background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 

 
Dorota Frąk 
 
 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie form kolorystycznych 
514[02].Z2.03 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Zuzanna Sumirska 
mgr Danuta Matuszewska 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[02].Z2.03, 
„Stosowanie  form  kolorystycznych”,  zawartego  w modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu technik usług fryzjerskich. 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

 

2.  Wymagania wstępne 

 

3.  Cele kształcenia 

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 

5.  Ćwiczenia 

11 

 

5.1.  Systematyka barw 

11 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

 

5.2.  Kolory we fryzjerstwie 

14 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

 

5.3.  Dobór koloru włosów 

16 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

 

7.  Literatura 

32 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć w szkole kształcącej w zawodzie technik usług fryzjerskich. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury. 
Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 

modułowej cele. 

W przypadku  wątpliwości  w  zakresie stosowania  poradnika  uczeń  powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

Ważne  jest,  aby  uczeń  nie  przyzwyczajał  się  do  zaproponowanych  zabiegów.  Jeśli  ma 

taką możliwość powinien uczestniczyć w targach i sympozjach, dających możliwość poznania 
nowych technik fryzjerskich. Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia zawodowego będzie 
musiał  wielokrotnie  dokonywać  zmian  wykonywania  zabiegów,  stosowania  preparatów  
i  sprzętu  fryzjerskiego.  Informacje  w dziedzinie  fryzjerstwa  szybko  się  dezaktualizują, 
zwłaszcza te, które są ściśle związane ze sprzętem fryzjerskim i preparatami stylizującymi. 

  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

 
 

514[02].Z2.02 

Stosowanie

 

żnych

 

form kszta

łtowania fryzur  

514[02].Z2.03 

Stosowanie

 

form kolorystycznych 

514[02] Z2.04 

Wykonywanie rysunków technicznych fryzur 

514[02].Z2.01 

Charakteryzowanie rozwoju rzemios

ła  

i sztuki fryzjerskiej

 

514[02].Z2 

Stylizacja fryzur  

514[02].Z2.05 

Projektowanie fryzur  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

interpretować malarstwo portretowe, 

 

określać proporcje sylwetek damskich i męskich, 

 

szkicować fryzury damskie i męskie, 

 

dobierać narzędzia i przybory do rysowania, 

 

korzystać z narzędzi i przyborów do rysowania i malowania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować podział barw stosowanych, 

– 

określić cechy koloru, 

– 

scharakteryzować pojęcie względności barw, 

– 

rozróżnić rodzaje kontrastów kolorystycznych, 

– 

scharakteryzować palety kolorystyczne stosowane we fryzjerstwie, 

– 

określić naturalne kolory włosów, 

– 

scharakteryzować typy kolorystyczne urody, 

– 

udzielić klientowi porady w zakresie doboru formy kolorystycznej, 

– 

zastosować zasady doboru i wykorzystania koloru w stylizacji fryzur, 

– 

zaprojektować zestawienia kolorystyczne fryzur, 

– 

dobrać kolorystykę makijażu do urody, fryzury oraz ubioru klienta. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Technik usług fryzjerskich 514[02] 
Moduł: 

Stylizacja fryzur 514[02] Z2 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie form kolorystycznych514[02].Z2.03  

Temat:   Cechy koloru. 

Cel ogólny:   Rozpoznawanie cech kolorów. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

rozróżniać cechy koloru, 

– 

rozróżniać barwy chromatyczne, 

– 

rozróżniać temperaturą barw, 

– 

rozpoznawać stopień nasycenia koloru, 

– 

rozpoznawać walor koloru, 

– 

wskazać sposoby otrzymywania gamy kolorów, 

– 

wykonać farbami rysunek barw. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

wykład połączony z pokazem, 

– 

prezentacja multimedialna slajdów z przykładami otrzymywania barw, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna. 
 

Czas:  90 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

prezentacja zdjęć przedstawiających powstawanie barw, 

– 

wzorniki kolorów przedstawiające podział barw ze względu na temperaturę, nasycenie, 

– 

wzorniki walorowe barw, 

– 

zestaw farb. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przypomnienie  teorii  powstawania  kolorów,  omówienie  cech  koloru,  umiejscowienie 

poszczególnych  kolorów  w  kole  barw,  sposób  otrzymywania  barw  walorowych, 
nasyconych. 

4.  Ćwiczenia praktyczne. 

– 

uczniowie pracują indywidualnie, 

– 

wykonują szkic barw określających cechy koloru, 

– 

nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  pomaga  w  prawidłowym  wykonywaniu  gam 
kolorystycznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

6.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć  
 
Praca domowa 

Wykonaj gamę kolorów złamanych. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczaniaTechnik usług fryzjerskich 514[02] 
Moduł: 

Stylizacja fryzur 514[02] Z2 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie form kolorystycznych514[02].Z2.03  

Temat:   Kolory we fryzjerstwie.  

Cel ogólny:  Umiejętność rozpoznawania i określania kolorów włosów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  wymienić naturalne kolory włosów, 
–  wyjaśnić różnorodność naturalnych kolorów włosów, 
–  znać nazewnictwo kolorów włosów stosowane przez firmy kosmetyczne, 
–  definiować pojęcia związane z kolorem włosów. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  
–  wykład połączony z pokazem, 
–  dyskusja, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  w 2-osobowych zespołach. 
 
Czas: 45 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  zdjęcia żurnalowe z przykładami mody fryzjerskiej, 
–  karty kolorów różnych firm produkujących preparaty do koloryzacji włosów, 
–  literatura zawodowa. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne, 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizowanie tematu lekcji: 

 

scharakteryzowanie kolorów naturalnych włosów,  

 

określenie kolorów sztucznych,  

 

przybliżenie nazewnictwa kolorów włosów wprowadzanych przez firmy,  

 

zdefiniowanie pojęć: kolor podstawowy, odcień, refleks. 

4.  Podział na grupy 2-osobowe. 
5.  Opracowanie 

wybranych 

grup 

kolorystycznych 

włosów, 

określenie 

koloru 

podstawowego, odcienia i refleksu na wybranym przykładzie. 

6.  Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy. 
7.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

8.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć  
 
Praca domowa 

Określ kolor swoich włosów. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 
 

5.1.  Systematyka barw 
 

5.1.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  
 

Dokonaj analizy barw widma i barw pigmentowych, opisz występujące różnice. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

  

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.1.1.), 
2)  dokonać analizy barw widma i barw pigmętowych, 
3)  zapisać występujące różnice, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  materiały piśmiennicze, 
–  arkusze papieru A3, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Narysuj osiemnastobiegunowe koło barw. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.1.1.), 
2)  wykonać farbami rysunek kolorów podstawowych, 
3)  wykonać farbami rysunek kolorów pochodnych, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Środki dydaktyczne: 

–  materiały piśmiennicze, 
–  arkusze papieru A3, 
–  materiały malarskie, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Opisz różnice zachodzące między barwami widma i pigmentami. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.1.1.), 
2)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
3)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  materiały piśmiennicze, 
–  arkusze papieru A4, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj farbami rysunek barw tęczy i barw pastelowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.1.1.), 
2)  wykonać rysunek tęczy i barw pastelowych przy pomocy farb, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

–  materiały malarskie, 
–  arkusze papieru A3, 
–  reprodukcja zjawiska tęczy, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 5 

Wykonaj farbami rysunek barw dopełniających i złamanych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.1.1.), 
2)  wykonać rysunek barw dopełniających i złamanych przy pomocy farb, 
3)  prezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

arkusze papieru A4, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.   Kolory we fryzjerstwie 
 

5.2.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Omów, jak korzysta się z kart kolorów. 
  
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.2.1.), 
2)  zapoznać się z kartami kolorów różnych firm kosmetycznych, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

karty kolorystyczne włosów, 

– 

arkusze papieru A4, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Omów, o czym decydują odcienie kolorystyczne. 
  
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.2.1.), 
2)  zapoznać się z kartami kolorów różnych firm kosmetycznych, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiały piśmiennicze,  

– 

karty kolorystyczne włosów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

– 

arkusze papieru A4, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Podaj przykładowe poziomy kolorystyczne i ich numerację 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania  (materiał nauczania pkt. 4.2.1.), 
2)  zapoznać się z kartami kolorów różnych firm kosmetycznych, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

karty kolorystyczne włosów, 

– 

arkusze papieru A4, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.   Dobór koloru włosów 
 

5.3.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Podaj  kryteria  doboru  koloru  włosów  do  określonego  klienta,  dokonaj  doboru  koloru 

włosów. 

  
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

  
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.3.1.), 
2)  zapoznać się z najnowszymi trendami mody fryzjerskiej z zakresu koloryzacji, 
3)  zaproponować koloryzację włosów określonej osobie, 
4)  wykonać kolorowy szkic zaproponowanej koloryzacji, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

żurnale z modą fryzjerską, 

– 

arkusze papieru A4, 

– 

materiały malarskie, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wyjaśnij wpływ rodzaju i tekstury włosów na wrażenie koloru. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.3.1.), 
2)  zapisać w formie tabeli wpływ czynników na wrażenie koloru, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

arkusze papieru A4, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Stosowanie 

form 

kolorystycznych” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. b, 4. d, 5. a, 6. c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. c, 11. a, 
12. 
d, 13. b, 14. d, 15. c, 16. b, 17. b, 18. b, 19. a, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić składnik odpowiedzialny za 
barwę włosów 

Określić parametr odpowiedzialny za 
temperaturę barwy 

Wskazać, do czego służy pryzmat 

Rozróżnić barwy podstawowe 

Wyjaśnić pojęcie barwy pokrewne 

Wskazać parametr wpływający na 
objętość włosów 

Określić czynnik wpływający na 
wrażenie nasycenia koloru 

Określić zasady otrzymywania barwy 
pomarańczowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zaproponować kolor włosów 
sprawiający wrażenie zmniejszenia 
głowy 

10  Wyjaśnić pojęcie kierunek koloru 

11 

Określić parametr decydujący blasku 
koloru  

12  Zdefiniować pojęcie barwnik 

13  Scharakteryzować koło barw 

14 

Określić zasady doboru koloru i formy 
włosów  

15  Rozróżnić kolory chromatyczne 

16  Określić teksturę włosów 

PP 

17  

Zinterpretować pojęcie addytywna 
mieszanina barw 

PP 

18   Zinterpretować pojęcie kolorant 

PP 

19  

Scharakteryzować czynniki decydujące 
o naturalnym kolorze włosów 
człowieka 

PP 

20 

Zidentyfikować na czym oparta jest 
profesjonalna teoria koloru 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,  
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

      

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.    Melanina odpowiada za 

a)  fakturze włosów. 
b) grubości włosów. 
c)  długości włosów. 
d) barwę włosów. 

 
2.    Temperatura barw określa 

a)  podział na barwy ciepłe i zimne. 
b) podział na barwy chromatyczne. 
c)  podział na barwy ziemi, 
d) podział na barwy zszarzałe i sczerniałe. 

 

3.    W  laboratorium  barwy  widma  otrzymujemy  dzięki  przejściu  promienia  światła  białego 

przez 
a)  szybę okienną. 
b) pryzmat. 
c)  soczewkę wypukłą. 
d) soczewkę wklęsłą. 

 
4.    Do barw podstawowych w kole barw zaliczamy 

a)  żółty i zielony. 
b) żółty i pomarańczowy. 
c)  żółty i fioletowy. 
d) żółty i niebieski. 

        

5.   Kolory pokrewne 

a)  zawierają w sobie ten sam barwnik. 
b) to barwy chromatyczne. 
c)  barwy o tej samej temperaturze. 
d) barwy nasycone. 

 

6.   Faktura włosów ma wpływ na 

a)  kolor włosów. 
b) długość włosów. 
c)  objętość włosów. 
d) łamliwość włosów. 

 

7.   Wrażenie nasycenia koloru zależy od 

a)  czasu farbowania, 
b) padającego światła, 
c)  pokrewieństwa koloru. 
d) ilości kolorantu w farbie. 

 

8.   Kolor pomarańczowy powstaje przez zmieszanie ze sobą 

a)  żółtego i fioletowego. 
b) czerwonego i żółtego. 
c)  niebieskiego i żółtego. 
d) zielonego i żółtego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

9.   Wrażenie zmniejszenia głowy uzyskuje się przez zastosowanie 

a)  jasnych kolorów włosów. 
b) ciemnych kolorów włosów. 
c)  pasemek. 
d) gamy naturalnych odcieni szatynowych. 

 

10.  Kierunek koloru decyduje o 

a)  głębi koloru. 
b) nazwie koloru włosów. 
c)  właściwym zabarwieniu włosów. 
d) temperaturze kolory włosów. 

 
11.  Refleks decyduje o 

a)  blasku koloru. 
b) rodzaju koloryzacji. 
c)  naturalnym kolorze włosów. 
d) naturalnym kolorze cery. 

 
12.  Barwnik jest 

a)  substancją barwiącą.      
b) wynikiem połączenia światła i koloru. 
c)  kolorantem. 
d) substancją barwną. 

 
13.  W kole barw kolory dopełniające leżące naprzeciw siebie dopełniają się do 

a)  czerni. 
b) szarości. 
c)  bieli. 
d) brązu. 

 
14.  Dobierając kolor włosów i formę fryzury nie zwracamy uwagi na 

a)  wiek i rodzaj wykonywanej pracy. 
b) rodzaj i kondycję włosów. 
c)  upodobania klienta. 
d) długość wykonywania usługi. 

 

15.  Do kolorów chromatycznych nie zaliczamy 

a)  gamy kolorów dopełniających. 
b) gamy kolorów pochodnych. 
c)  gamy szarości. 
d) gamy kolorów przeciwstawnych. 

 
16.  Tekstura włosów określa 

a)  połysk włosów. 
b) rodzaj powierzchni włosów. 
c)  rodzaj koloryzacji. 
d) długość włosów. 

 
17.  Addytywna mieszanina barw decyduje o 

a)  powstawaniu kolorów neutralnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

b) prawidłowym widzeniu kolorów. 
c)  powstawaniu kolorów dopełniających. 
d) powstawaniu przekłamań w widzeniu kolorów. 

 

18.  Produkt zawarty w farbach do włosów decydujący o ich kolorze to 

a)  pigment. 
b) kolorant. 
c)  barwa. 
d) barwnik. 

 
19.  Naturalny kolor włosów człowieka zależy od 

a)  genetyki i czynności gruczołów. 
b) koloru oczu. 
c)  cery. 
d) koloru oczu i czynności gruczołów. 

 

20.  Profesjonalna analiza koloru oparta jest na teorii 

a)  trzech kolorów podstawowych. 
b) pięciu kolorów podstawowych. 
c)  sześciu kolorów podstawowych. 
d) kolorów dopełniających. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Stosowanie form kolorystycznych 
 

Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

 Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

TEST 2 
 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Stosowanie 

form 

kolorystycznych” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. d, 5. d, 6. c, 7. a, 8. a, 9. d, 10. a, 11. b, 
12. 
d, 13. d, 14. a, 15. a, 16. c, 17. c, 18. b, 19. d, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić pojęcie tekstura włosów 

Określić czynnik odpowiedzialny za 
poziom kolorystyczny włosów 

Określić parametry koloru 
czerwonego 

Wskazać czynniki decydujące 
o natężeniu barw w tęczy 

Określić zasady mieszania barw 

Wskazać barwy tęczy 

Rozróżnić kolory podstawowe 

Wyjaśnić pojęcie barwy spektralne 

Scharakteryzować kartę kolorów 

10 

Zdefiniować pojęcie barwy 
achromatyczne 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

11  Wskazać typy kolorystyczne urody 

12  Określić cechy koloru 

13  Rozróżnić naturalne barwy włosów 

14 

Określić zasady przeprowadzania 
analizy kolorystycznej włosów 
klienta 

15 

Wskazać składnik odpowiedzialny 
za naturalny kolor włosów 

16 

Rozpoznać barwnik odpowiedzialny 
za rudy kolor włosów 

PP 

17 

Zinterpretować pojęcie 
subtraktywna mieszanina barw 

PP 

18  Scharakteryzować kolorant 

PP 

19 

Zinterpretować kolorystyczne typy 
urody 

PP 

20 

Określić podstawowe kolory 
włosów 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,  
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

      Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.    Jako teksturę włosów określamy 

a)  rodzaj powierzchni włosów. 
b) kolor naturalny włosów. 
c)  rodzaj koloryzacji. 
d) grubość włosów. 

 

2.    Eumelanina odpowiada za 

a)  fakturze włosów. 
b) poziomie kolorystycznym włosów. 
c)  długości włosów. 
d) grubości włosów. 

 

3.   Kolor czerwony jest w kole barw 

a)  kolorem najzimniejszym. 
b) kolorem najcieplejszym. 
c)  kolorem najciemniejszym. 
d) kolorem najjaśniejszym. 

 

4.   Natężenie barw zjawiska tęczy zależy od 

a)  natężenia opadów atmosferycznych. 
b) pory roku. 
c)  pory dnia. 
d) stopnia dyspersji i czystości powietrza. 

 

5.   Gamę kolorystyczną brązów otrzymuje się dzięki wymieszaniu ze sobą 

a)  szarości i żółci. 
b) fioletu i niebieskiego. 
c)  czerni i czerwieni. 
d) zieleni i czerwieni. 

 

6.  W tęczy występuje 

a)  siedem barw podstawowych i barwy przejściowe. 
b) pięć barw podstawowych i barwy przejściowe. 
c)  sześć barw podstawowych i barwy przejściowe. 
d) osiem barw podstawowych i barwy przejściowe. 

 
7.   Do kolorów podstawowych w kole barw zaliczamy 

a)  niebieski i czerwony. 
b) niebieski i zielony. 
c)  niebieski i fioletowy. 
d) niebieski i pomarańczowy. 

 
8.    Barwy spektralne otrzymujemy dzięki 

a)  przejściu promienia przez pryzmat. 
b) wymieszaniu ze sobą kilku pigmentów. 
c)  połączenie kolorów pierwszego i drugiego rzędu. 
d) soczewce wypukłej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

9.    Karty kolorów zawierają 

a)  zestawienie naturalnych kolorów włosów. 
b) zestawy pigmentów. 
c)  barwy dopełniające. 
d) zestawienie kolorów farb do włosów danej firmy. 

 

10.  Jako barwy achromatyczne określamy 

a)  neutralne. 
b) dopełniające. 
c)  komplementarne. 
d) pochodne. 

 
11.   Jako określenie typów kolorystycznych urody człowieka używa się 

a)  nazwy kwiatów. 
b) pór roku.       
c)  cech temperamentu. 
d) rasy ludzi. 

 
12.  Do podstawowych cech koloru zaliczmy 

a)  obiektywizm. 
b) jasność. 
c)  achromatyczność. 
d) walor. 

 
13.  W naturalnej skali barw włosów można znaleźć 

a)  odcienie blondów. 
b) odcienie rudych. 
c)  blondy, i czernie. 
d) blondy, rudości,  szatyny i czernie. 

 
14.  Analiza kolorystyczna klienta wykonywana jest w celu 

a)  określenia ulubionych kolorów klienta. 
b) określenia naturalnego koloru włosów. 
c)  określenia typu urody klienta. 
d) określenia koloryzacji fryzury. 

 

15.  Naturalne barwniki odpowiadające za kolor włosów to 

a)  eumelanina i feomelanina. 
b) hemoglobina i melanina. 
c)  melatonina i melanina. 
d) insulina i melanina. 

 
16.   Rudy kolor włosów zawdzięcza swoje zabarwienie obecności 

a)  eumelaniny. 
b) kreatyniny. 
c)  feomelaniny o mniejszych cząsteczkach. 
d) karotenu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

17.  Farbowanie włosów oparte jest o 

a)  mieszanie kolorów dopełniających. 
b) addytywną mieszaninę barw. 
c)  subtraktywną mieszaninę barw. 
d) mieszanie kolorów komplementarnych. 

 
18.  Kolorant odpowiedzialny za kolor farb do włosów to 

a)  pigment. 
b) sztuczny pigment. 
c)  koloryzator. 
d) barwnik. 

 
19.  Typowe kolory oczu w wiosennym typie kolorystycznym to 

a)  brązowe. 
b) czarne. 
c)  jasnoszare. 
d) zielone ze złotymi plamkami. 

 
20.  Kolor podstawowy włosów to 

a)  głębia koloru. 
b) odcień koloru. 
c)  refleks koloru. 
d) nasycenie koloru. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Stosowanie form kolorystycznych 
  

Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

 Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  LITERATURA 

 

1.  Buscher Ch.: Znajdź swój kolor. Wyd. MUZA S.A., Warszawa 1992 
2.  Cieślak  F.:  Rysunek  zawodowy  dla  zasadniczych  szkól  fryzjerskich.  Wydawnictwa 

Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1994 

3.  Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi – podręcznik do nauki zawodu. Wyd. REA 

s.j., Warszawa 2000 

4.  Lühr G. Stylizacja – elementy projektowania fryzur. Wyd. REA s.j., Warszawa 2006 
5.  Kuss  E.,  Sedlmaier  S.:  Stylizacja  twarzy.  Grupa  wydawnicza  Bertelsman  Media 

Diagenes, Warszawa 2001 

6.  Sheybal S.: Kompozycja plastyczna. PZWS, Warszawa 1964 
7.  Sumirska Z. (red.): Stylizacja, P.P.H.U. „SUZI”, Warszawa 2004 
8.  Zeszyt ćwiczeń do nauki zawodu – Wiedza o stylach fryzjerskich i kształtowaniu fryzur. 

Wyd. REA s.j., Warszawa 2000 

 

Czasopisma:  

 

Paryska fryzura,  

 

Świat fryzjerstwa,  

 

LAURENT – fryzury.