Rok 1989 przyniosl demokracje

background image



Projekt Edukacja Obywatelska


Wstęp:



background image

background image

3. Zaproszenie do współpracy regionalnej prasy

4. Akademie z okazji 11 listopada i 3-go maja
5. Przygotowanie obchodów 50-lecia szkoły
6. Konkurs historyczny
7. Współpraca z posłami i senatorami ziemi przemyskiej
8. Cykl lekcji o patriotyzmie

Pomoce:

1. KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 2 kwietnia 1997 r(Dz. U.

z dnia 16 lipca 1997 r.), Rozdział II WOLNOŚCI, PRAWA I OBOWIĄZKI
CZŁOWIEKA I OBYWATELA

2. Scenariusz konkursu historycznego Moja Polska dla klas czwartych

3. Krótka historia flagi, godła i hymnu polskiego

4. Scenariusz lekcji języka polskiego na temat tożsamości narodowej człowieka

XXI wieku "Czy w XXI wieku potrzeba odwagi, by przyznać się do własnej

narodowości....?" - scenariusz lekcji języka polskiego.

5. Nasze Polskie Abecadło - scenariusz zajęć świetlicowych



Załącznik 1.

Scenariusz konkursu historycznego

Moja Polska

dla klas czwartych

background image


Cele:
1. Kształtowanie poczucia jedności narodowej.
2. Poznanie najważniejszych dziedzin historii Polski.
3. Wykształcenie poszanowania dla symboli narodowych.
4. Poznanie sławnych Polaków.

Uczestnicy konkursu:
- trzyosobowe reprezentacje klas czwartych.

Organizacja konkursu:
- zgłoszenie imienne trzyosobowych reprezentacji klas czwartych,
- zapoznanie z literaturą i tematyką,
- przedstawienie regulaminu konkursu.

Przebieg konkursu:
1. Wytypowanie lidera zespołu.
2. Podanie zasad punktacji.
3. harmonogram konkursu (przedstawienie form i typów zadań konkursowych).

Termin konkursu:

......................................
Odpowiedzialni:

............................................................................

............................................................................
Program konkursu:
1. Pytania losowane (dwa dla każdego zespołu).
2. Puzzle (postać historyczna) - dwie postacie.
3. Pytania losowane (dwa dla każdego zespołu).
4. Krzyżówka.
5. Pytania losowane (dwa dla każdego zespołu).
6. Zabytek (co przedstawia) - sześć ilustracji.
7. Pytania losowane (dwa dla każdego zespołu).
8. Test - sześć pytań.

TEST

W niżej wymienionych pytaniach podkreśl właściwe odpowiedzi.

background image


1. Co zagrażało mieszkańcom grodu Kraka?
a) bazyliszek
b) smok
c) Niemiec
d) złota kaczka

2. Pierwsza stolica Polski to:
a) Kraków
b) Warszawa
c) Gniezno
d) Kalisz

3. Wawel, siedziba królów, znajduje się w:
a) Krakowie
b) Warszawie
c) Gnieźnie
d) Kaliszu

4. Z Polską nie graniczy:
a) Białoruś
b) Francja
c) Słowacja
d) Litwa

5. Która z postaci historycznych nie występuje w tekście hymnu?
a) Czarniecki
b) Kościuszko
c) Dąbrowski
d) Bonaparte

6. Każde państwo ma symbole narodowe. Ile ich jest?
a) 2
b) 4
c) 3
d) 1

background image

KONKURS HISTORYCZNY DLA KLASY IV

MOJA POLSKA

Pytania konkursowe:

1. Wymień symbole państwa polskiego.
2. Jak nazywali się bracia Lecha?
3. Od nazwy jakiego plemienia pochodzi nazwa Polski/
4. Podczas koronacji władcy Wielkopolski po raz pierwszy pojawił się znak Orła Białego z
koroną na czerwonym tle. Podaj imię wspomnianego władcy.
5. W jakim mieście znajduje się siedziba królów Polski - Wawel?
6. Podaj imię i nazwisko obecnego prezydenta Rzeczpospolitej.
7. W jaki sposób Skuba zabił smoka zagrażającego poddanym Kraka?
8. Gdzie znajduje się słynna kopalnia soli z kaplicą św. Kingi?
9. Od którego roku biel i czerwień są naszymi barwami narodowymi?
10. Kim jest obecnie Karol Wojtyła?
11. Od XIII Polsce zagrażali Krzyżacy. Na naszych ziemiach wznieśli ogromny zamek, do
którego przenieśli swoją stolicę. Podaj nazwę miasta, które było stolicą Krzyżaków?
12. Kto jest autorem słów Mazurka Dąbrowskiego?
13. Czyja córka była Wanda, która nie chciała wyjść za Niemca?
14. Wymień nazwy przynajmniej czterech państw sąsiadujących z Polską.
15. Od jakiego słowa pochodzi nazwa pierwszej stolicy Polski, Gniezno?
16. W czasach Popiela i Piasta, w dniu siódmych urodzin dziecka obchodzono ważną
uroczystość. Jak ona się nazywała?
17. Wymień w kolejności chronologicznej nazwy kolejnych stolic Polski.
18. Jak nazywał się najwybitniejszy polski rycerz, wzór odwagi, prawości i wierności
ojczyźnie?
19. Jak zginął okrutny władca Popiel?
20. Mikołaj Kopernik, wybitny polski astronom urodził się w pięknym, pełnym zabytków
mieście. Podaj nazwę tego miasta.
21. Po trzecim rozbiorze Polski Jan H. Dąbrowski tworzy we Włoszech legiony - wojsko
polskie. Dla nich została napisana pieśń. W którym to było roku?
22. Jak miał na imię syn Piasta I Rzepichy?
23. Była wybitną Polką, fizykiem. Studiowała w Paryżu. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie
fizyki dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. O kim mowa?
24. W Krakowie znajdują się kopce (ogromne, usypane wzgórza) poświecone legendarnym
postaciom związanym z tym miastem. Ku czci kogo zostały usypane?
25. Co oznacza ten znak? (zabytek architektury)
26. 1 maja 2004 roku Polska ma wstąpić do organizacji zrzeszającej obecnie piętnaście
najbogatszych krajów Europy. Jak nazywa się ta organizacja?
27. W okresie rządów Kraka mieszkańców ogarnął strach i przerażenie z powodu wielkiego
niebezpieczeństwa. Co tak przeraziło poddanych księcia?
28. W tekście naszego hymnu pojawiają się postacie historyczne związane z dziejami Polski.
Podaj przynajmniej dwie z nich.
29. Wymień przynajmniej trzy nazwy polskich plemion, zamieszkujących ziemie dawnej

background image

Polski.
30. Po drugiej wojnie światowej (w 1948 r.) orzeł stracił koronę. W którym roku ponownie ją
odzyskał?
31. Wymiń nazwy dwóch dynastii, które panowały w dawnej Polsce (przed wiekami).
32. Podaj imię żony Piasta.
33. Co jest atrakcją Białowieskiego Parku Narodowego?
34. Podaj pierwotny tytuł hymnu Polski.
35. W 1831 roku wybuchło Powstanie Listopadowe. Od tego wydarzenia zaczęła
obowiązywać biało - czerwona barwa flagi. Co oznacza biel, a co czerwień?
36. Kogo zjadł smok wawelski?
37. W jakim mieście znajdują się sukiennice?
38. Które miasto jest stolicą Polski od końca XVI wieku?
39. Kto był twórcą i pierwszym dowódcą polskich oddziałów wojskowych, utworzonych w
1797 we Włoszech?
40. Kto jest obecnym burmistrzem Sulęcina? Podaj imię i nazwisko.
41. Ile szkół podstawowych jest obecnie w Sulęcinie?
42. W jaki mieście znajduje się smocza jama?
43. Który władca z dynastii Piastów został w 1025 roku pierwszym koronowanym władcą
Polski?
44. Nad jaką rzeką wznosił się gród Kraka?
45. Ile gwiazd na niebieskim tle liczy flaga unii europejskiej?
46. Opisz herb Sulęcina.
47. Na jakim kontynencie leży Polska?
48. Podaj imię księcia niemieckiego, którego nie chciała poślubić Wada.

KRZYśÓWKA


1. śona Piasta.
2. Pierwsza stolica Polski.
3. Gród Kraka.
4. Zjadły Popiela.
5. Graniczy z Polską od wschodu.
6. Stolica Krzyżaków.
7. Słynny rycerz.
8. Autor Mazurka Dąbrowskiego.
9. Jeden z braci Lecha.

Załącznik 2.

Scenariusz lekcji języka polskiego na temat tożsamości narodowej człowieka XXI wieku
"Czy w XXI wieku potrzeba odwagi, by przyznać się do własnej narodowości....?"

background image

Cele lekcji:


Wiadomości: - poznajemy losy bohatera opowiadania M. Dąbrowskiej Marcina Kozery
- wyjaśnienie znaczenia pojęć patriotyzm, internacjonalizm, nacjonalizm, szowinizm,
kosmopolityzm


Umiejętności:
- rozwija umiejętność analizowania utworu literackiego
- formułuje samodzielnie wnioski i uogólnienia
- opisuje swoje uczucia i przeżycia


Postawy:
- dostrzega potrzebę pielęgnowania tradycji i wartości narodowych
- uczy się tolerancji wobec innych narodów, ich odrębności


Metody:
- praca z tekstem
- problemowa
- linia czasu


Formy pracy:
- praca indywidualna,
- praca w parach


Pomoce dydaktyczne: tekst "Marcin Kozera", karton, kredki, ilustracje zgromadzone przez
uczniów, encyklopedia.

TOK LEKCJI:


I Wprowadzenie:
1.Czynności porządkowo - organizacyjne.
II Część główna:
1. Wskazanie elementów świata przedstawionego.
2. Odwołanie się do losów Marcina: nieznajomość języka polskiego, przyjście do szkoły
polskiej, wycieczka z Krysią po Londynie - Czym Marcin chwalił się koleżance?/ jasełka,
lekcja geografii./cytaty/
3. Etapy dojrzewania Marcina do odkrycia prawdy o swojej tożsamości narodowej.
4. Osoby, które pomogły chłopcu odkryć prawdę o sobie.
5.Ocena postawy Marcina - praca w parach - zapis notatki w zeszycie.

background image

6. Odczytanie pracy domowej - wypowiedzi rodziców na temat: " Z czego jestem dumny jako
Polak, Polka?
7. Moja postawa wobec ojczyzny.... dyskusja.
8. Zapisanie notatki w formie graficznej:


OJCZYZNA JA ŚWIAT

PATRIOTA JA INTERNACJONALISTA
SZOWINISTA, NACJONALISTA KOSMOPOLITA

9. Wyjaśnienie nieznanych pojęć.
Kosmopolityzm - postawa oparta na założeniu, że ojczyzną człowieka jest cały świat,
odznaczająca się biernym stosunkiem do tradycji i kultury, interesów własnego narodu,
państwo jest zbyteczne.
Internacjonalizm -postawa wyrażająca się w dążeniu do równouprawnienia, przyjaźni i
współpracy wszystkich narodów,
Szowinizm, nacjonalizm - postawa wyrażająca się w bezkrytycznym stosunku do własnego
narodu oraz pogardzie i nienawiści do innych narodów, uznająca interes własnego narodu za
wartość najwyższą. np. faszyzm

III Zakończenie:
1. Podsumowanie lekcji:
- Czy problem Marcina stracił na aktualności?
2. Praca domowa:
- Czy współcześnie trzeba mieć odwagę, by przyznać się do polskości?
Dla chętnych: Co możemy zrobić, by świat był lepszy ,a stosunki międzyludzkie uległy
poprawie?
4. Pochwała uczniów z pracę na lekcji.
5 Pożegnanie klasy



Załącznik 3.

Krótka historia flagi, godła i hymnu polskiego

Każde państwo ma swoje własne symbole, które podkreślają jego suwerenność. W Polsce
symbolami państwowymi są: godło - wizerunek Orła Białego, flaga biało-czerwona i hymn -
Mazurek Dąbrowskiego.

background image

GODŁO

:: Herbem Rzeczypospolitej Polskiej jest Orzeł Biały w koronie w
czerwonym polu tarczy. Orzeł jako symbol był i nadal jest wykorzystywany
przez wiele narodów. Już w czasach starożytnych Babilończycy, Persowie czy
Hindusi z wizerunkiem tego ptaka utożsamiali najwyższą boskość. W
mitologii greckiej i rzymskiej orzeł stanowił symbol geniuszu, wielkości i

majestatu. W starożytnym Rzymie był znakiem legionów cesarskich. W czasach
ś

redniowiecznych potęg państwowych używali go jako symbolu swej władzy książęta ruscy,

serbscy i niderlandzcy, później także niemieccy i moskiewscy cesarze.

:: Początki tego znaku wiązano z legendarnym twórcą państwa Lechem. Według legendy
założył on swoją stolicę w Gnieźnie, w miejscu, gdzie było dużo orlich gniazd. Na pamiątkę
tego wydarzenia Lech miał umieścić orła w swoim herbie. Tyle legenda. W świetle źródeł
historycznych początki Orła Białego nie są jednak tak barwne.

:: Po raz pierwszy w polskiej historii rysunek ptaka pojawił się na denarach Bolesława
Chrobrego. W owym czasie był jeszcze bez korony. Malowany na czerwonych tarczach już
wtedy towarzyszył wielu uroczystościom organizowanym z okazji doniosłych wydarzeń w
ż

yciu dworu i wojska.


:: Heraldyczny znak Orła Białego z koroną na czerwonym polu tarczy pojawił się po raz
pierwszy podczas ceremonii koronacyjnej władcy Wielkopolski Przemysła II 25 czerwca
1295 roku w Gnieźnie. Przemysł II sprawił sobie pieczęć, na której widniał wielki Orzeł Biały
w koronie z obiegającym wokół napisem "Bóg przywrócił Polakom zwycięskie znaki". W ten
sposób Orzeł Biały stał się herbem Królestwa Polskiego, przyjmowanym kolejno przez
wszystkich królów polskich. Przyozdabiano nim szaty królewskie, broń osobistą i chorągwie.
Postać orła widniała na insygniach władców z dynastii Piastów (także podczas rozbicia
dzielnicowego), Jagiellonów, Wazów i kolejnych królów elekcyjnych. Godło eksponowano
podczas ceremonii koronacyjnych, elekcji królów, przyjazdów dostojników zaprzyjaźnionych
państw, zawierania traktatów pokojowych, obrad sejmowych, orszaków weselnych i
pogrzebów. Orzeł był obecny także na polu walki. Od czasów Władysława Jagiełły Orzeł
Biały zespolił się z herbem Wielkiego Księstwa Litewskiego - Pogonią (w czerwonym polu
rycerz zbrojny na koniu, z tarczą błękitną, na której krzyż podwójny złoty) - na znak unii
łączącej Koronę i Litwę. Umieszczone na jednej tarczy godła Orła i Pogoni stały się herbem
Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

:: W ciągu wieków zmieniał się oczywiście sposób malowania orła, niezmienna jednak
pozostawała symboliczna treść tego znaku. Orzeł Biały w koronie symbolizował państwo
polskie, króla, który je uosabiał, oraz naród polski. Symbolizował siłę, potęgę i majestat. Biel
orła oznaczała dobro, czerwień pola, w którym umieszczano jego wizerunek, dostojność.

:: W wyniku trzeciego rozbioru kraju w 1795 roku Orzeł Biały skazany zostały na niebyt.
Zastąpiły go symbole obcych monarchii - czarne dwugłowe orły cesarskiej Austrii i Rosji
oraz jednogłowy Prus. Orzeł Biały znalazł się w cieniu trzech czarnych ptaków. Jednak w
ś

wiadomości narodu białopióry orzeł w koronie utrwalił się jako znak Polaków. Orzeł Biały,

jako znak oficjalnie zakazany, stawał się symbolem najżywszych uczuć patriotycznych.
Przypominał świetność państwa i ucieleśniał marzenia o wolności. Nic dziwnego, że
towarzyszył wszystkim powstaniom narodowym.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku odrodzone państwo polskie przyjęło za swe godło

background image

orła w koronie.

:: W czasie II wojny światowej Polska znowu znikła z politycznej mapy Europy. Raz jeszcze
Orzeł Biały został zakazany przez okupantów. Pozostał jednak symbolem używanym przez
rząd Polski na uchodźstwie. Noszono go w Wojsku Polskim na Zachodzie i Wschodzie (tu w
innym kształcie i bez korony), w kraju zaś w armii Polskiego Państwa Podziemnego. Był
symbolem walki o wolną Polskę.

:: Po II wojnie światowej - w 1948 roku - orzeł stracił koronę. Pamięć Orła Białego w koronie
była jednak żywa w polskim społeczeństwie. Orła w koronie nadal używały władze
Rzeczypospolitej na obczyźnie. Przywoływali go też często opozycjoniści i przeciwnicy PRL-
u. W wyniku przemian politycznych i ustrojowych w roku 1990 Orzeł Biały w koronie
powrócił jako symbol narodowy. W myśl ustawy z 9 lutego 1990 roku "godłem
Rzeczypospolitej Polskiej staje się wizerunek Orła Białego ze złotą koroną na głowie
zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony
w czerwonym polu tarczy".

FLAGA

:: Na fladze barwy narodowe obecne są w postaci dwóch
pasów równej szerokości, z których górny jest biały, a
dolny czerwony. Są to barwy pochodne od herbu państwa.
Pas górny oznacza Orła Białego, pas dolny pole tarczy

herbowej. W przeszłości kolejność barw była różna, używano zarówno flag biało-czerwonych
jak i czerwono-białych.

:: Biel i czerwień są od 1831 roku naszymi barwami narodowymi. Mają one jednak dużo
starsze korzenie. Sięgają średniowiecza - już w XIII wieku biały orzeł umieszczony został
przez książęta piastowskie w czerwonym polu tarczy herbowej. Od tej pory zmieniającemu
się stale wizerunkowi orła zawsze towarzyszyły biel i czerwień. Z czasem kolory te uzyskały
samodzielne znaczenie w symbolice narodowej. Zaczęły się one pojawiać na tarczach i
chorągwiach rycerskich, proporcach husarskich i sztandarach wojskowych. W pierwszej
połowie XVIII wieku do umundurowania wojskowego wprowadzone zostały białe kokardy,
symbolizujące przynależność państwową wojska. W chwili wybuchu powstania
listopadowego zmieniono barwę kokardy wojskowej na biało-czerwoną. Biel oznaczać miała
dobro i czystość dążeń narodu polskiego, czerwień - dostojność, majestat i potęgę władców
polskich. Odtąd barwy biało-czerwone uznane zostały za barwy narodowe.

:: Jak wszystkie inne polskie symbole narodowe, również barwy - biel i czerwień - były w
czasach zaborów tępione przez rosyjskie, austriackie i pruskie władze. Przetrwały jednak na
emigracji, wracały podczas wszystkich narodowych manifestacji na polskich ziemiach. W
czasie II wojny światowej pojawiały się na ulicach Warszawy i innych miast polskich w
dniach świąt narodowych. Krzepiły serca, budziły nadzieję, były wyzwaniem rzuconym
wrogowi. Biało-czerwonymi flagami znaczyli swój szlak bojowy żołnierze na wszystkich
frontach wojny. Dlatego barwy biało-czerwone są jedną z największych narodowych
wartości. Konstytucja z 1997 roku określa, że barwy te są barwami państwowymi
Rzeczypospolitej Polskiej.

background image

HYMN POLSKI

:: Melodię i słowa "Mazurka Dąbrowskiego" znamy
wszyscy. Od najmłodszych lat przywykliśmy do tego, że
pieśń tę śpiewa się zawsze w chwilach ważnych i
uroczystych. Napisał ją Józef Wybicki w Roggio Emilia

we Włoszech w lipcu 1797 roku z myślą o żołnierzach walczących na ziemi włoskiej pod
dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego. "Pieśń Legionów Polskich we
Włoszech" - taki był pierwotny tytuł hymnu Polski - śpiewana była na melodię mazura
ludowego z Podlasia. Dzisiaj pieśń ta nazywana jest Mazurkiem Dąbrowskiego - od melodii -
lub "Jeszcze Polska nie zginęła" - od pierwszych słów utworu. "Mazurek Dąbrowskiego" stał
się inspiracją dla innych narodów słowiańskich. Nie tylko melodie hymnów narodów:
chorwackiego, ukraińskiego, serbskiego i słoweńskiego są podobne do polskiego mazura, ale
także rozpoczynają się niemal identycznie - "Jeszcze Chorwacja nie przepadła...", "Jeszcze
nie umarła Ukraina...", "Hej, Słoweńcy, jeszcze nasza słoweńska mowa żyje...".

:: "Mazurek Dąbrowskiego" powstał w najbardziej dramatycznym okresie naszej historii.
Upadek powstania kościuszkowskiego, III rozbiór Polski, emigracja wielu tysięcy Polaków -
to wszystko przygnębiało i przerażało. Nowa pieśń szybko przedarła się przez graniczne
kordony, od razu zyskując w kraju znaczną popularność. Podczas tej wędrówki tekst ulegał
drobnym zmianom. Było to wynikiem bądź niedokładnego - ustnego tylko - przekazu, bądź
ż

yczeń i nowych nadziei Polaków żyjących pod zaborami.


:: Z chwilą wybuchu powstania listopadowego "Mazurek..." zaczął być powszechnie uważany
za hymn narodowy. Później zawsze już towarzyszył Polakom. Wyrywał się z piersi
powstańców 1863 roku. W XX wieku z jego melodią szli do boju powstańcy wielkopolscy i
ś

ląscy. Brzmiał na wszystkich frontach II wojny światowej - wszędzie tam, gdzie walczyli

polscy żołnierze. Zagrzewał do boju, wzbudzał nadzieje.

:: Obecny tekst hymnu i jego zapis nutowy został zatwierdzony ustawą sejmową o godle,
barwach i hymnie z 31 stycznia 1980 roku.
Pieśń Józefa Wybickiego już od ponad dwustu lat jednoczy naród polski tak w trudnych, jak i
radosnych dla kraju chwilach. Melodia "Mazurka..." rozbrzmiewa podczas
międzynarodowych spotkań, w których uczestniczą przedstawiciele Polski, towarzyszy także
polskim sportowcom. Łączy Polaków rozproszonych po całym świecie.


Załącznik 4.
Nasze Polskie Abecadło - scenariusz zajęć świetlicowych

"Nasze Polskie Abecadło" - scenariusz zajęć świetlicowych dla uczniów klasy drugiej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
DLA UCZNIÓW KLASY DRUGIEJ

background image


Temat zajęć: NASZE POLSKIE ABECADŁO.


Cele ogólne: :

- rozwijanie umiejętności poprawnego formułowania zdań;
- porządkowanie wiadomości dotyczących odzyskania przez Polskę niepodległości;
- nabywanie umiejętności pracy z tekstem;
- kształcenie umiejętności korzystania ze zdobytej wiedzy;
- rozwijanie aktywności ruchowej i plastycznej;
- kształtowanie postaw chroniących miejsca pamięci narodowej;

Cele szczegółowe:

- zna symbole i znaki narodowe;
- zna fakty historyczne powiązane z dniem 11 Listopada;
- zna sylwetki wielkich Polaków;
- opiekuje się miejscami pamięci;
- aktywnie uczestniczy w zajęciach ruchowych;
- estetycznie wykonuje prace plastyczne;


Metody: - słowne: pogadanka, praca z tekstem
- oglądowe: pokaz, obserwacja
- ćwiczeniowe: działania praktyczne;


Formy pracy: zbiorowa, grupowa zróżnicowana, indywidualna jednolita

Ś

rodki dydaktyczne: przygotowane przez uczniów materiały związane z Polską, nagranie

marszowej pieśni patriotycznej, przygotowane plansze na wykonanie gazetki, materiały
plastyczne;

CELE
OPERACYJNE

WARUNKI
POBUDZAJĄCE
DO
AKTYWNOŚCI

ZADANIA
DLA UCZNIA

CZYNNOŚCI
UCZNIÓW

OBSZAR
AKTYWNOŚCI

Uczeń słucha
nagrania
piosenki
patriotycznej.

Uczeń jest
dumny ze swej
wiedzy, potrafi
ją przekazać
innym.

Płyta CD z
nagraną pieśnią
patriotyczną.

Uczniowie siedzą
w kole na
dywanie.

Przygotowane
materiały o
Polsce.

Wysłuchanie
pieśni i
określenie jej
tematyki.


Nawiązanie do
zbliżającego się
ś

więta 11

Listopada.

Po powitaniu
uczniowie słuchają
nagrania piosenki
patriotycznej.
Maszerują do jej
fragmentu. Następnie
uczniowie dzielą się
swoimi
spostrzeżeniami
dotyczącymi
charakteru i tematyki

background image

Chętnie i z
radością bierze
udział w
zabawach
słownych.

Estetycznie
wykonuje prace
plastyczne.

Polsce.

Rozsypane na
dywanie litery
alfabetu oraz
przygotowane
hasła.

Zgromadzone
materiały
przygotowane
plansze.


Dzielenie się
swoją wiedzą o
Ojczyźnie z
innymi
uczestnikami
zajęć.


Dopasowanie do
kolejnych liter
alfabetu haseł
związanych z
Polską.


Wykonanie
klasowej gazetki
"Nasze polskie
abecadło" z
okazji Święta
Niepodległości.

pieśni.

Uczniowie
opowiadają o Polsce
na podstawie
zgromadzonych
materiałów.
Przedstawiają
sylwetki znanych
Polaków, poznają
innych z opowieści
nauczyciela.

Uczniowie
otrzymują od
nauczyciela litery
alfabetu oraz hasła
kojarzące się z
Polską (początkowo
są zakryte).
Uczniowie starają się
znaleźć różne słowa
kojarzące się z
Polską na
poszczególne litery
alfabetu oraz
dopasować ilustracje.
Przy dużych
kłopotach nauczyciel
podpowiada uczniom
pozwalając korzystać
z przygotowanych
haseł. Hasła
niezrozumiałe dla
dzieci zaraz
tłumaczy.

Uczniowie
podzieleni na
zespoły dopasowują
do poszczególnych
liter alfabetu
przygotowane hasła
oraz ilustracje.
Brakujące obrazki
domalowują.
Przygotowane i
uporządkowane
elementy gazetki
przyklejają na

background image

arkuszach papieru i
na koniec, przy
dźwiękach pieśni
patriotycznych,
zawieszają gazetkę
na ścianie klasy.



