„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Elżbieta Wiśnios
Wykończanie obuwia 311[25].Z3.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Leszek Świdziński
mgr inż. Barbara Jaśkiewicz
Opracowanie redakcyjne:
dr inż. Elżbieta Wiśnios
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn
ą
programu jednostki modułowej 311[25].Z3.03,
„Wyko
ń
czanie obuwia”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik
obuwnik.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
5
3.
Cele kształcenia
6
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
7
5.
Ćwiczenia
5.1.
Charakterystyka procesu wykończania obuwia
5.1.1.
Ć
wiczenia
5.2.
Wykończanie wierzchów i spodów obuwia
5.2.1.
Ć
wiczenia
11
11
11
13
13
5.3.
Konserwacja obuwia
15
5.3.1.
Ć
wiczenia
15
5.4.
Operacje kończące proces produkcji obuwia
17
5.4.3. Ćwiczenia
17
6.
Ewaluacja osiągnięć ucznia
7.
Literatura
19
28
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik obuwnik.
W poradniku zamieszczono:
−−−−
wymagania wstępne
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−−−−
cele kształcenia
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−−−−
przykładowe scenariusze zajęć,
−−−−
ć
wiczenia
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania
−
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−−−−
ewaluację osiągnięć ucznia
−
przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów, do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
311[25].Z3
Technologia montażu i wykończania
obuwia
311[25].Z3.02
Montaż wierzchów
obuwia ze spodami
311[25].Z3.03
Wykończanie obuwia
311[25].Z3.01
Ć
wiekowanie cholewek
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
rozpoznawać części i elementy konstrukcyjne obuwia,
–
rozpoznawać i klasyfikować materiały obuwnicze,
–
dobierać materiały podstawowe i pomocnicze w zależności od typu i przeznaczenia obuwia,
–
rozpoznawać typy wykończenia skór,
–
dobierać środki do wykończania obuwia ,
–
wycinać elementy obuwia z materiałów płaskich,
–
opracowywać elementy wierzchu i spodu obuwia,
–
montować cholewkę z elementów,
–
ć
wiekować obuwie,
–
rozróżniać systemy montażu obuwia,
–
klasyfikować i dobierać maszyny i urządzenia produkcyjne do wykończania obuwia,
–
oceniać stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi produkcyjnych,
–
użytkować, regulować i konserwować maszyny i urządzenia produkcyjne,
–
przestrzegać przepisów BHP i ochrony przeciwpożarowej,
–
udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
–
korzystać z różnych źródeł informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3 CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
ustalić metody, techniki i parametry procesów wykończania obuwia,
–
opracować instrukcje technologiczne procesów wykończania obuwia,
–
dobrać materiały i środki do procesu wykończania w zależności od stosowanych
materiałów,
–
dobrać narzędzia i urządzenia do realizacji procesu wykończania,
–
wykonać operacje czyszczenia, retuszowania, konserwacji i nabłyszczania obuwia,
–
ocenić jakość oraz dokonać klasyfikacji obuwia według gatunków,
–
oznakować opakowania jednostkowe i zbiorcze,
–
skontrolować cechy oraz zapakować obuwie z zastosowaniem opakowań jednostkowych
i zbiorczych,
–
określić wpływ wykończenia obuwia na jakość, funkcjonalność i estetykę wyrobu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca:...........................................................................
Modułowy program nauczania:
Technik obuwnik 311[25]
Moduł:
Technologia montażu i wykończania obuwia 311[25].Z3
Jednostka modułowa:
Wykończanie obuwia 311[25].Z3.03
Temat: Wykończanie wierzchów obuwia ze skór naturalnych.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykończania skórzanych wierzchów obuwia.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
sklasyfikować metody wykończania wierzchów ze skór naturalnych,
−
scharakteryzować operacje technologiczne chemicznego wykończania skórzanych
wierzchów obuwia,
−
scharakteryzować operacje technologiczne mechanicznego wykończania skórzanych
wierzchów obuwia,
−
dobrać środki wykończalnicze i niezbędne do tego procesu narzędzia i urządzenia
produkcyjne,
−
wykonać operacje czyszczenia i retuszowania obuwia,
−
dokonać oceny jakości wykonania operacji wykończalniczych,
−
zaprezentować wyniki wykonanej pracy.
Metody nauczania:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach 2–3 osobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
próbki skór o różnym wykończeniu,
−
obuwie z widocznymi zabrudzeniami,
−
instrukcje stosowania środków wykończalniczych,
−
materiały i urządzenia niezbędne do wykonania operacji wykończania (szmatki, pędzelki,
szczotki itp.),
−
dokumentacja techniczno-technologiczna,
−
filmy dotyczące technik wykończania obuwia,
−
przybory piśmiennicze, papier formatu A4, kreda,
−
literatura z rozdziału 7.
Zadania dla ucznia
Na otrzymanych półparach obuwia dokonaj operacji czyszczenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą pokazu z objaśnieniem i ćwiczeń praktycznych.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą pokazu z objaśnieniem.
Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1.
Jaki jest cel wykończania wierzchów obuwia?
2.
Jakie czynniki decydują o uzyskaniu zamierzonych efektów wykończania skórzanych
wierzchów obuwia?
3.
Jakie znasz środki wykończalnicze do wierzchów obuwia?
4.
Jakie znasz maszyny i urządzenia służące do wykonania procesu wykończania wierzchów
obuwia?
5.
Jakie znasz metody wykończania wierzchów obuwia ze skór naturalnych?
Faza II. Planowanie
1.
Jak wykonać operację czyszczenia skórzanych wierzchów obuwia?
2.
Jak dobrać środki do wykonania operacji czyszczenia skórzanych wierzchów obuwia?
3.
Jakich użyć materiałów i urządzeń do czyszczenia wierzchów obuwia?
Faza III. Ustalenie
1.
Uczniowie pracując w zespołach, proponują rodzaje środków do wykonania operacji
czyszczenia skórzanych wierzchów obuwia.
2.
Uczniowie proponują materiały i urządzenia do wykończania skórzanych wierzchów obuwia.
3.
Uczniowie zastanawiają się nad techniką wykonania operacji czyszczenia skórzanych
wierzchów obuwia.
4.
Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność proponowanych przedsięwzięć.
Faza IV. Wykonanie
1.
Uczniowie wybierają stosownie do poleceń nauczyciela właściwe półpary obuwia do
wykonania operacji wykończania.
2.
Na otrzymanych półparach obuwia uczniowie identyfikują rodzaj wykończenia powierzchni
skóry.
3.
Uczniowie dobierają środki i materiały do wykonania operacji czyszczenia.
4.
Uczniowie wykonują operację czyszczenia skórzanych wierzchów obuwia.
Faza V. Sprawdzanie
1.
Uczniowie sprawdzają w zespołach poprawność wykonanej pracy od kątem zastosowanych
ś
rodków i technik wykonania.
2.
Uczniowie zapisują popełnione błędy i usterki, które zostały zgłoszone podczas oceny
i dyskusji w zespołach.
3.
Uczniowie przekazują obuwie i zgłoszone uwagi nauczycielowi do oceny.
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać jakie umiejętności były
ć
wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca:...........................................................................
Modułowy program nauczania:
Technik obuwnik 311[25]
Moduł:
Technologia montażu i wykończania obuwia 311[25].Z3
Jednostka modułowa:
Wykończanie obuwia 311[25].Z3.03
Temat: Zasady znakowania i pakowania obuwia.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności znakowania i pakowania obuwia.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
ustalić zasady pakowania, przechowywania i magazynowania obuwia,
−
zapakować obuwie w opakowania jednostkowe i zbiorcze,
−
zidentyfikować znaki na obuwiu, opakowaniu jednostkowym i zbiorczym,
−
oznakować opakowania jednostkowe i zbiorcze,
−
zaprezentować wyniki wykonanej pracy.
Metody nauczania:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach 2÷3 osobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
opakowania jednostkowe i zbiorcze z etykietami,
−
plansze z wzorami piktogramów,
−
normy: PN-86/O-91011 Obuwie wyjściowe, domowe i robocze. Gatunki, PN-77/O-91016
Wady materiałowe i błędy wykonania, PN-O-91013 Obuwie-Znakowanie,
−
przybory piśmiennicze, papier formatu A4, kreda,
−
literatura z rozdziału 7.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja zajęć:
−
uczniowie otrzymują od nauczyciela różny asortyment obuwia oraz opakowania
jednostkowe i zbiorcze,
−
każda grupa uczniów ustala zasady pakowania otrzymanego obuwia,
−
każdy uczeń w grupie identyfikuje znaki umieszczone na obuwiu; zapisuje na kartce,
proponuje oznakowanie na opakowaniu jednostkowym i zbiorczym,
−
uczniowie w grupie porównują swoje wyniki, dokonują korekty i przedkładają
nauczycielowi do akceptacji,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
uczniowie w grupie dokonują pakowania obuwia w opakowania jednostkowe i zbiorcze;
nauczyciel kontroluje poprawność wykonanej pracy przez uczniów, udziela dodatkowych
rad i wskazówek.
5. Po wykonaniu zadań wybrany uczeń z grupy prezentuje wykonaną pracę omawiając zasady
pakowania obuwia w opakowania jednostkowe i zbiorcze oraz prezentuje wykonane
oznakowanie.
6. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy w kolejnych grupach.
7. Uczniowie pozostałych grup wzajemnie recenzują wyniki pracy swoich kolegów.
8. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.
Zakończenie zajęć
Praca domowa:
Odszukaj w czasopismach fachowych informacje dotyczące pakowania i znakowania
obuwia. Napisz notatkę z przeczytanej lektury w zeszycie.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
–
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Charakterystyka procesu wykończania obuwia
5.1.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj identyfikacji rodzaju wykończenia powierzchni na otrzymanych próbkach skór
wierzchowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
określić w jaki sposób będzie dokonywał identyfikacji rodzaju wykończenia powierzchni
otrzymanych próbek skór,
2)
dobrać środki i materiały niezbędne do przeprowadzenia identyfikacji wykończenia
powierzchni,
3)
przeprowadzić próby zmierzające do rozpoznania rodzaju wykończenia,
4)
dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,
5)
zaprezentować wyniki swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
próbki skór wierzchowych z różnym wykończeniem powierzchni,
−
biała tkanina, aceton, woda amoniakalna, woda,
−
przybory piśmiennicze,
−
kartki papieru formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wskaż elementy podlegające wykończaniu na otrzymanych modelach obuwia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zanalizować otrzymane modele obuwia,
2)
określić elementy podlegające wykończaniu,
3)
zaprezentować wyniki swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
modele obuwia wykonane różnymi systemami montażu,
−
przybory piśmiennicze,
−
kartki papieru formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Zaproponuj sposób czyszczenia cholewek wykonanych ze skór o takim wykończeniu, jak
próbki, które otrzymałeś.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wykonać test identyfikacyjny,
2)
zaproponować sposób czyszczenia cholewek,
3)
dokonać samooceny pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
próbki skór o różnych rodzajach wykończenia,
−
ś
rodki i materiały do przeprowadzenia testu (aceton, woda, amoniak, biała tkanina),
−
materiały piśmiennicze, papier formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Wykończanie wierzchów i spodów obuwia
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj operacji czyszczenia wierzchu obuwia na otrzymanych półparach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
ustalić rodzaj zabrudzenia,
2)
dobrać odpowiednie środki i materiały do czyszczenia,
3)
dokonać operacji czyszczenia,
4)
dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,
5)
zaprezentować wyniki swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
półpary obuwia z wierzchami wykonanymi ze skór welurowych, nubukowych i licowych
z różnym rodzajem zabrudzenia,
−
papier ścierny, gumowa szczotka, krepa, szczotka, szmatka, aceton, mydło, woda, spirytus,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wybierz środki wykończalnicze do retuszowania wierzchów i spodów obuwia, które są
zapisane na luźnych karteczkach samoprzylepnych i odpowiednio je zakwalifikuj.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
dokonać przeglądu otrzymanych haseł,
2)
wybrać hasła uznane jako właściwe,
3)
usystematyzować wybrane hasła,
4)
nakleić hasła na arkusz papieru,
5)
uzasadnić podjęte decyzje,
6)
dokonać samooceny pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
7)
zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
karteczki z nazwami środków wykończalniczych do wierzchów i spodów obuwia,
−
przybory piśmiennicze, kartki papieru formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Zidentyfikuj na otrzymanych zdjęciach maszyny i urządzenia stosowne do apreturowania
wierzchów obuwia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
dokonać przeglądu otrzymanych zdjęć maszyn i urządzeń,
2)
oznaczyć otrzymane zdjęcia znakami rozpoznawczymi,
3)
przyporządkować do każdego zdjęcia, na oddzielnej kartce, informacje wyszczególnione
w ćwiczeniu,
4)
zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
zdjęcia maszyn i urządzeń do wykończania wierzchów i spodów obuwia,
−
przybory piśmiennicze, kartki papieru formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Konserwacja obuwia
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracuj zasady użytkowania dla otrzymanego obuwia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zanalizować otrzymane obuwie,
2)
zidentyfikować rodzaj materiału z jakiego wykonany jest wierzch obuwia,
3)
opracować pisemnie zasady użytkowania,
4)
zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
obuwie z cholewkami wykonanymi z różnych materiałów,
−
przybory piśmiennicze,
−
papier formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Opracuj instrukcję czynnościową konserwacji obuwia z materiałów skóropodobnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zaproponować materiały i środki do konserwacji,
2)
przedstawić pisemnie metodologię wykonania konserwacji,
3)
dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,
4)
zaprezentować wyniki swojej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
informatory techniczne i handlowe środków do konserwacji obuwia różnych firm,
–
instrukcje stosowania środków konserwujących,
–
przybory piśmiennicze,
–
papier formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Operacje kończące proces produkcji obuwia
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zakwalifikuj otrzymane obuwie do odpowiedniego gatunku.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zanalizować otrzymane obuwie,
2)
oznaczyć ewentualne błędy, wady i uszkodzenia obuwia,
3)
dokonać klasyfikacji obuwia,
4)
dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,
5)
zaprezentować wyniki swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
obuwie z widocznymi wadami i ich odpowiedniki o najwyższej jakości,
−
normy przedmiotowe,
−
dokumentacja techniczno-technologiczna,
−
urządzenia pomiarowe,
−
materiały piśmiennicze, papier formatu A4.
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Na otrzymanej planszy zawierającej piktogramy, dokonaj oznaczenia opisowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zanalizować otrzymane plansze,
2)
opisać znajdujące się na planszy piktogramy,
3)
dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,
4)
zaprezentować wyniki swojej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
plansze z naniesionymi piktogramami,
−
przybory piśmiennicze, papier formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykończanie obuwia”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. d, 4. a, 5. c, 6. d, 7. b, 8. a, 9. b, 10. a, 11. b, 12. b,
13. d, 14. a, 15. d, 16. b, 17. b, 18. b, 19. a, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozróżnić metody wykończania obuwia
B
P
c
2
Określić zespół elementów obuwia podlegających
wykończaniu
A
P
b
3
Określić
kryteria
podziału
wykończania
powierzchni skór
B
P
d
4
Określić metodę identyfikacji rodzaju wykończenia
powierzchni skóry
A
P
a
5
Określić sposób wykończania skór typu crust
A
P
c
6
Nazwać środki służące do usuwania plam
i zabrudzeń z wierzchów obuwia
A
P
d
7
Rozróżnić czynności obejmujące proces
wykończania wierzchów obuwia
B
P
b
8
Rozróżnić czynności obejmujące proces
wykończania spodów obuwia
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
9
Określić zasady suszenia mokrego obuwia
A
P
b
10 Określić zasady konserwacji obuwia tekstylnego
A
P
a
11
Rozróżnić środki do konserwacji i pielęgnacji
obuwia
B
P
b
12 Zakwalifikować obuwie do gatunków
A
P
b
13
Umiejscowić symbol wzoru obuwia
przeznaczonego do sprzedaży
B
P
d
14 Określić charakter kodu EAN
A
P
a
15 Rozpoznać metodę apreturowania obuwia
C
PP
d
16
Dobrać środki retuszerskie do wskazanego rodzaju
skór
D
PP
b
17 Rozpoznać rodzaj i metodę wykończania cholewek
C
PP
b
18
Zakwalifikować podany środek do odpowiedniej
grupy
C
PP
b
19 Rozpoznać roztwór do bielenia podeszew
C
PP
a
20 Rozróżnić sposób oceny jakości obuwia
D
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5.
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8.
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które sprawiły
uczniom największe trudności.
13.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5.
Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane są
cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz ją
i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7.
Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
8.
Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci
trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań o numerach od
15 do 20).
9.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11.
Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi w KARCIE
ODPOWIEDZI.
12.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Do wykończania chemicznego obuwia zaliczamy
a)
zmywanie, ścieranie, apreturowanie.
b)
wygładzanie, retuszowanie, apreturowanie.
c)
zmywanie, retuszowanie, apreturowanie.
d)
zmywanie, frezowanie, retuszowanie.
2. Z uwagi na charakter wykonywanych operacji i rodzaj stosowanych środków, wykończanie
obuwia dzielimy w zależności od rodzaju
a)
podszewek i spodów.
b)
wierzchów i spodów.
c)
wierzchów i podpodeszew.
d)
wierzchów i obcasów.
3. Kryteriami podziału wykończenia skór jest
a)
rodzaj stosowanych środków wiążących, rodzaj wykończenia.
b)
stosowana technika wykończania, stosowana technologia wykończania .
c)
ilość stosowanych środków wykończalniczych.
d)
rodzaj stosowanych środków wiążących, stopień przezroczystości powłoki na skórze
wyprawionej zastosowana technika wykończania.
4. Jednym ze sposobów identyfikacji rodzaju wykończenia skóry jest poddanie jej próbie tarcia
na
a)
gorąco, tarcia na mokro i działania acetonem.
b)
gorąco, tarcia papierem ściernym i działania acetonem.
c)
gorąco, tarcia na zimno, zginania.
d)
zimno, działania acetonu, działania wody, zginania.
5. Skóry typu crust można wykończać
a)
tylko w garbarni.
b)
tylko na gotowym obuwiu.
c)
w garbarni lub na gotowym obuwiu.
d)
u producenta środków wykończalniczych.
6. Do zmywania obuwia stosuje się
a)
apretury.
b)
pasty.
c)
farby.
d)
rozpuszczalniki organiczne i wodę.
7. Proces wykończania wierzchów obuwia obejmuje czyszczenie i wygładzanie oraz
a)
frezowanie, retuszowanie, polerowanie.
b)
retuszowanie, apreturowanie, polerowanie.
c)
wypalanie, retuszowanie, polerowanie.
d)
retuszowanie, apreturowanie, ścieranie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
8. Proces wykończania spodów obuwia obejmuje
a)
farbowanie brzegów podeszew i obcasów, wypalanie brzegów podeszew, farbowanie
i nabłyszczanie powierzchni podeszew.
b)
farbowanie brzegów podeszew i obcasów, wygładzanie powierzchni podeszew,
czyszczenie powierzchni podeszew i obcasów, polerowanie.
c)
bielenie podeszew, apreturowanie, czyszczenie, frezowanie, zmywanie podeszew.
d)
farbowanie podeszew, czyszczenie, wygładzanie, apreturowanie, wypalanie brzegów
podeszew.
9. Przemoczone obuwie należy suszyć
a)
na piecu lub grzejniku.
b)
w temperaturze pokojowej z dala od źródeł ciepła.
c)
w temperaturze podwyższonej, na przykład suszarką.
d)
na słońcu.
10. Obuwie tekstylne należy czyścić przy użyciu
a)
gąbki
zamoczonej
w
roztworze
wodnym
łagodnych
ś
rodków
piorących
w umiarkowanej temperaturze.
b)
gąbki zamoczonej w roztworze rozpuszczalników organicznych.
c)
szczotki z miękkiego włosia.
d)
należy uprać w pralce.
11. Do konserwacji i pielęgnacji obuwia używamy
a)
pudrów, past woskowo-rozpuszczalnikowych, środków konserwujących w aerozolu,
past koloryzujących, apretur, farb koloryzujących.
b)
past woskowo-rozpuszczalnikowych, kremów woskowo-wodno-rozpuszczalnikowych.
past koloryzujących, emulsji samopołyskowych, środków konserwujących w aerozolu.
c)
past woskowo-rozpuszczalnikowych, kremów woskowo-wodno-rozpuszczalnikowych,
farb koloryzujących, apretur.
d)
past
woskowo-rozpuszczalnikowych,
wody
z
dodatkiem
detergentów,
farb
koloryzujących, środków konserwujących w aerozolu, emulsji samopołyskowych.
12. Ilość gatunków na jakie klasyfikuje się obuwie wyjściowe to
a)
2.
b)
3.
c)
1.
d)
4.
13. Symbol wzoru obuwia umieszcza się
a)
tylko na obuwiu.
b)
tylko na opakowaniu jednostkowym.
c)
tylko na opakowaniu zbiorczym.
d)
na obuwiu, opakowaniu jednostkowym, opakowaniu zbiorczym.
14. Kod EAN jest to znak
a)
graficzny.
b)
słowny.
c)
graficzny i słowny.
d)
cyfrowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
15. Apreturowanie obuwia metodą Ronsburga polega na
a)
natryskiwaniu obuwia apreturą przy pomocy pistoletu ręcznego.
b)
nanoszeniu apretury na obuwie szmatką.
c)
rozpylaniu apretury na brzegi przy pomocy usytuowanej pionowo w zbiorniku
obracającej się tarczy.
d)
rozpylaniu apretury przez obracający się cylinder lub tarczę z ostrymi krawędziami, do
których jest równomiernie dostarczana apretura.
16. Retuszowanie obuwia ze skór welurowych i nubukowych przeprowadza się za pomocą
a)
farb retuszerskich o kolorze dobranym do koloru skóry.
b)
pudru o kolorze dobranym do koloru skóry.
c)
papieru ściernego.
d)
wosku o kolorze dobranym do koloru skóry.
17. Rysunek zamieszczony obok obrazuje operację
a)
retuszowania cholewek.
b)
wygładzania cholewek za pomocą żelazka.
c)
apreturowania.
d)
wypalania.
18. Trójchloroetylen jest środkiem
a)
retuszującym.
b)
zmywającym.
c)
apreturującym.
d)
natłuszczającym.
19. Środkiem wybielającym przy bieleniu podeszew skórzanych jest roztwór, który składa się
z 56 % wody destylowanej oraz
a)
32% spirytusu technicznego i 12% kwasu szczawiowego.
b)
32% acetonu i 12% kwasu szczawiowego.
c)
32% kredy i 12% kwasu szczawiowego.
d)
32% spirytusu technicznego i 12% kwasu solnego.
20. Rysunek obok przedstawia sprawdzanie
a)
strony zewnętrznej obuwia i porównanie jej w półparach.
b)
symetryczności rozłożenia elementów naszywanych na cholewce, liczby rzędów szycia.
c)
sztywności i sprężystości podnosków.
d)
różnic w długości w półparach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykończanie obuwia
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
TEST 2
Test praktyczny typu „próba pracy” do jednostki modułowej „Wykończanie
obuwia” 311[25].Z3.03.
Treść zadania
Dokonaj operacji retuszowania na otrzymanym obuwiu
W badaniu osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych
w celach jednostki modułowej, zaleca się zastosowanie zadania testowego typu „próba pracy”.
Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych umiejętności
w zakresie wiedzy teoretycznej i sprawności wykonywania czynności praktycznych. Uczniowi
należy stworzyć możliwość inwencji w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonywania
zadania: zorganizowania stanowiska pracy, doboru odpowiednich środków oraz urządzeń
produkcyjnych, wykazania się umiejętnością wykonania retuszowania. Jest to jednocześnie
możliwość samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności
i dokonania analizy podjętych działań praktycznych. Zadaniem nauczyciela jest stworzenie
warunków umożliwiających uczniowi wykonanie zadania zgodnie z zasadami technologicznymi
i w określonym przez nauczyciela czasie.
Uczeń powinien mieć udostępnione:
-
obuwie o różnym wykończeniu powierzchni z widocznymi uszkodzeniami oraz
odpowiedniki o najwyższej jakości,
-
ś
rodki do retuszowania obuwia,
-
instrukcje stosowania środków wykończalniczych,
-
materiały i urządzenia niezbędne do wykonania operacji wykończania (pędzelki, nóż, lampka
spirytusowa, szczotka, drobnoziarnisty papier ścierny),
-
dokumentację techniczno-technologiczną,
-
przybory piśmiennicze, papier formatu A4,
-
literaturę z rozdziału 7.
Nauczyciel powinien:
-
zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy w warsztatach szkolnych lub
zakładzie produkcyjnym,
-
przygotować środki retuszerskie i urządzenia,
-
przygotować obuwie,
-
przypomnieć uczniom zasady przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz
ochrony przeciwpożarowej; nakazać ich przestrzeganie,
-
skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,
-
przydzielić uczniom obuwie oraz dokumentację technologiczną,
-
określić czas na wykonanie zadania,
-
na bieżąco nadzorować pracę uczniów,
-
dokonać oceny wykonanej pracy.
Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:
-
dobrać i założyć odzież ochronną,
-
zidentyfikować rodzaj wykończenia powierzchni skór wierzchowych,
-
zanalizować charakter wad występujących na obuwiu,
-
dobrać środki retuszerskie,
-
dobrać urządzenia do wykonania operacji retuszowania,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
-
przygotować stanowisko pracy pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy,
rozmieszczenia urządzeń i narzędzi, rozwiązań ergonomicznych, oświetlenia,
-
wykonać operację retuszowania,
-
dokonać samooceny wykonanej pracy,
-
posprzątać stanowisko pracy.
Umiejętności podlegające ocenie
Lp.
Czynność wykonywana przez ucznia
Punkty
do
uzyskania
Punkty
przyznane
1.
Dobranie odzieży ochronnej
5
2.
Zaplanowanie kolejnych czynności
10
3.
Identyfikowanie rodzaju wykończenia powierzchni skór
10
4.
Analizowanie charakteru wad występujących na obuwiu
10
5.
Dobór środków retuszerskich
10
6.
Dobór urządzeń
10
7.
Przygotowanie stanowiska pracy:
−
czystość i porządek,
−
zabezpieczenie pod względem BHP,
−
przygotowanie
potrzebnych
urządzeń
i
narzędzi
pomocniczych
10
8.
Wykonywanie zadania:
-
przygotowanie do aplikacji środków retuszerskich,
-
przygotowanie urządzeń,
-
retuszowanie,
10
5
10
9.
Zaprezentowanie wyników swojej pracy
5
10.
Dokonanie oceny poprawności wykonanego ćwiczenia
5
Razem:
100
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena
Liczba uzyskanych
punktów
dopuszczający
60–70
dostateczny
71–80
dobry
81–95
bardzo dobry
96–100
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
7. LITERATURA
1.
Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia tom II. Politechnika Radomska, Radom
2000
2.
Grabkowski M.: Technologia obuwia. Ćwiczenia laboratoryjne. WSI w Radomiu, Radom
1982
3.
Grabkowski M. (red.): Zarys teorii procesów wytwarzania obuwia. Politechnika Radomska,
Radom 2004
4.
Pala S.: Maszyny i urządzenia obuwnicze. PWSZ, Warszawa 1973
5.
Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe. Cz. II. WSiP, Warszawa 1990
6.
Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1992
7.
Praca zbiorowa. ABC sprzedawcy obuwia. Centralne Laboratorium Przemysłu
Obuwniczego, Kraków 2006
8.
Rodziewicz O., Śmiechowski K.: Technologia garbarstwa dla projektantów obuwia
i odzieży. Politechnika Radomska, Radom 2001
Normy przedmiotowe:
1.
PN-86/O-91011 Obuwie wyjściowe, domowe i robocze. Gatunki.
2.
PN- 77/O-91016 Wady materiałowe i błędy wykonania.
3.
PN-O-91013 Obuwie-Znakowanie.
Czasopisma fachowe:
Przegląd Skórzany (wydania archiwalne),
Przegląd Włókienniczy (wydania archiwalne i bieżące),
Ś
wiat Butów (wydania archiwalne i bieżące).
Literatura metodyczna:
1.
Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2.
Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000