background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
 

Paweł Pierzchalski 

 
 
 
 

 
 
Przygotowanie 

form 

oraz 

drukowanie 

technikami 

wypukłymi 311[28].Z3.01 
 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
dr inŜ. Henryk Godlewski 
mgr inŜ. Maria Widawska 

 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr ElŜbieta Gonciarz 

 
 
 

Konsultacja: 
dr inŜ. BoŜena Zając 

 
 
 
 

 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  311[28].Z3.01, 

„Przygotowanie  form  oraz  drukowanie  technikami  wypukłymi”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik poligraf. 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Wykonywanie oraz charakteryzowanie form wypukłodrukowych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Drukowanie techniką typograficzną i typooffsetową 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3.  Drukowanie techniką fleksograficzną 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura 

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  technik  poligraf,  w  obrębie  jednostki 
modułowej  311[28].Z3.01  Przygotowanie  form  oraz  drukowanie  technikami  wypukłymi. 
Jednostka  modułowa  zawarta  jest  w  module  Procesy  drukowania  (schemat  układu  jednostek 
modułowych przedstawiony jest na stronie 4 tego poradnika). 

W poradniku zamieszczono: 

–  wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

–  cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy  

z poradnikiem, 

–  przykładowe scenariusze zajęć, 
–  przykładowe ćwiczenia ze wskazaniami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–uczenia 

się oraz środkami dydaktycznymi, 

–  ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 
–  wykaz literatury. 

Materiał  nauczania  jednostki  modułowej  zawiera  podstawowe  zagadnienia  związane  

z  wykonywaniem  form  wypukłodrukowych  dla  róŜnych  technik  druku  wypukłego  oraz 
zagadnienia dotyczące samego procesu druku w tych technikach. 

Jednostka  modułowa  Przygotowanie  form  oraz  drukowanie  technikami  wypukłymi 

została podzielona na trzy rozdziały: 
–  wykonywanie form wypukłodrukowych, 
–  drukowanie typograficzne i typooffsetowe, 
–  drukowanie fleksograficzne. 

Najwięcej 

miejsca 

poświecono 

drukowaniu 

fleksograficznemu, 

oraz 

formom 

fleksograficznym,  co  w  pełni  odzwierciedla  obecną  sytuację  na  rynku  poligraficznym  
w zakresie technik drukowania wypukłego. 

Zajęcia  powinny  odbywać  się  w  odpowiednio  wyposaŜonych  laboratoriach  szkolnych  oraz 

w  zakładach poligraficznych, w grupach 15-osobowych, a ćwiczenia w zespołach 3–4-osobowych. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone róŜnymi metodami ze szczególnym 

uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Po  zakończeniu  realizacji  programu,  zaleca  się  zastosowanie  testu  dydaktycznego 

wielostopniowego  lub  zadania  typu  próba  pracy  W  tym  celu,  w  poradniku  zamieszczono 
przykładowy test i zadanie typu próba pracy, razem z obudową metodyczną. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 

 
 
 
 
 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

311[28].Z3.02 

Przygotowanie form 

oraz drukowanie 

technikami płaskimi 

 

311[28].Z3 

Procesy drukowania

 

311[28].Z3.01 

Przygotowanie form 

oraz drukowanie 

technikami wypukłymi 

 

311[28].Z3.03 

Przygotowanie form 

oraz drukowanie 

technikami wklęsłymi 

311[28].Z3.04 

Kontrolowanie procesów 

drukowania 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  posługiwać się terminologią poligraficzną, 
–  charakteryzować podstawowe działy poligrafii, 
–  określać podstawowe szeregi i formaty wyrobów poligraficznych, 
–  posługiwać się podstawowymi miarami poligraficznymi, 
–  charakteryzować papiery drukowe, papiery tzw. nowej generacji, papiery syntetyczne, 
–  klasyfikować oraz określić skład farb drukowych, 
–  określać mechanizmy utrwalania farb, 
–  określać drukowe i uŜytkowe właściwości farb, 
–  klasyfikować i charakteryzować formy drukowe róŜnych technik drukowania, 
–  klasyfikować maszyny drukujące, 
–  charakteryzować techniki drukowania, 
–  współpracować w grupie, 
–  formułować wnioski, 
–  oceniać swoje umiejętności, 
–  uczestniczyć w dyskusji, 
–  prezentować siebie i grupę w której pracujesz, 
–  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  sklasyfikować formy typograficzne, 
–  scharakteryzować  proces  powstawania  form  typograficznych  ze  składu  ręcznego  

i maszynowego, 

–  dokonać klasyfikacji typograficznych maszyn drukujących, 
–  scharakteryzować budowę oraz wyjaśnić zasadę działania maszyny typooffsetowej, 
–  scharakteryzować proces powstawania formy drukowej typooffsetowej, 
–  scharakteryzować technikę drukowania fleksograficznego, 
–  scharakteryzować  budowę  oraz  wyjaśnić  zasadę  działania  zespołów  maszyny 

fleksograficznej, 

–  dokonać charakterystyki form fleksograficznych, 
–  scharakteryzować procesy powstawania form fleksograficznych, 
–  wykonać formę fleksograficzną, 
–  wykonać montaŜ formy fleksograficznej na cylindrze lub tulei formowej, 
–  określić zastosowanie techniki fleksograficznej, 
–  określić zagroŜenia związane z obsługą maszyn drukujących technikami wypukłymi, 
–  zastosować terminologię dotyczącą technik wykonania form oraz drukowania technikami 

wypukłymi, 

–  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 
–  zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 

ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………...………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Technik poligraf  311[28] 

Moduł:  

Procesy drukowania 311[28].Z3 

Jednostka modułowa: 

Przygotowanie 

form 

oraz 

drukowanie 

technikami wypukłymi 311[28].Z3.01 

Temat: Klasyfikowanie form drukowych dla technik drukowania wypukłego. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności klasyfikowania form wypukłodrukowych, sposobów 

ich  wykonania  i  określania  właściwości,  w  celu  prawidłowego  ich 
wykorzystania do poszczególnych technik drukowania wypukłego. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie umiał: 
–  sklasyfikować formy drukowe dla technik drukowania wypukłego, 
–  scharakteryzować róŜne rodzaje form wypukłodrukowych, 
–  dobrać  odpowiedni  rodzaj  formy  wypukłodrukowej  do  danej  techniki  drukowania 

wypukłego, 

–  scharakteryzować 

proces 

technologiczny 

wykonania 

róŜnych 

rodzajów 

form 

wypukłodrukowych, 

–  zidentyfikować formy drukowe technik wypukłych. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 
–  pogadanka, 
–  ćwiczenie praktyczne, 
–  dyskusja w grupie. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

− 

w grupach 3–4-osobowych. 

 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  przykładowe formy wypukłodrukowe róŜnych rodzajów, 
–  plansze ze schematami technologicznymi wykonywania form wypukłodrukowych. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności. 
2.  Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 
3.  Zapis tematu do zeszytów. 
4.  Pogadanka  na  temat  sposobów  wykonania  i  charakterystyki  poszczególnych  rodzajów 

form wypukłodrukowych. 

5.  Dyskusja  w  grupie  na  temat  zastosowania  poszczególnych  rodzajów  form  do  danych 

technik drukowania wypukłego. 

6.  Rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  ćwiczeń  i  udzielenie  odpowiedzi  na  pytania 

dotyczące ćwiczenia. 

7.  Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia. 
8.  Wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9.  Prezentowanie wyników pracy, 
10. Dyskusja w grupie na temat trudności napotkanych przez uczniów podczas wykonywania 

ć

wiczenia, 

11. Podsumowanie zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odpowiedz  pisemnie  na  pytanie,  jakie  właściwości  muszą  posiadać  formy 

wykorzystywane w technice fleksograficznej? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

 

 
 

Ankieta 

 

Odpowiedz na poniŜsze pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność zajęć 

i dokonać ewentualnych zmian. 

 

1)  Czy potrafisz sklasyfikować formy dla technik drukowania wypukłego? 

 
 
 

2)  Czy wiesz, jak wykonuje się formy wypukłodrukowe? 

 
 
 

3)  Czy  wiesz,  jakie  właściwości  form  drukowych  decydują  o  ich  wykorzystaniu 

w poszczególnych technikach drukowania wypukłego? 

 
 
 

4)  Czy potrafisz identyfikować formy wypukłodrukowe? 

 
 
 

5)  Czy któraś z część zajęć była dla ciebie niezrozumiała? JeŜeli TAK, to która? 

 
 

 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

………...………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Technik poligraf  311[28] 

Moduł:  

Procesy drukowania 311[28].Z3 

Jednostka modułowa:  

Przygotowanie 

form 

oraz 

drukowanie 

technikami wypukłymi 311[28].Z3.01 

Temat: Sposoby  wykonywania  fleksograficznych  form  drukowych  z  wykorzystaniem 

stałych płyt fotopolimerowych na podłoŜu poliestrowym. 

Cel ogólny:  Charakteryzowanie  zjawisk  zachodzących  w  warstwie  fotopolimerowej  na 

poszczególnych  etapach  procesu  technologicznego  wykonywania  formy 
fleksograficznej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

scharakteryzować  proces  technologiczny  wykonywania  form  fleksograficznych  ze  stałych  płyt 
fotopolimerowych, 

− 

scharakteryzować budowę stałej płyty fotopolimerowej do form fleksograficznych, 

− 

określić rodzaj formy kopiowej do wykonywania fotopolimerowej formy fleksograficznej, 

− 

scharakteryzować zjawiska zachodzące w warstwie fotopolimeru podczas naświetlania, 

− 

określić  czynniki  mające  wpływ  na  proces  technologiczny  wykonywanie  form 
fleksograficznych ze stałych płyt fotopolimerowych. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 
–  wykład informacyjny, 
–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie praktyczne, 
–  dyskusja w grupie. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  
–  w grupach 3–4-osobowych. 

 

Czas: 3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  kopiarka do płyt fotopolimerowych, 
–  płyta fotopolimerowa na podłoŜu poliestrowym, 
–  forma kopiowa w postaci negatywu czytelnego, 
–  wymywarka do płyt fotoutwardzalnych, 
–  suszarka do płyt, 
–  urządzenie doświetlające UVA, UVC. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Faza wstępna: 

–  powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, 
–  nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć, 
–  zapis tematu do zeszytów. 

2.  Faza właściwa: 

–  wykład 

informacyjny 

na 

temat 

budowy 

stałych 

płyt 

fotopolimerowych 

wykorzystywanych  do  form  fleksograficznych,  oraz  zjawisk  w  nich  zachodzących 
podczas naświetlania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

–  dyskusja  w  grupie  na  temat  procesu  technologicznego  wykonywania  formy 

fleksograficznej ze stałej płyty fotopolimerowej z przeźroczystym podłoŜem, 

–  rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  ćwiczenia  i  udzielenie  odpowiedzi  na 

pytania dotyczące ćwiczenia, 

–  rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia, 
–  wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 

3.  Faza kończąca: 

–  prezentowanie wyników pracy, 
–  dyskusja  w  grupie  na  temat  trudności  w  wykonaniu  formy  fleksograficznej  z  płyty 

fotopolimerowej stałej z podłoŜem przeźroczystym, 

–  podsumowanie zajęć. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odpowiedz  pisemnie  na  pytanie,  jakie  zjawiska  zachodzą  w  warstwie  fotopolimerowej 

stałych płyt o podłoŜu przeźroczystym, podczas naświetlania przez negatyw czytelny. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

 

Ankieta 

 

Odpowiedz na poniŜsze pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność zajęć 

i dokonać ewentualnych zmian. 

 

1)  Czy potrafisz dobrać parametry naświetlania stałej płyty fotopolimerowej? 

 
 
 

2)  Czy wiesz, jak zbudowana jest stała płyta fotopolimerowa do fleksografii? 

 
 
 

3)  Czy potrafisz scharakteryzować proces wykonywania form fleksograficznych? 

 
 
 

4)  Czy  potrafisz  scharakteryzować  zjawiska  zachodzące  w  warstwie  fotopolimeru 

podczas naświetlania stałej płyty fotopolimerowej? 

 
 
 

5)  Czy któraś z część zajęć była dla ciebie niezrozumiała? JeŜeli TAK, to która? 

 

 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.  Wykonywanie oraz charakteryzowanie form 

wypukłodrukowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  przykładowych  form  do  druku  wypukłego,  dokonaj  klasyfikacji  form 

wypukłodrukowych i określ ich właściwości.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Prawidłowe  przeprowadzenie  ćwiczenia  wymaga  od  nauczyciela  wcześniejszego 

przygotowania  pomocy  dydaktycznych.  NaleŜy    zadbać  o  to,  Ŝeby  uczniowie  mieli  do 
dyspozycji  przynajmniej  po  jednej  formie  z  kaŜdego  rodzaju  form  wypukłodrukowych. 
Uczniowie  powinni  takŜe,  mieć  moŜliwość  wglądu  do  schematów  technologicznych 
wykonywania  wszystkich  rodzajów  form  wypukłodrukowych, najlepiej w formie schematów 
ideowych.  Wskazane  jest  takŜe  przeprowadzenie  dyskusji  na  temat  form  do  drukowania 
wypukłego. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie obejrzeć kaŜdą z przykładowych form, 
2)  określić ich podstawowe właściwości fizyczne, 
3)  określić materiał z którego zostały wykonane, 
4)  scharakteryzować  sposób  wykonania  poszczególnych  form  na  podstawie  schematów 

technologicznych, 

5)  dokonać klasyfikacji przedstawionych form wypukłodrukowych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  ćwiczenie praktyczne, 
–  dyskusja w grupie. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  przykładowe formy wypukłodrukowe róŜnych rodzajów, 
–  plansze ze schematami technologicznymi wykonywania form wypukłodrukowych, 
–  poradnik dla ucznia. 
 
Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj  wypukłodrukowe  formy  drukowe  róŜnych  rodzajów,  odpowiednim 

formom kopiowym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Wymagane  jest  wcześniejsze  przygotowanie  róŜnych  form  drukowych  do  drukowania 

wypukłego tego samego obrazu po druku, oraz form kopiowych z których były wykonane. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie obejrzeć dostępne formy drukowe, 
2)  określić rodzaj poszczególnych form drukowych, 
3)  dokładnie obejrzeć dostępne formy kopiowe, 
4)  scharakteryzować 

rodzaje 

form 

kopiowych 

wykorzystywanych 

przy 

formach 

wypukłodrukowych, 

5)  dobrać odpowiednią formę drukową do właściwej formy kopiowej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  przykłady form wypukłodrukowych tego samego obrazu po druku, 
–  formy kopiowe w postaci diapozytywów i negatywów tego samego obrazu na formie, 
–  poradnik dla ucznia. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  formę  fleksograficzną  z  płyty  fotopolimerowej  stałej  z  przezroczystym 

podłoŜem poliestrowym, z powierzonej formy kopiowej.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonywania  ćwiczenia  koniecznym  jest  zapoznanie  uczniów 

ze   sposobami  doboru  czasu  naświetlania  zgodnymi  z  zaleceniami  producenta  konkretnej 
płyty  fotopolimerowej.  NaleŜy  ponadto  przygotować  formy  kopiowe  w  postaci  negatywów 
czytelnych, po jednej dla kaŜdej z grup uczniowskich. Wskazane jest takŜe przeprowadzenie 
dyskusji  na  temat  stałych  płyt  fotopolimerowych  i  ich  wykorzystania  do  wykonywania  form 
drukowych. Ćwiczenie naleŜy wykonywać w grupach maksymalnie 3–4-osobowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wstępnie naświetlić płytę bez negatywu od strony spodniej, 
2)  zdjąć folię ochronna z płyty fotopolimerowe, 
3)  połoŜyć negatyw stroną czytelną od strony fotopolimeru, 
4)  naświetlić płytę fotopolimerową przez negatyw od strony wierzchniej, 
5)  wymyć powierzchnię nie naświetloną, 
6)  wysuszyć, formę fotopolimerową, 
7)  zanurzyć formę w roztworze wody bromowej, 
8)  doświetlić bez negatywu formę fotopolimerową UVA, UVC. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie praktyczne, 
–  dyskusja w grupie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  kopiorama, 
–  płyta z fotopolimerem stałym o podłoŜu przezroczystym, 
–  forma kopiowa w postaci negatywu czytelnego, 
–  urządzenie dyszowe, szczotkowe, lub tamponowe do wymywania fotopolimeru, 
–  urządzenie suszące strumieniem nagrzanego powietrza, 
–  roztwór wody bromowej, 
–  poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2. Drukowanie techniką typograficzną i typooffsetową 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  jednokolorową  odbitkę  jednotonalną,  w  kolorze  czarnym,  na  papierze 

offsetowym  o  gramaturze  80  g/m²  z  powierzonej  formy  fotopolimerowej  z  fotopolimeru 
stałego  na  podłoŜu  metalowym.  Druk  wykonaj  na  typograficznej  maszynie  dociskowej  
z ręcznym nakładaniem.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Warunkiem  koniecznym  wykonania  tego  ćwiczenia  jest  posiadanie  odpowiedniego 

zaplecza  maszynowego  w  laboratorium  szkolnym  w  postaci  typograficznej  maszyny 
dociskowej,  lub  moŜliwości  wykonania  go  w  zakładzie  poligraficznym.  Przed  wykonaniem 
ć

wiczenia  koniecznym  jest  przeprowadzenie  pokazu  z  objaśnieniem,  ze  szczególnym 

uwzględnieniem  zagroŜeń  jakie  występują  w  czasie  pracy  na  maszynach  dociskowych. 
NaleŜy  ponadto  zwrócić  uwagę  na  format  powierzonej  formy  drukowej,  aby  odpowiednio 
przygotować podłoŜe drukowe. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przykleić dwustronną taśmą samoprzylepną formę do podlewu (podstawki), 
2)  zamocować formę w ramie formowej, 
3)  zamocować ramę formową na płycie formowej maszyny, 
4)  zamocować obciąg na powierzchnię dociskową, 
5)  dostarczyć farbę do kałamarza farbowego, 
6)  uruchomić kontrolnie maszynę, 
7)  przymocować marki do obciągu powierzchni dociskowej (tygla), 
8)  nałoŜyć podłoŜe drukowe na powierzchnię dociskową maszyny, 
9)  wykonać odbitkę kontrolną, 
10) dokonać regulacji zespołu farbowego, 
11) skorygować połoŜenie podłoŜa drukowego na tyglu, 
12) skorygować siłę docisku tygla, 
13) wykonać odbitkę nakładową, 
14) umyć zespół farbowy, 
15) wyjąć ramę formową wraz z formą, 
16) uporządkować stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

dociskowa maszyna typograficzna z ręcznym nakładaniem,

 

– 

farba mazista w kolorze czarnym,

 

– 

forma typograficzna z fotopolimeru stałego,

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

– 

podlewy (podstawki),

 

– 

samoprzylepna taśma dwustronna,

 

– 

kliny i materiał zecerski uzupełniający,

 

– 

klucz do klinów,

 

– 

marki,

 

– 

papier offsetowy o gramaturze 80 g/m²,

 

– 

szpachla,

 

– 

czyściwo,

 

– 

benzyna ekstrakcyjna,

 

– 

instrukcja obsługi typograficznej maszyny dociskowej,

 

– 

poradnik dla ucznia.

 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  analizy  działania  poszczególnych  zespołów  typooffsetowej  maszyny  drukującej 

i  wykonaj schemat maszyny na podstawie filmu dydaktycznego.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Warunkiem  koniecznym  realizacji  ćwiczenia  jest  wcześniejsze  nagranie  filmu 

dydaktycznego  na  temat  pracy  typooffsetowej  maszyny  drukującej  w  warunkach 
przemysłowych. Wskazane jest ponadto zorganizowanie wycieczki dydaktycznej do drukarni 
drukującej techniką typooffsetową. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  uwaŜnie obejrzeć film dydaktyczny, 
2)  dokonać analizy działania poszczególnych zespołów maszyny typooffsetowej, 
3)  wykonaj schemat maszyny na podstawie filmu dydaktycznego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka, 

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  film  dydaktyczny  na  temat:  „Drukowanie  typooffsetowe  i  budowa  maszyny 

drukującej tą  techniką”, 

–  poradnik dla ucznia, 
–  urządzenie audio-wideo (magnetowid, DVD, komputer). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.3. Drukowanie techniką fleksograficzną 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zamocuj  formę  fleksograficzną  na  cylindrze  formowym  fleksograficznej  maszyny 

drukującej.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie  powinno  być  realizowane  w  laboratorium  szkolnym,  lub  w  drukarni 

fleksograficznej, w grupach maksymalnie 3–4-osobowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie  obejrzeć  cylinder  formowy  pod  kątem  rowków  słuŜących  do  prawidłowego 

umiejscowienia formy na cylindrze, 

2)  okleić cylinder dwustronną taśmą samoprzylepną, 
3)  przykleić formę fleksograficzną we właściwym miejscu na cylindrze formowym. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  cylinder formowy maszyny fleksograficznej, 
–  forma fleksograficzna, 
–  dwustronna taśma samoprzylepna, 
–  poradnik dla ucznia. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj na zwojowej maszynie fleksograficznej jednokolorową odbitkę w kolorze cyan, 

z wykorzystaniem danej formy drukowej dla tego koloru, na papierze o gramaturze 90 g/m².

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie  typowo  praktyczne,  wykonywane  powinno  być  w  laboratorium  szkolnym 

wyposaŜonym  w  zwojową  maszynę  fleksograficzną,  lub  w  zakładzie  poligraficznym 
dysponującym odpowiednim parkiem maszynowym. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować  stanowisko  do  wykonania  zadania,  poprzez  zgromadzenie  na  nim:  formy 

fleksograficznej,  farby,  dwustronnej  taśmy  samoprzylepnej,  zwoju  papieru,  zmywacza, 
czyściwa, szpachli, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

2)  kontrolnie uruchomić maszynę, 
3)  zdemontować zespół farbowy i wyjąć cylinder formowy, 
4)  przykleić formę do cylindra formowego, 
5)  załoŜyć cylinder formowy i zmontować zespół farbowy, 
6)  załoŜyć zwój papieru, 
7)  przeprowadzić wstęgę przez maszynę, 
8)  napełnić kałamarz farbą, 
9)  wykonać odbitkę kontrolną, 
10) dokonać regulacji zespołu farbowego, 
11) dokonać regulacji zespołu drukującego, 
12) wykonać odbitkę nakładową, 
13) zmyć formę drukową i zdjąć ją z cylindra formowego, 
14) umyć zespół farbowy, 
15) uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  fleksograficzna maszyna zwojowa, 
–  forma fleksograficzna, 
–  dwustronna taśma samoprzylepna, 
–  farba  fleksograficzna  w  kolorze  cyan,  wstępnie  przygotowana  do  drukowania 

(rozcieńczona), 

–  zwój papieru, 
–  zmywacz, czyściwo, 
–  instrukcja obsługi fleksograficznej maszyny zwojowej, 
–  poradnik dla ucznia. 
 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  analizy  działania  poszczególnych  zespołów  fleksograficznej  zwojowej  maszyny 

drukującej, na podstawie schematu maszyny i wycieczki dydaktycznej.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Prawidłowe 

przeprowadzenie 

ć

wiczenia 

wymaga 

przeprowadzenia 

wycieczki 

dydaktycznej  do  drukarni  fleksograficznej,  oraz  przygotowania  planszy  ze  schematem 
zwojowej maszyn fleksograficznej. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  uwaŜnie  obejrzeć  pracującą  zwojową  maszynę  fleksograficzną  w  czasie  wycieczki 

dydaktycznej, 

2)  wykonać notatki, 
3)  skonfrontować  treść  notatek  i  obserwacje  ze  schematem  zwojowej  maszyny 

fleksograficznej, 

4)  dokonać analizy działania poszczególnych zespołów zwojowej maszyny fleksograficznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  fleksograficzna zwojowa maszyna drukująca, 
–  plansza ze schematem zwojowej maszyny fleksograficznej, 
–  poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przygotowanie  form  oraz 
drukowanie technikami wypukłymi” 

Test składa się z dwudziestu zadań wielokrotnego wyboru z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 9, 11 i 13 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  kaŜdą  poprawną  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  jednego  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. c, 5. a, 6. a, 7. b, 8. a, 9. d, 10. a, 11. c,  
12. 
b, 13. d, 14. b, 15. a, 16. b, 17. a, 18. d, 19. b, 20. a
 
Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać przemysłową metodę 
wykonywania metalowych klisz 
chemigraficznych 

RozróŜnić rodzaje warstw 
kopiowych stosowanych do 
wykonywania metalowych klisz 
chemigraficznych 

Dobrać technikę druku do 
konkretnego podłoŜa 

PP 

Dobrać rodzaj roztworu do trawienia 
klisz cynkowych 

Określić zastosowanie roztworu 
ochronnego 

Określić materiał do produkcji form 
fotoreliefowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Określić sposób pobierania arkuszy 
w samonakładakach 
pneumatycznych strumieniowych 

Określić zastosowanie 
fotopolimerów w poligrafii 

Znaleźć zastosowanie dla 
samonakładaków pneumatycznych 
strumieniowych 

PP 

10 

Wskazał elementy zespołu 
drukującego maszyn 
fleksograficznych 

11 

Znaleźć zastosowanie dla walca 
aniloks 

PP 

12 

Określić kształt powierzchni 
formowej i dociskowej  
w  maszynach płaskich 

13 

Dokonać analizy procesu 
przyrządzania maszyny 
typograficznej 

PP 

14 

Znaleźć zastosowanie dla marek  
i mierzycy 

15 

Określić rodzaj farb dla drukowania 
fleksograficznego 

16 

Wymienić elementy zespołu 
farbowego do farb mazistych 

17 

Sklasyfikować formy drukowania 
wypukłego 

18 

Określić czynnik niszczący formę 
typograficzną 

19 

Określić rodzaj podłoŜa w płytach  
z  fotopolimerami stałymi 

20 

Przewidzieć rolę procesu 
doświetlenia form fotoreliefowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 
7.  Po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze od 

niego pracę. 

8.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 
9.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
9.  Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

 

 
 

Powodzenia! 

 
 
 
 

Materiały dla ucznia 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Przemysłową metodą otrzymywania metalowych klisz chemigraficznych jest 

a) 

metoda trawienia wielostopniowego. 

b) 

metoda trawienia jednostopniowego. 

c) 

naświetlanie płyt fotopolimerowych.

 

d) 

naświetlanie płytek metalowych przez formę kopiową. 

 
2.  W  technologii  wykonywania  metalowych  klisz  chemigraficznych  stosuje  się  następujące 

rodzaje warstw kopiowych 
a) 

fotorozpuszczalne, fotopolimerowe. 

b) 

fotoutwardzalne, syntetyczne. 

c) 

fotoutwardzalne, fotorozpuszczalne.

 

d) 

fotopolimerowe, syntetyczne.

 

 

3.  Opakowania z tektury falistej zadrukowuje się techniką 

a) 

fleksograficzną. 

b) 

typograficzną. 

c) 

offsetową.

 

d) 

rotograwiurową. 

 

4.  Trawienie klisz cynkowych wykonuje się w roztworze kwasu 

a) 

solnego. 

b) 

siarkowego.

 

c) 

azotowego.

 

d) 

siarkawego. 

 
5.  Ochronny roztwór zapobiegający podtrawianiu stosuje się w technologii 

a) 

trawienia jednostopniowego. 

b) 

trawienia wielostopniowego. 

c) 

naświetlania fotopolimeru.

 

d) 

wykonywania form wtórnych. 

 

6.  Formy fotoreliefowe uzyskuje się 

a) 

z fotopolimerów stałych i ciekłych. 

b) 

z klisz metalowych. 

c) 

z klisz cynkowych.

 

d) 

z miedzi. 

 

7.  Samonakładaki pneumatyczne strumieniowe mają 

a) 

przednie pobieranie arkuszy. 

b) 

tylnie pobieranie arkuszy. 

c) 

przednie lub tylnie pobieranie arkuszy.

 

d) 

boczne pobieranie arkuszy.

 

 
8.  Fotopolimery mają zastosowanie w poligrafii jako 

a) 

formy drukowe. 

b) 

formy kopiowe. 

c) 

warstwy termoutwardzalne.

 

d) 

substancje zabezpieczające. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

9.  Samonakładaki pneumatyczne strumieniowe mają zastosowanie w maszynach 

a) 

drukujących arkuszowych i zwojowych. 

b) 

drukujących zwojowych. 

c) 

fotoreprodukcyjnych.

 

d) 

drukujących arkuszowych. 

 

 
10. Zespół drukujący w maszynach fleksograficznych składa się z cylindra 

a) 

formowego i cylindra dociskowego. 

b) 

formowego, cylindra pośredniego i cylindra dociskowego. 

c) 

pośredniego i cylindra formowego.

 

d) 

pośredniego i cylindra dociskowego. 

 
11. Walec aniloks znajduje zastosowanie w zespole 

a) 

farbowym maszyny typooffsetowej. 

b) 

drukującym maszyny fleksograficznej. 

c) 

farbowym maszyny fleksograficznej.

 

d) 

suszącym maszyny fleksograficznej. 

 

12. W maszynach drukujących płaskich 

a) 

powierzchnia formowa i dociskowa są płaskie. 

b) 

powierzchnia formowa jest płaska, a powierzchnia dociskowa jest cylindryczna. 

c) 

powierzchnia formowa i dociskowa są cylindryczne.

 

d) 

forma znajduje się na taśmie, a powierzchnia dociskowa jest cylindryczna.

 

 
13. Przyrządzanie typograficznej maszyny do druku polega na 

a) 

zakładaniu obciągu na powierzchnie dociskową. 

b) 

zakładaniu formy do maszyny. 

c) 

nałoŜeniu farby do kałamarza farbowego.

 

d) 

regulowaniu grubości obciągu. 

 

14. Marki i mierzyca mają zastosowanie w procesie 

a) 

pobierania arkusza ze stosu. 

b) 

wyrównywania arkusza. 

c) 

wyprowadzania arkusza po zadrukowaniu.

 

d) 

nakładania arkuszy na stół podający maszyny.

 

 
15. W technologii fleksograficznej uŜywa się farb 

a) 

ciekłych. 

b) 

mazistych. 

c) 

ciekłych lub mazistych.

 

d) 

akrylowych. 

 

16. W zespole farbowym do farb mazistych występują następujące elementy kałamarza 

a)  duktor, walce rozcierające, walce nadające. 
b)  duktor, przybierak, walce rozcierające, walce nadające. 
c)  duktor, walec aniloks.

 

d)  duktor, walec aniloks, rakiel.

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

17. Formy drukowania wypukłego dzielimy na: 

a) 

wykonywane ręcznie, ze składu zecerskiego, chemigraficzne-trawione, fotoreliefowe 
(fotopolimerowe), grawerowane, stereotypowe (wtórne). 

b) 

fotoreliefowe, metalowe odlewane, ręczne, głębokościowo-zmienne. 

c) 

grawerowane, fotoreliefowe, ze składu maszynowego, powierzchniowo-zmienne.

 

d) 

stereotypowe, ręczne, grawerowane, głębokościowo-zmienne.

 

 
18. Formy typograficzne ulegają niszczeniu głównie przez 

a) 

rozpuszczanie. 

b) 

niekorzystne działanie farb drukarskich.

 

c) 

utlenianie.

 

d) 

ś

cieranie. 

 

19. W płytach z fotopolimerami stałymi, podłoŜe moŜe stanowić 

a) 

blacha cynkowa, folia aluminiowa. 

b) 

blacha aluminiowa, folia z tworzyw sztucznych. 

c) 

papier kredowany. 

d) 

guma. 

 
20. Proces doświetlenia form fotoreliefowych ma na celu 

a) 

dodatkowe utwardzenie fotopolimeru. 

b) 

pozbycie się lepkości warstwy fotopolimeru. 

c) 

dodatkowe związanie fotopolimeru z podłoŜem.

 

d) 

uplastycznienie warstwy fotoplimerowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………........……………………………… 

 

Przygotowanie form oraz drukowanie technikami wypukłymi 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Zadanie typu „próba pracy” 

Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania: 
1)  sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 

powinni zdobyć przy realizacji tego modułu, 

2)  przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 

potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik poligraf. 

W  tym  celu  zadanie  praktyczne  musi  być  przygotowane  w  takiej  formie,  z  jaką  uczniowie 
spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umoŜliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach:  planowania,  organizowania,  wykonywania  i  prezentowania.  Próbę  pracy 
przeprowadza  wybrany  uczeń.  Pozostali  wspólnie  z  nauczycielem  obserwują  jego  pracę.  Po 
pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie. 
 
Ocenianie: 
niedostateczny 

do 12 pkt. 

dopuszczający  

13–14 pkt. 

dostateczny 

 

15–16 pkt. 

dobry   

 

17–18 pkt. 

bardzo dobry   

od 19 pkt. 

 
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 

WyposaŜenie na stanowisku  

Ilość 

Zwojowa maszyna fleksograficzna 

1 szt. 

Fleksograficzne formy drukowe 

4 szt. 

Komplet  narzędzi  do  regulacji  zespołów  maszyny  drukującej  (klucze, 
wkrętak) 

1 kpl. 

Triadowe  farby  fleksograficzne  (CMYK)  przystosowane  do  drukowania 
(rozcieńczone) 

4 szt. 

Zwój  podłoŜa  drukowego  nakładowego  (papier  o  gramaturze  120  g/m²),  oraz 
zwój podłoŜa narządowego (papier niskiej jakości) 

2 szt. 

Dwustronna  taśma  samoprzylepna,  zmywacz,  rozcieńczalnik,  zagęszczacz 

farby, czyściwo, naczynia, czerpaki, szpachle 

1 kpl. 

Przyrządy  kontrolno-pomiarowe:  densytometr refleksyjny, suwmiarka, przymiar 

liniowy, lupa, lepkościomierz – kubek Forda 

1 kpl. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Informacja dla ucznia 
 
1.  Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny  arkusz  do  wykonania  zadania.  Ewentualne  braki 
stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 
2.  Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia 
i numer stanowiska. 
3.  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 
roboczym i jego wyposaŜeniem. Masz na to 20 minut. 
4.  Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 
miejscu ( czas wykonania zadania wynosi 180 minut). 
 
Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci Ŝadnych wskazówek. 
Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp, ochrony 
przeciwpoŜarowej i moŜe w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania. 

 

Powodzenia! 

 
Zadanie 
Wykonaj  na  zwojowej  maszynie  fleksograficznej  200  szt.  odbitek  wielobarwnych  zgodnych 
z  odbitką wzorcową. Wykorzystaj formy drukowe dla poszczególnych kolorów CMYK. Jako 
podłoŜa nakładowego uŜyj zwoju papieru o gramaturze 120 g/m². Jako podłoŜa narządowego 
uŜyj  dostępnego  zwoju  papieru  niskiej  jakości.  Kontroluj  wizualnie  i  densytometrycznie 
zgodność barw odbitek z odbitką wzorcową. Zaprezentuj wykonane odbitki i oceń ich jakość. 
Na wykonanie zadania masz 180 minut. 
 
Instrukcja wykonania zadania 
 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania i zapoznaj się z odbitką wzorcową. 
2.  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)  czynności niezbędne do wykonania odbitek, 
b)  wykaz materiałów, narzędzi i maszyn niezbędnych do wykonania zadania, 
c)  wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego potrzebnego do wykonania zadania. 

3.  Przygotuj  stanowisko  do  wykonania  zadania,  rozmieść  wybrane  materiały,  narzędzia  

i przyrządy kontrolno-pomiarowe. 

4.  Przeprowadź kontrolę maszyny i sprzętu oraz dokonaj niezbędnych regulacji. 
5.  Przeprowadź demontaŜ zespołów farbowych. 
6.  Wyjmij cylindry formowe. 
7.  Zamocuj formy drukowe na cylindrach formowych maszyny fleksograficznej. 
8.  ZałóŜ cylindry formowe. 
9.  Zamontuj zespoły farbowe. 
10. ZałóŜ zwój podłoŜa narządowego i przeprowadź jego wstęgę przez maszynę. 
11. Napełnij  kałamarze  farbowe  i  wykonaj  czynności  związane  z  przygotowaniem  zespołów 

farbowych maszyny. 

12. Wykonaj odbitki kontrolne, dokonaj oceny zgodności pasowania kolorów. 
13. Dokonaj  regulacji  połoŜenia  form  drukowych  w  celu  uzyskania  właściwego  pasowania 

kolorów. 

14. Dokonaj  wklejki  podłoŜa  nakładowego  we  wstęgę  podłoŜa  narządowego,  wykonaj 

odbitkę na podłoŜu nakładowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

15. Dokonaj  densytometrycznego  porównania  zgodności  barw  uzyskanej  odbitki  z  odbitką 

wzorcową. 

16. Dokonaj korekty barw, dokonując stosownych regulacji parametrów pracy maszyny. 
17. ZałóŜ zwój podłoŜa nakładowego i przeprowadź jego wstęgę przez maszynę. 
18. Wykonaj druk nakładu zgodny z odbitką wzorcową. 
19. Zmyj formy drukowe, zdejmij je z cylindra formowego i zabezpiecz. 
20. Uporządkuj  stanowisko  pracy,  zabezpiecz  narzędzia,  maszynę  drukową  i  materiały 

poligraficzne, zagospodaruj odpady. 

21. Zgłoś gotowość do prezentowania wykonanego nakładu. 
22. W czasie prezentowania: 

a)  uzasadnij sposób wykonania odbitek, 
b)  oceń jakość wykonanych odbitek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Zawód: technik poligraf 
Symbol cyfrowy zawodu 311[28] 
Oznaczenie tematu: …….  
Oznaczenia zadania: ……… 
 
PESEL  

 

 

 

 

Data urodzenia 

 

Numer stanowiska 

 
 

 

 

 

 

 

    

dzień   miesiąc  rok 

 
PLAN DZIAŁANIA 
 
1.  Zapisz  czynności  prowadzące  do  wykonania  wielobarwnych  odbitek  zgodnych  z  odbitką 

wzorcową: 

…………………………………………………………………………………….……………
…………………………………………………………………………………….……………
…………………………………………………………………………………….……………
…………………………………………………………………………………….……………
…………………………………………………………………………………….……………
…………………………………………………………………………………….……………
…………………………………………………………………………………….……………
………………………………………………………………………………….………………
………………………………………………………………………………….………………
………………………………………………………………………………….………………
…………………………………………………………………………………………………. 
 
2.  Wykaz materiałów, narzędzi i maszyn niezbędnych do wykonania zadania: 
………………………………………………………………………………….………………
………………………………………………………………………………….………………
…………………………………………………………………………………….……………
…………………………………………………………………………………….……………
…………………………………………………………………………………….……………
…………………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………. 
 
3.  Wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego do wykonania zadania: 
………………………………………………………………………………………..…………
……………………………………………………………………………………..……………
……………………………………………………………………………………..……………
…………………………………………………………………………………...………………
………………………………………………………………………………………...………… 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Zadanie praktyczne 
 
Wykonaj  na  zwojowej  maszynie  fleksograficznej  200  szt.  odbitek  wielobarwnych  zgodnych 
z  odbitką wzorcową. Wykorzystaj formy drukowe dla poszczególnych kolorów CMYK. Jako 
podłoŜa nakładowego uŜyj zwoju foli o gramaturze 120 g/m². Jako podłoŜa narządowego uŜyj 
dostępnego zwoju papieru niskiej jakości. Kontroluj wizualnie i densytometrycznie zgodność 
barw odbitek z odbitką wzorcową. Zaprezentuj wykonane odbitki i oceń ich jakość. 
Czas wykonania zadania wynosi 180 minut. 
 

O

b

sz

ar

 

st

an

d

ar

d

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba 

pkt 

0–1 

Czynność  1.  Zapisanie  kolejnych  czynności  niezbędnych  do  wykonania 
odbitek. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie, co najmniej 
8 z następujących czynności: 

− 

uruchomienie kontrolne maszyny, 

− 

przygotowanie i umocowanie form na cylindrach formowych, 

− 

zamocowanie  podłoŜa  narządowego  i  przeprowadzenie  wstęgi  przez 
maszynę, 

− 

napełnienie kałamarzy farbowych, regulacja zespołów farbowych, 

− 

wykonanie odbitek kontrolnych, 

− 

regulacja połoŜenia form drukowych (pasowanie kolorów), 

− 

wklejenie wstęgi podłoŜa nakładowego w podłoŜe narządowe, 

− 

wykonanie odbitek kontrolnych, 

− 

regulacja parametrów zespołów farbowych, 

− 

zamocowanie  podłoŜa  nakładowego  i  przeprowadzenie  wstęgi  przez 
maszynę, 

− 

wykonanie odbitek nakładowych. 

 

Czynność  2.  Zapisanie  wykazu  materiałów,  narzędzi  i  maszyn  potrzebnych 
do wykonania zadania. 

P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie, co najmniej 
9 z następujących elementów: 

− 

zwojowa maszyna fleksograficzna, 

− 

fleksograficzne formy drukowe, 

− 

narzędzia do regulacji poszczególnych zespołów maszyny drukującej, 

− 

naczynia, 

− 

czerpaki, 

− 

farby fleksograficzne triadowe (CMYK), 

− 

odbitka wzorcowa, 

− 

zwój podłoŜa narządowego, 

− 

zwój podłoŜa nakładowego, 

− 

dwustronna taśma samoprzylepna, 

− 

zmywacze, 

− 

rozcieńczalniki, 

− 

ś

rodki zagęszczające farbę, 

− 

czyściwo. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Czynność  3.  Zapisanie wykazu sprzętu kontrolno-pomiarowego potrzebnego do 
wykonania zadania. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie, co najmniej 
3 z następujących elementów: 

− 

densytometr, 

− 

suwmiarka, 

− 

przymiar liniowy, 

− 

lupa, 

− 

lepkościomierz – kubek Forda. 

 

 

 

Suma punktów w obszarze - 1. Planowanie   

Czynność  4.  Zgromadzenie  materiałów  i  narzędzi  potrzebnych  do 
wykonania zadania. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zgromadził wokół fleksograficznej 
maszyny drukującej: 

− 

4 fleksograficzne formy drukowe, 

− 

fleksograficzne farby triadowe (CMYK), 

− 

dwustronną taśmę samoprzylepną, 

− 

narzędzia do regulacji zespołów maszyny, 

− 

czerpaki, czyściwo, 

− 

podłoŜe drukowe narządowe, 

− 

podłoŜe drukowe nakładowe, 

− 

zmywacz, rozcieńczalnik, zagęszczacz farby, 

 

Czynność 5. Zgromadzenie sprzętu kontrolno-pomiarowego. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zgromadził na stanowisku,  
co najmniej 3 z następujących elementów: 

− 

densytometr, 

− 

suwmiarka, 

− 

przymiar liniowy, 

− 

lupa, 

− 

lepkościomierz – kubek Forda. 

 
 

Czynność 6. Dokonanie oględzin i kontrolnego uruchomienia maszyny. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli zdający uruchomił maszynę i sprawdził 
poprawność działania poszczególnych jej zespołów. 

 

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze II. Organizowanie   

Czynność 7. Zamocowanie form drukowych. 

Kryterium wykonania: 1  pkt.  –  jeŜeli  uczeń  nakleił  fleksograficzne  formy 
dla  poszczególnych  kolorów  w  odpowiednie  miejsca  na  cylindrach 
formowych  maszyny,  za  pomocą  dwustronnej  taśmy  samoprzylepnej, 
po  uprzednim  demontaŜu  zespołów  farbowych  i  wyjęciu  cylindrów 
formowych,  a  następnie  wykonaniu  montaŜu  zespołów  w  odwrotnej 
kolejności. 

 

W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

 

Czynność 8. Zamocowanie podłoŜa drukowego narządowego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  zdający  załoŜył  zwój  podłoŜa 

narządowego  na  tuleje,  prawidłowo  przeprowadził  wstęgę  przez  maszynę 
i załoŜył ją na nawijak. 

 

Czynność 9. Zasilenie zespołów farbowych maszyny drukującej. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  zdający  napełnił  kałamarze  farbami 

właściwymi  dla  danych  form  drukowych  poszczególnych  agregatów  bez 
zabrudzenia  maszyny,  ustawił  odległość  między  walcem  kałamarzowym, 
a  walcem  aniloks,  oraz  połoŜenie  noŜa  zgarniającego  (rakla)  zespołu 
farbowego, a takŜe sprawdził lepkość farby lepkościomierzem. 
 

 

Czynność 10. Wykonanie odbitek kontrolnych. 
Kryterium wykonania: 1  pkt.  –  jeŜeli  zdający  zadrukował  fragment  podłoŜa 
narządowego  i  sprawdził  wizualnie  oraz  przy  pomocy  lupy  zgodność 
pasowania kolorów. 
 

 

Czynność 11. Dokonanie korekty pasowania kolorów. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń przy pomocy regulacji połoŜenia 

osiowego  i  obwodowego  cylindrów  formowych  uzyska  zgodność 
pasowania poszczególnych kolorów na odbitkach kontrolnych.  

 

Czynność 12. Zamocowanie fragmentu podłoŜa nakładowego w maszynie. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  -  jeŜeli  uczeń  wklei  we  wstęgę  podłoŜa 

narządowego, fragment podłoŜa nakładowego. 

 

 

Czynność 13. Wykonanie odbitek kontrolnych na podłoŜu nakładowym. 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  uczeń  zadrukował  fragment  podłoŜa 

nakładowego  i  ocenił  densytometrycznie  zgodność  barw  odbitki  kontrolnej 
z odbitką wzorcową. 
Czynność 14. Dokonanie korekty barwnej odbitek. 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  uczeń  przy  pomocy  regulacji 
ilości  lub  gęstości  podawanej  farby,  poprzez  wymianę  walca  aniloks 
na  walec  o  innej  liniaturze,  albo  rozcieńczanie  lub  zagęszczanie 
farby,  uzyska  zgodność  kolorów  na  odbitkach  kontrolnych  z  odbitką 
wzorcową. 

 

Czynność 15. Zamocowanie podłoŜa drukowego nakładowego. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  zdający  załoŜył  zwój  podłoŜa 
nakładowego  na  tuleje,  prawidłowo  przeprowadził  wstęgę  przez  maszynę 
i załoŜył ją na nawijak. 

 

Czynność 16. Wykonanie odbitek nakładowych. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  zdający  wykonał  200  szt.  odbitek 
wielobarwnych na podłoŜu nakładowym zgodnych z odbitką wzorcową. 

 

Czynność 17. Zabezpieczenie form drukowych. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli zdający zmył formy drukowe, odkleił 
je z cylindrów formowych i zabezpieczył ich powierzchnie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

Czynność 18. Zabezpieczenie maszyny drukującej. 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  zdający  opróŜnił  i  wyczyścił 
kałamarze farbowe, umył duktor i walec anilox oraz odłączył zasilanie 
maszyny. 

 

Czynność 19. Uporządkowanie stanowiska pracy. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  zdający  oczyścił  narzędzia, 
zagospodarował odpady i rozliczył materiały poligraficzne. 

 

 

Suma punktów w obszarze III. Wykonywanie   

Czynność 20. Uzasadnienie sposobu wykonania odbitek. 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  zdający  uzasadnił  sposób  i  kolejność 
wykonywanych operacji. 

 

Czynność 21. Ocenienie jakości wykonanych odbitek. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń oceni jakość wykonanych odbitek 
pod  kątem  pasowania  kolorów  i  estetyki  odbitek,  wskaŜe  na  przyczyny 
powstania ewentualnych błędów i określi sposoby ich uniknięcia.  

 

Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie   

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

RAZEM:   

 
Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

7. LITERATURA 

 
1.  Cichocki  L.,  Pawlicki  T.,  Ruczka  I.:  Poligraficzny  słownik  terminologiczny.  Polska  Izba 

Druku, Warszawa 1999 

2.  Ciupalski  S.:  Maszyny  drukujące  konwencjonalne.  Oficyna  Wydawnicza  Politechniki 

Warszawskiej, Warszawa 2001 

3.  Czichon  H.,  Czichon  M.:  Formy  fleksodrukowe.  Oficyna  wydawnicza  Politechniki 

Warszawskiej, Warszawa 2006 

4.  Czichon H., Magdzik S., Jakucewicz S.: Formy drukowe. WSiP, Warszawa 1996 
5.  Druździel  M.,  Fijałkowski  T.:  Maszyny  i  urządzenia  typograficzne.  WSiP,  

Warszawa 1978 

6.  Gruin I.: Materiały polimerowe. Wydawnictwa Naukowe PWN, Warszawa 2003 
7.  Gruszczyński Cz.: Farby graficzne. WSiP, Warszawa 1990 
8.  Jakucewicz  S.,  Magdzik  S.:  Materiałoznawstwo  dla  szkół  poligraficznych.  WSiP, 

Warszawa 2001 

9.  Jakucewicz S., Czichon M., Czichon H.: Materiałoznawstwo poligraficzne. Wydawnictwa 

PW, Warszawa 1992 

10. Jakucewicz S.: Materiałoznawstwo poligraficzne. Wydawnictwa PW, Warszawa 1993 
11. Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1997 
12. Kołak J., Ostrowski J.: Maszyny i urządzenia – Maszyny drukujące. WSiP, Warszawa 1979 
13. Podręcznik fleksografii. Zrzeszenie Polskich Fleksografów, Warszawa 1998 
14. Poligrafia ogólna. WSiP, Warszawa 1982 
15. Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenie ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2005 

 

Literatura metodyczna 
1.  Arends R. I.: Uczymy się nauczać. WSiP, Warszawa 1994 
2.  Moos  J.,  Koludo  A.  (red.):  Metody  aktywizujące  z  uwzględnieniem  technologii 

informacyjnej  w  kształceniu  dorosłych.  Stowarzyszenie  Dyrektorów  i  Nauczycieli 
Centrów  Kształcenia  Praktycznego  –  Łódzkie  Centrum  Doskonalenia  Nauczycieli  
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006 

3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997