Ztech SP 4 6 Technika na co dzien Scenariusz i karta pracy Ozn nieb

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

1

TemaT

1.

Poznanie sPosobów oznakowania niebezPieczeńsTw

Dział 1. Zachowanie zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym

czas trwania:

2 x 45 minut.

cele ogólne:

czytanie informacji zawartych w znakach, piktogramach i tablicach informacyjnych dotyczących oznakowań zagrożeń

bezpieczeństwa, poznanie zasad bezpiecznych zachowań.

cele szczegółowe (operacyjne):

Uczeń zna i rozumie:

pojęcia: bezpieczeństwo, katastrofa, wypadek, uraz; atest, homologacja, BHP, Państwowa Inspekcja Pracy, park

narodowy, rezerwat przyrody, środowisko, piktogram;

znaki bezpieczeństwa, tablice ewakuacyjne, znaki ochrony przeciwpożarowej, znaki z grupy ochrony i higieny pracy,

znaki informacyjno-turystyczne i przyrodnicze, znaki bezpieczeństwa w górach i nad wodą;

zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowania się w określonych sytuacjach niosących zagrożenie życia

i zdrowia;

zasady kompletowania ekwipunku i sposobu oznakowania się podczas wycieczek.

Uczeń stosuje w praktyce:

posługuje się właściwą terminologią w zakresie opisywania treści i znaczenia znaków, piktogramów i zjawisk zwią-

zanych z bezpieczeństwem;

identyfikuje i nazywa grupy znaków, odszukuje je na planach obiektów budowlanych, odczytuje informacje z tablic

turystycznych;

stosuje się do poleceń bezpieczeństwa zawartych w informacji graficznej i procedury postępowania w określonych

sytuacjach;

kompletuje, oznakowuje i pakuje wyposażenie turysty.

cele wychowawcze:

Nabycie nawyków bezpiecznego i odpowiedzialnego postępowania w życiu codziennym.

zasady, metody, formy pracy:

zasada świadomości i doniosłości oraz zasada wzorca;

pogadanka wstępna, dyskusja dydaktyczna, opis, instruktaż, pogadanka podsumowująca;

praca indywidualna i grupowa, ćwiczenia praktyczne, praca z tekstem i kartami ćwiczeń.

Środki dydaktyczne:

podręcznik;

tablice ze znakami;

karta ćwiczeń;

ilustracje.

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

2

Przebieg lekcji

i. część wstępna

1.

Wprowadzenie do tematyki bezpieczeństwa w życiu codziennym. Oddziaływanie zachowań na stan zdrowia i życia

człowieka.

2.

Odszukanie w podręczniku zagadnień związanych z tematem.

ii. część zasadnicza

1.

Wprowadzenie nowych pojęć, objaśnienie ich znaczenia.

2.

Zidentyfikowanie kategorii znaków ewakuacyjnych, opis graficzny znaków.

3.

Wyjaśnienie znaczenia poszczególnych grup znaków.

Ćwiczenia dla uczniów:

Zadania 1.1, 1.2, 1.3 z podręcznika – objaśnienie poleceń, kontrola w trakcie pracy, omówienie poprawności wykona-

nia zadań, ocena zadań.

4.

Omówienie zagadnień związanych z BHP. Nadzór i kontrola nad przestrzeganiem przepisów. Znaczenie znaków

z grupy ochrony i higieny pracy (informacyjne i uzupełniające).

Ćwiczenia dla uczniów:

Zadanie 1.5; 1.6 z podręcznika – objaśnienie poleceń, kontrola w trakcie pracy, omówienie poprawności wykonania

zadań, ocena zadań.

5.

Omówienie zasad kompletowania ekwipunku wycieczkowego. Zasadność oznakowania ubioru elementami odblas-

kowymi. Pakowanie plecaka (pokaz i instruktaż).

Ćwiczenie dla uczniów:

Zadanie1.7 z podręcznika – objaśnienie poleceń, kontrola w trakcie pracy, dyskusja dotycząca rozwiązania zadania

przez uczniów, ustalenie poprawności rozwiązania problemu.

6.

Objaśnienie oznakowań i tablic turystycznych.

7.

Podanie sposobu obliczania długości szlaków turystycznych na podstawie tablic informacyjnych.

Czas potrzebny do przebycia szlaku na tablicy informacyjnej jest podawany w godzinach.

Obliczeń dokonuje się w następujący sposób:

4 km odpowiadają 1 godz marszu + 20 min na każde 100 m wzniesienia

lub

+ 5 min na każde 100 m zejścia

8.

Dyskusja dotycząca rozumienia zasad przestrzeganych na szlakach turystycznych (po zapoznaniu się z zapisami

w podręczniku).

Ćwiczenia dla uczniów:

Zadania 1.9, 1.10 z podręcznika – objaśnienie poleceń, kontrola w trakcie pracy, omówienie poprawności wykonania

zadań, ocena zadań.

iii. część podsumowująca

1.

Uporządkowanie wiedzy nabytej na lekcji. Karta ćwiczenia utrwalającego wiedzę.

2.

Ocena pracy uczniów.

3.

Porządkowanie stanowisk pracy.

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

3

karTa Ćwiczeń

ochrona PrzeciwPożarowa

Uzupełnij tekst, korzystając z wyrazów zamieszczonych w ramce.

wracać

poleceń

997

spokój

ewakuacji

strefy

ognisko

miejsce

grzewczych

elektrycznych

998

ewakuacje

alarmowym

999

zaprószenia

dorosłych

szkodą

112

zdrowia

pożar

opieką

paniki

Nawet najmniejszy ……………….........… może stanowić zagrożenie dla życia

i …………………………… ludzi, a prawie w każdym wypadku wiąże się z poważną

…………………………… w mieniu. Przyczyn powstania pożaru jest wiele. Niektóre z nich to:

nieostrożność dzieci i ……………………………, niewłaściwa eksploatacja urządzeń

…………………………… i ……………………………, wyładowania atmosferyczne, źle wybrane

…………………………… na ……………………, czy podpalenie. Należy zapobiegać nie-

bezpieczeństwu ………...............…………… i rozpowszechniania się ognia. O pożarze

w pomieszczeniach powiadamiamy wszystkich obecnych w placówce umówionym sygnałem

…………………………… . Znaki …………………………… wskazują najbardziej bezpieczne

drogi wydostania się ze …………………………… zagrożenia. Podczas ……………………………

należy zachować …………………………… i stosować się do wydanych ………………………… .

Pod żadnym pozorem nie wolno …………………………… w miejsce zagrożenia. Nie wolno

dopuścić do powstania ……………………………, należy otoczyć ……………………………

osoby chore i najbardziej przerażone. Należy zapamiętać numery telefonów alarmowych, aby

zawiadomić służby ratownicze: Straż Pożarna ……………………………, Pogotowie Ratun-

kowe ……………………………, Policja ……………………………, Centrum Powiadamiania

Ratunkowego …………………………… .

