


5. Do właściwości mechanicznych materiałów budowlanych zalicza się: wytrzymałość na

ściskanie, rozciąganie i zginanie, twardość, kruchość, ścieralność oraz
a) gęstość.
b) sprężystość
c) porowatość.
d) wodoszczelność.


6. Najczęściej w budownictwie jednorodzinnym stosujemy technologię wykonywania ścian

a) drewnianą.
b) murowaną.
c) prefabrykowaną.
d) betonową w deskowaniu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

7. Dom mieszkalny wraz z budynkami dla inwentarza żywego i budynkami gospodarczymi

nazywa się zabudową
a) zagrodową.
b) gospodarczą.
c) wolnostojącą.
d) jednorodzinną.


8. Eksploatację urządzeń technicznych można sklasyfikować jako bierną, do której zalicza się

a) przygotowanie do pracy urządzeń, efektywna praca, czynności sterowania lub

kierowania urządzeniem.

b) czynności konserwacyjne wykonywane w procesie pracy i postojów technologicznych

oraz drobne naprawy.

c) transport urządzeń na miejsce pracy, przeglądy techniczne naprawy, przechowywanie

i zabezpieczanie urządzeń i wycofywanie urządzeń z eksploatacji.

d) wyposażenie urządzeń w instrukcje, zawierające informacje dotyczące między innymi,

zastosowania urządzenia, montażu i demontażu, regulacji oraz konserwacji.


9. Na schemacie przedstawiono urządzenie

a) hydroforowe.
b) do ochrony roślin.
c) do czerpania ciepłej wody.
d) do nawadniania kropelkowego.


10. Syfony są niezbędne w uzbrojeniu przewodów instalacji kanalizacyjnej ze względu na

a) konieczność odprowadzania grubszych zanieczyszczeń.
b) możliwość odprowadzania ścieków rozlanych na podłogę.
c) konieczność usuwania tłuszczu ze ścieków odprowadzanych z kuchni.
d) możliwość przedostawania się gazów kanałowych do wnętrza budynku.


11. Opryskiwacz jest urządzeniem stosowanym do

a) uprawy roślin.
b) ochrony roślin.
c) nawadniania roślin.
d) nawożenia mineralnego.


12. Urządzenia służące do czerpania lub zamykania przepływu wody w instalacjach

wodociągowych nazywamy
a) syfonami.
b) traperami.
c) uzbrojeniami.
d) wodomierzami.


13. Nawadnianie kropelkowe polega na dostarczaniu roślinom wody

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

a) dolistnie.
b) w dużych ilościach.
c) bezpośrednio do korzeni.
d) tylko w okresach dużej suszy.


14. Instalacja elektryczna składa się z

a) przyłącza, pionów i obwodów.
b) przewodów poziomych, pionowych i odgałęzień.
c) obwodów połączonych między sobą przewodami
d) układu przewodów spełniających określone zadania.


15. Próbie szczelności instalacji centralnego ogrzewania poddawana jest

a) sama instalacja.
b) instalacja wraz z urządzeniami.
c) instalacja wraz z wyposażeniem.
d) instalacja oraz armatura zabezpieczająca i odpowietrzająca.

16. Przed rozpoczęciem wymiany urządzenia gazowego na czynnej instalacji gazowej należy

powiadomić
a) wykonawcę.
b) dostawcę gazu.
c) właściciela domu.
d) administratora domu.


17. Element przedstawiony na rysunku to

a) słup.
b) strop.
c) ściana.
d) fundament.

18. Zaczyn budowlany to mieszanina

a) spoiwa z wodą.
b) spoiwa, piasku i wody.
c) spoiwa, kruszywa i wody.
d) spoiwa, piasku, kruszywa i wody.


19. Do sposobów wymiany powietrza w wentylacji naturalnej zaliczamy wentylację

a) pożarową.
b) miejscową.
c) hybrydową.
d) grawitacyjną.


20. Konstrukcji nośnej nie wymagają szklarnie

a) foliowe.
b) specjalne.
c) jednonawowe.
d) pneumatyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

44

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Rozpoznawanie obiektów budownictwa wiejskiego


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

45

6. LITERATURA

1. Bogusz W.: Projektowanie architektoniczne i budownictwo regionalne. WSiP, Warszawa

1996

2. Hoffman Z., Lisiecki K.: Instalacje budowlane. WSiP, Warszawa 1995
3. Kowalczyk J., Bieganowski F.: Mechanizacja ogrodnictwa cz. I i II. WSiP, Warszawa

2001

4. Krygier K., Cieślowski S.: Instalacje sanitarne. Cz. 2. Podręcznik dla szkoły zasadniczej

i technikum. WSiP, Warszawa 1998

5. Krygier K., Klinke T., Sewerynik J.: Ogrzewnictwo, wentylacja, klimatyzacja. WSiP,

Warszawa 2005

6. Kuczyński A., Lenkiewicz W.: Zarys budownictwa ogólnego. WSiP, Warszawa 1998
7. Martinek W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa. WSiP, Warszawa 1997
8. Mirski J., Łącki K.: Budownictwo z technologią. Cz. 2. WSiP, Warszawa 1998
9. Panas J.(red): Poradnik majstra budowlanego. ARKADY, Warszawa 2005
10. Poniatowski S.: Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych.

Tom II. ARKADY, Warszawa 1998

11. Rozporządzenie Min. Infrastruktury z dnia 07.04.2004 r. w sprawie warunków

technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 6 z 2004
r.)

12. Rubik M., Nowicki J.: Centralne ogrzewanie, wentylacja, ciepła i zimna woda oraz

instalacje gazowe w budynkach jednorodzinnych. Poradnik. Ośrodek Informacji „Technika
instalacyjna w budownictwie”, Warszawa 2000

13. Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane. WSiP, Warszawa 1999
14. Zabeltitz C.: Szklarnie – projektowanie i budowa. PWRiL, Warszawa 1991

Czasopisma: „Materiały budowlane”, „Murator”

