„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Andrzej Dygas
Rozliczanie robót montażowych
712[02].Z2.09
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Małgorzata Karbowiak
inż. Alicja Korobczak
Opracowanie redakcyjne:
inż. Andrzej Dygas
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[02].Z2.09
„Rozliczanie robót ciesielskich”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
cieśla.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Przedmiar robót ciesielskich montażowych
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Katalog Nakładów Rzeczowych (KNR) i (Katalog Norm Jednostkowych
Zużycia Materiałów Budowlanych (KNJZMB)
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Zapotrzebowanie na materiały
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Wycena robót ciesielskich montażowych
17
5.4.1. Ćwiczenia
17
5.5. Rozliczenie materiałów
19
5.5.1. Ćwiczenia
19
5.6. Warunki techniczne odbioru robót
21
5.6.1. Ćwiczenia
21
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
22
7. Literatura
37
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem: aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem,
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań i uczenia się,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa „Rozliczanie robót montażowych” stanowi jeden z elementów
modułu 712[02].Z2 i jest zaznaczona na zamieszczonym schemacie na stronie 4.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
712[02].Z2
Montaż obiektów
z elementów prefabrykowanych
712[02].Z2.01
Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn
do robót montażowych
712[02].Z2.02
Wykonywanie podstawowych pomiarów
w robotach budowlanych
712[02].Z2.09
Rozliczanie robót montażowych
712[02].Z2.03
Montowanie elementów ściennych
712[02].Z2.04
Montowanie drewnianych konstrukcji dachowych
712[02].Z2.05
Wykonywanie montażu stropów i stropodachów
712[02].Z2.06
Wykonywanie montażu schodów drewnianych
712[02].Z2.07
Wykonywanie podłóg z gotowych elementów
drewnianych
712[02].Z2.08
Wykonywanie rusztowań do robót montażowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
−
sporządzić zapotrzebowanie materiałowe,
−
wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,
−
dobierać narzędzia, maszyny i sprzęt do robót ciesielskich,
−
wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych,
−
wykonywać ręczną i mechaniczną obróbkę drewna,
−
wykonywać połączenia i złącza ciesielskie,
−
wykonywać i demontować rusztowania drewniane,
−
montować elementy ścienne,
−
montować drewniane konstrukcje dachowe,
−
wykonywać montaż stropów i stropodachów,
−
wykonywać montaż schodów drewnianych,
−
wykonywać podłogę z gotowych elementów drewnianych,
−
wykonywać naprawy konstrukcji ciesielskich,
−
stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
korzystać z różnych źródeł informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
−
wykonać przedmiar robót ciesielskich,
−
sporządzić zapotrzebowanie i rozliczenie materiałowe,
−
wykonać wstępną wycenę robót,
−
przekazać wykonane roboty,
−
rozliczyć zużyte materiały,
−
wystawić rachunek za wykonaną pracę,
−
zdać do magazynu nie zużyte materiały.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Cieśla 712[02]
Moduł:
Montaż
obiektów
z
elementów
prefabrykowanych
712[02].Z2
Jednostka modułowa:
Rozliczanie robót montażowych 712[02].Z2.09
Temat: Przedmiarowanie więźby dachowej o konstrukcji jętkowej ze ścianką
kolankową.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności sporządzania przedmiaru robót.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
określić ilość robót na podstawie dokumentacji projektowej,
−
przyjąć właściwą jednostkę miary,
−
obliczyć ilość robót zgodnie z zasadami przedmiaru,
−
wypełnić druk Przedmiar robót.
Metody nauczania:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja projektowa,
−
druk Przedmiar robót,
−
przybory do pisania.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Przygotowanie dokumentacji projektowej i druków Przedmiar robót,
5. Realizacja tematu:
−
uczeń zapoznaje się z dokumentacją projektową,
−
uczeń analizuje na podstawie dokumentacji wymiary dachu, jakie ma przyjąć do
obliczeń i jednostkę miary(w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela),
−
nauczyciel pokazuje uczniom druk Przedmiar robót i wyjaśnia jak go wypełnić,
−
uczniowie dokonują obliczeń powierzchni połaci dachowej i wpisują na druk
Przedmiar robót,
6. Uczeń analizuje wykonane ćwiczenie.
7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy została poprawnie wykonana.
8. Uczniowie prezentują swoje prace na drukach Przedmiar robót w kolejności wykonywania.
9. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Na podstawie otrzymanego fragmentu dokumentacji sporządź przedmiar robót na wykonanie
konstrukcji dachowej nietypowej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Cieśla 712[02]
Moduł:
Montaż
obiektów
z
elementów
prefabrykowanych
712[02].Z2
Jednostka modułowa:
Rozliczanie robót montażowych 712[02].Z2.09
Temat: Rozliczanie materiałów do robót ciesielskich montażowych.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozliczania robót ciesielskich.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
obliczyć ilość materiałów na podstawie obmiaru robót,
−
przyjąć właściwą jednostkę miary do obliczeń,
−
korzystać z KNR przy ustalaniu normatywów zużycia materiałów na jednostkę produkcji,
−
obliczyć ilość materiałów pobranych z magazynu na podstawie dowodów pobrania,
−
sporządzić dokument zwrotu materiałów nie wykorzystanych,
−
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Metody nauczania:
−
metoda przewodniego tekstu,
−
ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
grupowa.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
obmiar robót,
−
KNR 0-21
−
dokumenty pobrania materiałów z magazynu,
−
kartka papieru,
−
kalkulator,
−
przybory do pisania.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest rozliczenie materiałów do wykonania stropu drewnianego
w systemie kanadyjskim.
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, wyjaśnienie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów
z pracą metodą przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Co stanowi podstawę do obliczenia ilości zużytych materiałów?
2. Z czego korzystamy przy określeniu normatywów zużycia materiałów?
3. Co nazywamy odzyskiem materiału?
4. Jak oblicza się ilość zużytych materiałów?
5. Jak oblicza się odzysk materiału?
6. Jak oblicza się ilość materiału pobranego z magazynu na podstawie dowodów pobrania?
7. Jak sporządza się dokument zwrotu materiałów do magazynu?
PLANOWANIE
1. Ustal dokumenty potrzebne do rozliczenia materiałów.
2. Ustal jednostkę jaką przyjmiesz do obliczeń materiałów.
3. Ustal materiały niezbędne do wykonania ćwiczenia.
4. Zaplanuj kolejność czynności podczas wykonania ćwiczenia.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Zapoznaj się z obmiarem robót i dokumentami pobrania materiałów.
2. Oblicz ilość materiałów na podstawie obmiaru robót korzystając z KNR 0-21.
3. Oblicz na podstawie dowodów pobrania ilość materiałów pobranych z magazynu.
4. Porównaj wyniki ilości materiałów (obliczone na podstawie obmiaru z pobranymi
z magazynu).
5. Sporządź dokument rozliczenia materiałów.
6. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy.
7. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.
SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały obliczone ilości materiałów do wykonania stropu?
2. Czy prawidłowo zostały przyjęte normy z KNR?
3. Czy prawidłowo zostały obliczone ilości materiałów pobranych z magazynu?
4. Czy poprawnie został sporządzony dokument zwrotu materiałów do magazynu?
ANALIZA
Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel
podsumowuje całe ćwiczenie, określa jakie nowe umiejętności zostały ukształtowane, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i sposoby ich unikania w przyszłości.
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Na podstawie otrzymanego przedmiaru robót i tablicy z KNR 0-21 sporządź zestawienie
zużycia materiału na wykonanie stropu.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i nabytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Przedmiar robót ciesielskich montażowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj przedmiar zewnętrznego rusztowania stojakowego na podstawie dokumentacji
projektowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dokumentacją projektową,
2) ustalić długość rusztowania zgodnie z zasadami przedmiarowania, na podstawie rysunków
z dokumentacji projektowej
3) ustalić wysokość rusztowania zgodnie z zasadami przedmiarowania, na podstawie
rysunków z dokumentacji projektowej
4) obliczyć powierzchnię rusztowania,
5) sporządzić obliczenia na druku Przedmiar robót,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– dokumentacja projektowa,
– druk Przedmiar robót,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj przedmiar lekkiej obudowy ścian i dachu budynku typu halowego na podstawie
rzutu poziomego, przekroju i elewacji budynku
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkami z dokumentacji projektowej,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
2) obliczyć powierzchnię ścian i dachu zgodnie z zasadami przedmiarowania robót,
3) wypełnić druk Przedmiar robót,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
rysunki: rzut poziomy przekrój i elewacje budynku,
−
druk Przedmiar robót,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Sporządź przedmiar połaci dachowej o konstrukcji jętkowej na podstawie rysunków
projektowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkami projektowymi,
2) obliczyć powierzchnię dachu zgodnie z zasadami przedmiarowania robót,
3) wypełnić druk Przedmiar robót,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
rysunki konstrukcji dachu,
−
druk Przedmiar robót,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Katalog Nakładów Rzeczowych (KNR) i Katalog Norm
Jednostkowych
Zużycia
Materiałów
Budowlanych
(KNJZMB)
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Korzystając z KNR wypisz wszystkie materiały niezbędne do wykonania więźby dachowej
o układzie jętkowym oraz ilości normowe na jednostkę miary podaną w nakładach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z KNR 2-02 t.I,
2) odszukać w KNR tabeli Więźby dachowe o układzie jętkowym, z tarcicy nasyconej,
3) wybrać z tabeli pozycje dotyczące materiałów,
4) wpisać do zeszytu wszystkie materiały z tabeli oraz ich ilości na jednostkę miary,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
KNR 2-02 t. I,
−
przybory do pisania,
−
zeszyt przedmiotowy,
−
literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenie 2
Korzystając z KNR wypisz wszystkie nakłady robocizny, materiałów i sprzętu niezbędne
do wykonania rusztowania zewnętrznego drewnianego oraz ilości normowe na jednostkę
miary podaną w nakładach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z KNR 2-02 t. II,
2) odszukać w KNR tabeli Rusztowania zewnętrzne drewniane,
3) wybrać z tabeli pozycje dotyczące robocizny, materiałów i sprzętu,
4) wpisać do zeszytu pozycje dotyczące robocizny, materiału i sprzętu z tabeli oraz ich ilości
na jednostkę miary,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
KNR 2-02 t.II,
–
przybory do pisania,
–
zeszyt przedmiotowy,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Rozlicz zużyte materiały na wykonanie dachu z wiązarów dachowych według Katalogu
Norm Jednostkowych Zużycia Materiałów Budowlanych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z obmiarem robót na wykonanie dachu z wiązarów deskowych,
2) obliczyć ilość materiałów zgodnie z zasadami przyjętymi w KNJZMB,
3) obliczenia wpisać do zeszytu przedmiotowego,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
obmiar robót na wykonanie dachu z wiązarów dachowych,
−
przybory do pisania,
−
zeszyt przedmiotowy,
−
kalkulator,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Zapotrzebowanie na materiały
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W oparciu o wypełniony druk Przedmiar robót wykonaj zestawienie niezbędnych
materiałów na wykonanie więźby dachowej o układzie jętkowym ze ścianką kolankową.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować wypełniony druk Przedmiar robót na wykonanie więźby dachowej
o układzie jętkowym ze ścianką kolankową,
2) określić materiały do wykonania więźby dachowej,
3) obliczyć ilość materiałów do wykonania więźby dachowej,
4) sporządź zestawienie materiałów,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja projektowa,
−
wypełniony druk Przedmiar robót,
−
przybory do pisania,
−
kartka do sporządzenia zestawienia na materiały,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Sporządź zamówienie na materiały do wykonania podłogi z desek typu „Bar” na
podstawie przedmiaru robót.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z przedmiarem robót,
2) wypisać na podstawie przedmiaru wszystkie materiały niezbędne do wykonania podłogi
z desek typu „Bar”,
3) obliczyć ilości materiałów zgodnie z zasadami z KNR,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
4) sporządzić zamówienie na materiały,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
przedmiar robót,
−
KNR 2-02,
−
kartka do sporządzenia zamówienia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Wycena robót ciesielskich
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Po obejrzeniu filmu instruktażowego przeprowadź negocjacje ceny na wykonanie
konstrukcji dachowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć film instruktażowy dotyczący negocjacji ceny na roboty budowlane,
2) wypisać kolejność czynności podczas negocjacji,
3) przeprowadzić symulowaną negocjację ceny,
4) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
metoda projektów,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
film instruktażowy dotyczący negocjacji ceny na roboty budowlane,
–
zeszyt przedmiotowy,
–
przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Na podstawie kosztorysu powykonawczego wystaw fakturę za wykonanie konstrukcji
dachu
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z kosztorysem na wykonaną pracę,
2) przygotować druk faktury,
3) wypisać na druku faktury rodzaj robót i wartość z kosztorysu,
4) obliczyć na druku wartość podatku VAT i wartość brutto,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
tekst przewodni,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
druk faktury,
–
kosztorys robót,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7
Ćwiczenie 3
Sporządzić kosztorys na wykonanie stropu drewnianego według przygotowanego
przedmiaru robót.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z przedmiarem robót,
2) przygotować druk Kosztorys,
3) wpisać z przedmiaru ilości robót,
4) wybrać z KNR odpowiednią tabelę z nakładami rzeczowymi,
5) wpisać z KNR nakłady rzeczowe,
6) obliczyć robociznę bezpośrednią (R, M, S),
7) obliczyć koszty zakupu,
8) obliczyć koszty pośrednie,
9) obliczyć zysk,
10) obliczyć wartość kosztorysową,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
tekst przewodni,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
przedmiar robót,
−
druk Kosztorys,
−
KNR 0-21,
−
kalkulator,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.5. Rozliczenie materiałów
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oblicz na podstawie KNR 2-02 normy odzysku materiałów na wykonanie rusztowania
zewnętrznego drewnianego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w KNR 2-02 tabeli dotyczącej wykonania rusztowania zewnętrznego
drewnianego,
2) zapisać wykaz materiałów i ich ilość do wykonania deskowania z odszukanej tabeli,
3) obliczyć ilości odzyskanego materiału,
4) zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda projektów,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
KNR 2-02,
−
zeszyt przedmiotowy,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Omów sposób rozliczenia się z pobranych materiałów do wykonania stropu drewnianego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapisać na kartce kolejność czynności podczas rozliczania się z pobranych materiałów,
2) zapisać wykaz dokumentów niezbędnych do rozliczeń,
3) zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda projektów,
−
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Środki dydaktyczne:
−
zeszyt przedmiotowy,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.6. Warunki techniczne odbioru robót
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz na czym polega sporządzenie protokołu odbioru wykonanych robót ciesielskich?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z protokółem odbioru końcowego robót ciesielskich,
2) napisać kolejność czynności przy sporządzaniu protokółu odbioru robót,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda projektów, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
protokół końcowy odbioru robót ciesielskich,
−
kartka papieru,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Przyporządkuj elementy odbioru robót ciesielskich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć foliogramy,
2) wybrać rodzaje dokumentów stanowiących podstawę odbioru robót ciesielskich,
3) zapisać w zeszycie nazwy dokumentów,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda projektów, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
foliogramy,
−
arkusz papieru,
−
przybory do pisania,
−
zeszyt przedmiotowy,
−
literatura z rozdziału 7
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test
dwustopniowy
do
jednostki
modułowej
„Rozliczanie
robót
montażowych”.
Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1÷17 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 18 ÷ 23 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1 c, 2 b, 3 c, 4 c, 5 b, 6 a, 7 c, 8 d, 9 c, 10 a, 11 c, 12 c, 13 d,
14 b, 15 d, 16 d, 17 b, 18 b, 19 a, 20 c, 21 a, 22 c, 23 c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Wskazać, w jakim czasie sporządza się
przedmiar robót.
B
P
c
2. Określić cel sporządzania przedmiaru robót.
B
P
b
3.
Wskazać jednostkę do obmiarowania rusztowań
zewnętrznych.
C
P
c
4. Ustalić, co należy określić w obmiarze robót.
C
P
c
5.
Określić sposób przedmiarowania rusztowań
wewnętrznych.
C
P
b
6.
Określić sposób przedmiarowania podłóg i
posadzek.
C
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
7. Odczytać znaczenie skrótu KNR.
C
P
c
8.
Ustalić niezbędne dane przy składaniu
zapotrzebowania na materiały.
C
P
d
9.
Ustalić normę odzysku materiału na podstawie
KNR.
C
P
c
10. Rozróżnić składniki kosztorysu.
B
P
a
11. Ustalić sposób obliczania zysku.
C
P
c
12.
Ustalić jakie rodzaje nakładów można określić
na podstawie KNR.
C
P
c
13.
Wskazać elementy kosztorysu, które są
najczęściej przedmiotem negocjacji ceny.
B
P
d
14.
Ustalić rodzaj dokumentu, w którym wpisuje się
międzyoperacyjne odbiory robót.
C
P
b
15.
Wskazać rodzaje badań elementów przed ich
zamontowaniem.
B
P
d
16.
Wskazać jednostkę w jakiej obmierza się
konstrukcje dachowe nietypowe z desek,
krawędziaków i bali.
B
P
d
17. Ustalić do czego służą KNJZMB.
C
P
b
18.
Obliczyć ile desek potrzeba na wykonanie
deskowania połaci dachowej.
C
PP
b
19.
Określić na jakim etapie budowy powinno się
odbyć badanie materiałów lub gotowych
elementów stosowanych do wykonywania
konstrukcji drewnianych.
C
PP
a
20. Obliczyć koszt robocizny- należność za pracę.
C
PP
c
21.
Sporządzić kalkulację kosztów drewna na
podstawie KNR.
D
PP
a
22.
Obliczyć % udział kosztów zakupu materiałów,
jaki należy uwzględnić przy sporządzaniu
kosztorysu.
D
PP
c
23.
Obliczyć ilość m³ bali do wykonania konstrukcji
dachu jętkowego.
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 23 zadania o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź,
otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to pytań
o numerach od 18 do 23).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
CZĘŚĆ I
1. Przedmiar najczęściej wykonuje się
a) po zakończeniu robót .
b) w czasie trwania robót .
c) przed przystąpieniem do robót na podstawie dokumentacji projektowej.
d) przed przystąpieniem do robót z natury.
2. Przedmiary robót wykonuje się w celu
a) rozliczenia z inwestorem.
b) sporządzenia kosztorysu.
c) sporządzenia inwentaryzacji budowlanej.
d) rozliczenia zarobków brygady roboczej.
3. Rusztowania zewnętrzne obmierza się w
a) m bieżących ich długości.
b) m³ ich objętości.
c) m² ich powierzchni.
d) cm² ich powierzchni.
4. W obmiarze robót należy:
a) wyszczególnić materiały, podać zakres robót oraz ilość robót.
b) opisać zakres prac, obliczyć ilość robót i wyszczególnić sprzęt.
c) obliczyć ilość robót, podać jednostki miary i obliczyć wartość robót.
d) wyszczególnić czynności technologiczne robót, podać ilość robót i jednostki miary.
5. Rusztowania wewnętrzne przedmiaruje się w metrach kwadratowych ich
a) wymiarów rzeczywistych.
b) rzutu poziomego lub rzutu sufitu w świetle ścian surowych.
c) długości i wysokości, jeśli zarusztowane jest całe pomieszczenie.
d) wysokości mierzonej od poziomu podłogi i szerokości w świetle ścian.
6. Przy przedmiarowaniu podłóg i posadzek wymiary powierzchni przyjmuje się w świetle
a) surowych ścian doliczając wnęki i przejścia.
b) surowych ścian bez wnęk i przejść.
c) otynkowanych lub oblicowanych ścian bez wnęk i prześć.
d) w świetle otynkowanych lub oblicowanych ścian doliczając wnęki i przejścia.
7. Skrót KNR oznacza
a) Katalog Norm Rzeczowych.
b) Katalog Naliczania Rzeczowego.
c) Katalog Nakładów Rzeczowych.
d) Katalog Normowych Rozliczeń.
8. Aby sporządzić zapotrzebowanie na materiały należy
a) podać ich ilości i jednostki miary.
b) wymienić materiały i podać termin dostawy.
c) napisać ich nazwy i podać wielkości nakładów.
d) pogrupować je asortymentami oraz określić ich ilości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
9. Według KNR norma zużycia drewna okrągłego na stemple do wykonania 100 m
2
rusztowania jednorzędowego z dłużyc zapisana jest w postaci ułamka i wynosi
760
,
1
128
,
0
.
Zatem norma odzysku materiału na 100 m
2
rusztowania wyniesie
a) 0,128 m³.
b) 1,760 m³.
c) 1,632 m³.
d) 1,888 m³
10. Prawidłowo sporządzony kosztorys składa się z wyceny nakładów na robociznę, materiały
i sprzęt oraz
a) kosztów pośrednich, kosztów zakupu i zysku.
b) nakładów na transport, kosztów pośrednich i zysku.
c) kosztów pracy, kosztów transportu zewnętrznego i zysku.
d) kosztów zakupu materiałów, podatku VAT i wartości zysku.
11. Zysk ustala się metodą wskaźnikową w % do wartości
a) robocizny i sprzętu.
b) robocizny, materiałów i sprzętu.
c) robocizny i sprzętu z kosztami pośrednimi.
d) robocizny i materiałów z kosztami zakupu.
12. Korzystając z KNR można określić:
a) ceny robocizny, materiału i sprzętu.
b) bezpośrednie nakłady kosztów pośrednich.
c) bezpośrednie nakłady rzeczowe robocizny, materiału i sprzętu.
d) wartość robocizny, materiałów, sprzętu i transportu zewnętrznego
13. Które elementy kosztorysu są najczęściej przedmiotem negocjacji ceny?
a) Ceny materiałów.
b) Wartość robocizny.
c) Wartość robocizny i ceny materiałów.
d) Koszty pośrednie, koszty zakupu i zysk.
14. Międzyoperacyjne odbiory robót muszą być wpisane do
a) protokołu.
b) dziennika budowy.
c) dokumentacji robót.
d) harmonogramu robot.
15. Badanie elementów przed ich zamontowaniem powinno obejmować sprawdzenie:
a) zastosowanego rodzaju materiałów.
b) jakości wykonanych elementów z dokumentacją.
c) wykonania złączy, zgodności wymiarów z dokumentacją i zastosowanych materiałów.
d) wykonania połączeń, wymiarów poszczególnych elementów i wilgotności drewna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
16. Konstrukcje dachowe nietypowe z desek, krawędziaków i bali obmierza się w
a) mb.
b) cm².
c) m².
d) m³
17. Do czego służą KNJZMB?
a) do ustalenia normatywów na zużycie materiałów.
b) do rozliczeń i kontroli zużytych materiałów.
c) do obliczenia wartości zużytych materiałów.
d) do przedmiarowania robót ciesielskich.
CZĘŚĆ II
18. Według KNR na wykonanie deskowania połaci dachowej jest potrzebne 0,028 m³ desek
grubości 25 mm na 1m
2
połaci. Oblicz ile desek grubości 25 mm potrzeba na wykonanie
120 m
2
połaci dachowej?
a) 0,360m³.
b) 3,360m³.
c) 1,725m³.
d) 6,900m³.
19. Badanie materiałów lub gotowych elementów stosowanych do wykonywania konstrukcji
drewnianych powinno być dokonywane
a) przy dostawie tych materiałów.
b) w czasie montażu konstrukcji.
c) po zakończeniu montażu konstrukcji.
d) przy odbiorze konstrukcji.
20. Oblicz całkowity koszt robocizny, wiedząc, że czas pracy cieśli wynosi 9 godz. 30 min,
a koszt roboczogodziny 8,50 zł.
a) 60 zł.
b) 73 zł.
c) 81 zł.
d) 78 zł.
21. Zgodnie z KNR 2-02 na wykonanie 100 m
2
rusztowania zewnętrznego drewnianego
należy użyć drewna okrągłego (stempli budowlanych) w ilości 1,760 m³. Dokonaj
kalkulacji kosztów drewna okrągłego do wykonania stemplowania 250 m
2
zarusztowanej
ściany, jeżeli cena 1 m³ drewna wynosi 280 zł.
a) 1232 zł.
b) 1580 zł.
c) 892 zł.
d) 1.680 zł.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
22. Zakupiono 2m³ desek za kwotę 800 zł. Koszt ich dowozu wyniósł 120 zł. Oblicz, ile %
kosztów zakupu materiałów należy doliczyć do sporządzenia kosztorysu?
a) 5%.
b) 10%.
c) 15%.
d) 20%.
23. Zgodnie z obmiarem robót do wykonania dachu o konstrukcji jętkowej i o powierzchni
jednej połaci 125 m
2
należy przygotować 3,250 m
3
bali iglastych obrzynanych grubości 50
mm. Oblicz ile bali należy przygotować na dach czteropołaciowy o powierzchni jednej
połaci 75 m
2
?
a) 2,320 m³.
b) 1,950 m³.
c) 7,800 m³.
d) 5,250 m³.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Rozliczanie robót montażowych
Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
21.
a
b
c
d
22.
a
b
c
d
23.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 2
Test
dwustopniowy
do
jednostki
modułowej
„Rozliczanie
robót
montażowych”.
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1÷17 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 18 ÷ 22 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań : 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1 c, 2 a, 3 a, 4 c, 5 c, 6 b, 7 a, 8 a, 9 d, 10 a, 11 d, 12 d, 13 d,
14 c, 15 d, 16 c, 17 a, 18 b, 19 b, 20 c, 21 d, 22 a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Wskazać, podstawę do sporządzenia
kosztorysu.
B
P
c
2.
Wskazać jednostkę do przedmiarowania
rusztowań rurowych i ramowych.
B
P
a
3.
Określić jakie rusztowania według KNR
obmierza się w metrach kwadratowych ich
powierzchni.
C
P
a
4.
Ustalić, co należy określić w przedmiarze
robót.
C
P
c
5.
Ustalić na podstawie czego sporządza się
obmiar
C
P
c
6. Odczytać znaczenie skrótu KNJZMB.
C
P
b
7.
Wskazać do czego służą Katalogi Nakładów
Rzeczowych.
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
8.
Określić jak się oblicza wartość materiałów
pomocniczych.
C
P
a
9.
Ustalić niezbędne dane przy sporządzaniu
zapotrzebowania na materiały.
C
P
d
10.
Rozróżnić oprócz kosztów bezpośrednich i
pośrednich dodatkowy składnik kosztorysu.
B
P
a
11. Ustalić sposób obliczania kosztów pośrednich.
C
P
d
12. Określić rodzaje nakładów zawartych w KNR.
C
P
d
13.
Określić wielkość podatku VAT dla robót
budowlanych.
B
P
d
14.
Ustalić dlaczego w KNR drewno na stemple do
wykonania rusztowania zapisane jest w postaci
ułamka.
C
P
c
15.
Ustalić dokumenty, które są niezbędne przy
odbiorze robót ciesielskich.
C
P
d
16.
Ustalić składniki stawki robocizny
kosztorysowej.
C
P
c
17.
Obliczyć wartość robocizny za wykonaną
pracę.
C
P
a
18.
Określić konstrukcje dachu, którą według
KNR obmierza się w metrach sześciennych
C
PP
b
19.
Obliczyć ilość m³ desek do wykonania
deskowania dachu z wiązarów deskowych.
C
PP
b
20. Obliczyć koszty zakupu.
C
PP
c
21. Od której wartości jest liczony podatek VAT.
D
PP
d
22. Obliczyć nakład robocizny.
D
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 22 pytania o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź,
otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to pytań
o numerach od 18 do 22).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
CZĘŚĆ I
1. Kosztorys sporządzany jest w oparciu o
a) przedmiar robót.
b) inwentaryzację.
c) wycenę robót.
d) rozliczenie z pracodawcą.
2. W zasadach przedmiarowania robót określona jest jednostka, w jakiej obmierza się
rusztowania rurowe i ramowe i jest nią
a) m².
b) m³
c) mb.
d) cm.
3. Według KNR w metrach kwadratowych powierzchni obmierza się
a) rusztowania wewnętrzne.
b) rusztowania przestawne.
c) podesty ruchome rusztowań.
d) rusztowania punktowe z drabin.
4. Sporządzając przedmiar robót należy oprócz wyszczególnienia robót uwzględnić
a) sprzęt i wartość robót.
b) materiały i jednostki miary.
c) ilości robót i jednostki miary.
d) wartość robót i jednostki miary.
5. Obmiar robót sporządza się
a) na podstawie dokumentacji projektowej.
b) na podstawie dokumentacji powykonawczej.
c) dokonując pomiarów z natury po wykonaniu robót.
d) opierając się na szkicach roboczych.
6. Skrót KNJZMB oznacza
a) Katalog Norm Jednostek Zakupu Materiałów Budowlanych.
b) Katalog Norm Jednostkowych Zużycia Materiałów Budowlanych.
c) Katalog Normowych Jednostek Zużycia Materiałów Budowlanych.
d) Katalog Nakładów Jednostkowego Zapotrzebowania Materiałów Budowlanych.
7. Katalogi Nakładów Rzeczowych służą do sporządzania
a) kosztorysu.
b) norm materiałowych.
c) protokołu odbioru robót.
d) rozliczenia z pracownikami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
8. Jak się oblicza wartość kosztorysową materiałów pomocniczych?
a) Procentowo od wartości materiałów podstawowych.
b) Procentowo od wartości robocizny .
c) Procentowo od wartości materiałów i pacy sprzętu.
d) Wartość materiałów pomocniczych jest podawana w KNR.
9. Przygotowując zapotrzebowanie na materiały na druku należy wyszczególnić
a) ilości materiałów i ceny zakupu.
b) rodzaje materiałów i termin płatności.
c) wielkości nakładów rzeczowych z KNR.
d) nazwy materiałów, ich ilości i jednostki miary.
10. W kosztorysie należy uwzględnić koszty bezpośrednie oraz koszty pośrednie i
a) zysk.
b) sprzęt.
c) materiały.
d) transport.
11. Koszty pośrednie ustala się metodą wskaźnikową w procentach od wartości
a) sprzętu.
b) materiałów.
c) kosztów zakupu.
d) robocizny i sprzętu.
12. Cena kosztorysowa składa się z wartości robocizny, materiałów i sprzętu oraz kosztów
a) zakupu i zysku.
b) transportu i podatku VAT.
c) ogólnych i kosztów transportu.
d) pośrednich, kosztów zakupu i zysku.
13. Na roboty budowlane podatek VAT wynosi
a) 0%.
b) 7%.
c) 14%.
d) 22%.
14. W KNR norma zużycia drewna okrągłego na stemple do wykonania rusztowania zapisane
jest w postaci ułamka, np. czyli oprócz zużycia normatywnego, norma zawiera
760
,
1
128
,
0
a) ubytki.
b) straty.
c) odzysk.
d) zużycie teoretyczne.
15. Podstawą do odbioru robót ciesielskich są: projekt techniczny, dziennik budowy i
a) dokumentacja robót.
b) harmonogramy robót.
c) instrukcje stosowania.
d) atesty i protokóły odbioru materiałów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
16. Stawka robocizny kosztorysowej składa się ze stawki roboczogodziny powiększonej
o premie oraz
a) podatek.
b) delegacje.
c) podatek i ZUS.
d) godziny nadliczbowe.
17. Wiedząc, że koszt robocizny pracownika wynosi 12 zł/godz, oblicz wartość robocizny,
przyjmując, że pracę wykonał w 56 godzin.
a) 672 zł.
b) 754 zł.
c) 650 zł.
d) 680 zł.
CZĘŚĆ II
18. W jakim rodzaju dachu nakłady rzeczowe oblicza się w zależności od kubatury drewna
zawartego w jego konstrukcji?
a) Dachów o układzie jętkowym.
b) Dachów o konstrukcji kleszczowo-płatwiowej.
c) Dachów z wiązarów deskowych.
d) Dachów o układzie jętkowym ze ścianką kolankową
19. Ile m³ desek należy przygotować do wykonania dachu o powierzchni połaci 120 m
2
z wiązarów deskowych jeżeli wg KNR 2-02 na 1 m
2
połaci dachu potrzeba 0,01 m
3
desek?
a) 0,12 m³.
b) 12,00 m³.
c) 1,20 m³.
d) 2,40 m³.
20. Zakupiono deski za kwotę 3000 zł. Koszt zakupu wyrażony w % wynosi 12%. Koszt ich
zakupu w złotych wyniesie
a) 540 zł.
b) 400 zł.
c) 360 zł.
d) 280 zł.
21. Podatek do towarów i usług VAT jest liczony od wartości
a) robocizny kosztorysowej
b) robocizny kosztorysowej i materiałów.
c) robocizny kosztorysowej, materiałów i sprzętu.
d) kosztorysowej robót.
22. Zgodnie z KNR 2-02 na wykonanie jednego m
2
więźby dachowej o układzie jętkowym, nakład
robocizny wyniesie 0,52 roboczogodziny. Dokonaj kalkulacji nakładów i kosztu robocizny
wykonania więźby dachowej o powierzchni połaci 98,00 m
2
. Do obliczeń przyjmij, że koszt
jednej roboczogodziny wynosi 10,00 zł
a) 509,60zł.
b) 435,00zł.
c) 500,00zł.
d) 565,00zł.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Rozliczanie robót montażowych
Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
21.
a
b
c
d
22.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
7. LITERATURA
1. Kowalczyk Z., Loska F., Czarkowski M.: Kosztorysowanie w budownictwie. WSiP,
Warszawa 1995
2. Lenkiewicz W., Zdziarska Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
3. Panas J.(red): Poradnik majstra budowlanego. ARKADY, Warsawa 2000
4. Czasopisma: „Murator”.
5. Katalog Nakładów Rzeczowych, wydawany przez Ministerstwo Gospodarki, Przemysłu
i Budownictwa.