background image

Scenariusz lekcji wychowawczej

dla klasy drugiej gimnazjalnej

Blok tematyczny: 

Rozwijanie własnej osobowości

Temat: 

Jak chronić swoje prawa w grupie? Wprowadzenie do postaw asertywnych.

Cele: 

Uświadomienie sobie własnych praw asertywnych

Nabycie umiejętności asertywnego zachowania w różnych sytuacjach społecznych

Zapoznanie się z modelem eskalacji asertywnych reakcji w obronie własnych praw

Nabycie umiejętności asertywnego reagowania w sytuacji, gdy ktoś przerywa 

wypowiedź

Wiek uczestników: 

13 – 15 lat

Podstawowe treści: 

Każdy z nas ma zakres spraw, za który jest odpowiedzialny. I z tej odpowiedzialności 

wynikają pewne prawa człowieka.

Jedno z najważniejszych indywidualnych praw człowieka gwarantujące szacunek do 

samego siebie to prawo do bycia sobą, do układania spraw osobistych zgodnie 

z własną wolą i interesem.

Zachowanie asertywne oznacza bezpośrednie, uczciwe i stanowcze wyrażanie swoich 

uczuć, postaw, opinii lub pragnień w sposób respektujący uczucia, postawy, opinie, 

prawa i pragnienia drugiej osoby. 

Zachowanie asertywne różni się od zachowania agresywnego tym, że oznacza 

korzystanie z osobistych praw bez naruszania praw innych osób. Różni się też od 

zachowania uległego, zakłada bowiem działanie zgodne z własnym interesem oraz 

stanowczą obronę siebie i swoich praw – bez nieuzasadnionego lęku czy poczucia 

winy.

Spodziewane efekty: 

Świadomość własnych obowiązków i praw z tego wynikających

Szanowanie praw innych

Zmotywowanie do zachowań asertywnych

Umiejętność rozmawiania – rozmowa to dialog a nie monolog!

Materiały:  

Arkusze   papieru,   pisaki,   kartki   z   przykładowymi   sytuacjami   społecznymi   do  

ćwiczenia zachowań asertywnych (załącznik1), plansze „Eskalacja asertywnych reakcji  

w obronie własnych praw” (załącznik2)

Metody: 

„Burza mózgów” – Nasze odpowiedzialności

Praca w grupach – Ustalenie praw asertywnych

Dyskusja

Miniwykład

Scenki z zachowaniami asertywnymi

Ćwiczenie „Pozwól mi skończyć...”

Opracowany przez Beatę Kuźmińską

1

background image

Czas trwania: 

90 minut ( z możliwością podziału na 2 jednostki lekcyjne)

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie 

  

Nauczyciel wprowadza w temat: 
Żyjąc w grupie musimy liczyć się z potrzebami i interesami innych. Nie oznacza to jednak 

rezygnacji z własnych praw. Tylko ten, kto wie, jakie ma prawa i zgodnie z nimi postępuje 

jest w stanie respektować też prawa innych. Jeśli nie mamy tego świadomości bardzo często 

wybuchamy pełni agresji lub na wstępie wycofujemy się. Zarówno jedna jak i druga postawa 

bardzo często uderza w nas samych, gdyż narusza prawa i godność ludzką, i naszą, i drugich. 

2. Przebieg

  

Nauczyciel przeprowadza „burzę mózgów”
- Za co jesteście odpowiedzialni?

Uczniowie wspólnie ustalają zakresy spraw, za które są odpowiedzialni, np.: wyniki w nauce; 

porządek w swoim pokoju; zdrowie; za klasę; własny rozwój…

Nauczycieli razem z uczniami wyodrębnia grupy odpowiedzialności zapisując je na dużym 

arkuszu papieru.

Nauczyciel dzieli uczniów na tyle grup, ile zakresów odpowiedzialności wyodrębnili 
Każda grupa na swoim arkuszu papieru wypisuje zdanie:

„Skoro jestem odpowiedzialny za……………………………… mam prawo do……………”

i wymienia prawa, które związane są właśnie z daną odpowiedzialnością. 

Prezentacja i uzupełnienie listy praw
Grupy prezentują wyniki swojej pracy, pozostali uczniowie komentują i uzupełniają listy 

praw.

Nauczyciel zachęca do dyskusji, 

zadając uczniom pytania:

o Czy   i   jaki   widzicie   związek   między   zakresem   odpowiedzialności   a   zakresem 

wynikających z niej praw?

o Czy potraficie podać sytuacje z przeszłości, kiedy wasze prawa były respektowane 

i kiedy były łamane? Co odczuwaliście w tych sytuacjach?

o Czy zdarzyło wam się łamać prawa innych osób? W jaki sposób?

Nauczyciel wprowadza do rozumienia asertywności – miniwykład

1. Asertywność   to   umiejętność   obrony   własnych   interesów   w   kontaktach   z   innymi 

ludźmi bez naruszenia ich praw.

2. Jednocześnie   należy   pamiętać,   że   przysługuje   nam   prawo   do   zachowań 

nieasertywnych. Istnieje wiele sytuacji, w których w imię wyznawanych wartości bądź 

uczuć żywionych do bliskich osób, świadomie rezygnujemy z własnych interesów na 

rzecz potrzeb innych ludzi.

Opracowany przez Beatę Kuźmińską

2

background image

3. Asertywności trzeba się uczyć… 

Nauczyciel wyjaśnia „Ćwiczenie z zachowaniami asertywnymi”
Uczestnicy dzielą się na 6 grup. Każda z grup losuje jedną z kartek (patrz załącznik1), na 

której   zaproponowane   są   trzy   sytuacje   społeczne.   Uczniowie   dokonują   analizy   danego 

wydarzenia i przygotowują odpowiednią scenkę.

Chętni   prezentują   swoje   scenki   przed   całą   klasą.   Wspólnie   klasyfikujemy   przedstawione 

zachowania   do   jednej   z   trzech   kategorii:   zachowanie   uległe,   zachowanie   agresywne, 

zachowanie służące obronie własnych praw bez używania agresji.

Uczniowie wybierają modelowe zachowanie asertywne dla każdej sytuacji. 

Nauczyciel wprowadza do ćwiczenia „Pozwól mi skończyć...”
Czasami zdarza się, że nasze podstawowe zachowania asertywne nie przynoszą konkretnych 

efektów  w danej sytuacji.  Co  wtedy?  Spróbujmy  wspólnie  prześledzić sytuację  rozmowy, 

w której wszyscy sobie przerywają wypowiedź, po to by móc samemu coś powiedzieć. 

Ochotnicy   (3   osoby)   aranżują   sytuację   dyskusji,   w   której   rozmówcy   ustawicznie   sobie 

przeszkadzają.

Po   kilku   minutach   nauczyciel   przerywa   dyskusję,   prosząc   uczestników   i   obserwatorów 

o podzielenie się swoimi odczuciami.

Nauczyciel przedstawia i omawia planszę „Eskalacja asertywnych reakcji w obronie własnych praw 
(patrz załącznik2)

Ochotnicy odgrywają tę sama scenkę, korzystając w razie potrzeby z kolejnych, coraz bardziej 

stanowczych zachowań asertywnych.

3. Podsumowanie

  

Nauczyciel może zadać pytania naprowadzające na podsumowanie zajęć:
- Jakie znaczenie w życiu może mieć umiejętność stanowczego reagowania (ale nie 

agresywnego)?

- Czy to, w jaki sposób zachowuję się wobec innych mówi o mnie?

- Co najważniejsze jest w rozmowie? 

Wskazówki praktyczne dla prowadzącego:

W „Ćwiczeniu zachowań asertywnych” warto zwrócić uwagę, po czym rozpoznajemy 

zachowania asertywne, uległe i agresywne. Można również zapytać uczniów, co czuli, 

zachowując się asertywnie, a co nieasertywnie. 

Co najmniej jedna sytuacja społeczna w „Ćwiczeniu zachowań asertywnych” , powinna być 

dopasowane do problemów pojawiających się w klasie. W moim przypadku grupa miała 

problem ze słuchaniem innych. Każdy chciał coś powiedzieć i przerywał innym.

Opracowany przez Beatę Kuźmińską

3

background image

Nauczyciel powinien pamiętać, że problematyka asertywności wiąże się ściśle 

z umiejętnościami komunikacyjnymi, poczuciem własnej wartości oraz przekonaniem, że to 

od nas zależy, kim się stajemy. Zatem także w swojej pracy wychowawczej musi przewidzieć 

czas i miejsce na rozwój wyżej wymienionych zdolności i umiejętności.

Literatura 
1. Małgorzata Jachimska „Scenariusze lekcji wychowawczych”

2. Mariola Chomczyńska – Miliszkiewicz, Dorota Pankowska „Polubić szkołę”

Opracowany przez Beatę Kuźmińską

4

background image

Załącznik 1.

I.

Czytasz książkę w czytelni. Obok dwie osoby głośno rozmawiają, śmieją się. 
Przeszkadzają ci.

____________________________________________________________________________________

II.

Podczas rozmowy twój kolega poklepuje cię po ramieniu. Denerwuje cię takie 
zachowanie.

____________________________________________________________________________________

III.

Jesteś bardzo głodny. Stoisz w długiej kolejce w szkolnej stołówce. Nagle ktoś wchodzi 
przed ciebie.

_____________________________________________________________________________________

I.

Czytasz książkę w czytelni. Obok dwie osoby głośno rozmawiają, śmieją się. 
Przeszkadzają ci.

____________________________________________________________________________________

II.

Podczas rozmowy twój kolega poklepuje cię po ramieniu. Denerwuje cię takie 
zachowanie.

____________________________________________________________________________________

III.

Jesteś bardzo głodny. Stoisz w długiej kolejce w szkolnej stołówce. Nagle ktoś wchodzi 
przed ciebie.

_____________________________________________________________________________________

Opracowany przez Beatę Kuźmińską

5

background image

Załącznik 2.

Plansza

„Eskalacja asertywnych reakcji w obronie własnych praw”

1.

 Prośba - np.: „Pozwól mi skończyć”.

2.

 Informacja zwrotna - np.: „Denerwuje mnie (tracę wątek, przeszkadza mi), gdy mi 

przerywasz”.

3.

 Żądanie-sprzeciw - np.: „Nie zgadzam się, abyś mi przerywał. Mam prawo skończyć 

wypowiedź”.

4.

 Zapowiedź sankcji - np.: „Jeśli nie pozwolisz mi skończyć, odejdę...”.

5.

 Wykonanie sankcji - wycofanie się z kontaktu.

_____________________________________________________________________________________

Plansza

„Eskalacja asertywnych reakcji w obronie własnych praw”

1.

 Prośba - np.: „Pozwól mi skończyć”.

2.

 Informacja zwrotna - np.: „Denerwuje mnie (tracę wątek, przeszkadza mi), gdy mi 

przerywasz”.

3.

 Żądanie-sprzeciw - np.: „Nie zgadzam się, abyś mi przerywał. Mam prawo skończyć 

wypowiedź”.

4.

 Zapowiedź sankcji - np.: „Jeśli nie pozwolisz mi skończyć, odejdę...”.

5.

 Wykonanie sankcji - wycofanie się z kontaktu.

______________________________________________________________________________________

Plansza

„Eskalacja asertywnych reakcji w obronie własnych praw”

1.

 Prośba - np.: „Pozwól mi skończyć”.

2.

 Informacja zwrotna - np.: „Denerwuje mnie (tracę wątek, przeszkadza mi), gdy mi 

przerywasz”.

3.

 Żądanie-sprzeciw - np.: „Nie zgadzam się, abyś mi przerywał. Mam prawo skończyć 

wypowiedź”.

4.

 Zapowiedź sankcji - np.: „Jeśli nie pozwolisz mi skończyć, odejdę...”.

5.

 Wykonanie sankcji - wycofanie się z kontaktu.

Opracowany przez Beatę Kuźmińską

6