operator obrabiarek skrawajacych 722[02] z1 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ





Marceli Konfederak




Wykonywanie otworów okrągłych 722[02].Z1.03








Poradnik dla nauczyciela






Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Wiesław Wiejowski
mgr inż. Igor Lange



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Paweł Krawczak



Konsultacja:
mgr Małgorzata Sienna


Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 722[02].Z1.03
„Wykonywanie otworów okrągłych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu operator obrabiarek skrawających.















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

13

5.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy

13

5.1.1. Ćwiczenia

13

5.2. Rodzaje i budowa typowych wiertarek

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Budowa i rodzaje wierteł. Rozwiertaki. Pogłębiacze

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Dobór warunków skrawania do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania.

Mocowanie przedmiotu

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

5.5. Technika wiercenia, rozwiercania i pogłębiania

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7. Literatura

34

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie operator obrabiarek skrawających
722[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

szczegółowe cele kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

ć

wiczenia,

ewaluację osiągnięć ucznia,

literaturę.
Wymagania wstępne określają umiejętności, jakie uczeń powinien mieć ukształtowane

przed rozpoczęciem pracy z poradnikiem. Należy zachęcić uczniów, aby zapoznali się
z wymaganiami i ocenili, czy je spełniają. Spełnienie wymagań wstępnych pozwoli uczniom
na skoncentrowanie się na kształtowaniu nowych umiejętności potrzebnych do zaliczenia
jednostki modułowej.

Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować

w wyniku procesu kształcenia w tej jednostce modułowej. Przed rozpoczęciem zajęć należy
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się, czego się nauczą.

W poradniku zamieszczono także dwa przykładowe scenariusze zajęć. Wskazują one

sposób prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod zalecanych w programie
jednostki modułowej.

Ć

wiczenia (tożsame z tymi, które znajdują się w poradniku dla ucznia), zawierają

polecenie, wskazówki do realizacji, zalecane metody nauczania – uczenia się oraz środki
dydaktyczne. Wykonując poszczególne ćwiczenia uczeń powinien ukształtować umiejętności
niezbędne do zaliczenia jednostki modułowej.

Ewaluacja osiągnięć ucznia powinna zostać przeprowadzona z pomocą testu pisemnego

z zadaniami wielokrotnego wyboru oraz testu praktycznego z zadaniem typu próby pracy.
W poradniku dla nauczyciela zamieszczono dwa przykładowe narzędzia pomiaru
dydaktycznego. Wszystkie zadania zamieszczone w testach obejmują treści objęte programem
nauczania oraz sprawdzają, czy uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele.

Ostatnim elementem poradnika dla nauczyciela jest wykaz literatury. Zawiera on

zarówno pozycje przydatne uczniowi dla pogłębienia wiedzy z zakresu programu jednostki
modułowej, jak i pozycje metodyczne.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne w jednostce modułowe prowadzone były

różnymi metodami uwzględniającymi wszystkie strategie kształcenia wielostronnego.
Należy stosować metody z zakresu strategii problemowej (metody problemowe) i operacyjnej
(metody praktyczne). Formy organizacyjne pracy powinny być zróżnicowane począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4


Schemat układu jednostek modułowych

722[02].Z1.02

Obróbka powierzchni płaskich

i kształtowych narzędziami

ręcznymi

722[02].Z1.03

Wykonywanie otworów

okrągłych


722[02].Z1

Trasowanie i obróbka ręczna

722[02].Z1.01

Wykonywanie trasowania


722[02].Z1.04

Wykonywanie połączeń

rozłącznych i nierozłącznych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować zasady bezpiecznej pracy podczas eksploatacji maszyn i urządzeń,

dobierać sprzęt ochrony indywidualnej w zależności od prowadzonych prac,

posługiwać się PN i dokumentacją techniczną,

wykonywać pomiary warsztatowe,

wykonywać trasowanie na płaszczyźnie i trasowanie przestrzenne,

odczytywać informacje podane na rysunku wykonawczym i złożeniowym,

korzystać z różnych źródeł informacji,

korzystać z poradników i norm,

analizować treść zadania, dobierać metody i plan rozwiązania,

komunikować się i pracować w zespole,

samodzielnie podejmować decyzje,

dokonywać oceny swoich umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować proces wiercenia,

wyjaśnić budowę i przeznaczenie narzędzi do obróbki otworów,

scharakteryzować rodzaje i budowę typowych wiertarek,

dobrać narzędzia do obróbki otworów,

dobrać warunki skrawania do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania,

zamocować przedmiot i narzędzie do obróbki otworu,

wykonać nawiercanie, wiercenie, pogłębianie i rozwiercanie otworów o różnej średnicy,

określić przyczyny powstawania braków podczas wiercenia, rozwiercania i pogłębiania,

zorganizować stanowisko do wykonywania pracy,

sprawdzić jakość wykonanej pracy,

skorzystać z dokumentacji technicznej, norm i poradników,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska podczas wykonywania pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Operator obrabiarek skrawających 722[02]

Moduł:

Trasowanie i obróbka ręczna722[02].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie otworów okrągłych

722[02].Z1.03

Temat: Wiercenie otworów przelotowych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wiercenia otworów.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować

stanowisko

do

wykonywania

wiercenia

zgodnie

z

zasadami

bezpieczeństwa i higieny pracy,

dobrać narzędzia do wiercenia otworów,

dobrać warunki skrawania,

zamocować przedmiot i narzędzie do wiercenia,

wykonać wiercenie otworów,

ocenić jakość wykonanych otworów.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ć

wiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

narzędzia traserskie,

wiertła,

uchwyty wiertarskie,

tuleje redukcyjne,

imadło uniwersalne,

wiertarka stołowa,

zestaw materiałów czyszczących,

arkusze papieru do notatek,

instrukcja tekst przewodni do wykonania ćwiczenia.


Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia
Wykonaj wiercenie otworów w płytce stalowej zgodnie z dokumentacją zadania.

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą tekstu przewodniego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

FAZA WŁAŚCIWA

INFORMACJE
Pytania prowadzące:
1. W jaki sposób należy wykonać trasowanie otworów?
2. Jakie narzędzia służą wiercenia otworów?
3. Jakie parametry skrawania należy dobrać do wiercenia?
4. W jaki sposób mocuje się przedmioty do wykonania operacji wiercenia?
5. W jaki sposób wykonuje się wiercenie otworów przelotowych?
6. Jakie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy należy zachować podczas wiercenia?

PLANOWANIE
Sporządź plan pracy z uwzględnieniem następujących czynności:
1. Zaplanuj kolejność czynności do wykonania operacji trasowania otworów.
2. Ustal, jakimi narzędziami dokonasz wiercenia.
3. Ustal, w jaki sposób zamocujesz wiertło.
4. Dobierz parametry skrawania.
5. Zaplanuj czynności związane z zamocowaniem przedmiotu obrabianego.
6. Zaplanuj czynności końcowe po wykonaniu operacji wiercenia.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Wykonaj trasowanie otworów.
2. Dobierz narzędzia do wykonania ćwiczenia.
3. Zamocuj narzędzia obróbkowe.
4. Zamocuj przedmiot obrabiany.
5. Ustaw właściwe parametry skrawania.
6. Wykonaj wiercenie otworów zgodnie z dokumentacją zadania.
7. Zwróć uwagę na prawidłowość i dokładność twojej pracy.
8. Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy.
9. Uporządkuj stanowisko po wykonaniu pracy.
10. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy prawidłowo wytrasowano otwory?
2. Czy zostały dobrane właściwe narzędzia obróbkowe?
3. Czy prawidłowo zamocowano narzędzia?
4. Czy prawidłowo zamocowano przedmiot obrabiany?
5. Czy zostały ustawione właściwe parametry skrawania?
6. Czy wykonano wiercenie otworów zgodnie z dokumentacją zadania?
7. Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy?
8. Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu pracy?

ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy pracy sprawiły im najwięcej trudności.
Nauczyciel podsumowuje całe zadanie, wskazuje, jakie nowe i ważne umiejętności zostały
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości oraz jak ich unikać w przyszłości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat pogłębiania otworów. Na podstawie
zgromadzonych informacji na następnych zajęciach przygotuj się do dyskusji na temat
narzędzi do pogłębiania.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

……………………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Operator obrabiarek skrawających 722[02]

Moduł:

Trasowanie i obróbka ręczna722[02].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie otworów okrągłych

722[02].Z1.03

Temat: Pogłębianie otworów.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności pogłębiania otworów.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko do wykonywania pogłębiania otworów zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,

dobrać narzędzia do pogłębiania,

dobrać warunki skrawania,

zamocować przedmiot i narzędzie do pogłębiania otworu,

wykonać pogłębianie otworów,

ocenić jakość wykonanych pracy.

Metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas:
1 godzina dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

pogłębiacze,

uchwyty wiertarskie,

tuleje redukcyjne,

imadło uniwersalne,

wiertarka stołowa,

zestaw materiałów czyszczących,

arkusze papieru do notatek,

instrukcja tekst przewodni do wykonania ćwiczenia.


Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia
Wykonaj pogłębianie w wywierconych otworach zgodnie z dokumentacją zadania.

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą tekstu przewodniego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

FAZA WŁAŚCIWA

INFORMACJE
Pytania prowadzące:
1. Jakie narzędzia służą do pogłębiania otworów?
2. Jakie parametry skrawania należy dobrać do pogłębiania?
3. W jaki sposób mocuje się przedmioty do wykonania operacji pogłębiania?
4. W jaki sposób wykonuje się pogłębianie otworów?
5. Jakie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy należy zachować podczas pogłębiania?

PLANOWANIE
Sporządź plan pracy z uwzględnieniem następujących czynności:
1. Zaplanuj kolejność czynności do wykonania operacji pogłębiania.
2. Ustal, jakimi narzędziami dokonasz pogłębiania.
3. Ustal, w jaki sposób zamocujesz narzędzia obróbkowe.
4. Dobierz parametry skrawania.
5. Zaplanuj czynności związane z zamocowaniem przedmiotu obrabianego.
6. Zaplanuj czynności po wykonaniu pogłębiania.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Dobierz narzędzia do wykonania pogłębiania.
2. Zamocuj narzędzia.
3. Zamocuj przedmiot obrabiany.
4. Ustaw właściwe parametry skrawania.
5. Wykonaj pogłębianie otworów.
6. Zwróć uwagę na prawidłowość i dokładność twojej pracy.
7. Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy.
8. Uporządkuj stanowisko po wykonaniu ćwiczenia.
9. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy zostały dobrane właściwe narzędzia?
2. Czy prawidłowo zamocowano narzędzia?
3. Czy prawidłowo zamocowano przedmiot obrabiany?
4. Czy zostały ustawione właściwe parametry skrawania?
5. Czy wykonano pogłębianie otworów?
6. Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy?
7. Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia?

ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy pracy sprawiły im najwięcej trudności.
Nauczyciel podsumowuje całe zadanie, wskazuje, jakie nowe i ważne umiejętności zostały
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości oraz jak ich unikać w przyszłości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat rozwiercania. Na podstawie zgromadzonych
informacji na następnych zajęciach przygotuj się do dyskusji na temat narzędzi do
rozwiercania.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5. ĆWICZENIA


5.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ zagrożenia dla zdrowia i życia pracownika występujące podczas wiercenia

otworów.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić, jakie zagrożenia dla pracownika występują podczas wiercenia otworów,
2) zapisać wszystkie pomysły na kartce (burza mózgów – nie krytykując żadnego

z pomysłów Twoich koleżanek/kolegów),

3) uporządkować zapisane pomysły – odrzucić ewentualnie nierealne lub budzące

wątpliwości członków grupy,

4) zaprezentować efekty pracy grupy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

burza mózgów,

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

duże arkusze papieru,

mazaki,

tablica flipchart.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Rodzaje i budowa typowych wiertarek


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zaplanuj wywiercenie otworu o średnicy 52 mm w żeliwnym korpusie. Na jakiej

wiertarce wykonasz ten otwór? Z jakich elementów zbudowana jest ta wiertarka?

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przygotować foliogramy dotyczące budowy wiertarek.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zastanowić się na jakiej wiertarce wykona otwór,
2) dobrać rodzaj wiertarki,
3) scharakteryzować budowę wybranej wiertarki,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

katalogi obrabiarek,

pisaki,

kartki papieru.


Ćwiczenie 2

Dokonaj przeglądu wiertarek znajdujących się w Twoim warsztacie szkolnym.

Odpowiedz na pytanie: jakie rodzaje wiertarek znajdują się w warsztacie szkolnym? Zapoznaj
się z ich budową.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Umożliwić uczniom zapoznanie się wiertarkami znajdującymi się
w warsztacie szkolnym.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać przeglądu warsztatów szkolnych,
2) rozpoznać rodzaje wiertarek,
3) zapoznać się z ich budową,
4) przedstawić nauczycielowi swoje spostrzeżenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusze papieru,

mazaki,

obrabiarki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Budowa i rodzaje wierteł. Rozwiertaki. Pogłębiacze

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Otrzymasz od nauczyciela różnego rodzaju wiertła. Dokonaj klasyfikacji wierteł ze

względu na kształt chwytu, kierunek ruchu obrotowego, rodzaj materiału części roboczej.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przygotować zestawy wierteł.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z otrzymanymi narzędziami,
2) dokonać klasyfikacji wierteł ze względu na kształt narzędzia,
3) dokonać klasyfikacji wierteł ze względu na kierunek ruchu obrotowego,
4) dokonać klasyfikacji wierteł ze względu na rodzaj materiału części roboczej,
5) wpisać wszystkie pomysły na kartce (burza mózgów – nie krytykując żadnego

z pomysłów Twoich koleżanek/kolegów),

6) uporządkować zapisane pomysły,
7) zaprezentować efekty pracy grupy na forum klasy,
8) brać udział w podsumowaniu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia,

burza mózgów.

Ś

rodki dydaktyczne:

wiertła,

duże arkusze papieru,

mazaki,

tablica flipchart.


Ćwiczenie 2

Zapoznaj się z katalogiem narzędzi i dobierz wiertła do wykonywania otworów: Ø 10

w stali, Ø 20 w żeliwie, Ø 5 w aluminium.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przygotować katalogi narzędzi oraz tabele doboru narzędzi
w zależności od wierconego materiału.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zastanowić się jakie narzędzia będą potrzebne do wykonania otworów,
2) dobrać wiertła do wykonania otworu Ø 10 w stali,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

3) dobrać wiertła do wykonania otworu Ø 20 w żeliwie,
4) dobrać wiertła do wykonania otworu Ø 5 w aluminium,
5) zaprezentować wyniki pracy podając nazwę oraz symbole narzędzi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

katalogi narzędzi,

duże arkusze papieru,

mazaki,

tablica flipchart.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Dobór warunków skrawania do wiercenia, rozwiercania

i pogłębiania. Mocowanie przedmiotu


5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dobierz parametry skrawania do wiercenia otworu o średnicy 12 mm w aluminium.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przygotować instrukcje do ćwiczeń (tekst przewodni do wykonania
ć

wiczenia) oraz tabele doboru parametrów skrawania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami doboru parametrów skrawania,
2) dobrać szybkość skrawania do wykonania wiercenia,
3) dobrać posuw do wykonania wiercenia,
4) dobrać obroty do wykonania wiercenia,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny wykonanej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

tabele parametrów skrawania,

poradniki,

pisaki,

kartki papieru.

Ćwiczenie 2

Oblicz prędkość obrotową wrzeciona wiertarki podczas wiercenia otworów w żeliwie

szarym wiertłem o średnicy 8 mm.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przygotować instrukcje do ćwiczeń oraz tabele parametrów skrawania.
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami doboru parametrów skrawania,
2) dobrać szybkość skrawania,
3) obliczyć liczbę obrotów wrzeciona,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny wykonanej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

tabele parametrów skrawania,

poradniki,

pisaki,

kartki papieru.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Technika wiercenia, rozwiercania i pogłębiania


5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj wiercenie otworów w płycie stalowej zgodnie z dokumentacją.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Nauczyciel powinien przygotować instrukcje ćwiczeń lub tekst
przewodni do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem płyty z otworami do wiercenia oraz
tabele parametrów skrawania, płyty stalowe, wiertła. Zapoznać uczniów z zasadami
bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z techniką wiercenia,
2) dobrać narzędzie do wiercenia,
3) dobrać uchwyty i oprawki narzędziowe,
4) sprawdzić stan techniczny wiertła i uchwytów,
5) dobrać i ustawić parametry skrawania,
6) wykonać wiercenie otworów,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zagospodarować odpady,
9) dokonać oceny wykonanej pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania wraz z rysunkiem,

imadło uniwersalne,

wiertarka stołowa,

wiertła,

uchwyt wiertarski,

suwmiarka,

pisaki,

kartki papieru.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Ćwiczenie 2

Wykonaj rozwiercanie otworu w płycie stalowej zgodnie z dokumentacją.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Przygotować instrukcje do ćwiczeń lub tekst przewodni do wykonania
ć

wiczenia wraz z rysunkiem płyty z otworami do rozwiercenia. Uczniowie powinni

rozwiercać otwory wykonane w poprzednim ćwiczeniu. Zapoznać uczniów z zasadami
bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z techniką rozwiercania,
2) dobrać właściwe wiertło do wykonania otworu pod rozwiertak,
3) dobrać narzędzie do rozwiercania,
4) dobrać uchwyty i oprawki narzędziowe,
5) sprawdzić stan techniczny narzędzi i uchwytów,
6) dobrać i ustawić parametry skrawania do wiercenia,
7) wykonać wiercenie otworu,
8) dobrać i ustawić parametry skrawania do rozwiercania,
9) wykonać rozwiercanie otworu,
10) uporządkować stanowisko pracy,
11) zagospodarować odpady,
12) dokonać oceny wykonanej pracy,
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

tekstu przewodniego,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania wraz z rysunkiem,

imadło ślusarskie,

wiertarka stołowa,

wiertła,

rozwiertaki,

uchwyt wiertarski,

oprawki,

suwmiarka,

pisaki,

kartki papieru.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie otworów
okrągłych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 9, 10, 11, 13, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 5, 7, 8, 12, 14, 16 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. c, 5. c, 6. a, 7. a, 8. b, 9. b, 10. a, 11. c,

12. c, 13. a, 14. c, 15. b, 16. c, 17. a, 18. a, 19. a, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować wiertarki do
otworów

B

P

a

2

Dobrać wiertarkę do wykonania
otworu w zależności od średnicy
wierconego otworu

C

P

b

3

Dobrać obrabiarkę do wykonania
otworu w zależności od wielkości
przedmiotu obrabianego

C

P

a

4

Rozróżniać rodzaje wiertarek
ogólnego przeznaczenia

B

P

c

5

Rozróżniać rodzaje wiertarek
specjalnych

B

PP

c

6

Dobrać narzędzia do operacji
wiercenia

C

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

7

Rozpoznać oznaczenie wiertła

B

PP

a

8

Dobrać narzędzia do operacji
wiercenia w materiałach
o podwyższonej twardości

C

PP

b

9

Dobrać sposób zamocowania wierteł

C

P

b

10 Zdefiniować pogłębianie

A

P

a

11 Rozpoznać powiercanie

B

P

c

12

Dobrać metodę wykańczania otworów
dokładnych

C

PP

c

13 Rozpoznać narzędzia do pogłębiania

B

P

a

14

Określić warunki doboru parametrów
skrawania

B

PP

c

15

Dobrać sposób mocowania
przedmiotu obrabianego w zależności
od kształtu

C

P

b

16

Dobrać sposób mocowania
przedmiotu obrabianego w zależności
od wielkości produkcji

C

PP

c

17 Rozpoznać pogłębianie

B

P

a

18

Zaplanować czynności związane
z wierceniem otworu

C

P

a

19

Rozróznić narzędzia do operacji
rozwiercania

B

P

a

20

Dobrać narzędzia do operacji
rozwiercania

C

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,

kartę odpowiedzi).

5. Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie po upływie połowy czasu i na 5 minut przed końcem

sprawdzianu.

7. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

1. Przeczytaj dokładnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi.
4. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
5. Test zawiera 20 zadań.
6. Do każdego zadania podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.
7. Zaznacz prawidłową według Ciebie odpowiedź wstawiając literę X w odpowiednim

miejscu na karcie odpowiedzi.

8. W przypadku pomyłki zaznacz błędną odpowiedź kółkiem, a następnie literą X zaznacz

odpowiedź prawidłową.

9. Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt.
10. Za udzielenie błędnej odpowiedzi, jej brak lub zakreślenie więcej niż jednej odpowiedzi –

otrzymujesz zero punktów.

11. Uważnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi.
12. Nie odpowiadaj bez zastanowienia; jeśli któreś z zadań sprawi Ci trudność – przejdź do

następnego. Do zadań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi możesz wrócić później.

13. Pamiętaj, że odpowiedzi masz udzielać samodzielnie.
14. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Wielkościami charakteryzującymi wszystkie wiertarki są

a) maksymalna średnica otworu wierconego oraz prędkość obrotowa wrzeciona.
b) maksymalna średnica otworu wierconego oraz posuw narzędzia.
c) maksymalna średnica otworu wierconego oraz prędkość skrawania.
d) prędkość skrawania oraz prędkość obrotowa wrzeciona.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

2. Wiertarki stołowe są przeznaczone do wykonywania otworów o średnicy

a) do 10 mm.
b) do 16 mm.
c) do 20 mm.
d) do 30 mm.

3. Do wykonywania otworów w dużych przedmiotach (np. w korpusach) bez konieczności

zmiany położenia przedmiotu obrabianego służy wiertarka
a) promieniowa.
b) kadłubowa.
c) rewolwerowa.
d) stojakowa.


4. Rysunek przedstawia wiertarkę

a) kadłubową.
b) stołową.
c) słupową.
d) promieniową.


5. Rysunek przedstawia wiertarkę

a) rewolwerową.
b) promieniową.
c) wielowrzecionową.
d) kolumnową




6. Wiertła o kącie wierzchołkowym wynoszącym 118° są stosowane do wiercenia

a) stali.
b) aluminium.
c) żeliwa.
d) tworzyw sztucznych.

7. Wiertła kręte z chwytem walcowym do żeliwa i stali oznaczone są symbolem

a) NWKa.
b) NWKc.
c) NWKk.
d) NWKz.


8. Do wiercenia otworów w stali ulepszonej cieplnie używa się wierteł z ostrzami

a) ze stali szybkotnącej.
b) z węglika spiekanego.
c) ze stali narzędziowej.
d) ze stali konstrukcyjnej.


9. Do mocowania wierteł z chwytem stożkowym używa się

a) uchwytów trójszczękowych.
b) tulei redukcyjnych.
c) oprawek wiertarskich.
d) uchwytów czteroszczękowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26


10. Pogłębianie polega na wykonaniu wgłębienia

a) na umieszczenie walcowego lub stożkowego łba wkręta lub nitu.
b) w celu usunięcia błędów geometrycznych otworu.
c) w celu uzyskania dokładnego wymiaru średnicy otworu.
d) w celu wprowadzenia rozwiertaka.


11. Rysunek przedstawia

a) wiercenie.
b) pogłębianie.
c) powiercanie.
d) rozwiercanie.

12. Otwór o dokładnych wymiarach wykonuje się za pomocą

a) powiercania.
b) wiercenia.
c) rozwiercania.
d) pogłębiania.


13. Rysunek przedstawia

a) pogłębiacz czołowy.
b) wiertło stopniowe.
c) rozwiertak zgrubny.
d) głowicę wiertarską.

14. Prędkość obrotową wrzeciona wiertarki dobiera się na podstawie

a) średnicy otworu.
b) posuwu.
c) prędkości skrawania.
d) średnicy narzędzia.


15. Do wiercenia otworów w wałku prostopadle do jego osi przedmiot obrabiany mocuje się

a) w imadle.
b) w podstawach pryzmowych.
c) bezpośrednio na stole obrabiarki.
d) za pomocą kątownika.

16. W produkcji masowej bardzo często do mocowania przedmiotów wierconych stosowane są

a) imadła uniwersalne.
b) imadła ręczne.
c) przyrządy wiertarskie.
d) uchwyty wiertarskie.


17. Rysunek przedstawia

a) pogłębianie.
b) powiercanie.
c) rozwiercanie.
d) wiercenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

18. Podczas wiercenia otworów przelotowych, gdy wiertło zaczyna przechodzić przez

materiał na wylot, należy
a) zmniejszyć posuw.
b) zmniejszyć obroty wrzeciona.
c) zwiększyć posuw.
d) zwiększyć obroty wrzeciona.


19. Rysunek przedstawia

a) rozwiertak nasadzany.
b) pogłębiacz czołowy.
c) głowicę wiertarską.
d) wiertło.


20. Otwory stożkowe o dużej zbieżności obrabia się kompletem rozwiertaków ręcznych

składającym się z
a) dwóch rozwiertaków.
b) trzech rozwiertaków.
c) czterech rozwiertaków.
d) pięciu rozwiertaków.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ..................................................................................................


Wykonywanie otworów okrągłych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr zadania

Odpowiedzi

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY


Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania:
1) sprawdzić stopień opanowania jednej z umiejętności praktycznych, jakie uczniowie

powinni zdobyć przy realizacji tej jednostki modulowej,

2) przygotować uczniów do zdawania części praktycznej egzaminu zewnętrznego,

potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie operator obrabiarek skrawających.

W tym celu zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką uczniowie
spotkają się na egzaminie. Oznacza to konieczność opracowania zadania w sposób
umożliwiający kryterialne ocenianie wykonywanych przez ucznia czynności w czterech
obszarach: planowania, organizowania, wykonywania i prezentowania. Nauczyciel powinien
przygotować dokumentację zadania wraz z rysunkiem przedmiotu wierconego. Próbę pracy
przeprowadza wybrany uczeń. Pozostali wspólnie z nauczycielem obserwują jego pracę.
Po pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie.

Ocenianie:
niedostateczny – do 10 pkt.
dopuszczający – 11–12 pkt.
dostateczny – 13–14 pkt.
dobry –

15–16 pkt.

bardzo dobry – 17 pkt.

Wyposażenie stanowiska do przeprowadzenia testu praktycznego:

Lp.

Wyposażenie na stanowisku

1

Wiertarka stołowa

2

Instrukcja obsługi i DTR obrabiarki, tabele parametrów skrawania

3

Narzędzia obróbkowe: różnego rodzaju wiertła, aby uczeń mógł dokonać wyboru

4

Imadło maszynowe

5

Podkładki drewniane

6

Przyrządy pomiarowe: suwmiarka, głębokościomierz suwmiarkowy

7

Czyściwo, szczotki zmiotki, szufelka

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Informacja dla ucznia
1) Sprawdź, czy otrzymałeś kompletny arkusz do wykonania zadania. Ewentualne braki

stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi.

2) Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia

i numer stanowiska.

3) Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem

roboczym i jego wyposażeniem. Masz na to 15 minut.

4) Czas rozpoczęcia i zakończenia zadania nauczyciel zapisze w widocznym dla Ciebie

miejscu (czas wykonania zadania wynosi 45 minut).

Pamiętaj, że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych wskazówek.
Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp, ochrony
przeciwpożarowej i może w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania.

Powodzenia


Zadanie

Wykonaj wiercenie otworów zgodnie z dokumentacją. Ułóż plan działania niezbędny do

wykonania zadania. Dobierz odpowiednie narzędzia skrawające, pomiarowe i przyrządy
potrzebne do wykonania pracy. Dobierz parametry skrawania. Powierzone zadanie wykonaj
dokładnie z zachowaniem zasad bhp. Na wykonanie zadania masz 45 minut.

Instrukcja wykonania zadania
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:
1. Przeanalizuj dokładnie treść zadania.
2. Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA:

a) czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania,
b) wykaz narzędzi skrawających i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania,
c) wykaz przyrządów pomiarowych,
d) obliczone lub dobrane parametry skrawania.

3. Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy:

a) zgromadź i rozmieść na stanowisku pracy narzędzia, sprzęt kontrolno-pomiarowy,

i instrukcje niezbędne do wykonania zadania,

b) sprawdź stan techniczny wiertarki i narzędzi skrawających,
c) dobierz środki ochrony indywidualnej wymagane do bezpiecznego wykonania

zadania.

4. Wykonaj zaplanowane czynności zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ochrony przeciwpożarowej.

5. Sprawdź jakość wykonanych otworów w odniesieniu do rysunku z dokumentacji zadania.
6. Po zakończeniu pracy wiertarkę, oczyść narzędzia i odłóż je na miejsce składowania,

odpady złóż w wyznaczonym miejscu.

7. Zgłoś gotowość do prezentacji wykonanego zadania.
8. Zaprezentuj sposób wykonania zadania: omów czynności prowadzące do wykonania

zadania, uzasadnij dobór narzędzi obróbkowych, oceń jakość wykonanej pracy
w odniesieniu do dokumentacji zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Zawód: operator obrabiarek skrawających
Symbol cyfrowy zawodu 722[02]
Oznaczenie tematu: …….
Oznaczenia zadania: ………

PESEL

Data urodzenia

Numer stanowiska


dzień miesiąc

rok

PLAN DZIAŁANIA


1. Czynności związane z wykonaniem zadania, zapisane w kolejności ich wykonywania

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………


2. Wykaz narzędzi skrawających i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania:

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………


3. Wykaz przyrządów pomiarowych:

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………


4. Parametry skrawania:

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

O

b

sz

ar

st

an

d

ar

d

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA

Liczba

pkt

0–1

Czynność 1: zapisanie kolejnych czynności związanych z wykonaniem

zadania

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń uwzględnił w wykazie, co
najmniej 4 z następujących czynności:
– dobieranie narzędzi obróbkowych,
– dobieranie parametrów skrawania,
– dobieranie sposobu zamocowania przedmiotu obrabianego
– wytrasowanie i napunktowanie środka otworów,
– zamocowanie narzędzia,
– zamocowanie przedmiotu obrabianego,
– wykonanie otworów,
– sprawdzenie jakości wykonanych otworów,
– porządkowanie stanowiska pracy,
– prezentacja wykonanego zadania.

Czynność 2: sporządzenie wykazu niezbędnych narzędzi skrawających
i przyrządów
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeżeli uczeń zapisał, co najmniej:

– wiertło kręte NWKa,
– imadło maszynowe,
– młotek,
– punktak,
– narzędzia traserskie.


Czynność 3: sporządzenie wykazu niezbędnych przyrządów pomiarowych

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zapisał co najmniej:
– suwmiarka,
– głębokościomierz suwmiarkowy.

Czynność 4: dobieranie parametrów skrawania

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zapisał dobrane parametry
skrawania

I.

P

L

A

N

O

W

A

N

IE

Suma punktów w obszarze – 1. Planowanie

Czynność 5: zgromadzenie na stanowisku pracy niezbędnych narzędzi,
sprzętu kontrolno-pomiarowego i instrukcji niezbędnych do wykonania
zadania
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zgromadził i rozmieścił na
stanowisku pracy:

– narzędzia obróbkowe,
– przyrządy pomiarowe,
– rysunek do wykonania zadania,
– narzędzia do trasowania,
– materiał obrabiany.

II

.

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

Czynność 6: sprawdzenie stanu technicznego wiertarki i narzędzi


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeżeli uczeń ocenił stan techniczny wiertarki
i narzędzi dokonując oględzin i próbnego uruchomienia wiertarki

Czynność 7: dobieranie środków ochrony indywidualnej wymaganych do
bezpiecznego wykonania zadania
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń założył ubranie robocze jedno- lub
dwuczęściowe, nakrycie głowy i okulary ochronne

Suma punktów w obszarze II. Organizowanie

Czynność 8: trasowanie i punktowanie środka otworów

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń wytrasował i napunktował
otwory zgodnie z dokumentacją

Czynność 9: mocowanie wiertła

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń prawidłowo zamocował wiertło
w uchwycie wiertarki

Czynność 10: mocowanie przedmiotu obrabianego

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń prawidłowo zamocował

przedmiot obrabiany

Czynność 11: ustawianie dobranych parametrów skrawania

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń ustawił dobrane parametry

skrawania

Czynność 12: wykonanie wiercenia otworów

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń wykonał wiercenie otworów

zgodnie z dokumentacją i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy

Czynność 13: sprawdzenie jakości pracy

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń po wykonaniu zadania sprawdził

jakość wykonanych otworów

Czynność 14: porządkowanie stanowiska pracy

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń po zakończeniu zadania

uporządkował stanowisko pracy, oczyścił wiertarkę, odłożył narzędzia na
miejsce przechowywania, zagospodarował odpady

II

I.

W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

Suma punktów w obszarze III. Wykonywanie

Czynność 15: omówienie czynności wykonywanych podczas wiercenia
otworów
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli zdający omówił czynności wykonywane
podczas wiercenia otworów

Czynność 16: uzasadnienie doboru narzędzia obróbkowego

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli zdający uzasadnił wybór narzędzia
obróbkowego

Czynność 17: ocena jakości wykonanych otworów

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń ocenił jakość wykonanej pracy
odnosząc się do rysunku wykonawczego zawartego w dokumentacji zadania

Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie

IV

.

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

RAZEM

Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7.

LITERATURA

1. Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych. WSiP,

Warszawa 2005

2. Mac S.: Obróbka metali. WSiP, Warszawa 1999
3. Paderewski K.: Obrabiarki. WSiP, Warszawa 2004
4. www.bosch.pl
5. www.rafaela.com.pl
6. www.baildonit.com
7. www.sandvik.com
8. www.jarmet.com
9. www.wnt.com

Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997
3. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2001

