MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Janina Pisarek
Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych
i fizykoterapeutycznych 322[15].Z1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr Emilia Niemiec-Jasińska
mgr Iwona Niespodziewana
Opracowanie redakcyjne:
mgr Janina Pisarek
Konsultacja:
mgr inż. Teresa Jaszczyk
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[15].Z1.03
Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych i fizykoterapeutycznych , zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu terapeuta zajęciowy.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Podstawy kinezyterapii metody, cele i zadania 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Fizykoterapia i patologia wysiłku i bezczynności 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Metody leczenia fizykalnego 15
5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Działanie najczęściej stosowanych aparatów w fizykoterapii 17
5.4.1. Ćwiczenia 17
5.5. Fizykoterapia w rehabilitacji chorób narządu ruchu 19
5.5.1. Ćwiczenia 19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 21
7. Literatura 35
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie terapeuta zajęciowy.
W poradniku zamieszczono:
wymagania wstępne wykaz umiejętności, które uczeń powinien posiadać, by bez
problemów mógł korzystać z poradnika,
cele kształcenia czyli wykaz umiejętności, jakie uczeń wykształtuje pracując
z poradnikiem,
przykładowe scenariusze zajęć,
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zaleconymi metodami
nauczania uczenia się, oraz środkami dydaktycznymi,
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone z wykorzystaniem metod
aktywizujących: analizy przypadków, dyskusji i ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
322.[15].Z1
Podstawy kompleksowej rehabilitacji
322[15]. Z1.01 322[15].Z1.02
Dobieranie zabiegów Posługiwanie się sprzętem
rehabilitacyjnych do możliwości rehabilitacyjnym
i potrzeb pacjenta
322[15].Z1.03
Stosowanie zabiegów
kinezyterapeutycznych
i fizykoterapeutycznych
322[15].Z1.04
Usprawnianie pacjenta
322[15].Z1.05
Posługiwanie się językiem
obcym zawodowym
Schemat układu jednostek modułowych
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- rozpoznawać potrzeby i problemy osób poddanych rehabilitacji,
- korzystać z różnych metod pracy,
- stosować umiejętności komunikacji interpersonalnej,
- korzystać z różnych zródeł informacji,
- wspierać osoby niepełnosprawne w posługiwaniu się sprzętem rehabilitacyjnym,
- dobierać zabiegi rehabilitacyjne do możliwości i potrzeb pacjenta,
- współpracować w grupie.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinieneś umieć:
- określić miejsce kinezyterapii i fizykoterapii w procesie rehabilitacji medycznej,
- wyjaśnić znaczenie kinezyterapii w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji,
- określić zastosowanie naturalnych i sztucznych czynników fizykalnych w fizykoterapii,
- zastosować usprawnienie ruchowe pod kontrolą lekarza lub rehabilitanta,
- posłużyć się aparaturą stosowaną w fizykoterapii, urządzeniami do kinezyterapii
i sprzętem rehabilitacyjnym,
- przewidzieć skutki działania aparatów stosowanych w fizykoterapii,
- podjąć współpracę z zespołem terapeutycznym.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & ..
Modułowy program nauczania: Terapeuta zajęciowy 322[15]
Moduł: Postawy kompleksowej rehabilitacji 322[15].Z1
Jednostka modułowa: Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych
i fizykoterapeutycznych 322[15].Z1.03
Temat: Ćwiczenia korekcyjno-wyrównawcze.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania ćwiczeń korekcyjnych
zapobiegających skoliozie.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- wykonać ćwiczenia korekcyjne,
- wybrać ćwiczenia ruchowe,
- współpracować w grupie.
Metody nauczania uczenia się:
- pogadanka,
- ćwiczenia korekcyjne,
- pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacji pracy uczniów:
- indywidualna,
- grupowa 6 7 osób.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- sprzęt w sali gimnastycznej:
- ławki,
- woreczki,
- drabinki,
- laski gimnastyczne.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy.
Faza właściwa
1. Nawiązanie do tematu zajęć usprawnianie osób z wadami postawy.
2. Realizacja zajęć:
przeprowadzenie zbiórki,
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
pokaz prawidłowej postawy ciała przy drabinkach Postawa: stanie twarzą przed
drabinką; chwyt za szczebel na wysokości barku ruch: (1 faza) wspięcie na
palcach, (2 faza) przysiad, to samo tyłem do drabinki bez trzymania za szczeble.
Marsz
Rozdanie woreczków, dowolna zabawa z woreczkami, na sygnał gwizdka przyjęcie
prawidłowej postawy.
Ćwiczenia oddechowe siad skrzyżny, woreczki na głowie; ruch: wyprost i głęboki
wdech wydłużenie osi długiej kręgosłupa; luzny skłon głowy i tułowia w przód
wydech(woreczki spadają na podłogę).
Ćwiczenia mięśni grzbietu, ruch nóg w kolanach przysiad podparty koci grzbiet
(szyja wyciągnięta, pięty uniesione od podłogi).
Ćwiczenia mięśni brzucha i obręczy barkowej leżenie tyłem nogi na ławce skośnej,
stopy ustawione pod szczeblem drabinki, ruch krążenie rękami przodem w górę (1 faza),
siad prosty, ręce skurcz pionowy i wydłużenie kręgosłupa (2 faza).
Ćwiczenie zwis czynny na drabince (przodem).
Ćwiczenie czworakowanie pieski i kotki .
Zabawa marsz, rzuty i chwyty woreczków oburącz.
Marsz z woreczkiem na głowie.
Ćwiczenie oddechowe leżenie tyłem, nogi w kolanach ugięte, ręce wzdłuż tułowia,
Ruch: wznos rąk bokiem w górę, wdech z uwypukleniem klatki piersiowej, ręce przodem
w dół, wydech.
Uczniowie wykonują ćwiczenia zgodnie z pokazem we własnym rytmie asekurowani.
Ćwiczenia powtarzane są 3 4 razy. Między poszczególnymi ćwiczeniami przerwa
wykonanie ćwiczenia relaksacyjnego marsz, zabawa z woreczkami.
Zakończenie zajęć:
- analiza pracy ucznia i stwierdzenie czy została prawidłowo wykonana,
- uczniowie wskazują, które etapy zajęć sprawiały im więcej trudności.
Praca domowa
Powtórz w domu ćwiczenia, które wykonywałeś na zajęciach korekcyjnych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych umiejętności.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & ..
Modułowy program nauczania: Terapeuta zajęciowy 322[15]
Moduł: Postawy kompleksowej rehabilitacji 322[15].Z1
Jednostka modułowa: Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych
i fizykoterapeutycznych 322[15].Z1.03
Temat: Metody fizykoterapeutyczne wpływ zabiegów wodoleczniczych na ustrój.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania metod fizykoterapeutycznych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- scharakteryzować zabiegi wodolecznicze,
- dokonać podziału zabiegów wodoleczniczych,
- scharakteryzować wpływ zabiegów wodoleczniczych na różne narządy.
Metody nauczania uczenia się:
- praca z tekstem zródłowym,
- dyskusja.
Formy organizacji pracy uczniów:
- grupowa 3 4 osoby.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- tablice tematyczne,
- notatnik,
- przybory do pisania,
- test zródłowy,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca metod fizykoterapeutycznych.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy.
4. Podział na grupy 3 5 osobowe.
5. Przydział tematów zadań:
- zabiegi z wykorzystaniem ciśnienia hydrostatycznego,
- użycie wody pod określonym ciśnieniem,
- użycie wody w postaci okładów i lodu,
- użycie sprzętu do kąpieli.
Faza właściwa
1. Zaprezentowanie przez grupy swojego tematu.
2. Zapisanie najważniejszych informacji na tablicy.
3. Dyskusja wpływ zabiegów wodoleczniczych na różne narządy,
4. Weryfikowanie przedstawionych informacji.
5. Podsumowanie ćwiczeń.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Zakończenie zajęć:
- dokonanie oceny poprawności przedstawionych informacji,
- ocena aktywności grupy.
Praca domowa
Wyjaśnij na czym polega balneoterapiia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
anonimowe ankiety dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych umiejętności.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Podstawy kinezyterapii metody, cele i zadania
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeprowadz ćwiczenia czynno-bierne, jakie mogą być wykonywane we współpracy
z fizykoterapeutą u pacjentki, lat 60, z nadmiernym napięciem mięśni wywołanym
unieruchomieniem po złamaniu kończyny dolnej lewej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić technikę ćwiczeń czynno-biernych,
2) zaplanować kolejność czynności, zgromadzić narzędzia i urządzenia niezbędne do
wykonania ćwiczenia,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) wykonać ćwiczenia zgodnie ze sporządzonym planem,
5) ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
przybory i przyrządy do ćwiczeń,
fartuch ochronny,
rękawiczki.
Ćwiczenie 2
Zaplanuj ćwiczenia ruchowe, które mógłbyś przeprowadzić z grupą 10-ciu osób w wieku
40 55 lat.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić zasady prowadzenia ćwiczeń ogólnousprawniających,
2) określić możliwości i ograniczenia chorych,
3) uwzględnić zadania kinezyterapii ogólnousprawniającej,
4) przygotować zestaw ćwiczeń ogólnousprawniających,
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
5) zaprezentować zaplanowane ćwiczenia na forum grupy,
6) ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
materace (10 sztuk),
piłki lekarski 2kg (10 sztuk),
woreczki z grochem (10 sztuk),
drabinki szwedzkie.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Fizykoterapia i patologia wysiłku i bezczynności
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wskaż najważniejsze skutki bezczynności. Ustal ćwiczenia dla osoby spędzającej dużo
czasu w pozycji siedzącej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić zasady ćwiczeń relaksacyjnych,
2) określić możliwości i ograniczenia,
3) przygotować zestaw ćwiczeń,
4) zaprezentować zaplanowane ćwiczenia na forum grupy,
5) ocenić poprawność wykonanych ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- literatura z rozdziału 7 dotycząca skutków bezczynności,
- przybory do pisania,
- notatnik,
- sprzęt rehabilitacyjny.
Ćwiczenie 2
Zaplanuj i wykonaj ćwiczenia czynne w odciążeniu dla pacjentki lat 30, z dysfunkcją
kończyny górnej staw ramienny.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić rodzaje ćwiczenia w odciążeniu,
2) zaplanować kolejność czynności,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) wykonać ćwiczenie zgodnie ze sporządzonym planem,
5) ocenić poprawność wykonanych ćwiczeń.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- przybory i przyrządy do ćwiczeń,
- przybory do pisania,
- notatnik,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca metod kinezyterapii.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Metody leczenia fizykalnego
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeprowadz zabieg okład parafinowy na staw łokciowy, jaki może być wykonany przy
współpracy z fizykoterapeutą u chorej lat 30.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie zasad
bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić technikę wykonania zabiegu,
2) zaplanować kolejność czynności,
3) zgromadzić przybory i przyrządy do zabiegu,
4) przygotować stanowisko pracy,
5) wykonać zabieg zgodnie ze sporządzonym planem,
6) ocenić poprawność wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- kuchnia parafinowa,
- parafina,
- pędzel,
- papier woskowy,
- cerata,
- kocyk,
- zegar.
Ćwiczenie 2
Przeprowadz zabieg na okolicę krzyżowo-lędzwiową z techniki światłolecznictwa, lampą
Sollux, jaki może byś wykonany we współpracy z fizykoterapeutą u chorej lat 60.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia. Należy zwrócić uwagę na zasady użytkowania lampy Sollux.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące fizykoterapii,
2) określić kolejność czynności i urządzenia niezbędne do wykonania zabiegu,
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
3) przygotować stanowisko pracy,
4) wykonać zabieg zgodnie ze sporządzonym planem,
5) ocenić poprawność wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- przybory i przyrządy do zabiegu,
- lampa Sollux,
- okulary,
- zegar.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.4. Działanie najczęściej stosowanych aparatów w fizykoterapii
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ cele i zadania stosowanych w zabiegach lamp i urządzeń do naświetlania.
Wykonaj zabieg przy użyciu lampy Sollux u chorej lat 45, w nerwobólach okolicy
lędzwiowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje o światłolecznictwie,
2) określić cele i zadania światłolecznictwa,
3) zaprezentować wykonanie ćwiczenia,
4) określić poprawność wykonania ćwiczenia,
5) przeprowadzić dyskusję w grupie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
- przybory i przyrządy do zabiegu,
- okulary ochronne,
- leżanka.
Ćwiczenie 2
Określ cele i zadania lecznicze z zastosowaniem krioterapii. Zaplanuj zabieg
z zastosowaniem aparatu Kriopol R-26 do schładzania stawów kolanowych u kobiety lat 55.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić zasady prowadzenia zabiegu,
2) określić możliwości i ograniczenia chorej,
3) zaplanować zabieg schładzania
4) określić zabiegi kinezyterapeutyczne.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Zalecane metody nauczania uczenia się:
dyskusja,
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
- aparat Kriopol R-26,
- krzesło,
- fartuch,
- rękawiczki,
- notatnik.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
5.5. Fizykoterapia w rehabilitacji chorób narządu ruchu
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ cele i zadania kinezyterapii stosowanej w schorzeniach układu ruchu.
Przeprowadz ćwiczenie u chorej lat 60 z niedowładem wiotkim kończyny górnej lewej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić cele i zadania kinezyterapii,
2) określić technikę ćwiczeń biernych,
3) zaplanować kolejność czynności,
4) zgromadzić przybory i przyrządy do ćwiczeń,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie ze sporządzonym planem,
6) ocenić poprawność wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
pokaz z objaśnieniem,
burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
- przybory i przyrządy do ćwiczeń,
- fartuch,
- rękawiczki,
- talk,
- wazelina,
- wałek.
Ćwiczenie 2
Określ cele i zadania kinezyterapii w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.
Przygotuj dla chorej lat 40 indywidualny konspekt ćwiczeń.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje o leczeniu reumatoidalnego zapalenia
stawów,
2) przeprowadzić dyskusję w grupie na temat,
3) określić technikę ćwiczeń,
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
4) zaprezentować ćwiczenia,
5) ocenić poprawność wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
burza mózgów,
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
- literatura z rozdziału 7 dotycząca kinezyterapii,
- notatnik,
- przybory do pisania.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Stosowanie zabiegów
kinezyterapeutycznych i fizykoterapeutycznych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
zadania 1, 2, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
zadania 3, 4, 6, 7, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego
- dobry za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego
- bardzo dobry za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. c, 5. c, 6. c, 7. a, 8. a, 9. b, 10. b, 11. b,
12. a, 13. b, 14. c, 15. c, 16. b, 17. c, 18. c, 19. a, 20. b
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzenie osiągnięć ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Zidentyfikować zadania kinezyterapii B P c
2 Rozróżnić działania kinezyterapii B P a
3 Określić techniki w ćwiczeniach biernych C PP b
4 Dobrać metody ćwiczeń biernych C PP c
5 Określić formy pracy kinezyterapii B P c
6 Określić cele fizjoterapii D PP c
7 Rozróżnić zadania fizykoterapii D PP a
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
8 Określić skuteczność działania fizykoterapii B P a
9 Zdefiniować światłolecznictwo A P b
10 Określić działanie czynnika fizycznego B P b
11 Określić zastosowanie światłolecznictwa B P b
12 Wyjaśnić działanie prądu impulsywnego B P a
Dobrać zabiegi w schorzeniach
13 B P a
neurologicznych
14 Dobrać metody w korektywie B P c
15 Określić cel ćwiczeń czynnych B P c
16 Dobrać ćwiczenia korekcyjne B P b
17 Zastosować przepisy bhp A P c
18 Określić ćwiczenia usprawniające rzs D PP c
19 Wzmocnić leczenie farmakologiczne B P a
Wyjaśnić znaczenie ćwiczeń
20 B P b
ogólnokondycyjnych
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań. Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udziel odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem a następnie
ponownie określić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Do rozwiązania testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Kinezyterapia to
a) wykonanie pracy przez terapeutę.
b) pomoc w organizowaniu pracy terapeuty.
c) wykorzystanie ruchu jako środka leczniczego.
d) leczenie farmakologiczne.
2. Celem kinezyterapii jest
a) przywrócenie możliwie maksymalnej sprawności fizycznej i psychicznej.
b) przywrócenie siły.
c) poprawa samopoczucia.
d) poprawa stylu życia.
3. W ćwiczeniach biernych można zastosować
a) techniki ogólne.
b) ćwiczenia bierne z dociskiem powierzchni stawowych.
c) ćwiczenia w odciążeniu.
d) ćwiczenia korekcyjne.
4. Ćwiczenia bierne stosuje się w
a) chorobach ogólnych.
b) porażeniach i niedowładach mięśni.
c) ostrych stanach zapalnych stawów.
d) ćwiczeniach korekcyjnych.
5. W kinezyterapii pomoc w prowadzeniu ćwiczeń usprawniających stosujemy
a) w prowadzeniu ćwiczeń korekcyjnych.
b) w prowadzeniu ćwiczeń ogólnorozwojowych.
c) w prowadzeniu ćwiczeń czynno-biernych.
d) w prowadzeniu treningu.
6. Fizjoterapia zajmuje się
a) leczeniem chorych stosując metody farmakologiczne.
b) leczeniem chorych metodą medycyny niekonwencjonalnej.
c) stosowaniem metod fizycznych w celach leczniczych, zapobiegawczych
i diagnostycznych.
d) stosowaniem ćwiczeń ogólnych.
7. Fizykoterapia
a) wywołuje fizjologiczne reakcje tkanek za pomocą bodzców termicznych,
mechanicznych, elektrycznych.
b) likwiduje zmiany chorobowe w obrębie układu kostnego.
c) poprawia funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego.
d) wytwarza ciepło w celu ogrzania organizmu.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
8. Stosowanie ciepła w zabiegach fizykoterapeutycznych wpływa na
a) rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry, podwyższenie przemiany materii.
b) podwyższenie przemiany materii, spowolnienie oddychania.
c) zwężenie naczyń głębokich, spowolnienie przemiany materii.
d) spadek wydzielania hormonów nadnerczy.
9. Światłolecznictwo to
a) wykorzystanie światła dziennego.
b) wykorzystanie promieni podczerwonych, widzialnych, nadfioletowych, promieni
słonecznych.
c) wykorzystanie prądów stałych.
d) wykorzystanie biostymulacji promieni słonecznych.
10. Działanie czynnika fizycznego na organizm zależy od
a) ilości energii w tkance tłuszczowej.
b) ilości energii, czasu działania, właściwości tkanek.
c) czasu działania energii, miejsca działania energii.
d) czasu działania energii, ilości zastosowanych zabiegów.
11. Światłolecznictwo stosujemy w
a) stanach zapalnych skóry, zwyrodnieniu stawów, gruzlica płuc.
b) zespołach bólowych rwy kulszowej, chorobach zwyrodnieniowych stawów,
zapaleniach zatok.
c) nerwobólach, nowotworach, łuszczycach.
d) zespołach bólowych rwy kulszowej, żylakach goleni, ostrogach kości piętowej.
12. Prąd impulsywny o małej częstotliwości działa na
a) mięśnie porażone kurczowo.
b) mięśnie z porażeniem wiotkim.
c) stany zapalne stawów.
d) zmiany ropne na skórze.
13. W schorzeniach neurologicznych stosujemy
a) ciepłolecznictwo, ćwiczenia w wodzie, ćwiczenia czynne.
b) elektroterapię, ciepłolecznictwo, ćwiczenia w wodzie.
c) elektroterapię, krioterapię, ćwiczenia ogólne.
d) elektroterapię, lampę Sollux, gimnastykę poranną.
14. Usprawnianie korekcyjne to
a) postępowanie operacyjne.
b) postępowanie ogólnousprawniające.
c) postępowanie wyrównawczo korekcyjne.
d) postępowanie korekcyjno-siłowe.
15. Ćwiczenia czynne wykonywane są
a) z zastosowaniem bloczków.
b) przez terapeutę.
c) samodzielnie z zastosowaniem ćwiczeń indywidualnych.
d) przy pomocy wyciągów.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
16. Ćwiczenia korekcyjne dobiera się według
a) wskazań terapeuty.
b) materiałów programowych, zajęć korekcyjnych.
c) metod ćwiczeń ogólnofizyczne.
d) metod ruchowych.
17. Stosując aparaty do elektrolecznictwa należy pamiętać o
a) postępowaniu zgodnie z instrukcją.
b) wymianie filtrów.
c) stosowaniu aparatów ściśle według wskazań lekarza.
d) regularnym stosowaniu zabiegów.
18. Ćwiczenia usprawniające w reumatoidalnym zapaleniu stawów (rzs) w okresie remisji to
a) ćwiczenia bierno-czynne.
b) ćwiczenia ogólnorozwojowe.
c) ćwiczenia wolne w odciążeniu z oporem.
d) ćwiczenia korekcyjne.
19. Ćwiczenia kinezyterapeutyczne w 1 2 dni po zawale mięśnia sercowego to
a) bierno-czynne i oddechowe.
b) grawitacyjne.
c) zachowawcze.
d) treningowe.
20. Ćwiczenia ogólnokondycyjne powodują
a) zmniejszenie przemiany materii.
b) poprawę kondycji ogólnej.
c) zmiany patologiczne w stawach.
d) pogłębianie skoliozy.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych i fizykoterapeutycznych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Stosowanie zabiegów
kinezyterapeutycznych i fizykoterapeutycznych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadania 1, 5, 11, 12, 14 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne z zajęć praktycznych:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. a, 5. c, 6. a, 7. a, 8. a, 9. a, 10. b, 11. c,
12. a, 13. b, 14. c, 15. b, 16. b, 17. a, 18. b, 19. b, 20. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzenie osiągnięć ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Ocenić skuteczność działania lasera C PP a
Rozróżnić przeciwwskazania do stosowania
2 B P b
ultradzwięków
3 Scharakteryzować metody leczenia B P b
4 Rozpoznać działanie aerozoli B P a
5 Określić działanie diatermii C PP c
6 Zdefiniować leczenie balneoterapią A P a
7 Określić stosowanie metod w kinezyterapii B P a
8 Zdefiniować ćwiczenia czynne A P a
9 Rozpoznać leczenie klimatologiczne B P a
Zastosować działanie lecznicze wód
10 B P b
mineralnych
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
11 Uzasadnić stosowanie borowiny C PP c
12 Określić czynności ruchowe mięśni C PP a
13 Zastosować zabiegi kinezyterapii B P b
14 Określić metody usprawniania C PP c
15 Rozpoznać cele kinezyterapii B P b
16 Ocenić zmniejszenie aktywności B P b
17 Zastosować przepisy bhp B P a
18 Określić działanie zimna B P b
19 Wyjaśnić działanie sauny B P b
Wyjaśnić działanie ćwiczeń
20 B P b
ogólnokondycyjnych
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań. Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udziel odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem a następnie
ponownie określić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Do rozwiązania testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Działanie biologiczne promieni lasera polega na
a) pobudzeniu syntezy kolagenu białek, kwasu nukleinowego i układu nerwowego.
b) zmianach w strukturze błony komórkowej.
c) zmianach w obrębie komórek nerwowych.
d) pobudzeniu systemu immunologicznego.
2. Przeciwwskazania do stosowania ultradzwięków to
a) choroby zwyrodnieniowe stawów.
b) ciężki stan chorego z wyniszczeniem.
c) zespoły bólowe.
d) ostrogi kości piętowej.
3. Inhalacja to metoda leczenia, która polega na wprowadzeniu leku
a) do układu oddechowego.
b) do układu oddechowego jako aerozole.
c) z powietrzem.
d) przez nos.
4. Wprowadzeniu leku w postaci aerozolu służą
a) urządzenia wytwarzające aerozole lecznicze.
b) urządzenia do wytwarzania leku.
c) urządzenia do przetwarzania rozproszonych leków.
d) urządzenia do nawadniania układu oddechowego.
5. Działanie diatermii krótkofalowej polega na
a) ociepleniu tkanek.
b) pobudzeniu tkanek do przemiany materii.
c) przegrzaniu tkanek.
d) podwyższeniu napięcia mięśni.
6. Balneoterapia to dział lecznictwa
a) wykorzystujący wody mineralne do leczenia.
b) zwalczający ból
c) uzdrowiskowego.
d) zamkniętego.
7. Metody stosowane w kinezyterapii to
a) opracowane przez prekursorów schematy ćwiczeń.
b) ćwiczenia bierno-czynne.
c) powtarzane ćwiczenia korekcyjne.
d) konspekt ćwiczeń dla osoby chorej.
8. Ćwiczenia czynne to
a) ćwiczenia, w których ćwiczący uczestniczy czynnie, stosując odciążenia i obciążenia.
b) gimnastyka poranna.
c) gimnastyka ogólnorozwojowa.
d) ćwiczenia kończyny po zdjęciu gipsu.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
9. Leczenie klimatologiczne wykorzystywane jest do
a) profilaktyki i leczenia.
b) leczenia chorób zakaznych.
c) promowania zdrowia.
d) przebywania na świeżym powietrzu.
10. Wody mineralne stosowane są
a) tylko do leczenia profilaktycznego skóry.
b) do kuracji pitnej i kąpieli.
c) do leczenia układu oddechowego.
d) wyłącznie do leczenia schorzeń układu pokarmowego.
11. Borowinę stosuje się w
a) chorobach ogólnych.
b) stanach zapalnych skóry.
c) stanach zapalnych i zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów.
d) nerwobólach i nowotworach.
12. Czynność ruchowa mięśni związana jest z
a) impulsem nerwowym przepływającym od CUN do rogów przednich rdzenia kręgowego.
b) impulsem nerwowym przepływającym do antagonistów.
c) impulsem wywołującym ruch mięśni stabilizujących.
d) impulsem nerwowym działającym na koordynację ruchową.
13. Kinezyterapia w uszkodzeniu obwodowego układu nerwowego powinno być stosowana w
a) ograniczonych stanach zwyrodnieniowych dotyczących stawów.
b) każdym przypadku uszkodzenia obwodowego układu nerwowego.
c) uszkodzeniu nerwów czuciowych.
d) każdym przypadku chorób o podłożu zapalnym.
14. Usprawnienie chorych w pierwszej dobie po zawale mięśnia sercowego to ćwiczenia
a) czynno-bierne.
b) usprawniające.
c) bierne kończyn dolnych i ćwiczenia oddechowe.
d) ogólnofizyczne.
15. Celem kinezyterapii jest
a) poprawa koordynacji wzrokowo ruchowej.
b) przywrócenie możliwie maksymalnej sprawności fizycznej i psychicznej.
c) poprawa samopoczucia.
d) poprawa stanu zdrowia.
16. Zmniejszenie ogólnoustrojowej aktywności fizycznej powoduje
a) zmiany w obrębie układu nerwowego.
b) zamiany w obrębie serca i krążenia obwodowego.
c) zmiany stawowe.
d) zmiany w zakresie ruchu kończyny dolnej.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
17. W schorzeniach neurologicznych przy stosowaniu ciepła należy pamiętać, aby nie doszło do
a) oparzenia.
b) nadmiernego przeciążenia.
c) przestudzenia.
d) odleżyn.
18. Leczenie zimnem stosuje się dla
a) działania przeciwbólowego.
b) pobudzenia organizmu do działań obronnych.
c) pobudzenia organizmu do produkcji karotenu.
d) pobudzenia przewodnictwa cieplnego.
19. Działanie sauny na ustrój to
a) ocieplenie całego organizmu
b) wywołanie następczych zmian odczynowych w całym ustroju.
c) wywołanie zmian odczynowych skóry.
d) pobudzenie wydzielania potu.
20. Ćwiczenia ogólnokondycyjne stosuje się dla poprawy
a) samopoczucia.
b) koordynacji ogólnej.
c) koordynacji ruchowej.
d) postawy.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych i fizykoterapeutycznych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr zadania Odpowiedz Punkty
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
7. LITERATURA
1. Dega W. (red)., Milanowska M.: Rehabilitacja Medyczna. PZWL, Warszawa 2002
2. Kasperczyk T.: Wady Postawy Ciała. Wydawnictwo Kasper , Kraków 2004
3. Kowalik A. (red.): Rehabilitacja Medyczna Tom I i II. Wydawnictwo Medyczne,
Wrocław 2007
4. Kryś S.: Patologia. PZWL, Warszawa 2006
5. Mika T., Kasprzak W.: Fizykoterapia. PZWL, Warszawa 2003
6. Nowotny J.: Podstawy Fizjoterapii. AWF, Katowice 1998
7. Rosłowska A.: Podstawy Fizjoterapii w Chorobach Reumatycznych. AWF, Wrocław 1998
8. Straburzyńska-Lupa A., Staburzyński G.: Fizykoterapia. PZWL, Warszawa 2004
9. Walaszka R. (red.): Masaż z Elementami Rehabilitacji. Rehmed, Kraków 2006
10. Zembaty A. (red.): Kinezyterapia. Tom I i II. Wydawnictwo Kasper , Kraków 2002
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35