Scenariusz Zwroty grzecznościowe

background image

25

Nauczanie Zintegrowane 5/2004

25

Edukacja

: polonistyczna, matematyczna, mu-

zyczna, plastyczna, spo∏eczna.

Cele

:

– uczeƒ u˝ywa zwrotów grzecznoÊciowych w ró˝-

nych sytuacjach,

– poprawnie dobiera s∏ownictwo,
– odpowiada pe∏nym zdaniem na zadane pytania,
– poznaje nazwy wiosennych kwiatów,
– przedstawia rozwiàzania zadaƒ w postaci sumy

jednakowych sk∏adników iloczynu,

– nazywa figury geometryczne.

Metody pracy

: rozmowa, praca z tekstem, pokaz,

obserwacja, dzia∏ania praktyczne, drama.

Formy pracy

: indywidualna zró˝nicowana, gru-

powa, zbiorowa.

Ârodki dydaktyczne

: tekst opowiadana W. Osie-

jewa pt. „Czarodziejskie s∏owo”, Nasza Ksi´gar-
nia, Warszawa 1977, kartki z niewidocznym pi-
smem, p´dzle, farby, kaseta z nagraniem Êpiewu
ptaków, kartki z has∏em, szablony kluczyków, ko-
lorowy papier, klej, wyt∏oczki po jajkach, fasola,
papierowe figury geometryczne, naturalne oka-
zy kwiatów, ró˝d˝ki, piosenka pt. „Podajmy sobie
r´ce”, s∏. Dorota Gellner, muz. Krystyna Kwiat-
kowska, piosenka „To si´ op∏aci”, s∏. Gra˝yna
Ma∏kowska, muz. Aleksandra Kowalczyk, Karty
pracy 1–5.

Czas

: 4 godziny.

Klasa

: I.

Przebieg zaj´ç

1. Powitanie w kr´gu.

Uczniowie Êpiewajà piosenk´ pt. „Podajmy so-

bie r´ce”. Przesy∏ajà sobie iskierk´ ˝yczliwoÊci.

2. Zabawa Wyczarujmy przyjaêƒ.

Dziecko mo˝e zaczarowaç koleg´, tak aby by∏

w przysz∏oÊci mi∏y, uprzejmy i grzeczny w stosun-

ku do niego. Czarodziejskà ró˝d˝kà dotyka wybra-
nej osoby i wypowiada magiczne zakl´cie, np.:

Michale, zaczaruj´ ci´ w ch∏opca, który nie
b´dzie mnie popycha∏.

3. Obliczanie dzia∏aƒ na dodawanie jednako-

wych sk∏adników – Karta pracy 1. Praca indywi-
dualna zró˝nicowana.

Uczniowie rozwiàzujà dzia∏ania na czarodziej-

skich ró˝d˝kach. Porzàdkujà wyniki od naj-
mniejszego do najwi´kszego, nast´pnie dopisu-
jà sylaby do wyników i odczytujà has∏o.

4. Zapoznanie dzieci z opowiadaniem W. Osie-

jewa pt. „Czarodziejskie s∏owo”.

5. Wypowiedzi uczniów na temat wys∏uchane-

go tekstu.

l

Czy domyÊlacie si´, jakie magiczne s∏owo prze-

kaza∏ staruszek ch∏opcu?

l

Czy znacie inne s∏owa majàce czarodziejskà

moc?

l

Na czym polega czarodziejska moc tych s∏ów?

l

Kiedy warto ich u˝ywaç?

l

Co to znaczy, ˝e uÊmiech ma czarodziejskà moc?

6. Zabawa Wyczaruj s∏owo.

Uczniowie pracujà w grupach. Otrzymujà

kartki i farby. Podczas zamalowywania po-
wierzchni kartki pojawiajà si´ niewidoczne
wczeÊniej wyrazy (napisane Êwiecà):

P

ROSZ¢

, P

RZEPRASZAM

, U

ÂMIECH

Dzieci odczytujà wyczarowane s∏owa i zawie-

szajà je na tablicy.

7. Scenki dramowe ilustrujàce stosowanie form

grzecznoÊciowych w ró˝nych sytuacjach.

Temat dnia: ZWROTY GRZECZNOÂCIOWE

Violetta Jarocka

Z

WROTY GRZECZNOÂCIOWE

background image

26

Nauczanie Zintegrowane 5/2004

Z

WROTY GRZECZNOÂCIOWE

Z

AKUPY

R

OZMOWA TELEFONICZNA

W

IZYTA

W

AUTOBUSIE

8. Uzupe∏nianie tabeli strat i zysków – Karta

pracy 2, poziom I i II. Praca indywidualna zró˝ni-
cowana. Omówienie prac, ch´tni uczniowie pre-
zentujà efekty swojej pracy.

9. Âpiewanie piosenki pt. „To si´ op∏aci”.

10. Zastosowanie i pisanie zwrotów grzecznoÊcio-

wych – Karta pracy 3

1

. Prezentacja efektów pracy.

11. Zabawa ruchowa Czarodziejskie powitanie.

Uczniowie chodzà po sali na szeroko rozsta-

wionych nogach. Patrzà przy tym przez swoje no-
gi. Gdy spotkajà innego uczestnika zabawy, wy-
ciàgajà do niego prawà r´k´ pomi´dzy nogami,
witajà si´ i przedstawiajà si´ sobie.

12. Spotkanie w kr´gu przed tablicà.

W tle s∏ychaç Êpiew ptaków. Uczniowie zamy-

kajà oczy i wyobra˝ajà sobie, ˝e znajdujà si´
przed czarodziejskim ogrodem. Dost´pu do nie-
go strzegà ogromne drzwi. Zastanawiajà si´,
w jaki sposób mog∏yby je otworzyç. Przy u˝yciu
magicznego s∏owa drzwi otwierajà si´ (skrzyd∏a
tablicy). Dzieci odczytujà ukryty napis:

M

IEJ ZAWSZE PRZY SOBIE CZTERY

MAGICZNE KLUCZYKI

.

OTWIERAJÑ DRZWI

DO ¸ATWIEJSZEGO ˚YCIA

WÂRÓD LUDZI

Krótkie omówienie has∏a. Zawieszenie go na

tablicy nad s∏owami:

P

ROSZ¢

, D

ZI¢KUJ¢

P

RZEPRASZAM

, U

ÂMIECH

13. Praca plastyczna.

Uczniowie wykonujà kluczyki w czterech kolo-

rach. Zawieszajà je pod magicznymi s∏owami.

14. åwiczenia praktyczne na konkretach – pra-

ca indywidualna zró˝nicowana.

Wczesnà wiosnà Pawe∏ek pomaga∏ babci sa-

dziç i siaç kwiaty. Robi∏ w ziemi do∏ki i wk∏ada∏
do nich cebulki lub nasiona ró˝nych kwiatów.

Uczniowie wk∏adajà do wyt∏oczek po jajkach

fasolki wed∏ug danych podanych w zadaniach –
Karta pracy 4. Nast´pnie rozwiàzujà zadania.

15. Uk∏adanie czarodziejskich kwiatów z figur

geometrycznych.

Uczniowie w grupach uk∏adajà geometryczne

kwiaty i obliczajà, ile razy u˝y∏y elementów
w kszta∏cie kwadratu, trójkàta, prostokàta i ko∏a.
Zapisujà dzia∏ania za pomocà dodawania i mno-
˝enia – Karta pracy 5.

16. Zapoznanie dzieci z kwiatami wiosennymi.

Uczniowie oglàdajà przyniesione na zaj´cia

kwiaty i nazywajà je. Nauczyciel zwraca uwag´
na gatunki obj´te ochronà lub pokazuje te kwia-
ty na ilustracji.

17. Rozpoznawanie kwiatów. Nauczyciel przygo-

towuje ilustracje kwiatów i kartki z zapisanymi
nazwami kwiatów. Uczniowie dopasowujà ilu-
stracje kwiatu do nazwy.

18. Uczniowie w grupach uk∏adajà bukieciki

wed∏ug instrukcji nauczyciela. Nast´pnie wkle-
jajà do zeszytu kwiat, z którego zosta∏ u∏o˝ony
bukiet.

19. Podsumowanie zaj´ç.

l

Czy zaj´cia podoba∏y si´ wam?

l

Czego nowego si´ nauczyliÊcie?

20. Dzieci obdarowujà si´ samodzielnie wyko-

nanymi bukiecikami. U˝ywajà zwrotów grzecz-
noÊciowych.

21. Wspólnie Êpiewajà piosenk´ pt. „To si´ op∏aci”.

2

Na podstawie: ABC Przedszkolaka, B. Michalec, Dobre manie-

ry, Aksjomat, Kraków 1999.

background image

27

Nauczanie Zintegrowane 5/2004

Z

WROTY GRZECZNOÂCIOWE

KARTA PRACY 1

Poziom I

Wykonaj dzia∏ania zapisane na ró˝d˝kach. Wpisz otrzymany wynik pod sylabà. Nast´pnie prze-
pisz sylaby do tabeli i odczytaj has∏o.

4

5

6

8

9

10

cza

Poziom II

Wykonaj dzia∏ania zapisane na ró˝d˝kach. Wpisz otrzymany wynik pod sylabà. Uporzàdkuj wy-
niki od najmniejszego do najwi´kszego. Nast´pnie przepisz cyfry i sylaby w odpowiednie miej-
sce do tabeli i odczytaj has∏o.

8

4

+

4

=

sk

ie

1 + 1 + 1 + 1 + 1 =

ro

3 + 3 + 3 =

s∏o

5 + 5

=

wa

3 + 3 =

dziej

2 + 2 =

cza

7

+

7

=

s∏

o

6 + 6 =

skie

2 + 2 + 2 + 2 + 2 =

dziej

3 + 3

+ 3 =

ro

5 + 5 + 5 =

wa

4 + 4 =

cza

background image

28

Nauczanie Zintegrowane 5/2004

Z

WROTY GRZECZNOÂCIOWE

KARTA PRACY 2

Poziom I

Przeczytaj podane ni˝ej stwierdzenia i dopasuj je w odpowiednie miejsca tabeli.

Co si´ dzieje, kiedy u˝ywamy

Co si´ dzieje, kiedy nie u˝ywamy

czarodziejskich s∏ów?

czarodziejskich s∏ów?

Koledzy b´dà mnie lubiç.

W domu b´dzie panowa∏ dobry nastrój.

Nikt mi niczego nie po˝yczy.

B´d´ z siebie zadowolony.

Koledzy pobawià si´ ze mnà.

Nikt nie b´dzie chcia∏ mi pomóc.

B´dzie mi przykro.

Na podwórku dzieci nie dadzà mi si´ pobawiç
swoimi zabawkami.

Dostan´ nowà zabawk´.

Inni ludzie te˝ b´dà wobec mnie mili
i serdeczni.

B´d´ sam.

Dzieci nie zaproszà mnie do wspólnej zabawy.

Koledzy obra˝à si´ na mnie.

Nikt nie b´dzie chcia∏ si´ ze mnà bawiç.

Koledzy po˝yczà mi potrzebnà rzecz.

Koledzy podzielà si´ ze mnà tym, co majà.

Koledzy pomogà mi, gdy b´d´

Inni nie b´dà na mnie zwracaç uwagi.

w potrzebie.

Ludzie b´dà dla mnie mili.

B´d´ radosny i weso∏y.

Nie b´d´ mieç przyjació∏.

B´dzie mi mi∏o.

Ludzie nie b´dà si´ do mnie uÊmiechaç.

Nie b´d´ wsz´dzie mile widziany.

Nie b´d´ lubiany przez innych.

background image

29

Nauczanie Zintegrowane 5/2004

Z

WROTY GRZECZNOÂCIOWE

Poziom II

Zastanów si´ i wypisz, za co mo˝emy komuÊ podzi´kowaç i za co kogoÊ przeprosiç.

background image

30

Nauczanie Zintegrowane 5/2004

Z

WROTY GRZECZNOÂCIOWE

KARTA PRACY 3

Czy znasz dobrze te s∏owa? Powiedz, w jakich sytuacjach ich u˝ywamy.

............................................................

.............................................................

............................................................

.............................................................

Uwaga!

Nie bój si´ s∏ów: dzieƒ dobry, prosz´, dzi´kuj´, przepraszam!

background image

31

Nauczanie Zintegrowane 5/2004

Z

WROTY GRZECZNOÂCIOWE

KARTA PRACY 4

Poziom I

Zadanie 1
W∏ó˝ do 3 do∏ków po 5 fasolek. Oblicz, ile jest wszystkich fasolek:

za pomocà dodawania

...............................................................................................................................................................

za pomocà mno˝enia

...............................................................................................................................................................

Zadanie 2
W∏ó˝ do 4 do∏ków po 5 fasolek. Oblicz, ile jest wszystkich fasolek:

za pomocà dodawania

...............................................................................................................................................................

za pomocà mno˝enia

...............................................................................................................................................................

Poziom II

Zadanie 1
W∏ó˝ do 5 do∏ków po 2 fasolki. Oblicz, ile jest wszystkich fasolek:

za pomocà dodawania

+

+

+

+

=

za pomocà mno˝enia

·

=

Zadanie 2
W∏ó˝ do 3 do∏ków po 2 fasolki. Oblicz, ile jest wszystkich fasolek:

za pomocà dodawania

+

+

=

za pomocà mno˝enia

·

=

2

3

background image

32

Nauczanie Zintegrowane 5/2004

Z

WROTY GRZECZNOÂCIOWE

KARTA PRACY 5

U∏ó˝ czarodziejskie kwiaty z figur geometrycznych. Oblicz, ile razy u˝y∏eÊ:

a) kwadratów
b) trójkàtów
c) prostokàtów
d) kó∏

Zapisz dzia∏ania za pomocà dodawania i mno˝enia.

...............................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................................

4

4

4

4

2

2

7

3

3

3

3

3

2

2

2

5

5

5

5

5

5

5

