background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

          NARODOWEJ 

 

 

 

 

Alicja Klimowicz

 

 

 

 
Organizowanie różnych form spędzania czasu wolnego 
346[04].Z2.01

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Ewa Goliszek 
mgr Grażyna Mokrzycka 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Danuta Szczepanik 
 
 
Konsultacja: 
dr Dorota Koprowska  
 
 
 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  346[04].Z2.01. 
„Organizowanie  różnych  form  spędzania  czasu  wolnego”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu opiekun w domu pomocy społecznej. 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

5.1.  Pedagogika czasu wolnego – zadania i zakres zainteresowań  

5.1.1. Ćwiczenia 

5.2. Funkcje czasu wolnego 

10 

5.2.1. Ćwiczenia 

10 

5.3. Aktywizacja mieszkańców w domu pomocy społecznej 

12 

5.3.1. Ćwiczenia 

12 

5.4Diagnoza społeczna 

14 

5.4.1. Ćwiczenia 

14 

5.5. Metody pracy socjalnej w aktywizacji podopiecznych domu pomocy 

społecznej 

 

16 

5.5.1. Ćwiczenia 

16 

5.6. Organizacja czasu wolnego w placówkach pomocy społecznej 

18 

5.6.1. Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.  Literatura 

33 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie opiekun w domu pomocy społecznej. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  podczas 
przystąpienia do korzystania z poradnika 

 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń nabędzie podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia – przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego, analizy przypadków. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

346[04].Z2 

Aktywizacja osób starszych 

346[04].Z2.01 

Organizowanie różnych 

form spędzania czasu 

wolnego 

346[04].Z2.02 

Stosowanie terapii 

zajęciowej w procesie 

aktywizacji podopiecznego

 

346[04].Z2.03 

Integrowanie 

podopiecznego ze 

środowiskiem lokalnym

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

sprawnie posługiwać się komputerem, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu gerontologii i geriatrii, 

 

rozpoznać problemy społeczne ludzi starszych i niepełnosprawnych, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

współpracować z osobami starszymi, 

 

współpracować indywidualnie i w grupie, 

 

współpracować w zespole opiekuńczo-terapeutycznym, 

 

rozróżniać wypoczynek czynny od wypoczynku biernego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

  określić zasady i metody organizacji czasu wolnego, 

  dokonać wstępnej diagnozy aktywności mieszkańców w domu pomocy społecznej, 

  rozpoznać  sytuację  podopiecznego  w  aspekcie  psychicznym,  fizycznym,  duchowym, 

socjalnym, 

  stworzyć warunki do aktywnego i twórczego życia mieszkańców, 

  wykorzystać w aktywizacji podopiecznego metody pracy socjalnej, 

  zastosować  formy  działania  służące  tworzeniu  więzi  społecznych  we  wspólnocie 

mieszkańców, 

  zachęcić  podopiecznych  do  pełnienia  ról  w  domu  pomocy  społecznej  zgodnych 

z możliwościami i zainteresowaniami, 

  zapewnić podopiecznym bierne lub czynne uczestnictwo w kulturze, 

  dobrać  formy  aktywizacji  do  indywidualnych  możliwości  podopiecznych  i  warunków 

w domu pomocy społecznej, 

  zorganizować określone formy zajęć aktywizujących, ocenić przebieg procesu aktywizacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca  

..................................................................... 

Modułowy program nauczania:  Opiekun w domu pomocy społecznej 346[04] 
Moduł:  

Aktywizacja osób starszych 346[04].Z2 

Jednostka modułowa:  

Organizowanie  różnych  form  spędzania  czasu  wolnego 
346[04].Z2.01 

TematDefiniowanie i analiza sposobów organizowania czasu wolnego. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  organizowania  czasu  wolnego  dla  osób  starszych, 

niepełnosprawnych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  zdefiniować pojęcie czasu wolnego, 

  określić sposoby efektywnego wykorzystania czasu wolnego, 

  omówić sposoby spędzania czasu wolnego, 

  zaproponować spędzanie czasu wolnego dla osoby starszej, niepełnosprawnej. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  
–  dyskusja dydaktyczna,  
–  ćwiczenia w grupach. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach od 2 do 4 osób. 

 

Czas: 1 godzina dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  plansze, rysunki, 
–  foliogramy dotyczące form i metod spędzania czasu wolnego, 
–  rzutnik multimedialny, 
–  arkusz papieru A4, 
–  mazaki. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Zapoznanie uczniów z tematem oraz głównym celem zajęć, 
2.  Przedstawienie  przez  nauczyciela  planszy  z  rysunkami:  odpoczynek,  rozrywka, 

zainteresowania, kontakty społeczne. 

3.  Definiowanie wymienionych pojęć. 
4.  Podział uczniów na grupy. 
5.  Podanie uczniom przykładowego sposobu spędzania czasu wolnego przez podopiecznych. 
6.  Praca  w  grupach,  uczniowie  przygotowują  wybrany  przez  siebie  sposób  spędzania  czasu 

wolnego  dla  podopiecznych,  nauczyciel  pełni  rolę  konsultanta  w  sytuacjach  spornych  lub 
trudnych dla uczniów. 

7.  Przedstawienie  przez  uczniów  wyników  prac  projektowych  –  przygotowanych  sposobów 

spędzania wolnego czasu podopiecznych. 

 
Zakończenie zajęć 
Podsumowanie oraz próba wspólnego zdefiniowania pojęcia czasu wolnego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

...................................................................... 

Modułowy program nauczania:   Opiekun w domu pomocy społecznej 346[04] 
Moduł:  

Aktywizacja osób starszych 346[04].Z2 

Jednostka modułowa:  

Organizowanie  różnych  form  spędzania  czasu  wolnego 
346[04].Z2.01 

Temat: Aktywizacja mieszkańców domu pomocy społecznej. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności z zakresu aktywizowania mieszkańców domu pomocy 

społecznej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych powinien umieć: 

 

zdefiniować pojęcie aktywizacji, 

 

określić pojęcie aktywności, 

 

odróżnić pojęcie aktywności od pojęcia braku aktywności, 

 

przedstawić cele aktywności 

 

określić od jakich czynników uzależnione są wybory różnych form aktywności, 

 

przygotować scenariusz zajęć aktywizujących mieszkańca domu pomocy społecznej.  

 
Metody nauczania–uczenia się:  
–  dyskusja dydaktyczna, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach po 2–4 osoby. 

 
Czas: 1 godzina dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  tablice edukacyjne, 
–  foliogramy dotyczące aktywizacji mieszkańca DPS, 
–  rzutnik multimedialny, 
–  arkusz papieru A4, 
–  mazak. 

 

Przebieg zajęć: 
1.   Określenie tematu zajęć. 
2.   Wyjaśnienie uczniom tematu oraz głównego celu zajęć. 
3.   Omówienie przez nauczyciela materiału nauczania wprowadzającego w tematykę. 
4.   Wspólne  zdefiniowanie,  poprzez  dyskusję,  pojęć:  aktywizacja,  aktywność,  brak 

aktywności. 

5.   Wspólne  określenie  celów  aktywności  oraz  czynników,  od  których  uzależnione  są  formy 

aktywizacji. 

6.   Podanie przez nauczyciela przykładowego scenariusza zajęć aktywizujących. 
7.   Podział uczniów na grupy. 
8.   Praca  uczniów  w  grupach,  uczniowie  przygotowują  przykłady  zajęć  aktywizujących 

podopiecznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Pedagogika czasu wolnego – zadania i zakres zainteresowań

 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Po  zapoznaniu  się  z  rysunkami  1,  2,  3,  4  z  Poradnika  dla  ucznia,  podaj  definicję  czasu 

wolnego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  zamieszczone 
tam rysunki. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie przyjrzeć się rysunkom 1–4 zamieszczonym w materiale nauczania, 
2)  przygotować opisy rysunków, 
3)  określić definicję czasu wolnego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektu, 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru A4, 

 

flamastry, 

 

tablica flipchart 

 

rysunki 1-4 z Poradnika dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj propozycję spędzania czasu wolnego dla osoby starszej, niepełnosprawnej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z różnymi sposobami spędzania czasu wolnego, 
2)  dokonać wyboru sposobów spędzania czasu wolnego preferowanych przez osoby starsze, 

niepełnosprawne, 

3)  opisać propozycje spędzania czasu wolnego przez osoby starsze, niepełnosprawne. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  metoda projektu, 

  analiza przypadku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film z prezentacją form spędzania czasu wolnego, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

ekran, 

 

arkusz papieru A4, 

 

flamastry, 

 

tablica flipchart, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.2. Funkcje czasu wolnego

 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Zaplanuj różne formy spędzania czasu wolnego dla jednego podopiecznego uwzględniając 

funkcje czasu wolnego wg Z. Dąbrowskiego. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment materiału nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z różnymi forami spędzania czasu wolnego, 
2)  zapoznać się z funkcjami czasu wolnego wg Z. Dąbrowskiego, 
3)  przygotować  możliwie  szczegółową  charakterystykę  podopiecznego  (stan  zdrowia, 

zainteresowania, itp.), 

4)  zaplanować  formę  spędzania  czasu  wolnego  uwzględniając  funkcje  czasu  wolnego 

wg Z. Dąbrowskiego dla wybranego podopiecznego, 

5)  przygotować swoją pracę na arkuszu A4. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektu, 

 

analiza przypadku. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru A4, 

 

flamastry, 

 

tablica flipchart, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj projekt form spędzania czasu wolnego dla grupy podopiecznych uwzględniając 

funkcję wolnego czasu wg J. Pięty. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment materiału nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z różnymi formami spędzania czasu wolnego, 
2)  zapoznać się z funkcjami czasu wolnego wg J. Pięty, 
3)  przygotować charakterystykę wybranych podopiecznych, 
4)  przygotować  projekt  proponowanych  form  spędzania  czasu  wolnego  dla  grupy 

podopiecznych uwzględniając funkcję wg J. Pięty, 

5)  przygotować swoją pracę na arkuszu A4. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektu, 

 

analiza przypadku. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru A4, 

 

flamastry, 

 

tablica flipchart 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.3. Aktywizacja mieszkańców domu pomocy społecznej

 

 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1
 

Opracuj plan aktywności dla podopiecznej, na podstawie opisu przypadku. 

W dniu 10.V.2007 r. została przyjęta do Domu Pomocy Społecznej nowa mieszkanka (lat 84) 
poruszająca się na wózku. Mieszkanka wymaga pomocy osób drugich przy czynnościach dnia 
codziennego.  Wolny  czas  spędza  czytając  książki,  lubi  słuchać  radia,  szczególnie  „Radio 
Maryja”  i  oglądać  seriale  telewizyjne.  Bardzo  chce  chodzić  na  spacery,  ale  sama  sobie  nie 
radzi, potrzebuje osoby, która będzie jej towarzyszyć. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  materiał  nauczania oraz zwrócić szczególną uwagę na arkusze aktywności 
mieszkańców. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  ocenić aktywność mieszkanki posługując się arkuszem aktywności mieszkańca DPS, 
2)  wskazać rodzaj zainteresowań mieszkanki, 
3)  opracować pisemnie plan aktywności dla mieszkanki DPS. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadku. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

symulowana dokumentacja podopiecznego DPS, 

 

arkusz aktywności mieszkańca, 

 

arkusz papieru A4, 

 

flamastry, 

 

tablica flipchart, 

 

poradnik dla ucznia. 

  

Ćwiczenie 2 

Opracuj  plan  aktywności  dla  podopiecznego domu  pomocy  społecznej  poruszającego  się 

na  wózku.  Podopieczny  jest  osobą  starszą,  bardzo  wesołą,  lubi  dużo  czytać,  interesuje  się 
filmem  ze  szczególnym  uwzględnieniem  filmów  przyrodniczych.  Chętnie  opowiada  o  swoich 
przeżyciach i dzieli się doświadczeniem. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  materiał  nauczania oraz zwrócić szczególną uwagę na arkusze aktywności 
mieszkańców. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyjaśnić pojęcie aktywności, 
2)  zidentyfikować i zapisać zainteresowania podopiecznego, 
3)  przygotować plan aktywności zgodnie z zainteresowaniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania uczenia się: 

 

analiza indywidualnego przypadku, 

 

metoda projektu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

symulowana dokumentacja podopiecznego DPS, 

 

arkusz papieru A4, 

 

flamastry, 

 

tablica flipchart, 

 

arkusze aktywności mieszkańców, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.4.  Diagnoza społeczna

 

 

5.4.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj diagnozę społeczną sytuacji mieszkanki domu pomocy społecznej na podstawie 

opisu sytuacji. 

 

W  dniu  14.05.2006  r.  została  przyjęta  nowa  mieszkanka  (lat  90),  porusza  się  bardzo  powoli 
i ostrożnie  przy  pomocy  balkonika.  Mieszkanka  uskarża  się,  że  słabo  widzi  i  słyszy.  Wymaga 
pomocy  w  zakresie  samoobsługi  i  utrzymania  czystości  w  pokoju.  Domaga  się  na  stałe 
przydzielenia  opiekunki,  która  będzie  jej  pomagać  w  czynnościach  dnia  codziennego. 
Interesuje się poezją, muzyką i życiem innych mieszkańców. Nie chce przebywać sama, ciągle 
domaga się towarzystwa. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić  dane  o  podopiecznej,  dotyczące  jej  zainteresowań,  stanu  zdrowia,  stopnia 

aktywności w zakresie samoobsługi, 

2)  określić, jakie czynności codziennego życia wymagają pomocy i wsparcia, 
3)  ustalić potencjał, siły i możliwości jakimi dysponuje osoba starsza niepełnosprawna, 
4)  przy dokumentowaniu danych posłużyć się arkuszem aktywizacji mieszkańca, 
5)  określić najważniejsze pierwszoplanowe potrzeby. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz A4, 

 

flamastry, 

 

tablica flipchart, 

 

arkusz aktywizacji mieszkańca, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj  diagnozę  społeczną  wybranego  mieszkańca  przebywającego  w  domu  pomocy 

społecznej na podstawie przeprowadzonej obserwacji. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić  wszystkie  informacje  z  dokumentacji  mieszkańca,  prowadzonych  rozmów 

z mieszkańcem  na  dotyczących  stanu  zdrowia,  zainteresowań,  stopnia  aktywności 
w zakresie samoobsługi 

2)  określić, jakie czynności codziennego życia wymagają pomocy i wsparcia, 
3)  ustalić potencjał, siły i możliwości jakimi dysponuje osoba starsza niepełnosprawna, 
4)  przy dokumentowaniu danych posłużyć się arkuszem aktywizacji mieszkańca, 
5)  określić najważniejsze pierwszoplanowe potrzeby. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

burza mózgu, 

 

analiza przypadku. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

symulowana dokumentacja podopiecznego DPS, 

 

arkusz A4, 

 

flamastry, 

 

tablica flipchart, 

 

arkusz aktywizacji mieszkańca, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.5.  Metody  pracy  socjalnej  w aktywizacji podopiecznych domu 

pomocy społecznej

 

 

5.5.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj propozycję gier, zabaw, konkursów aktywizujących podopiecznych cierpiących 

na demencję. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania oraz zwrócić szczególną uwagę na zajęcia aktywizujące 
z osobami dementywnymi. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  ocenić aktywność fizyczną i psychiczną podopiecznych cierpiących na demencję, 
2)  ustalić rodzaj zainteresowań podopiecznych dementywnych, 
3)  przygotować  propozycje  gier  i  zabaw  oraz  konkursów,  które  będą  aktywizować 

podopiecznych,  poprawią  ich  ogólną  kondycję  i  zapewnią  trening  pamięci  trwałej 
i świeżej, 

4)  opisać przygotowane gry, zabawy oraz konkursy na papierze A4, 
5)  zaprezentować na forum grupy przygotowane propozycje gier i zabaw. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadku, 

 

metoda projektu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru A4, 

 

flamastry, 

 

tablica flipchart, 

 

przykładowe formy zajęć aktywizacji podopiecznych dementywnych, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2
 

Opracuj  scenariusz  zajęć  aktywizujących  dla  osób  starszych,  mających  problemy 

z samodzielnym poruszaniem się. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału materiał nauczania oraz zwrócić szczególną uwagę na zajęcia aktywizujące 
z osobami starszymi, niepełnosprawnymi. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z różnymi formami aktywizującymi dla osób starszych, 
2)  ustalić rodzaj zainteresowań i potrzeb osób starszych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

3)  przygotować różne formy aktywizacji osób starszych i zapisać je na arkuszu A4, 
4)  zaprezentować na forum grupy opracowany scenariusz. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

gry symulacyjne, 

 

metoda projektu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru A4, 

 

flamastry, 

 

tablica flipchart, 

 

przykładowe scenariusze zajęć aktywizujących, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.6.  Organizacja  czasu  wolnego  w  placówkach  pomocy 

społecznej

 

 

5.6.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj  dzienny  plan  zajęć  aktywizujących  dla  podopiecznej  w  wieku  82  lat, 

przejawiającej oznaki depresji, odczuwającej samotność i zrezygnowanie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  zwrócić  szczególną  uwagę  na  podany  w tym 
rozdziale przykład jednodniowego planu zajęć. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować stałe godziny spożywania posiłków przez mieszkańców, 
2)  zaplanować  godziny  stałych  zajęć  takich  jak:  nabożeństwo,  spotkanie  z  kapłanem, 

psychologiem, zajęcia rehabilitacyjne itp., 

3)  przygotować godzinowy plan zajęć aktywizujących na jeden dzień w formie pisemnej. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektu. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz papieru A4, 

– 

flamastry, 

– 

tablica flipchart, 

– 

przykładowy dzienny plan zajęć aktywizujących, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2
 

Przygotuj tygodniowy plan zajęć aktywizujących dla osoby chorej (niewydolność krążenia, 

cukrzyca) przebywającej od kilku lat w DPS. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  materiał  nauczania  oraz  zwrócić  szczególną  uwagę  na  podany  w  tym 
rozdziale przykład tygodniowego planu zajęć. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować  aktywizację  mieszkańców  w  ich  codziennym  życiu,  wyrabianiu 

samodzielności, 

2)  zaplanować zajęcia utrzymujące dobrą kondycję fizyczną i psychiczną mieszkańca, 
3)  zaplanować wspólne imprezy dla mieszkańców DPS i środowiska lokalnego, 
4)  przygotować tygodniowy plan zajęć aktywizujących na arkuszu A4. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru A4, 

 

flamastry, 

 

tablica flipchart, 

 

przykładowy tygodniowy plan zajęć aktywizujących, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Organizowanie  różnych  form 
spędzania czasu wolnego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru zadania, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 9, 10, 13, 14, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  c,  3.  b,  4.  a,  5.  b, 6. a, 7. b, 8. a, 9. c, 10. d, 11. a, 
12. b, 13. c, 14. d, 15. a, 16. b, 17. c, 18. d, 19. a, 20. b.

 

 
Plan testu

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Określić pojęcie czasu wolnego 

2. 

Wskazać sposoby spędzania czasu 
wolnego 

3. 

Wymienić funkcje czasu wolnego 
wg Z. Dąbrowskiego 

4. 

Określić podstawowe funkcje czasu 
wolnego 

5.  Określić pojęcie aktywizacja 

6.  Zdefiniować pojęcie braku aktywności 

7. 

Zdefiniować etapy aktywności 
mieszkańca 

8. 

Zaprojektować arkusz aktywności 
mieszkańca 

9.  Określić cele arkusza aktywizacji 

PP 

10.  Określić zakres aktywizacji mieszkańca 

PP 

11. 

Określić założenia diagnozy 
środowiskowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

12. 

Określić znaczenie diagnozy 
indywidualnej 

13.  Określić zasady diagnozy rodzinnej 

PP 

14. 

Określić zasady diagnozy społeczności 
lokalnej 

PP 

15. 

Scharakteryzować metodę 
indywidualnego przypadku 

16. 

Scharakteryzować metody pracy 
grupowej 

PP 

17. 

Określić do kogo należy zadanie 
organizowania czasu wolnego 

18.  Określić funkcje dziennego planu pracy 

19. 

Określić funkcje tygodniowego planu 
pracy 

20. 

Scharakteryzować oferty spędzania 
czasu wolnego 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 
Materiały dla ucznia:

 

  

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Czasem wolnym jest 

a)  praca zarobkowa. 
b)  praca dodatkowa. 
c)  całokształt życia po pracy. 
d)  spełnianie obowiązków rodzinnych, społecznych. 
 

2.  Sposoby spędzania czasu wolnego polegają na 

a)  wykonywaniu pracy zawodowej. 
b)  wykonywaniu codziennych obowiązków rodzinnych. 
c)  racjonalnym  wykorzystaniu  czasu  na  odpoczynek,  rozrywkę,  kulturę,  rozwijanie 

zainteresowań. 

d)  wykonywaniu dodatkowej pracy zawodowej 
 

3.  Czas wolny wg Z. Dąbrowskiego spełnia funkcje 

a)  rekreacyjne, kulturalne. 
b)  wypoczynku, rozrywki, rozwojowi zainteresowań i uzdolnień, poszukiwanie własnych 

miejsc w społeczeństwie. 

c)  edukacyjne, wychowawcze. 
d)  psychokompensacyjne, psychoedukacyjne. 
 

4.  Jedną z podstawowych funkcji czasu wolnego jest 

a)  regenerowanie sił fizycznych i psychicznych. 
b)  zwiększenie dóbr materialnych. 
c)  awans i kariera zawodowa. 
d)  zwiększenie grona znajomych i przyjaciół. 
 

5.  Aktywizacja w potocznym rozumieniu to 

a)  wyrobienie poczucia społecznej użyteczności. 
b)  prowadzenie aktywnego trybu życia. 
c)  niwelowanie agresji. 
d)  zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. 

 
6.  Brak aktywności objawia się 

a) 

poczuciem krzywdy, izolacji i osamotnienia, nieprzydatności. 

b) 

utrzymywaniem sprawności fizycznej i zdrowotnej. 

c) 

utrzymaniem wiary w sens życia. 

d) 

rozwijaniem różnych zainteresowań. 

 

7.  Aktywizacja mieszkańca domów pomocy społecznej przebiega w następujących etapach 

a)  planowanie diagnozy społecznej, realizacji planu, kontrola planu. 
b)  planowanie  diagnozy  społecznej,  planowanie  realizacji  planu,  ocena  przebiegu 

aktywizacji. 

c)  ustalenie celu, planowanie realizacja planu. 
d)  ustalanie indywidualnych potrzeb mieszkańca, planowanie, realizacja planu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

 

8.  Arkusz aktywizacji mieszkańca składa się z 

a)  część I – aktywności mieszkańca DPS, część II – udział w zajęciach terapeutycznych. 
b)  informacji dotyczącej aktywizacji mieszkańca Domu Pomocy Społecznej. 
c)  propozycji zajęć terapeutycznych. 
d)  przebiegu procesu aktywizacji i etapów terapii. 

 

9.  Arkusz aktywizacji stosuje się w celu 

a)  zdiagnozowania potrzeb mieszkańców. 
b)  przygotowania propozycji zajęć terapeutycznych. 
c)  zebrania  informacji  o  mieszkańcu  i  uzupełniania  dodatkowych  czynności  czy 

umiejętności które nabył w czasie pobytu w DPS. 

d)  opracowania planu postępowania z daną osobą lub grupą osób. 

 

10  Aktywizacja podopiecznych powinna objąć  

a)  czynności życia codziennego, czynności na rzecz Domu , czynności na rzecz innych. 
b)  czynności porządkowe i higieniczne, prace na rzecz Domu oraz czynności w zakresie 

samoobsługi. 

c)  czynności  życia  codziennego,  czynności  na  rzecz  innych  osób  oraz  czynności 

porządkowe. 

d)  czynności życia rodzinnego, czynności higieniczne i porządkowe, wykorzystywane na 

rzecz osób innych oraz na rzecz domu pomocy społecznej. 

 

11.  Diagnoza środowiskowa składa się  

a)  diagnozy indywidualnej, rodzinnej oraz diagnozy społeczności lokalnej. 
b)  analizy czynników zewnątrz rodzinnych. 
c)  analizy czynników wewnątrzrodzinnych. 
d)  analizy czynników wewnątrzrodzinnych i czynników zewnątrz rodzinnych. 

 

12.  Diagnoza indywidualna to 

a)  określenie, które dysfunkcje podopiecznego ograniczają rozwój i wymagają wsparcia 

i pomocy. 

b)  zebranie  informacji  o  dysfunkcjach  i  ograniczeniach  oraz  o  potrzebach  jakim 

dysponuje podopieczny. 

c)  informacje  o  potencjale  podopiecznego,  jakie  sprawności  dają  nadzieję  na  poprawę 

i przywrócenie. 

d)  zdiagnozowanie  potrzeb  u  osoby,  u  której  wystąpiły  ograniczenia  sprawności 

fizycznej, psychicznej lub umysłowej. 

 

13.  Diagnoza rodzinna dotyczy 

a) 

ustalenia z jakim problemami rodzinna sobie nie radzi. 

b)  określenia potencjału rodzinny. 
c) 

oceny deficytu funkcjonowania rodziny oraz określenie potencjału rodziny. 

d)  analizy poziomu sprawności fizycznej i psychicznej rodziny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

 

14.  Diagnoza społeczności lokalnej dotyczy 

a)  wskazywania  barier  architektonicznych,  przeszkód  jakie  napotyka  niepełnosprawny 

żyjący w tej społeczności. 

b)  wskazywania i określenie potencjału zasobów materialnych i społecznych istniejących 

w środowisku. 

c)  wskazywania  barier,  typu  społecznego,  jak:  brak  tolerancji  i  zaakceptowania  tych 

osób i rodzin. 

d)  analizy  czynników  zewnętrzno  rodzinnych  –  określenie  potencjału  społeczności  oraz 

wskazania  jakie  bariery  architektoniczne  ograniczają, przemieszczanie się osoby oraz 
barier typu społecznego. 

 

15.  Metodę indywidualnego przypadku można określić 

a)  bezpośrednim  osobistym  indywidualnym  kontaktem  terapeuty  z  mieszkańcem 

i dobraniem najwłaściwszych dla danej osoby zajęć terapeutycznych. 

b)  współpracą z podopiecznymi i ustaleniem ich potrzeb. 
c)  współpracą w grupie z osobami o podobnych zainteresowaniach. 
d)  zakresem  dysfunkcji  ograniczających  rozwój  i  wymagających  szczególnego  wsparcia 

przez opiekunów. 

 

16.  Metodą pracy grupowej jest 

a)  organizowanie  środowiska  i  włączanie  podopiecznego  do  uczestniczenia  w  życiu 

środowiska lokalnego. 

b)  praca  z  podopiecznymi,  którzy  mają  określone  trudności  ze  społecznym 

funkcjonowaniem  w  domu  i  łączenie  ich  na  podstawie  podobnych  zainteresowań 
w grupy wsparcia, wyznaniowe, terapeutyczne, itp. 

c)  udział podopiecznych w radzie mieszkańców domu. 
d)  udział mieszkańców w pracy na rzecz domu i w otoczeniu. 
 

17.  Organizacją czasu wolnego dla mieszkańców domu zajmują się 

a)  pielęgniarki. 
b)  pokojowe. 
c)  specjaliści tacy jak: muzycy, plastycy, terapeuci zajęciowi. 
d)  wolontariusze. 
 

18.  Dzienny plan pracy domu 

a)  obejmuje stałe zajęcia terapeutyczne. 
b)  uwzględnia specyfikę pór roku np. święta, wycieczki. 
c)  obejmuje aktywne uczestnictwo w samoopiece. 
d)  umożliwia  mieszkańcom  dopasowanie  do  niego  osobistego  rytmu  codziennych 

czynności oraz dokonywanie wyboru udziału w zajęciach terapeutycznych. 

 
19.  Tygodniowy plan domu pomocy społecznej 

a)  pozwala  na  planowanie  stałych  zajęć,  wprowadza  stałe  dni  spotkań  poszczególnych 

grup oraz planowanie czynności w dłuższym okresie. 

b)  uwzględnia specyfikę pór roku. 
c)  uwzględnia  specyfikę  działania,  dopasowanie  do  osobistego  rytmu  codziennych 

czynności związanych z samoobsługą. 

d)  pozwala na aktywne uczestnictwo w samoopiece. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

20.  Oferty spędzania czasu wolnego powinny charakteryzować się  

a)  stałymi i zaplanowanymi zajęciami terapeutycznymi. 
b)  aktywnością  zapewniającą  „indywidualne  przeżywanie”  oraz  zajęciami  w  których 

samodzielnie działa podopieczny. 

c)  ofertami kulturalnymi, np. wyjście do kina, oglądanie TV, słuchanie koncertu itp. 
d)  Obowiązkami i pracami na rzecz domu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Organizowanie różnych form spędzania czasu wolnego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

 

11.  

 

 

12.  

 

 

13.  

 

 

14.  

 

 

15.  

 

 

16.  

 

 

17.  

 

 

18.  

 

 

19.  

 

 

20.  

 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Organizowanie  różnych  form 
spędzania czasu wolnego”

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 5, 7, 9, 11, 14 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  d,  3.  a,  4.  a,  5.  b,  6.  a,  7. c, 8. c, 9. d, 10. a, 11. c, 
12. d, 13. b, 14. a, 15. b, 16. c, 17. b, 18. a, 19. c, 20. a.

 

 
Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Zdefiniować pojęcie czasu wolnego 

2.  Wyjaśnić przeznaczenie czasu wolnego 

3. 

Określić istotę aktywnego spędzania 
czasu wolnego 

4. 

Określić funkcje czasu wolnego 
wg Z. Dąbrowskiego 

5.  Określić istotę aktywizacji 

PP 

6.  Znać cel aktywizacji w DPS 

7. 

Określić czynniki ważne przy doborze 
form aktywizacji 

PP 

8.  Określić pojęcia diagnozy społecznej 

9. 

Wskazać czynniki ważne przy 
opracowaniu planu aktywizacji 

PP 

10. 

Wskazać na czym polega ocena procesu 
aktywizacji 

11.  Określić czynności życia codziennego 

PP 

12.  Określić pojęcia ergonoterapii 

13.  Określić pojęcia ludoterapii 

14. 

Wyjaśnić istotę metody indywidualnego 
przypadku 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

15.  Określić na czym polega praca grupowa 

16.  Określić funkcje zajęć rekreacyjnych 

17. 

Określić pojęcie usprawniania 
fizycznego 

18. 

Określić metody organizowania 
środowiska 

19. 

Wskazać czynności w funkcjach 
edukacyjnych 

20.  Określić funkcje integracyjne 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
6.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

7.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 
 
Materiały dla ucznia:

  

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.  Czas wolny jest 

b)  przeznaczony na pracę po godzinach. 
c)  wyjazd służbowy. 
d)  czas poza pracą i sen. 
e)  nauka. 
 

2.  Czas wolny przeznaczony jest na 

a)  zajęcia przymusowe. 
b)  obowiązki rodzinne. 
c)  pracę zarobkową. 
d)  zajęcia rekreacyjne. 
 

3.  Formy spędzania czasu wolnego powinny być zgodne z 

a)  zainteresowaniami podopiecznych. 
b)  zainteresowaniami personelu. 
c)  planami, zajęciami stałymi. 
d)  nawykami, przyzwyczajeniami.  
 

4.  Czas wolny wg. Z. Dąbrowskiego, spełnia funkcje 

a)  wypoczynku,  rozrywki,  rozwijania  zainteresowań,  poszukiwania  własnego  miejsca 

w społeczeństwie. 

b)  edukacyjne, wychowawcze, integracyjne, rekreacyjne, kulturalne, kompensacyjne. 
c)  psychokorekcyjne, psychokreatywne, psychokompensacyjne. 
d)  edukacyjne, wychowawcze, kulturalne. 
 

5.  Aktywizacja człowieka przyczynia się do 

a)  zwiększenia agresji. 
b)  regeneracji sił fizycznych i sił psychicznych. 
c)  poczucia krzywdy, nieprzydatności. 
d)  izolacji i osamotnienia. 
 

6.  Aktywizacja mieszkańca domu ma na celu 

a)  utrzymanie  (bądź  obudzenie)  wiary  w  sens  życia,  usamodzielnianie,  pobudzanie 

zaradności. 

b)  polepszenie warunków życia. 
c)  spowolnienie adaptacji do nowych warunków domu. 
d)  zwiększenie agresji i niezadowolenia. 
 

7.  Stosowanie różnych form aktywizacji w Domu Pomocy Społecznej jest uzależnione od 

a)  indywidualnych właściwości podopiecznych. 
b)  czynników związanych ze środowiskiem. 
c)  indywidualnych cech podopiecznych i czynników związanych z warunkami DPS. 
d)  podmiotowego traktowania podopiecznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

 

8.  Postawienie diagnozy społecznej to 

a)  wywiad z rodziną. 
b)  analiza czynników wewnątrzrodzinnych. 
c)  dane  o  podopiecznym,  jego  zainteresowaniach,  chorobie,  wieku  oraz  problemach 

i trudnościach w adaptacji do DPS. 

d)  zbieranie  informacji  o  problemach  i  trudnościach  w  przystosowaniu  się  do  nowych 

warunków DPS. 

 

9.  W planie aktywizacji należy uwzględnić 

a)  specyfikę DPS i specyfikę pracy personelu. 
b)  środki materialne. 
c)  plan pracy indywidualnej. 
d)  specyfikę DPS, personelu, predyspozycje podopiecznego, środki materialne. 
 

10.  Ocena przebiegu procesu aktywizacji polega na 

a)  gromadzeniu danych dotyczących przebiegu procesu aktywizacji i efektów terapii. 
b)  zbieraniu informacji dotyczących aktywizacji podopiecznego. 
c)  diagnozowaniu potrzeb mieszkańców. 
d)  opracowywaniu planu postępowania z daną osobą lub grupą osób. 
 

11.  Czynności życia codziennego to 

a)  praca na rzecz innych osób. 
b)  praca na rzecz domu. 
c)  czynności w zakresie samoobsługi. 
d)  praca w ogródkach DPS. 
 

12.  Ergonoterapia polega na 

a)  spacerach, kontaktach z przyrodą. 
b)  udziale w grach i zabawach. 
c)  udziale w tańcach i spektaklach teatralnych. 
d)  zajęciach i pracach w pracowniach rzeźbiarskich, krawieckich itp. 
 

13.  Ludoterapia oznacza 

a)  czytanie książek, czasopism. 
b)  udział w grach i zabawach. 
c)  kontakt z pięknem przyrody. 
d)  kontakt z pięknem otoczenia. 
 

14.  Metoda indywidualnego przypadku jest formą pracy: 

a)  „twarzą w twarz” i naturalny dialog między ludźmi. 
b)  z mieszkańcami, którzy mają trudności z adaptacją. 
c)  grupowej w której wszyscy pomagają sobie wzajemnie. 
d)  w grupie zainteresowań, osób o podobnych zainteresowaniach. 
 

15.  Praca grupowa polega na 

a)  indywidualnej pracy z podopiecznym. 
b)  wzajemnym pomaganiu sobie. 
c)  zaspokajaniu potrzeb mieszkańców. 
d)  pomocy innym osobom. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

16.  Funkcje rekreacyjne to 

a)  wyrównywanie niezaspokojonych potrzeb. 
b)  odpoczynek psychiczny i fizyczny. 
c)  wpajanie komuś określonych norm, zachowań. 
d)  spajanie grup rówieśniczych. 
 

17.  Usprawnianie fizyczne polega na 

a)  organizowaniu spotkań towarzyskich, rozmów przy herbacie. 
b)  codziennych aktywizujących ćwiczeniach ruchowych. 
c)  głośnym czytaniu książek, oglądaniu TV. 
d)  organizowaniu odczytów, prelekcji, pogadanek. 
 

18.  Metoda organizowania środowiska polega na 

a)  otwartym uczestnictwie mieszkańców w życiu lokalnym środowiska. 
b)  spotkaniach grup wsparcia. 
c)  pracy grupowej z mieszkańcami. 
d)  pracy indywidualnej z mieszkańcem. 
 

19.  Funkcje edukacyjne polegają na 

a) 

wyrównywaniu niezaspokojonych potrzeb. 

b) 

spajaniu grup rówieśniczych, towarzyskich. 

c) 

bezinteresownym i nie wymuszonym poszerzaniu wiedzy, dokształcaniu. 

d) 

odpoczynku czynnym i biernym. 

 

20.  Funkcje integracyjne polegają na 

a) 

spajaniu grup towarzyskich, grup samopomocowych. 

b) 

przyswajaniu sobie lub komuś określonych norm zachowań. 

c) 

tworzeniu, przyswajaniu wartości kulturalnych. 

d) 

wyrównywaniu niezaspokojonych potrzeb. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Organizowanie różnych form spędzania czasu wolnego 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7. LITERATURA

 

 

1.  Birkenbihl U.V.: Gry i zabawy umysłowe. Wydawnictwo Kos, Katowice 2006 
2.  Błędowski P.: Polityka społeczna RFN wobec problemów starości. Polityka Społeczna nr 

10, 1996 

3.  Błędowski  P.:  Pomoc  społeczna  i  opieka  nad  osobami  starszymi  w  RFN.  Interart, 

Warszawa 1996 

4.  Bondarowicz M.: Zabawy w grach sportowych. WSiP, Warszawa 1995 
5.  Dąbrowski Z.: Czas wolny dzieci i młodzieży. PZWS, Warszawa 1986 
6.  Encyklopedia Pedagogiczna. Fundacja Innowacyjna, Warszawa 1993 
7.  Garlin Ch.D., Seabury B.A.: Działania interpersonalne w pracy socjalnej. Warszawa 1996 
8.  Gurzycka  A.:  Rozwój  i  kształtowanie  zainteresowań.  Wyd.  2  popr.  WSiP,  Warszawa 

1989 

9.  Hale G.: Poradnik dla niepełnosprawnych. Muza S.A., Warszawa 1996 
10.  Hulek A.: Świat ludziom niepełnosprawnym. Warszawa 1992 
11.  Izmańska  A:  Formy aktywizowania mieszkańca domu pomocy społecznej. WZPS, Chełm 

1994 

12.  Jaroszuk Z., Czakon W.: Gry i metody. Lublin 1996 
13.  Kamiński A.: Czas wolny i jego problematyka społeczno-wychowawcza, Wrocław 1965 
14.  Kawczyńska-Butrym  Z.:  Niepełnosprawność  –  specyfika  pomocy  społecznej.  BPS, 

Katowice 1996 

15.  Korczak C.: Higiena. PZWL, Warszawa 1998 
16.  Kozaczuk L.: Terapia zajęciowa w Domach Pomocy społecznej. BPS, Katowice 1999 
17.  Kulesza 

E.M.: 

Rozwijanie 

przedmiotowo-zabawowej 

działalności 

dzieci 

niepełnosprawnych  umysłowo  w  stopniu  lekkim.  Akademia  Pedagogiki  Specjalnej, 
Warszawa 2000 

18.  Meder  J.  (red.):  Praca  socjalna  z  osobami  z  zaburzeniami  psychicznymi.  Biblioteka 

Pracownika Socjalnego. Śląsk, Katowice 2002 

19.  Mikołajewicz  W.:  Pracownik  socjalny  jako  profesjonalista  –  praca  z  indywidualnym 

przypadkiem – jako nowa metoda pracy socjalnej. Praca socjalna, 1990 nr 1-2 

20.  Pięta J.: Pedagogika czasu wolnego. Wyższa Szkołą Ekonomiczna, Warszawa 2004 
21.  Pijanowski L.: Przewodnik gier. Orenda, Warszawa 1997 
22.  Pilch T., Lepelczyk J.: Pedagogika społeczna. Uniwersytet Warszawski, Warszawa 1993 
23.  Pilecki  J.  (red.):  Usprawnienie,  wychowanie  i  nauczanie  osób  z  głębokim  upośledzeniem 

umysłowym. Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej, Kraków 2000 

24.  Ploch  L.:  Jak  organizować  czas  wolny  dzieci  i  młodzieży  upośledzonej  umysłowo? 

Warszawa 1997 

25.  Rozporządzeniem  Ministra  Polityki Społecznej  z dnia  19 października  2005  r. w  sprawie 

domów pomocy społecznej. Dz.U. Nr 217 poz. 1837 

26.  Seiwert L.J.: Jak organizować czas. Warszawa 1993 
27.  Skorupska S.: Mały słownik języka polskiego, PWN, Warszawa 1969 
28.  Szczepankowska  B.,  Mikulski  J.  (red):  Osoby  niepełnosprawne  w  środowisku  lokalnym. 

Wyrównywanie szans. Warszawa 1999 

29.  Świetlice terapeutyczne. Biuletyn informacyjny, WZPS 1994 nr 4 
30.  Tetzchner  S.:  Wprowadzenie  do  wspomagających  i  alternatywnych  sposobów 

porozumiewania się: nauka znaków oraz używania pomocy komunikacyjnych przez dzieci, 
młodzież  i  dorosłych  z  zaburzeniami  rozwojowymi.  Stowarzyszenie  „Mówić  bez  słów”, 
Warszawa 2002 

31.  Tomaszewski T.: Psychologia praca zbiorowa. PWN, Warszawa 1978  
32.  Tyszkowa M.: Aktywność i działalność dzieci i młodzieży. Warszawa 1990