„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Tomasz Kacperski
Zastosowanie przepisów prawa rolnego
621[01].Z5.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Maria Pajestka
mgr inż. Ewa Marciniak-Kulka
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Krystyna Kwestarz
Konsultacja:
mgr inż. Marek Rudziński
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 621[01].Z5.01
„Zastosowanie przepisów prawa rolnego”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu ogrodnik.
Wydawca
Instytut technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
4
3. Cele kształcenia
5
4. Przykładowe scenariusze zajęć
6
5. Ćwiczenia
10
5.1. Zasady funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej
10
5.1.1. Ćwiczenia
10
5.2. Instytucje i organizacje działające w otoczeniu rolnictwa
12
5.2.1. Ćwiczenia
12
5.3. Bezpieczeństwo zdrowotne żywności. Ochrona gleb i stosowanie środków
ochrony roślin
14
5.3.1. Ćwiczenia
14
5.4. Rozwój obszarów wiejskich
16
5.4.1. Ćwiczenia
16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
18
7. Literatura
30
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie ogrodnik.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego
−
wykaz literatury.
Przykładowe scenariusze zajęć mogą być pomocne w doborze odpowiedniej metody
przeprowadzenia zajęć. Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi
metodami ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. Formy
organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy
uczniów do pracy zespołowej.
Proponowane ćwiczenia pozwolą sprawdzić wiedzę uczniów i wskazać te tematy, które
sprawiają uczniom najwięcej trudności.
Schemat układu jednostek modułowych
621[01].Z5
Ekonomika produkcji ogrodniczej
621[01].Z5.01
Zastosowanie przepisów
prawa rolnego
621[01].Z5.02
Prowadzenie gospodarstwa
ogrodniczego
621[01].Z5.03
Organizacja zbytu produktów
ogrodniczych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami ekonomicznymi,
−
identyfikować podmioty gospodarki rynkowej,
−
interpretować przepisy prawne,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
korzystać z technologii informacyjnej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
– zinterpretować przepisy prawa dotyczące europejskiej integracji gospodarczej,
– określić zadania instytucji wspierających rolnictwo,
– określić korzyści i zagrożenia dla rolnictwa i ogrodnictwa związane z integracją z Unią Europejską (UE),
– określić zasady wspierania rozwoju rolnictwa i ogrodnictwa krajów Unii Europejskiej,
– określić i scharakteryzować programy unijne wspierające działalność rolniczą,
– scharakteryzować instrumenty polityki rolnej,
– scharakteryzować i zinterpretować przepisy prawa dotyczące ochrony gleby i stosowania
ś
rodków ochrony roślin,
– scharakteryzować przepisy prawa dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego
ż
ywności,
– określić procedury korzystania ze środków finansowych Unii Europejskiej,
– wypełnić wnioski dotyczące dopłat z funduszy strukturalnych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………………………………..
Modułowy program nauczania:
Ogrodnik 621[01]
Moduł:
Ekonomika produkcji ogrodniczej 621[01].Z5
Jednostka modułowa:
Zastosowanie przepisów prawa rolnego 621[01].Z5.01
Temat: Warunki uzyskania dopłat bezpośrednich.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności korzystania z przepisów prawnych i określenie
warunków uzyskania dopłat bezpośrednich.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
objaśnić definicję dopłat bezpośrednich,
−
wymienić rodzaje dopłat bezpośrednich,
−
określić warunki uzyskania dopłat bezpośrednich,
−
scharakteryzować warunki uzyskania dopłat bezpośrednich,
−
skorzystać z przepisów prawnych.
Metody nauczania
−−−−
uczenia się:
−
wykład,
−
dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
−
ć
wiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w zespołach 2-4-osobowych.
Środki dydaktyczne:
−
ć
wiczenie nr 1 podrozdziału 4.3.3 poradnika dla ucznia,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7,
−
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych norm,
−
Rozporządzenie w sprawie rodzajów roślin objętych płatnością uzupełniającą
i szczegółowych warunków i trybu przyznawania tej płatności,
−
Ustawa o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej.
Czas trwania: 2 godziny zajęć dydaktycznych.
Uczestnicy:
−
uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.
Przebieg zajęć:
1 Wprowadzenie
−
określenie tematu zajęć,
−
wyjaśnienie szczegółowych celów kształcenia,
−
podział uczniów na zespoły i wyjaśnienie zasad pracy.
1. Plan zajęć:
A. Definicja i rodzaje dopłat bezpośrednich:
−
nauczyciel objaśnia pojęcie oraz rodzaje dopłat bezpośrednich,
B. Zasady przyznawania dopłat bezpośrednich:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
−
uczniowie w grupach, mając do dyspozycji ustawę o płatnościach do gruntów
rolnych i płatności cukrowej oraz rozporządzenie w sprawie rodzajów roślin
objętych płatnością uzupełniającą i szczegółowych warunków i trybu przyznawania
tej płatności, określają zasady przyznawania dopłat bezpośrednich,
C. Wymagania w przypadku gruntów rolnych, w celu otrzymania dopłat bezpośrednich:
−
uczniowie rozwiązują ćwiczenie 1 podrozdziału 4.3.3 poradnika dla ucznia,
−
rozwiązanie ćwiczenia prezentowane jest na forum klasy.
2. Podsumowanie zajęć:
−
uczniowie wymieniają zasady i warunki udzielania płatności bezpośrednich.
3. Ocena poziomu osiągnięć uczniów. Ocena aktywności na lekcji poprzez obserwację pracy
uczniów w czteroosobowych grupach. Wystawienie ocen w oparciu o wkład ucznia
w pracę zespołu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………………………………..
Modułowy program nauczania:
Ogrodnik 621[01]
Moduł:
Ekonomika produkcji ogrodniczej 621[01].Z5
Jednostka modułowa:
Zastosowanie przepisów prawa rolnego 621[01].Z5.01
Temat: Wypełnianie wniosku o dopłaty bezpośrednie.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności korzystania z przepisów prawnych i wypełniania
wniosku o przyznanie płatności bezpośredniej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
skorzystać z instrukcji wypełniania wniosku o przyznanie dopłaty bezpośredniej,
−
wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie,
−
korzystać ze źródeł prawa.
Metody nauczania
−−−−
uczenia się:
−
wykład,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
instruktaż,
−
ć
wiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca grupowa,
−
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
−
literatura zgodnie z rozdziałem 7,
−
druk wniosku o przyznanie płatności bezpośredniej,
−
instrukcja wypełniania wniosku o przyznanie płatności bezpośredniej,
−
przykładowe dane gospodarstwa wraz z mapkami,
−
ustawa o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej,
−
rozporządzenie w sprawie rodzajów roślin objętych płatnością uzupełniającą
i szczegółowych warunków i trybu przyznawania tej płatności,
−
elektroniczna wersja edytowalna wniosku o dopłaty bezpośrednie,
−
rzutnik multimedialny.
Czas trwania: 4 godziny dydaktyczne.
Uczestnicy:
−
uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie:
−
określenie tematu zajęć,
−
wyjaśnienie szczegółowych celów kształcenia,
−
podział uczniów na grupy i wyjaśnienie zasad pracy.
2. Plan zajęć:
A. Wypełnianie wniosku o dopłaty bezpośrednie
−
nauczyciel udziela instruktażu wypełniania wniosku o dopłaty bezpośrednie,
prezentując kolejne etapy na elektronicznej wersji edytowalnej wniosku,
−
uczniowie jednocześnie z nauczycielem wypełniają wniosek.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
3. Podsumowanie zajęć:
−
uczniowie wymieniają zasady przyznawania dopłat bezpośrednich.
4. Praca domowa. Uczniowie mając do dyspozycji przykładowe dane gospodarstwa, druk
wniosku oraz instrukcję wypełniania wniosku, wypełniają wniosek o płatności
bezpośrednie.
5. Ocena poziomu osiągnięć uczniów.
Ocena aktywności na zajęciach poprzez obserwację pracy uczniów. Wystawienie ocen
z uwzględnieniem wkładu ucznia w pracę zespołu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
4. ĆWICZENIA
5.1. Zasady funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej
5.1.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przyporządkuj wymienione instrumenty polityki rolnej odpowiednio do instrumentów
polityki rynkowej i strukturalnej. Określ, w jaki sposób poszczególne instrumenty polityki
rolnej będą wpływały na kształtowanie się rynku rolnego oraz struktur rolnych?
– cła,
– dopłaty bezpośrednie,
– dopłaty do konsumpcji produktów rolnych,
– dopłaty eksportowe,
– dopłaty z tytułu przechowywania produktów rolnych,
– inwestycje w gospodarstwach rolnych,
– kontyngenty ilościowe,.
– limitowanie produkcji rolnej,
– odbudowa produkcji zniszczonej przez klęski,
– poprawa przetwórstwa i marketingu produktów rolnych,
– programy rolno
−
ś
rodowiskowe i zalesianie,
– rozwój i poprawa infrastruktury związanej z rolnictwem,
– rozwój turystyki i rzemiosła,
– system interwencyjnego skupu produktów rolnych,
– środki pomocy dla młodych rolników,
– wcześniejsze emerytury,
– wsparcie gospodarstw położonych na obszarach o niekorzystnych warunkach
gospodarowania,
– wspólne ceny rolne,
– zachowanie dziedzictwa wsi,
– zróżnicowanie działalności gospodarczej na wsi.
Wskazówki do realizacji
– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony
fragment rozdziału,
– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki
bezpieczeństwa pracy,
– ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować podrozdział poradnika dla ucznia,
2) przyporządkować poszczególne instrumenty polityki rolnej odpowiednio do instrumentów
polityki rynkowej i strukturalnej,
3) określić, w jaki sposób poszczególne instrumenty polityki rolnej będą wpływały
na kształtowanie się rynku rolnego oraz struktur rolnych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
– poradnik dla ucznia,
– literatura zgodna z rozdziałem 7,
– komputer z dostępem do Internetu.
Ćwiczenie 2
Wypełnij wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich dla wybranego gospodarstwa.
Wskazówki do realizacji
– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony
fragment rozdziału,
– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki
bezpieczeństwa pracy,
– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować instrukcję wypełniania wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich,
2) przeanalizować wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich,
3) wypełnić wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
– druk wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich,
– instrukcja wypełniania wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich,
– przykładowe dane gospodarstwa wraz z mapkami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.2. Instytucje i organizacje działające w otoczeniu rolnictwa
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ rolę Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
Agencji Nieruchomości Rolnych?
Wskazówki do realizacji
– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony
fragment rozdziału,
– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki
bezpieczeństwa pracy,
– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać podrozdział poradnika dla ucznia,
2) przeanalizować informacje na temat funkcjonowania Agencji Rynku Rolnego, Agencji
Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Nieruchomości Rolnych,
3) określić rolę Agencji Rynku Rolnego w sektorze rolnym,
4) określić rolę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sektorze rolnym,
5) określić rolę Agencji Nieruchomości Rolnych w sektorze rolnym.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna.
Ś
rodki dydaktyczne:
– poradnik dla ucznia,
– broszury informacyjne,
– komputer z dostępem do Internetu.
Ćwiczenie 2
Wskaż instrumenty wspólnej polityki rolnej wdrażane przez Agencję Rynku Rolnego
oraz przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wskazówki do realizacji
– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony
fragment rozdziału poradnika dla ucznia,
– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki
bezpieczeństwa pracy,
– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować podrozdział
poradnika dla ucznia dotyczący zasad wdrażania wspólnej
polityki rolnej,
2) przeanalizować podrozdział dotyczący instytucji i organizacji działających w otoczeniu
rolnictwa,
3) określić instrumenty wspólnej polityki rolnej wdrażane przez Agencję Rynku Rolnego,
4) określić instrumenty wspólnej polityki rolnej wdrażane przez Agencję Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna wieokrotna.
Ś
rodki dydaktyczne:
– poradnik dla ucznia,
– literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela,
– komputer z dostępem do Internetu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.3. Bezpieczeństwo
zdrowotne
żywności.
Ochrona
gleb
i stosowanie środków ochrony roślin
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ wymagania jakie należy spełnić w przypadku gruntów rolnych, chcąc otrzymać
dopłaty bezpośrednie.
Wskazówki do realizacji
– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony
fragment rozdziału,
– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki
bezpieczeństwa pracy,
– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować poradnik dla ucznia,
2) przeanalizować Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie
minimalnych norm,
3) przeanalizować Ustawę o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej,
4) określić wymagania stawiane przed producentem rolnym dotyczące gruntów rolnych
w celu otrzymania płatności bezpośrednich.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna.
Ś
rodki dydaktyczne:
– poradnik dla ucznia,
– Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych norm,
– Ustawa o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej.
Ćwiczenie 2
Określ wymagania, jakich należy przestrzegać stosując środki ochrony roślin.
Wskazówki do realizacji
– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony
fragment rozdziału,
– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki
bezpieczeństwa pracy,
– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować podrozdział poradnika dla ucznia,
2) przeanalizować ustawę o ochronie roślin,
3) przeanalizować Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej,
4) określić zasady, jakich należy przestrzegać stosując środki ochrony roślin.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
– poradnik dla ucznia,
– ustawa o ochronie roślin,
– Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej.
Ćwiczenie 3
Określ wymagania, jakich należy przestrzegać stosując nawozy.
Wskazówki do realizacji
– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony
fragment rozdziału,
– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki
bezpieczeństwa pracy,
– ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować podrozdział poradnika dla ucznia,
2) przeanalizować ustawę o nawozach i nawożeniu,
3) przeanalizować Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej,
4) określić zasady, jakich należy przestrzegać stosując nawozy.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
– wykład informacyjny,
– ćwiczenia przedmiotowe,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna.
Ś
rodki dydaktyczne:
– poradnik dla ucznia,
– ustawa o nawozach i nawożeniu,
– Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.4. Rozwój obszarów wiejskich
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj analizy działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i określ, na
jaką pomoc finansową z funduszy unijnych może liczyć rolnik rozpoczynający działalność
rolniczą.
Wskazówki do realizacji
– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony
fragment rozdziału,
– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki
bezpieczeństwa pracy,
– ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować podrozdział poradnika dla ucznia,
2) przeanalizować Program Rozwoju Obszarów Wiejskich,
3) określić możliwości wsparcia finansowego rolnika rozpoczynającego działalność rolniczą,
4) określić, jakie warunki powinien spełnić rolnik, aby mógł otrzymać pomoc finansową.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
– wykład informacyjny,
– ćwiczenia przedmiotowe,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna.
Ś
rodki dydaktyczne:
– poradnik dla ucznia,
– Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Ćwiczenie 2
Na podstawie rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania
pomocy finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych”, określ procedurę
ubiegania się o środki finansowe oraz zobowiązania wynikające z uzyskania pomocy
finansowej.
Wskazówki do realizacji
– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony
fragment rozdziału poradnika dla ucznia,
– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki
bezpieczeństwa pracy,
– ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować Program Rozwoju Obszarów Wiejskich,
2) przeanalizować rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu
przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych”,
3) wypisać kolejne kroki postępowania podczas ubiegania się o środki finansowe,
4) wypisać zobowiązania, jakimi są objęte grupy producentów rolnych po otrzymaniu
pomocy finansowej.
Zalecane metody nauczania
−
uczenia się:
– wykład informacyjny,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna.
Ś
rodki dydaktyczne:
– Program Rozwoju Obszarów Wiejskich,
– rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy
finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych”.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test dwustopniowy test do jednostki modułowej „Zastosowanie przepisów
prawa rolnego”
Test składa się z 20 pytań, z których:
−
zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania: 7, 11, 13, 15, 16 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za odpowiedź na co najmniej 9 pytań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za odpowiedź na co najmniej 12 pytań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za odpowiedź na co najmniej 15 pytań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za odpowiedź na co najmniej 18 pytań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. a, 5. b, 6. d, 7. d, 8. a, 9. c, 10. d, 11. a,
12. c, 13. d, 14. b, 15. d, 16. c, 17. a, 18. a, 19. b, 20. b
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Zdefiniować pojęcie wspólnej polityki rolnej.
A
P
c
2
Wyjaśnić zasadę wspólnego rynku.
B
P
a
3
Scharakteryzować dopłaty bezpośrednie.
C
P
b
4
Scharakteryzować kwoty produkcyjne.
C
P
a
5
Scharakteryzować system interwencyjnego skupu
produktów.
C
P
b
6
Zdefiniować pojęcie cła.
A
P
d
7
Dokonać analizy funkcjonowania instytucji
działających na rzecz rolnictwa.
D
PP
d
8
Scharakteryzować działalność instytucji
działających w obszarze rolnictwa.
C
P
a
9
Scharakteryzować działalność instytucji
działających w obszarze rolnictwa.
C
P
c
10
Zdefiniować pojęcie bezpieczeństwa
ż
ywnościowego.
A
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
11
Analizować przepisy prawne dotyczące
bezpieczeństwa żywnościowego.
C
PP
a
12
Scharakteryzować działalność instytucji
działających w obszarze rolnictwa.
C
P
c
13
Zastosować przepisy prawne dotyczące
stosowania nawozów.
D
PP
d
14 Rozróżnić rodzaje dopłat bezpośrednich.
A
P
b
15
Zastosować przepisy prawne dotyczące zabiegów
ochrony roślin.
D
PP
d
16
Zastosować przepisy prawne dotyczące ochrony
gleb.
D
PP
c
17
Określić korzyści dla polskiego rolnictwa
wynikające z integracji z Unią Europejską.
B
P
a
18
Określić koszty polskiego rolnictwa wynikające
z integracji z Unią Europejską.
B
P
a
19
Określić warunki ubiegania się o pomoc
finansową z funduszy unijnych.
C
P
b
20 Scharakteryzować instrumenty polityki rolnej.
C
P
b
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test pisemny zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości
odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie
ponownie zakreśl odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Działania podejmowane przez Wspólnotę Europejską w sektorze rolnictwa dla
zrealizowania określonych zadań, to
a) wspólna polityka zagraniczna.
b) współpraca w zakresie spraw wewnętrznych.
c) wspólna polityka rolna.
d) wspólna polityka bezpieczeństwa.
2. Zasada wspólnego rynku oznacza
a) swobodny przepływ produktów rolnych między państwami członkowskimi.
b) pierwszeństwo zbytu na rynku Wspólnoty dla produktów rolnych wytworzonych na
jej terenie i ochronę rynku wewnętrznego przed importem.
c) zobowiązująca wszystkie kraje członkowskie do partycypowania w kosztach polityki
rolnej.
d) swobodny przepływ produktów rolnych między państwami Europy.
3. Dopłaty bezpośrednie
a) ustalane są na wysokim poziomie, z reguły wyższym niż ceny światowe, co
gwarantuje rolnikom odpowiednio wysokie dochody.
b) służą zabezpieczeniu odpowiedniego poziomu dochodów rolników bez potrzeby
podwyższania cen dla konsumentów.
c) stosowane są zamiast wydatków na skup nadwyżek produkcyjnych i kosztów ich
przechowywania.
d) mają na celu wspomaganie promocji spożycia określonych produktów.
4. Kwoty produkcyjne
a) polegają na ustaleniu w trybie administracyjnym dla poszczególnych producentów
rolnych górnego pułapu produkcji przeznaczonej do zbycia w roku gospodarczym.
b) służą zabezpieczeniu odpowiedniego poziomu dochodów rolników bez potrzeby
podwyższania cen dla konsumentów.
c) ustalane są na wysokim poziomie, z reguły wyższym niż ceny światowe, co
gwarantuje rolnikom odpowiednio wysokie dochody.
d) stosowane są w celu wyrównania różnicy między cenami wspólnotowymi a cenami
ś
wiatowymi.
5. System interwencyjnego skupu produktów rolnych
a) służy zabezpieczeniu odpowiedniego poziomu dochodów rolników bez potrzeby
podwyższania cen dla konsumentów.
b) służy utrzymywaniu cen rolnych na z góry założonym poziomie w okresie zwiększone
podaży produktów rolnych.
c) stosowane są zamiast wydatków na skup nadwyżek produkcyjnych i kosztów ich
przechowywania.
d) polega na ustaleniu w trybie administracyjnym dla poszczególnych producentów
rolnych górnego pułapu produkcji przeznaczonej do zbycia w roku gospodarczym.
6. Opłata przy przewożeniu produktów do kraju, pobierana przez państwo na granicy, to
a) płatności bezpośrednie.
b) płatności cukrowe.
c) dopłaty eksportowe.
d) cło.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
7. Obsługą dopłat bezpośrednich zajmuje się
a) Agencja Rynku Rolnego.
b) Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
c) Agencja Nieruchomości Rolnej.
d) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
8. Do zadań Agencji Rynku Rolnego należy m.in.
a) prowadzenie interwencyjnego skupu i sprzedaży produktów rolnych.
b) poprawa struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych.
c) zabezpieczenie majątku Skarbu Państwa.
d) dopłacanie do oprocentowania kredytów bankowych.
9. Nadzorem nad zdrowiem roślin, obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin zajmuje
się
a) Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
b) Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
c) Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
d) Agencja Rynku Rolnego.
10. Ogół warunków, które muszą być spełnione i dotyczą stosowanych substancji
dodatkowych i aromatów, poziomów substancji zanieczyszczających, pozostałych
pestycydów, warunków napromieniowania żywności, cech organoleptycznych i działań,
które muszą być podejmowane na wszystkich etapach produkcji lub obrotu żywnością
w celu zapewnienia zdrowia i życia człowieka, to definicja
a) dobrej praktyki higienicznej.
b) dobrej praktyki produkcyjnej.
c) obrotu żywnością.
d) bezpieczeństwa żywnościowego.
11. Ustawa dotycząca bezpieczeństwa żywności i żywienia określa
a) wymagania zdrowotne i znakowanie żywności.
b) dopuszczanie środków ochrony roślin do obrotu.
c) organizację Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
d) zapobieganie zagrożeniom dla człowieka, które mogą powstać w wyniki stosowania
ś
rodków ochrony roślin.
12. Nadzorem nad obrotem produktów rolno-spożywczych, kontrolą jakości rynkowej
owoców i warzyw zajmuje się
a) Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
b) Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
c) Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
d) Agencja Rynku Rolnego.
e)
13. Stosowanie nawozów
a) jest dopuszczalne na glebach zalanych wodą.
b) jest dopuszczalne na glebach przykrytych śniegiem.
c) naturalnych w postaci płynnej jest dopuszczalne na glebach bez okrywy śnieżnej.
d) naturalnych nie powinno przekraczać dawki 170 kg azotu w czystym składniku na 1ha
użytków rolnych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
14. W ramach dopłat bezpośrednich, producent rolny może uzyskać
a) dopłaty do przechowywania produktów rolnych.
b) płatność do upraw roślin energetycznych.
c) dopłaty do konsumpcji produktów rolnych.
d) dopłaty eksportowe.
15. Zabiegi ochrony roślin
a) mogą wykonywać osoby nie przeszkolone w tym zakresie.
b) należy wykonywać przy wietrze powyżej 3 m/s.
c) można wykonywać 5 m od budynków mieszkalnych i inwentarskich.
d) wykonuje się środkami wyłącznie dopuszczonymi do obrotu.
16. Ochrona gleb polega na
a) utrzymywaniu gleby bez okrywy roślinnej przez możliwie najdłuższy okres w roku.
b) zadarnianiu gruntów o nachyleniu poniżej 20%.
c) stosowaniu płodozmianów przeciwerozyjnych.
d) likwidowaniu pasów zadrzewień śródpolnych.
17. Do korzyści dla polskiego rolnictwa wynikających z integracji z Unią Europejską, należy
a) przyspieszenie procesu restrukturyzacji polskiego rolnictwa i rozwoju nowoczesnej
gospodarki żywnościowej.
b) rezygnacja części polskich rolników i przedsiębiorstw przemysłu rolno
−
spożywczego
z powodu malej siły przebicia pod względem ceny i jakości w stosunku do produktów
UE.
c) wyeliminowanie części krajowych producentów na rzecz dostawców z Unii
Europejskiej.
d) wzrost kosztów dostosowania i modernizacji polskiego sektora żywnościowego.
18. Do kosztów polskiego rolnictwa wynikających z integracji z Unią Europejską, należy
a) trudność w dostosowywaniu polskiego prawa do przepisów UE.
b) rozwój infrastruktury gospodarczej na obszarach wiejskich.
c) pozyskanie nowych technologii niezbędnych do modernizacji niektórych branż.
d) dopływ kapitału inwestycyjnego z krajów UE do polskiej gospodarki żywnościowej.
19. Pomoc finansowa z funduszy unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów
Wiejskich przyznawana jest
b) wszystkim osobom, które złożą wniosek o przyznanie pomocy.
c) osobom, które złożą wniosek oraz spełniają wymagane warunki.
d) gospodarstwom rolnym mającym odpowiednie wyniki produkcyjne.
e) wyłącznie gospodarstwom rolnym mającym szansę konkurować na rynku rolnym.
20. Dopłaty do konsumpcji produktów rolnych
a) prowadzone są przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
b) mają na celu wspomaganie promocji spożycia określonych produktów.
c) służą utrzymywaniu cen rolnych na z góry założonym poziomie w okresie
zwiększonej podaży produktów rolnych.
d) należą do instrumentów polityki strukturalnej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Zastosowanie przepisów prawa rolnego
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej: „Zastosowanie przepisów
prawa rolnego”
Test składa się z 20 pytań, z których:
−
zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania: 7, 11, 13, 15, 16 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za odpowiedź na co najmniej 9 pytań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za odpowiedź na co najmniej 12 pytań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za odpowiedź na co najmniej 15 pytań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za odpowiedź na co najmniej 18 pytań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. c, 4. a, 5. b, 6. b, 7. a, 8. a, 9. c, 10. d, 11. d,
12. c, 13. b, 14. b, 15. d, 16. c, 17. a, 18. a, 19. b, 20. b
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Zdefiniować pojęcie wspólnej polityki rolnej.
A
P
c
2
Wyjaśnić zasadę preferencji wspólnoty.
B
P
a
3
Scharakteryzować dopłaty do bezpośredniego
przechowywania produktów rolnych.
C
P
c
4
Scharakteryzować wspólne ceny rolne.
C
P
a
5
Scharakteryzować dopłaty do konsumpcji.
C
P
b
6
Zdefiniować pojęcie cła.
A
P
b
7
Dokonać analizy funkcjonowania instytucji
działających na rzecz rolnictwa.
D
PP
a
8
Scharakteryzować działalność instytucji
działających w obszarze rolnictwa.
C
P
a
9
Scharakteryzować działalność instytucji
działających w obszarze rolnictwa.
C
P
c
10
Zdefiniować pojęcie bezpieczeństwa
ż
ywnościowego.
A
P
d
11
Analizować przepisy prawne dotyczące
ochrony roślin.
C
PP
d
12
Scharakteryzować działalność instytucji
działających w obszarze rolnictwa.
C
P
c
13
Zastosować przepisy prawne dotyczące
stosowania nawozów.
D
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
14 Rozróżnić rodzaje dopłat bezpośrednich.
A
P
b
15
Zastosować przepisy prawne dotyczące
zabiegów ochrony roślin.
D
PP
d
16
Zastosować przepisy prawne dotyczące
ochrony gleb.
D
PP
c
17
Określić korzyści dla polskiego rolnictwa
wynikające z integracji z Unią Europejską.
B
P
a
18
Określić koszty polskiego rolnictwa wynikające
z integracji z Unią Europejską.
B
P
a
19
Określić warunki ubiegania się o pomoc
finansową z funduszy unijnych.
B
P
b
20 Scharakteryzować instrumenty polityki rolnej.
C
P
b
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test pisemny zawiera 20 pytań. Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości
odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie
ponownie zakreśl odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Działania podejmowane przez Wspólnotę Europejską w sektorze rolnictwa dla osiągnięcia
określonych zadań, to
a) współpraca w zakresie spraw wewnętrznych.
b) wspólna polityka bezpieczeństwa.
c) wspólna polityka rolna.
d) wspólna polityka zagraniczna.
2. Zasada preferencji Wspólnoty oznacza
a) swobodny przepływ produktów rolnych między państwami członkowskimi.
b) pierwszeństwo zbytu na rynku Wspólnoty dla produktów rolnych wytworzonych na
jej terenie i ochronę rynku wewnętrznego przed importem.
c) zobowiązanie wszystkich krajów członkowskich do partycypowania w kosztach
polityki rolnej.
d) swobodny przepływ produktów rolnych między państwami Europy.
3. Dopłaty do prywatnego przechowywania produktów rolnych
a) ustalane są na wysokim poziomie, z reguły wyższym niż ceny światowe, co gwarantuje
rolnikom odpowiednio wysokie dochody.
b) służą zabezpieczeniu odpowiedniego poziomu dochodów rolników bez potrzeby
podwyższania cen dla konsumentów.
c) stosowane są zamiast wydatków na skup nadwyżek produkcyjnych i kosztów ich
przechowywania.
d) mają na celu wspomaganie promocji spożycia określonych produktów.
4. Wspólne ceny rolne
a) ustalane są na wysokim poziomie, z reguły wyższym niż ceny światowe.
b) służą zabezpieczeniu odpowiedniego poziomu dochodów rolników bez potrzeby
podwyższania cen dla konsumentów.
c) polegają na ustaleniu w trybie administracyjnym dla poszczególnych producentów
rolnych górnego pułapu produkcji przeznaczonej do zbycia w roku gospodarczym.
d) stosowane są w celu wyrównania różnicy między cenami wspólnotowymi a cenami
ś
wiatowymi.
5. Dopłaty do konsumpcji produktów rolnych
a) służą zabezpieczeniu odpowiedniego poziomu dochodów rolników bez potrzeby
podwyższania cen dla konsumentów.
b) mają na celu wspomaganie promocji spożycia określonych produktów, jak też
częściowe zagospodarowanie nadwyżek produkcyjnych.
c) stosowane są zamiast wydatków na skup nadwyżek produkcyjnych i kosztów ich
przechowywania.
d) polegają na ustaleniu w trybie administracyjnym dla poszczególnych producentów
rolnych górnego pułapu produkcji przeznaczonej do zbycia w roku gospodarczym.
6. Opłata pobierana przez państwo na granicy przy przewożeniu produktów do kraju, to
a) dopłaty eksportowe.
b) cło.
c) limitowanie produkcji rolnej.
d) system interwencyjnego skupu produktów rolnych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
7. Obsługą dopłat z tytułu prywatnego przechowywania produktów zajmuje się
a) Agencja Rynku Rolnego.
b) Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
c) Agencja Nieruchomości Rolnej.
d) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
8. Do zadań Agencji Rynku Rolnego należy m.in.
a) prowadzenie interwencyjnego skupu i sprzedaży produktów rolnych.
b) dopłacanie do oprocentowania kredytów bankowych.
c) zabezpieczenie majątku Skarbu Państwa.
d) poprawa struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych.
9. Nadzorem nad zdrowiem roślin, obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin zajmuje
się
a) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
b) jednostki doradztwa rolniczego.
c) Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
d) Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
10. Ogół warunków, które muszą być spełnione i dotyczą stosowanych substancji
dodatkowych i aromatów, poziomów substancji zanieczyszczających, pozostałych
pestycydów, warunków napromieniowania żywności, cech organoleptycznych i działań,
które muszą być podejmowane na wszystkich etapach produkcji lub obrotu żywnością
w celu zapewnienia zdrowia i życia człowieka, to definicja
a) dobrej praktyki produkcyjnej.
b) obrotu żywnością.
c) dobrej praktyki higienicznej.
d) bezpieczeństwa żywnościowego.
11. Ustawa dotycząca ochrony roślin określa
a) wymagania zdrowotne i znakowanie żywności.
b) urzędowe kontrole żywności.
c) zasady stosowania dobrej praktyki higienicznej.
d) zasady dopuszczania środków ochrony roślin do obrotu.
12. Nadzór nad obrotem produktów rolno-spożywczych, kontrolą jakości rynkowej owoców
i warzyw prowadzi
a) Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
b) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
c) Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
d) Agencja Nieruchomości Rolnych.
13. Stosowanie nawozów
a) jest dopuszczalne na glebach zalanych wodą.
b) naturalnych nie powinno przekraczać dawki 170 kg azotu w czystym składniku na 1ha
użytków rolnych.
c) naturalnych w postaci płynnej jest dopuszczalne na glebach bez okrywy śnieżnej.
d) jest dopuszczalne na glebach przykrytych śniegiem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
14. W ramach dopłat bezpośrednich, producent rolny może uzyskać
a) dopłaty do konsumpcji produktów rolnych.
b) płatność cukrową.
c) dopłaty eksportowe.
d) dopłaty do przechowywania produktów rolnych.
15. Zabiegi ochrony roślin
a) można wykonywać 2 m od budynków mieszkalnych i inwentarskich.
b) należy wykonywać w gorące i bezwietrzne dni.
c) należy wykonywać tuż przed spodziewanym deszczem.
d) wykonuje się środkami wyłącznie dopuszczonymi do obrotu.
16. Ochrona gleb polega na
a) likwidowaniu pasów zadrzewień śródpolnych.
b) zadarnianiu gruntów o nachyleniu poniżej 20%.
c) stosowaniu płodozmianów przeciwerozyjnych.
d) utrzymywaniu gleby bez okrywy roślinnej przez możliwie najdłuższy okres w roku.
17. Do korzyści dla polskiego rolnictwa wynikających z integracji z Unią Europejską, należy
a) przyspieszenie procesu restrukturyzacji polskiego rolnictwa i rozwoju nowoczesnej
gospodarki żywnościowej.
b) wyeliminowanie części krajowych producentów na rzecz dostawców z Unii
Europejskiej.
c) wzrost kosztów dostosowania i modernizacji polskiego sektora żywnościowego.
d) rezygnacja części polskich rolników i przedsiębiorstw przemysłu rolno-spożywczego
z powodu malej siły przebicia pod względem ceny i jakości w stosunku do produktów UE.
18. Do kosztów polskiego rolnictwa wynikających z integracji z Unią Europejską, należy
a) trudność w dostosowywaniu polskiego prawa do przepisów UE.
b) dopływ kapitału inwestycyjnego z krajów UE do polskiej gospodarki żywnościowej.
c) pozyskanie nowych technologii niezbędnych do modernizacji niektórych branż.
d) rozwój infrastruktury technicznej na obszarach wiejskich.
19. Pomoc finansowa z funduszy unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów
Wiejskich przyznawana jest
a) wyłącznie gospodarstwom rolnym mającym szansę konkurować na rynku rolnym.
b) osobom, które złożą wniosek oraz spełniają wymagane warunki.
c) gospodarstwom rolnym osiągającym duże nadwyżki bezpośrednie.
d) wszystkim osobom, które złożą wniosek o przyznanie pomocy.
20. Interwencyjny skup produktów rolnych
a) prowadzony jest przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
b) służy utrzymywaniu cen rolnych na z góry założonym poziomie w okresie
zwiększonej podaży produktów rolnych.
c) ma na celu wspomaganie promocji spożycia określonych produktów.
d) ma na celu ograniczenie spożycia określonych produktów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Zastosowanie przepisów prawa rolnego
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
7. LITERATURA
1. Chmielewska-Gill W., Czapla J., Dąbrowski J., Guba W.: Wspólna Polityka Rolna,
zasady funkcjonowania i ich reforma. MRiRW, FAPA, Warszawa 2003
2. Integrowana produkcja rolnicza. WODR w Lublinie, Rejowiec 2002
3. Jurewicz A. (red.): Wspólna polityka rolna. Zagadnienia prawne. Wydawnictwo
Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2007
4. Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej. MRiRW, Warszawa 2002
5. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12.03.2007 w sprawie minimalnych
norm Dz. U. 2007 nr 46, poz. 305 i 306
6. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi) z dnia 26 lipca 2004 r. w sprawie
integrowanej produkcji Dz. U. nr 178, poz. 1834
7. Rozporządzenie Rady (WE) nr 2200/96 z dnia 28 października 1996 r. w sprawie
wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw
8. Stelmachowski A. (red.): Prawo rolne. Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa
2006
9. Ustawa o ochronie roślin Dz. U. 2004 nr 11, poz, 94 ze zm.
10. Ustawa z 25. 08. 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. 2006 nr 171, poz.
1225)
11. Ustawa z 3.02.1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych Dz. U. nr 16, poz. 78 ze zm.
12. Ustawa z 7.03.2007 o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków
Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Dz.U. 2007 nr
64, poz. 427
13. Ustawa z dnia 21 grudnia 2000r. o jakości handlowej artykułów rolno
−
spożywczych
Dz.U. 2001 Nr 5 poz. 44
14. Ustawa z 26 lipca 2000r. o nawozach i nawożeniu Dz. U. 2000 nr 89, poz. 991
15. Ustawa z 26.01.2007r. o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej
Dz.U. 2007 nr 35, poz. 217
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000
3. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. Cz. 1 i 2.
ITeE, Radom 1999