Scenariusz lekcji
39
èród∏a dêwi´ków
èród∏a dêwi´ków
2 x 45 min
TreÊci programowe:
•
wiedza niezb´dna do rozumienia muzyki,
•
*Êpiew, dzia∏ania muzyczno-ruchowe.
Cele lekcji:
a) WiadomoÊci
Uczeƒ:
•
wymienia êród∏a dêwi´ków,
•
zna poj´cia: ha∏as, ekologia,
•
zna êród∏a ha∏asu,
•
wymienia sposoby dbania o Êrodowisko.
b) Umiej´tnoÊci
Uczeƒ:
•
wyjaÊnia ró˝nic´ mi´dzy êród∏ami dêwi´ków
w przyrodzie i w Êwiecie wytworów cz∏owieka,
•
rozumie wp∏yw ha∏asu na zdrowie cz∏owieka,
•
opanowa∏ s∏owa i melodi´ piosenki „Wizyta
w lesie”.
c) Postawy
Uczeƒ:
•
wspó∏pracuje w zespole,
•
jest zainteresowany ró˝norodnoÊcià êróde∏
dêwi´ków,
•
dba o cisz´ w swoim otoczeniu,
•
wykazuje trosk´ o czystoÊç Êrodowiska.
Metody:
•
obserwacja bezpoÊrednia,
•
dyskusja,
•
pogadanka,
•
praca z tekstem,
•
zabawa muzyczna,
•
Êpiew.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Ârodki dydaktyczne:
•
podr´cznik (s. 10–15),
•
magnetofon z mikrofonem,
•
nagrania odg∏osów przyrody,
•
instrument (pianino, fortepian),
•
karta pracy.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecno-
Êci, podanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel ustala z uczniami, jakie odg∏osy
z najbli˝szej okolicy b´dà starali si´ nagraç na
magnetofon podczas wycieczki (na przyk∏ad
warkot samochodów, stukot pociàgu). Uczniowie
podajà swoje propozycje i wspólnie wybierajà
tras´ wycieczki.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel z uczniami (zaopatrzeni w magneto-
fon z mikrofonem) wyruszajà w teren i realizujà
zaplanowane zadanie.
2. Po powrocie z wycieczki przes∏uchujà nagrania
odg∏osów najbli˝szej okolicy. Nast´pnie nauczy-
ciel odtwarza przygotowane wczeÊniej nagranie
odg∏osów przyrody (Êpiew ptaków, szum drzew,
plusk wody). Uczniowie porównujà oba nagrania
i dyskutujà na temat ró˝nic mi´dzy us∏yszanymi
odg∏osami.
3. Nauczyciel dzieli uczniów na 2 grupy. Pierwsza
grupa wykonuje çwiczenie 1, a druga – çwiczenie
2 ze s. 11 podr´cznika. Nast´pnie zespo∏y przed-
stawiajà rezultaty swoich prac.
4. Nauczyciel omawia zagadnienie ha∏asu. Ucznio-
wie analizujà tabel´ zamieszczonà w podr´czniku
na s. 14
i wykonujà çwiczenie 2 ze s. 15
.
WyjaÊniajà równie˝ wp∏yw ha∏asu na zdrowie
i bezpieczeƒstwo cz∏owieka, wykorzystujàc wia-
domoÊci z podr´cznika
.
5. Uczniowie s∏uchajà piosenki „Wizyta w lesie”.
Analizujà post´powanie dzieci i ustalajà zasady
zachowania w lesie. Nast´pnie wspólnie Êpie-
wajà piosenk´.
6. Nauczyciel informuje uczniów o obchodach Dni
Ziemi po∏àczonych z akcjà „Sprzàtanie Êwiata”.
Przeprowadza zabaw´ „Stra˝nicy czystoÊci”
znajdujàcà si´ w podr´czniku na s. 13.
Faza podsumowujàca
1. W ramach podsumowania nauczyciel poleca
uczniom rozwiàzanie zadaƒ zamieszczonych
w kartach pracy.
2. Zadanie domowe dla ch´tnych
Przygotuj nagranie wed∏ug wskazówek zawar-
tych w çwiczeniu 2 ze s. 13 podr´cznika.
c
b
a
s. 14–15
Strony z podr´cznika „Moja muzyka”
b
c
a
èród∏a dêwi´ków
Przyk∏ady
Cechy charakterystyczne
Odg∏osy przyrody
Karta pracy
Rozwià˝ rebus i zapisz otrzymane has∏o.
1
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
imi´ i nazwisko
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
data
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klasa
Cisza – ha∏as
Cisza – ha∏as
Podaj przyk∏ady êróde∏ ha∏asu w najbli˝szej okolicy.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Rozwià˝ rebus i zapisz otrzymane has∏o.
3
2
Has∏o:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Uzupe∏nij tabel´.
4
Odg∏osy miasta
y
fa
mo
i=y
+ ni +
a
ek
l
∏=´
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
t
l=c
t=z + a
sch
sz=h
∏a=dzi
ga=wiu
+ z
+
+
+ i +
+
+
+
+
g=m
Rytm i metrum
Scenariusz lekcji
41
Rytm i metrum
2 x 45 min
Nauczyciel poleca uczniom wykonanie w domu
„puzzli rytmicznych”. Uczniowie wycinajà z koloro-
wego papieru lub kartonu 5 jednakowej wielkoÊci
kó∏ek (dla ka˝dej wartoÊci rytmicznej w innym kolo-
rze). Jedno z nich nale˝y pozostawiç w ca∏oÊci,
pozosta∏e – przeciàç odpowiednio na 2, 4, 8 i 16
cz´Êci. Wszystkie elementy trzeba umieÊciç w ko-
percie wklejonej do zeszytu. Wzór znajduje si´
w za∏àczniku 1 w
Materia∏ach dla nauczyciela.
TreÊci programowe:
• s∏uchanie muzyki,
• wiedza niezb´dna do rozumienia muzyki,
• komunikacja pozawerbalna – muzyka jako j´zyk,
• *Êpiew, dzia∏ania muzyczno-ruchowe.
Cele lekcji:
a) WiadomoÊci
Uczeƒ:
• zna wartoÊci rytmiczne,
• wie, co to jest rytm, metrum, takt i pauza,
• zna podstawowe schematy taktowania.
b) Umiej´tnoÊci
Uczeƒ:
• dostrzega ró˝nice wyst´pujàce w relacjach
czasowych pomi´dzy poznanymi wartoÊciami
rytmicznymi,
• potrafi rozró˝niç pisowni´ znaków graficz-
nych wartoÊci nut i pauz,
• wyczuwa puls akcentów metrycznych na
„dwa”, „trzy”, „cztery”,
• potrafi podzieliç rytm na odcinki taktowe
zgodnie z oznaczeniem taktowym.
c) Postawy
Uczeƒ:
• wspó∏pracuje w zespole,
• jest zainteresowany bogactwem rytmów.
Metody:
• pogadanka,
• praca z tekstem,
• zabawa muzyczna,
• s∏uchanie muzyki,
• Êpiew.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Ârodki dydaktyczne:
• podr´cznik (s. 34–37),
• „puzzle rytmiczne”,
• odtwarzacz magnetofonowy lub CD,
• nagranie „Carmina burana” C. Orffa,
• instrument (fortepian, pianino),
• karta pracy.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecno-
Êci, podanie tematu lekcji.
2. Na podstawie wykonanych przez uczniów kolo-
rowych „puzzli rytmicznych” nauczyciel przypo-
mina poj´cia: ca∏oÊç, pó∏, çwierç, jedna ósma,
jedna szesnasta.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel wyjaÊnia poj´cie rytmu. Omawia
drzewko rytmiczne ze s. 34 podr´cznika. Jedno-
czeÊnie pokazuje kolejne elementy „puzzli”,
którym odpowiadajà poszczególne wartoÊci
rytmiczne. Na polecenie nauczyciela uczniowie
uk∏adajà „puzzle” zgodnie ze schematem drzew-
ka rytmicznego.
2. Nast´pnie nauczyciel t∏umaczy poj´cie pauzy.
Uczniowie oglàdajà zapis graficzny nut i pauz
w podr´czniku na s. 35.
3. Nauczyciel omawia rodzaje metrum. Prezentuje
uczniom obrazki utworzone z „puzzli”, którym
odpowiadajà poszczególne oznaczenia taktowe
(za∏àcznik 2). WyjaÊnia, ˝e powy˝sze obrazki
mogà byç u∏o˝one z dowolnych elementów, czyli
kolejne takty mogà sk∏adaç si´ z ró˝nych warto-
Êci rytmicznych. W ka˝dym takcie o jednako-
wym metrum obrazek koƒcowy musi byç iden-
tyczny.
4. U˝ywajàc kolejno 2, 3, 4, 5 elementów „puzzli”,
uczniowie uk∏adajà obrazki, którym odpowiada
metrum
4
4
i
3
4
. Przyk∏ad znajduje si´ w za∏àcz-
niku 3.
5. Nauczyciel wyjaÊnia schematy taktowania na
„dwa”, „trzy” i „cztery”, zwracajàc uwag´ na
akcenty rytmiczne. Uczniowie s∏uchajà „Car-
mina burana” C. Orffa i wykonujà çwiczenie
zamieszczone w podr´czniku na s. 36.
6. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Ka˝dy
uczeƒ, korzystajàc z „puzzli”, przyst´puje do
wykonywania kolejnych zadaƒ.
7. Uczniowie przedstawiajà swoje rozwiàzania.
Nauczyciel zapisuje je na tablicy. Po wyelimino-
waniu b∏´dnych odpowiedzi uczniowie starajà
si´ wspólnie wyklaskaç zanotowane na tablicy
rytmy.
Faza podsumowujàca
1. Nauczyciel przypomina poznanà na wczeÊniej-
szej lekcji piosenk´. Uczniowie ustalajà jej
metrum oraz nazywajà wartoÊci rytmiczne nut
i pauz. Âpiewajà piosenk´, taktujàc.
2. Na zakoƒczenie nauczyciel przeprowadza zaba-
w´ „Rytmiczna kózka” ze s. 37 podr´cznika.
Scenariusz lekcji
42
Materia∏y dla nauczyciela
„Puzzle rytmiczne”
za∏àcznik 1
Rodzaje metrum na przyk∏adzie „puzzli”
Metrum
4
4
na przyk∏adzie „puzzli”
za∏àcznik 2
za∏àcznik 3
Rozwià˝ rebus i zapisz otrzymane has∏o.
1
Kilka wartoÊci rytmicznych
Kilka wartoÊci rytmicznych
Has∏o:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Has∏o:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Rozwià˝ rebus. Nast´pnie uszereguj wartoÊci rytmiczne od najd∏u˝szej do najkrótszej,
wpisujàc w kratki cyfry od 1 do 5.
2
Korzystajàc z „puzzli rytmicznych”, u∏ó˝ swój rytm w podanym metrum.
3
Karta pracy
Uzupe∏nij takty odpowiednimi wartoÊciami pauz.
4
Zapisz w kratce wartoÊç rytmicznà, o której mowa w wierszyku.
Ka˝dy muzyk o tym wie,
˝e najd∏u˝ej trwa
taka nuta, która tylko
pusty brzuszek ma.
5
dal
+
wia
ak=um
b=n
+ a
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
imi´ i nazwisko
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
data
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klasa
Melodia
Melodia
45 min
Na lekcj´ nauczyciel przygotowuje jednakowej
wielkoÊci kwadraty wyci´te z kolorowego kartonu.
B´dà one odpowiednikami kolejnych dêwi´ków
gamy C-dur. IloÊç i proponowanà kolorystyk´
kwadratów okreÊlono w za∏àczniku 1 w
Materia∏ach
dla nauczyciela.
TreÊci programowe:
• wiedza niezb´dna do rozumienia muzyki,
• komunikacja pozawerbalna – muzyka jako j´zyk,
• *Êpiew, dzia∏ania muzyczno-ruchowe.
Cele lekcji:
a) WiadomoÊci
Uczeƒ:
• wie, co to jest melodia oraz kierunek wzno-
szàcy i opadajàcy melodii.
b) Umiej´tnoÊci
Uczeƒ:
• rozró˝nia kierunek i zmiany kszta∏tu linii
melodycznej,
• dostrzega zwiàzek pomi´dzy kierunkami
melodii i po∏o˝eniem nut na pi´ciolinii,
• samodzielnie odtwarza kszta∏t linii melodycz-
nej na podstawie zapisu nut na pi´ciolinii,
• opanowa∏ s∏owa i melodi´ piosenki „Siedzi
sobie zajàc”.
c) Postawy
Uczeƒ:
• wspó∏pracuje w zespole,
• jest zainteresowany bogactwem mo˝liwoÊci
twórczych, jakie niesie ze sobà zmiana wyso-
koÊci dêwi´ków, kierunku melodii.
Metody:
• pogadanka,
• praca z tekstem,
• Êpiew,
• zabawa muzyczna.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Ârodki dydaktyczne:
• podr´cznik (s. 37–39),
• kolorowe kwadraty,
• tablica korkowa,
• instrument (pianino, fortepian).
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecno-
Êci, podanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel przypomina uczniom poj´cia dêwi´-
ków wysokich i niskich, grajàc przyk∏ady na pia-
ninie.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel wyjaÊnia, co to jest melodia oraz kie-
dy melodia ma kierunek wznoszàcy, a kiedy opa-
dajàcy. Uczniowie ilustrujà ruchem r´ki zmiany
kierunku melodii, którà nauczyciel gra na
instrumencie (przyk∏ady w za∏àczniku 2).
2. Uczniowie wykonujà çwiczenie ze s. 38
pod-
r´cznika. Nauczyciel zwraca uwag´ na zapis
graficzny nut, wyjaÊniajàc, ˝e ka˝dy dêwi´k ma
swoje miejsce na pi´ciolinii.
3. Nauczyciel pokazuje uczniom kolorowe kwadra-
ty i przyporzàdkowuje odpowiedni kolor kolej-
nym dêwi´kom na pi´ciolinii. Uczniowie nie
poznali jeszcze nazw dêwi´ków, wi´c nauczyciel
mo˝e operowaç okreÊleniami: „nuta pierwsza”,
„druga” itd.
4. Wskazani przez nauczyciela uczniowie przypi-
najà kolejno kwadraty do korkowej tablicy.
5. Po u∏o˝eniu „kolorowej drabinki” uczniowie
porównujà jej kszta∏t z zapisem graficznym nut
na s. 38 podr´cznika
.
6. Uczniowie s∏uchajà piosenki „Siedzi sobie zajàc”
(podr´cznik, s. 38
), obserwujàc kszta∏t linii
melodycznej. Odszukujà w utworze fragmenty,
które sà identyczne (takty 1–4 i takty 5–8; takty
9–10 i takty 11–12). Nast´pnie porównujà nuty
z „kolorowej drabinki” z tymi, które wyst´pujà
w piosence. Na polecenie nauczyciela eliminujà
te, których w piosence brak.
7. Dobierajàc kolorowe kwadraty, odpowiadajàce
kolejnym dêwi´kom piosenki, uczniowie przypi-
najà na tablicy fragmenty utworu. Wzór za-
mieszczono w za∏àczniku 3.
Faza podsumowujàca
Uczniowie obserwujà zbudowane wspólnie frag-
menty piosenki i realizujà polecenie 2 z zabawy
„Wznosi si´ i opada” (podr´cznik, s. 39
).
Nauczyciel przydziela ka˝dej grupie okreÊlony
kolor.
d
c
b
a
Scenariusz lekcji
44
s. 38–39
Strony z podr´cznika „Moja muzyka”
d
a
b
c
Materia∏y dla nauczyciela
Kolorowe kwadraty
za∏àcznik 1
Schematy zmian kierunku melodii
za∏àcznik 2
Linia melodyczna w piosence „Siedzi sobie zajàc”
za∏àcznik 3
Dêwi´k
Kolor kwadratów
c
1
d
e
f
g
a
h
c
2
2
3
5
3
8
2
2
2
ciemnoczerwony
pomaraƒczowy
˝ó∏ty
zielony
jasnoniebieski
ciemnoniebieski
fioletowy
jasnoczerwony
IloÊç kwadratów
Scenariusz lekcji
45
takty 1–4 i 5–8
takty 9–10, 11–12
takty 13–16
Nazwy dêwi´ków
Nazwy dêwi´ków
45 min
TreÊci programowe:
• wiedza niezb´dna do rozumienia muzyki,
• komunikacja pozawerbalna – muzyka jako j´zyk,
• *Êpiew, muzykowanie na instrumentach, tworze-
nie struktur dêwi´kowych.
Cele lekcji:
a) WiadomoÊci
Uczeƒ:
• zna poj´cia: pi´ciolinia, klucz wiolinowy, oktawa,
• zna uk∏ad poznanych dêwi´ków na klawiatu-
rze pianina i dzwonkach chromatycznych,
• zna nazwy solmizacyjne i literowe dêwi´ków.
b) Umiej´tnoÊci
Uczeƒ:
• okreÊla po∏o˝enie nut na pi´ciolinii,
• intonuje dêwi´ki gamy C-dur w gór´ i w dó∏,
• opanowa∏ s∏owa i melodi´ piosenki „Do, do, c, c”,
• potrafi zagraç na dzwonkach dêwi´ki gamy.
c) Postawy
Uczeƒ:
• wspó∏pracuje w zespole,
• jest zdyscyplinowany podczas zespo∏owych
dzia∏aƒ muzycznych,
• dba o powierzony instrument.
Metody:
• pogadanka,
• obserwacja,
• praca z tekstem,
• Êpiew,
• gra na dzwonkach.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Ârodki dydaktyczne:
• podr´cznik (s. 39–43),
• „kolorowa drabinka” (patrz: Scenariusz „Melo-
dia”),
• instrument (pianino, fortepian),
• dzwonki chromatyczne,
• karta pracy.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecno-
Êci, podanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel poleca uczniom zaÊpiewaç poznanà
na poprzedniej lekcji melodi´ z tekstem o w´-
drówce s∏oƒca. Przypomina równie˝ poj´cia: kie-
runek wznoszàcy i opadajàcy melodii. Nast´pnie
uczniowie Êpiewajà tylko wst´pujàcà cz´Êç
melodii oraz powtarzajà budow´ „kolorowej
drabinki”.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel omawia poj´cia: pi´ciolinia (linie,
pola), klucz wiolinowy. WyjaÊnia uczniom zale˝-
noÊci mi´dzy po∏o˝eniem dêwi´ku na pi´ciolinii
a jego wysokoÊcià.
2. Nast´pnie nauczyciel wprowadza nazwy solmi-
zacyjne i literowe dêwi´ków. Uczniowie obser-
wujà zapis graficzny nut w podr´czniku na s. 40
i porównujà go z zapisem melodii wst´pujàcej
ze s. 38. Âpiewajà t´ melodi´, zast´pujàc s∏owa
odpowiednimi nazwami dêwi´ków.
3. Nauczyciel rozdaje uczniom dzwonki chroma-
tyczne i omawia uk∏ad klawiatury pianina na
podstawie rysunku ze s. 40 podr´cznika
.
Uczniowie szukajà podobieƒstw mi´dzy uk∏a-
dem p∏ytek na dzwonkach a uk∏adem klawiszy.
Nast´pnie wspólnie grajà dêwi´ki od c
1
do c
2
.
4. Uczniowie liczà kolejno p∏ytki dzwonków chro-
matycznych, zaczynajàc od c
1
, a koƒczàc na c
2
.
Nauczyciel wyjaÊnia poj´cie oktawy. Dzieli
uczniów na grupy, które kolejno wykonujà çwi-
czenie 1 ze s. 41 podr´cznika
, nie podajàc na
g∏os rozwiàzania. Po wykonaniu polecenia przez
wszystkie grupy, odpowiedzi zg∏aszane sà
nauczycielowi i korygowane.
5. Uczniowie s∏uchajà piosenki „Do, do, c, c” (pod-
r´cznik, s. 42), zwracajàc uwag´ na pojawiajàce
si´ w niej nazwy dêwi´ków. Nast´pnie realizujà
çwiczenie ze s. 43 podr´cznika. W refrenie pio-
senki mo˝na wykorzystaç polecenie 2 z zabawy
„Wznosi si´ i opada” (podr´cznik, s. 39), dzielàc
uczniów na 8 grup.
Faza podsumowujàca
1. Uczniowie realizujà zabaw´ „Na stopniach
gamy” (podr´cznik, s. 43). Nast´pnie wykonujà
zadania zamieszczone w kartach pracy.
2. Zadanie domowe
Rozwià˝ rebusy muzyczne znajdujàce si´ w pod-
r´czniku na s. 41
.
d
c
b
a
Scenariusz lekcji
46
s. 40–41
Strony z podr´cznika „Moja muzyka”
c
d
a
b
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Odszukaj w wyrazach, które sà rozwiàzaniami rebusów
obrazkowych, nazwy solmizacyjne dêwi´ków. Odgadni´te
dêwi´ki zapisz na pi´ciolinii, a nast´pnie zagraj na dzwonkach.
1
Co to za dêwi´ki?
Co to za dêwi´ki?
Spróbuj u∏o˝yç z nich w∏asnà melodi´.
Zapisz nazwy literowe podanych dêwi´ków, a otrzymasz rozwiàzania rebusów muzycznych.
2
Karta pracy
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
imi´ i nazwisko
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
data
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klasa
Dêwi´ki ciche i g∏oÊne
Dêwi´ki ciche i g∏oÊne
45 min
TreÊci programowe:
• s∏uchanie muzyki,
• wiedza niezb´dna do rozumienia muzyki,
• komunikacja pozawerbalna – muzyka jako j´zyk,
• *Êpiew.
Cele lekcji:
a) WiadomoÊci
Uczeƒ:
• wie, co to jest dynamika i jakie ma znaczenie
w utworze muzycznym,
• zna wybrane oznaczenia dynamiki w j´zyku
w∏oskim.
b) Umiej´tnoÊci
Uczeƒ:
• stosuje zmiany dynamiki w interpretacji do-
wolnej melodii,
• potrafi rozpoznaç zmiany dynamiki w utwo-
rze muzycznym,
• potrafi podaç znaczenie okreÊleƒ dynamicz-
nych.
c) Postawy
Uczeƒ:
• wspó∏pracuje w zespole,
• jest zainteresowany zwiàzkiem mi´dzy dyna-
mikà a nastrojem utworu muzycznego.
Metody:
• pogadanka,
• praca z tekstem,
• analityczne s∏uchanie muzyki,
• zabawa muzyczna,
• Êpiew.
Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa.
Ârodki dydaktyczne:
• podr´cznik (s. 44–46),
• odtwarzacz magnetofonowy lub CD,
• nagranie „Bolero” M. Ravela,
• instrument (pianino, fortepian),
• inne instrumenty znajdujàce si´ w klasie,
• gazety (do zabawy „Znaki dynamiczne”),
• karta pracy.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecno-
Êci, podanie tematu lekcji.
2. Uczniowie z pomocà nauczyciela sprawdzajà
mo˝liwoÊci brzmieniowe instrumentów znajdu-
jàcych si´ w klasie. Nast´pnie dzielà je na 2 gru-
py: instrumenty cicho i g∏oÊno brzmiàce.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel omawia rol´ dynamiki w utworze
muzycznym
. Wspólnie z uczniami analizuje
tabel´ oznaczeƒ dynamicznych, która znajduje
si´ w podr´czniku na s. 44
.
2. Uczniowie s∏uchajà kanonu „Don, don” (s. 45
w podr´czniku )
w wykonaniu
nauczyciela.
Nast´pnie wspólnie Êpiewajà melodi´.
3. Nauczyciel objaÊnia poj´cie kanonu i poleca
wykonanie çwiczenia ze s. 45
.
4. Nauczyciel wyjaÊnia zwiàzki zachodzàce mi´dzy
zmianami dynamiki i nastrojem utworu mu-
zycznego. Uczniowie s∏uchajà „Bolera” M. Rave-
la. Nast´pnie analizujà zmiany dynamiki wyst´-
pujàce w utworze i opisujà jego nastrój.
5. Korzystajàc z tabeli oznaczeƒ dynamicznych ze
s. 44 podr´cznika
, uczniowie przyst´pujà do
rozwiàzywania kolejnych zadaƒ zamieszczo-
nych w kartach pracy. Zwracajà szczególnà uwa-
g´ na pisowni´ okreÊleƒ dynamicznych i na ich
symbole.
6. Po wykonaniu wszystkich zadaƒ, wyznaczeni
uczniowie podajà rozwiàzania. Nauczyciel przy-
pomina prawid∏owà wymow´ okreÊleƒ dyna-
micznych w j´zyku w∏oskim.
Faza podsumowujàca
Uczniowie realizujà zabaw´ „Znaki dynamiczne”
zamieszczonà w podr´czniku na s. 46.
b
d
c
b
a
Scenariusz lekcji
48
s. 44–45
Strony z podr´cznika „Moja muzyka”
a
b
c
d
G∏oÊno, cicho
G∏oÊno, cicho
WyjaÊnij, co oznaczajà w∏oskie okreÊlenia.
piano –
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
forte –
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Wpisz odpowiedni symbol oznaczenia dynamicznego na poczàtku i na koƒcu podanego znaku.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . .
Przeczytaj uwa˝nie wierszyk. Pod ka˝dà zwrotkà wypisz symbole oznaczeƒ dynamicznych, które w niej
wyst´pujà.
3
2
1
Bardzo cicho, cicho-sza
ka˝dy piano mówiç ma.
Troch´ g∏oÊniej, lecz stopniowo
w mezzoforte wymów s∏owo.
A za chwil´ pe∏nà piersià
zakoƒcz w forte zwrotk´ pierwszà.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Drugà zwrotk´ dla odmiany
g∏oÊno – forte zaczynamy.
Mezzoforte mów w po∏owie
coraz ciszej w ka˝dym s∏owie.
Wszystko zakoƒcz cicho-sza
i ju˝ piano ka˝dy ma.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Za pomocà oznaczeƒ dynamicznych okreÊl, jak zmienia si´ dynamika w wierszu.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
WyjaÊnij znaczenie podanych s∏ów.
crescendo –
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
diminuendo –
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Rozwià˝ rebusy. Nast´pnie przeczytaj uwa˝nie wierszyk. Wykonujàc polecenia zawarte w tekÊcie,
wykorzystaj odgadni´te w rebusach wyrazy.
5
4
Has∏o:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Has∏o:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
W koncertowej sali stoi,
uniesione skrzyd∏o ma.
Pi´knie brzmi, gdy czysto stroi,
cicho, g∏oÊno – ró˝nie gra.
Gdy pomyÊlisz przez chwileczk´,
pozamieniasz, co si´ da,
skreÊlisz jednà litereczk´,
to odgadniesz, co tak gra?
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Karta pracy
es
+ a +
s
t=f
+ e
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
imi´ i nazwisko
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
data
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klasa
Tempo
Tempo
45 min
TreÊci programowe:
• s∏uchanie muzyki,
• wiedza niezb´dna do rozumienia muzyki,
• komunikacja pozawerbalna – muzyka jako j´zyk.
Cele lekcji:
a) WiadomoÊci
Uczeƒ:
• zna poj´cie tempa,
• wymienia podstawowe oznaczenia tempa i ich
w∏oskie nazwy,
• zna zwiàzek zachodzàcy pomi´dzy tempem
a nastrojem utworu muzycznego.
b) Umiej´tnoÊci
Uczeƒ:
• rozró˝nia zmiany tempa w utworze muzycz-
nym,
• potrafi zastosowaç zmiany tempa w interpre-
tacji wiersza,
• wyjaÊnia funkcj´ i zasady dzia∏ania metro-
nomu.
c) Postawy
Uczeƒ:
• wspó∏pracuje w zespole,
• jest zainteresowany mo˝liwoÊciami interpre-
tacyjnymi zwiàzanymi ze zmianami tempa.
Metody:
• pogadanka,
• praca z tekstem,
• s∏uchanie muzyki,
• wspólna recytacja.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Ârodki dydaktyczne:
• podr´cznik (s. 47–48),
• odtwarzacz magnetofonowy lub CD,
• nagrania: „Taniec z szablami” A. Chaczaturiana,
„Lot trzmiela” M. Rimskiego-Korsakowa, „Aria
na strunie G” z „III Suity D-dur” J. S. Bacha,
„Romance – Larghetto” z „Koncertu fortepiano-
wego e-moll opus 11” F. Chopina,
• metronom,
• karta pracy.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecno-
Êci, podanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel przypomina rol´ dynamiki w utwo-
rze muzycznym.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel wyjaÊnia poj´cie tempa w muzyce
i omawia tabel´ z oznaczeniami tempa znajdu-
jàcà si´ w podr´czniku na s. 47
. Zwraca szcze-
gólnà uwag´ na poprawnà wymow´ okreÊleƒ
w j´zyku w∏oskim.
2. Nast´pnie demonstruje uczniom metronom,
wyjaÊniajàc jego zastosowanie. Uczniowie s∏ucha-
jà pulsu ka˝dego z rodzajów tempa zamieszczone-
go w tabeli. Nauczyciel dodatkowo wprowadza
poj´cia
accelerando i ritenuto.
3. Uczniowie wys∏uchujà „Taƒca z szablami”
A. Chaczaturiana i starajà si´ okreÊliç, jak zmie-
nia si´ tempo w utworze.
4. Na polecenie nauczyciela uczniowie wspólnie
czytajà tekst o kruku ze s. 48 podr´cznika
,
a nast´pnie realizujà zamieszczone ni˝ej çwicze-
nia.
5. Nauczyciel wyjaÊnia uczniom zwiàzek zachodzà-
cy mi´dzy tempem a nastrojem utworu muzycz-
nego. Uczniowie s∏uchajà: „Lotu trzmiela”
M. Rimskiego-Korsakowa, „Arii na strunie G”
z „III Suity D-dur” J. S. Bacha oraz „Romance –
Larghetto” z „Koncertu fortepianowego e-moll”
F. Chopina. OkreÊlajà nastrój ka˝dego utworu.
Faza podsumowujàca
1. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Korzy-
stajàc z tabeli oznaczeƒ tempa, uczniowie wyko-
nujà kolejne zadania.
2. Po up∏ywie wyznaczonego czasu nauczyciel
podaje prawid∏owe rozwiàzania, a uczniowie
sprawdzajà poprawnoÊç swoich odpowiedzi.
3. Zadanie domowe
Zrealizuj zabaw´ „Twoje tempo” ze s. 48 pod-
r´cznika
. Wyniki zapisz w zeszycie.
d
c
b
a
Scenariusz lekcji
50
s. 47
s. 48
Strony z podr´cznika „Moja muzyka”
a
b
c
d
Rozwià˝ krzy˝ówk´, podajàc w∏oskie okreÊlenia rodzajów
tempa. Nast´pnie wyjaÊnij otrzymane has∏o.
1
Szybko, wolno
Szybko, wolno
1
2
3
4
5
1. W tempie spokojnego kroku.
2. Wolno.
3. Umiarkowanie.
4. Bardzo szybko.
5. Pr´dko, weso∏o.
Has∏o:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
WyjaÊnij, co oznaczajà w muzyce wyrazy, które sà rozwiàzaniami rebusów.
2
Has∏o:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Has∏o:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Obok podanych rodzajów tempa zapisz odpowiednie nazwy w∏oskie.
moderato, allegro, lento
tempo wolne –
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tempo umiarkowane –
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tempo szybkie –
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
3
Karta pracy
oku
k=p
t
+
pis
y
d∏u
+
wio
∏=t
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
imi´ i nazwisko
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
data
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klasa
Znaki przed∏u˝ajàce
czas trwania nut i pauz
Znaki przed∏u˝ajàce
czas trwania nut i pauz
45 min
TreÊci programowe:
• wiedza niezb´dna do rozumienia muzyki,
• komunikacja pozawerbalna – muzyka jako j´zyk,
• *Êpiew.
Cele lekcji:
a) WiadomoÊci
Uczeƒ:
• zna poj´cia: kropka, ∏uk, fermata,
• zna symbole znaków przed∏u˝ajàcych czas
trwania nut i pauz.
b) Umiej´tnoÊci
Uczeƒ:
• wyjaÊnia znaczenie znaków przed∏u˝ajàcych
czas trwania nut i pauz,
• potrafi rozró˝niç zale˝noÊci w relacjach czaso-
wych pomi´dzy wartoÊciami z kropkà i bez,
• potrafi zrealizowaç samodzielnie rytmy z za-
stosowaniem wartoÊci rytmicznych z kropkà,
• odró˝nia ∏uk artykulacyjny od ∏uku przed∏u˝a-
jàcego dêwi´k,
• potrafi zrealizowaç fermat´ w okreÊlonym
fragmencie piosenki,
• opanowa∏ s∏owa i melodi´ piosenki „Uwaga!
Czerwone Êwiat∏o!”.
c) Postawy
Uczeƒ:
• wspó∏pracuje w zespole,
• jest zainteresowany ró˝norodnoÊcià rytmów
z wykorzystaniem wartoÊci z kropkà.
Metody:
• pogadanka,
• praca z tekstem,
• Êpiew.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Ârodki dydaktyczne:
• podr´cznik (s. 62–64),
• „puzzle rytmiczne”,
• instrument (pianino, fortepian),
• karta pracy.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecno-
Êci, podanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel poleca uczniom przypomnienie
poznanych wartoÊci rytmicznych oraz ich odpo-
wiedników w postaci „puzzli rytmicznych”.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel omawia znaczenie kropki przy nucie
. Uczniowie uk∏adajà z „puzzli rytmicznych”
obrazki kolejnych wartoÊci rytmicznych:
2. Nast´pnie uk∏adajà z „puzzli” rytmy w metrum
2
4
pisane przez nauczyciela na tablicy.
a
Scenariusz lekcji
52
a)
b)
c)
3. Uczniowie starajà si´ wyklaskaç kolejno rytmy
a), b), c). Nauczyciel wyjaÊnia, ˝e w taki sam spo-
sób przed∏u˝a si´ czas trwania pauz.
4. Nauczyciel Êpiewa piosenk´ „Uwaga! Czerwone
Êwiat∏o!” (podr´cznik, s. 63
). Uczniowie od-
szukujà w zapisie nutowym piosenki wartoÊci
rytmiczne z kropkà. Nast´pnie wykonujà çwi-
czenie ze s. 62 podr´cznika
.
5. Nauczyciel wprowadza poj´cie ∏uku muzycznego
. Uczniowie obserwujà nuty do pieÊni „˚ycze-
nie” (podr´cznik, s. 64). Odpowiadajà, w którym
z taktów ∏uk przed∏u˝a wartoÊç rytmicznà,
a w którym jest oznaczeniem artykulacyjnym.
6. Nauczyciel zapoznaje uczniów z okreÊleniem
i znakiem graficznym fermaty
. Uczniowie
wykonujà çwiczenie ze s. 64 podr´cznika.
Faza podsumowujàca
Nauczyciel rozdaje karty pracy. Uczniowie samo-
dzielnie rozwiàzujà kolejne zadania.
e
d
c
b
s. 62–63
Strony z podr´cznika „Moja muzyka”
a
d
e
c
b
Rozwià˝ rebusy i zapisz otrzymane has∏a.
1
Przed∏u˝amy
czas trwania nut
Przed∏u˝amy
czas trwania nut
Has∏o:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Has∏o:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Odpowiedz, jakich wartoÊci rytmicznych brakuje w podanych przyk∏adach. Korzystajàc z „puzzli
rytmicznych”, uzupe∏nij takty. Obok zapisz pauzy, które odpowiadajà brakujàcym wartoÊciom
rytmicznym.
2
Karta pracy
Zapisz wartoÊci rytmiczne, które odpowiadajà wartoÊciom po∏àczonym ∏ukiem.
3
Napisz, jak inaczej mo˝e byç nazywana fermata. Obok umieÊç jej znak graficzny.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
4
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
wa
t=f
+
+
mos
∏=m
cza
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
imi´ i nazwisko
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
data
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klasa
Budowa okresowa
Budowa okresowa
45 min
TreÊci programowe:
• wiedza niezb´dna do rozumienia muzyki,
• komunikacja pozawerbalna – muzyka jako j´zyk,
• *Êpiew, muzykowanie na instrumentach, tworze-
nie struktur dêwi´kowych.
Cele lekcji:
a) WiadomoÊci
Uczeƒ:
• wymienia elementy okresu muzycznego,
• zna poj´cia: fraza, zdanie, okres muzyczny.
b) Umiej´tnoÊci
Uczeƒ:
• rozumie zasady budowy okresowej,
• potrafi samodzielnie wskazaç poszczególne ele-
menty budowy formalnej poznanych piosenek,
• tworzy pytania i odpowiedzi rytmiczne,
• opanowa∏ s∏owa i melodi´ piosenki „Taƒco-
wa∏y dwa Micha∏y”.
c) Postawy
Uczeƒ:
• wspó∏pracuje w zespole,
• jest zainteresowany mo˝liwoÊciami, jakie
stwarza architektura muzyczna.
Metody:
• „burza mózgów”,
• praca z tekstem,
• Êpiew,
• zabawa muzyczna.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Ârodki dydaktyczne:
• podr´cznik (s. 70–71),
• instrumenty perkusyjne,
• instrument (pianino, fortepian),
• karta pracy.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecno-
Êci, podanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel przeprowadza „burz´ mózgów” na
temat budowy utworu muzycznego. Uczniowie
starajà si´ odpowiedzieç, z jakich elementów
sk∏ada si´ piosenka, którà ostatnio poznali.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel wyjaÊnia zagadnienia zwiàzane z bu-
dowà formy muzycznej, wprowadzajàc poj´cia
frazy, zdania i okresu muzycznego. Zwraca uwa-
g´ na zasad´ symetrii w architekturze muzycz-
nej.
2. Uczniowie s∏uchajà piosenki „Taƒcowa∏y dwa
Micha∏y” (podr´cznik, s. 70
) w wykonaniu
nauczyciela. Nast´pnie analizujà budow´ pierw-
szej zwrotki, korzystajàc ze schematu zamiesz-
czonego w podr´czniku na s. 71
.
3. Z pomocà nauczyciela uczniowie realizujà çwi-
czenie 1 i 2 ze s. 71 podr´cznika
.
4. Nauczyciel rozdaje uczniom instrumenty perku-
syjne i t∏umaczy zasady zabawy „Pogaw´dki in-
strumentów” ze s. 71 podr´cznika
. Uczniowie
dobierajà si´ w pary i przygotowujà „rozmowy”
rytmiczne. Po up∏ywie wyznaczonego czasu
wskazane przez nauczyciela osoby prezentujà
swoje „pogaw´dki”, a reszta klasy stara si´
odgadnàç ich sens.
5. Nauczyciel wykonuje fragmenty kilku wczeÊniej
poznanych piosenek. Uczniowie w trakcie s∏u-
chania wskazujà poszczególne elementy ich bu-
dowy. Nauczyciel koryguje b∏´dne odpowiedzi.
Faza podsumowujàca
1. Uczniowie rozwiàzujà zadania znajdujàce si´
w kartach pracy.
2. Nast´pnie z pomocà nauczyciela w grupach
4-osobowych sprawdzajà poprawnoÊç odpowiedzi.
d
c
b
a
Scenariusz lekcji
54
s. 70–71
Strony z podr´cznika „Moja muzyka”
b
c
d
a
Uzupe∏nij zdania, wpisujàc w puste
miejsca rozwiàzania rebusów.
a) Ma∏a grupka dêwi´ków, jakby myÊl muzyczna to
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
.
1
Budowa okresowa
Budowa okresowa
b) Po∏àczone frazy tworzà
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
.
c) Dwa zdania – pytanie muzyczne i odpowiedê – to
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
.
Bez pomocy podr´cznika wpisz w odpowiednie miejsca piosenki „Taƒcowa∏y dwa Micha∏y” nazwy
elementów budowy okresowej.
2
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
okres muzyczny
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Karta pracy
+ a
f +
o +
k=s
o
ob
gwi
ek=a
+
z
cz=e
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
imi´ i nazwisko
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
data
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klasa
Folklor Êwiata
Folklor Êwiata
45 min
Miesiàc przed lekcjà nauczyciel poleca uczniom
przygotowanie portfolio na temat folkloru ró˝nych
regionów Êwiata.
TreÊci programowe:
• s∏uchanie muzyki,
• êród∏a wiedzy i informacji o muzyce,
• wiedza niezb´dna do rozumienia muzyki,
• muzyka ludowa ró˝nych regionów Êwiata,
• komunikacja pozawerbalna – muzyka jako j´zyk,
• dzia∏ania muzyczno-ruchowe.
Cele lekcji:
a) WiadomoÊci
Uczeƒ:
• wymienia regiony Êwiata o zbli˝onej i odmien-
nej kulturze ludowej,
• zna cechy charakterystyczne folkloru pozna-
nych regionów Êwiata.
b) Umiej´tnoÊci
Uczeƒ:
• rozumie ró˝nice wynikajàce z odr´bnoÊci
poszczególnych kultur,
• samodzielnie szuka informacji na temat ró˝-
norodnych kultur muzycznych,
• wykonuje kroki charakterystyczne dla „egzo-
tycznych” taƒców.
c) Postawy
Uczeƒ:
• jest zainteresowany kulturami ró˝nych regio-
nów Êwiata,
• okazuje tolerancj´ wobec odmiennych tradycji
muzycznych,
• wspó∏pracuje w grupie.
Metody:
• dyskusja,
• portfolio,
• praca z tekstem,
• prezentacja,
• konkurs muzyczny,
• zabawa muzyczna.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Ârodki dydaktyczne:
• podr´cznik (s. 90–91),
• odtwarzacz magnetofonowy lub CD,
• nagrania: utwory ludowe pochodzàce na przy-
k∏ad z Irlandii, Hawajów, Tybetu, Andów,
• instrumenty perkusyjne oraz rekwizyty pomoc-
ne w realizacji zabawy (dost´pne w klasie),
• mapa geograficzna Êwiata.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecno-
Êci, podanie tematu lekcji.
2. Na polecenie nauczyciela uczniowie przypomi-
najà, co to jest folklor.
Faza realizacyjna
1. Uczniowie wspólnie dokonujà przeglàdu zgro-
madzonych materia∏ów dotyczàcych folkloru
ró˝nych regionów Êwiata. Dzielà je na grupy
tematyczne, na przyk∏ad „Folklor afrykaƒski”.
Zapoznajà si´ równie˝ z
wiadomoÊciami
zamieszczonymi w podr´czniku na s. 90–91
.
2. Nast´pnie dzielà si´ na kilkuosobowe grupy.
Zadaniem ka˝dej z nich b´dzie przygotowanie
wystàpienia (w dowolnej formie) na temat okre-
Êlonego regionu Êwiata. Mogà wykorzystaç
stosowne ilustracje, zdj´cia lub inne rekwizyty.
Nauczyciel wyznacza czas na wykonanie zadania.
3. Poszczególne zespo∏y przedstawiajà kolejno
swoje wystàpienia na forum klasy. Wskazujà na
mapie geograficznej Êwiata omawiany region.
Prezentacje mo˝na ilustrowaç odpowiednimi
przyk∏adami muzycznymi.
4. Nauczyciel komentuje i ocenia prac´ uczniów.
5. Nast´pnie przeprowadza konkurs muzyczny.
Uczniowie wys∏uchujà fragmentów kilku utworów
(na przyk∏ad z Irlandii, Hawajów, Tybetu, Andów).
OkreÊlajà i wskazujà na mapie region, z którego
pochodzi ka˝dy z nich.
Faza podsumowujàca
1. Uczniowie wspólnie z nauczycielem odpowiadajà
na pytanie, czy ró˝norodnoÊç folklorystyczna
Êwiata jest zjawiskiem pozytywnym czy nega-
tywnym.
2. Na polecenie nauczyciela uczniowie realizujà
zabaw´ „Barwni tancerze” znajdujàcà si´ w pod-
r´czniku na s. 91
.
b
a
Scenariusz lekcji
56
s. 90–91
Strony z podr´cznika „Moja muzyka”
a
a
b
Mazur
Mazur
45 min
TreÊci programowe:
• s∏uchanie muzyki,
• êród∏a wiedzy i informacji o muzyce,
• muzyka ludowa, muzyka artystyczna,
• muzyka w teatrze, w mediach,
• komunikacja pozawerbalna – muzyka jako j´zyk,
• *Êpiew, dzia∏ania muzyczno-ruchowe.
Cele lekcji:
a) WiadomoÊci
Uczeƒ:
• zna cechy i charakter mazura,
• wie, co to jest opera.
b) Umiej´tnoÊci
Uczeƒ:
• rozpoznaje mazura wÊród przyk∏adów litera-
tury muzycznej,
• potrafi samodzielnie zrealizowaç rytm mazura,
• opanowa∏ s∏owa i melodi´ piosenki „Hej˝e
dalej do mazura”.
c) Postawy
Uczeƒ:
• wspó∏pracuje w zespole,
• jest zainteresowany polskà kulturà ludowà.
Metody:
• pogadanka,
• dyskusja,
• praca z tekstem,
• s∏uchanie muzyki,
• zabawa muzyczno-ruchowa,
• recytacja i Êpiew,
• konkurs muzyczny.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Ârodki dydaktyczne:
• podr´cznik (s. 111, 172),
• odtwarzacz magnetofonowy lub CD,
• nagranie „Mazura” ze „Strasznego dworu”
S. Moniuszki.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecno-
Êci, podanie tematu lekcji.
2. Na polecenie nauczyciela uczniowie wymieniajà
i opisujà poznane polskie taƒce narodowe.
Faza realizacyjna
1. Uczniowie s∏uchajà „Mazura” ze „Strasznego
dworu” S. Moniuszki. Nast´pnie dzielà si´
wra˝eniami, jakie wywar∏ na nich wys∏uchany
utwór.
2. Nauczyciel streszcza uczniom libretto „Strasz-
nego dworu” i krótko wyjaÊnia istot´ formy ope-
rowej.
3. Uczniowie zapoznajà si´ z treÊcià çwiczenia 2
w podr´czniku na s. 111
. Nast´pnie wspólnie
odczytujà zamieszczony w nim fragment opery.
Nauczyciel t∏umaczy niezrozumia∏e zwroty.
4. Z podk∏adem muzycznym uczniowie dwukrotnie
odÊpiewujà poznany fragment „Mazura”.
Nauczyciel wskazuje im moment wejÊcia.
5. Korzystajàc z informacji znajdujàcych si´ w pod-
r´czniku (s. 111
), uczniowie dyskutujà na
temat cech i charakteru mazura. Najwa˝niejsze
wiadomoÊci zapisujà w zeszytach.
6. Nauczyciel wykonuje piosenk´ ludowà „Hej˝e
dalej do mazura” (Êpiewnik, s. 172
). Ucznio-
wie porównujà us∏yszany utwór z „Mazurem”
ze „Strasznego dworu”, wskazujàc podobieƒ-
stwa i ró˝nice.
7. Uczniowie zapoznajà si´ ze s∏owami piosenki
„Hej˝e dalej do mazura” i Êpiewajà jà przy
akompaniamencie nauczyciela. Nast´pnie dzielà
si´ na kilkuosobowe grupy. Ka˝da z nich za po-
mocà gestów i kroków tworzy ilustracj´ ruchowà
do treÊci piosenki.
8. Po prezentacjach uk∏adów kolejnych grup,
nauczyciel ocenia prac´ uczniów.
Faza podsumowujàca
1. W ramach podsumowania lekcji nauczyciel prze-
prowadza konkurs muzyczny. Odtwarza z p∏yt
lub gra na pianinie kolejno fragmenty 4 lub 5
taƒców. Zadaniem uczniów jest odgadni´cie, któ-
ry z us∏yszanych utworów to mazur. Zwyci´zca
uzasadnia swój wybór, wymieniajàc charaktery-
styczne cechy wskazanego taƒca.
2. Zadanie domowe
Poszukaj informacji na temat „Mazurka Dàbro-
wskiego”. Najwa˝niejsze z nich zapisz w zeszycie.
c
b
a
Scenariusz lekcji
57
s. 111
s. 172
Strony z podr´cznika „Moja muzyka”
c
b
a
Mazurek
Mazurek
45 min
TreÊci programowe:
• s∏uchanie muzyki,
• êród∏a wiedzy i informacji o muzyce,
• muzyka ludowa, muzyka artystyczna,
• komunikacja pozawerbalna – muzyka jako j´zyk,
• *Êpiew.
Cele lekcji:
a) WiadomoÊci
Uczeƒ:
• zna poj´cia: hymn, god∏o, flaga,
• zna melodi´ i s∏owa „Mazurka Dàbrowskie-
go”,
• zna cechy i charakter mazurka,
• wie, co to jest znak repetycji.
b) Umiej´tnoÊci
Uczeƒ:
• wyjaÊnia okolicznoÊci zwiàzane z powstaniem
„Mazurka Dàbrowskiego”,
• rozró˝nia mazury i mazurki wÊród przyk∏a-
dów literatury muzycznej,
• samodzielnie szuka i gromadzi wiadomoÊci
o muzyce.
c) Postawy
Uczeƒ:
• interesuje si´ historià w∏asnego narodu,
• zachowuje w∏aÊciwà postaw´ podczas wykony-
wania hymnu.
Metody:
• pogadanka,
• „burza mózgów”,
• s∏uchanie muzyki,
• praca z tekstem.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Ârodki dydaktyczne:
• podr´cznik (s. 112–113),
• informacje przygotowane przez uczniów w ramach
pracy domowej z poprzedniej lekcji,
• odtwarzacz magnetofonowy lub CD,
• nagrania: „Mazurek B-dur” i „Mazurek g-moll”
F. Chopina, „Mazurek Dàbrowskiego”,
• karta pracy.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecno-
Êci, podanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel poleca uczniom przypomnienie wia-
domoÊci dotyczàcych mazura.
Faza realizacyjna
1. Uczniowie s∏uchajà „Mazurka B-dur” i „Mazur-
ka g-moll” F. Chopina. Nast´pnie dzielà si´ na
4-osobowe grupy i wykonujà çwiczenie ze s. 112
podr´cznika .
2. Nauczyciel wyjaÊnia poj´cie i zastosowanie zna-
ku repetycji.
3. Nast´pnie inicjuje „burz´ mózgów” na temat
ró˝nic mi´dzy mazurem i mazurkiem. Po zapisa-
niu wszystkich propozycji na tablicy nauczyciel
wraz z uczniami podkreÊla prawid∏owe odpowie-
dzi, a b∏´dne wymazuje.
4. Nauczyciel wymienia symbole narodowe oraz
t∏umaczy ich rol´ w ˝yciu obywateli. Nast´pnie
prezentuje nagranie „Mazurka Dàbrowskiego”
i wyjaÊnia zasady zachowania podczas wykony-
wania lub s∏uchania hymnu.
5. Na podstawie przygotowanych materia∏ów oraz
wiadomoÊci zamieszczonych w podr´czniku
(s. 112
) uczniowie rozmawiajà na temat oko-
licznoÊci powstania „Mazurka Dàbrowskiego”.
6. Korzystajàc z podr´cznika (s. 113
), uczniowie
wspólnie z nauczycielem Êpiewajà hymn narodo-
wy. Pami´tajà o w∏aÊciwej postawie podczas
wykonywania utworu.
Faza podsumowujàca
1. Nauczyciel poleca uczniom wykonanie zadaƒ
znajdujàcych si´ w kartach pracy.
2. Po up∏ywie wyznaczonego czasu uczniowie
w grupach, z pomocà nauczyciela, weryfikujà
swoje odpowiedzi.
c
b
a
Scenariusz lekcji
58
s. 112–113
Strony z podr´cznika „Moja muzyka”
c
a
b
Zaznacz krzy˝ykiem prawid∏owà odpowiedê.
a) W mazurkach wyst´pujà rytmy innych taƒców, które liczy si´ na:
„dwa”,
„cztery”,
„trzy”.
b) Znak repetycji ma symbol:
c) Polski hymn narodowy ma rytm:
poloneza,
mazura,
mazurka.
d) Muzeum Hymnu Narodowego znajduje si´ w:
Warszawie,
B´dominie,
Poznaniu.
Napisz, w jakich sytuacjach wykonuje si´ hymn paƒstwowy.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Rozwià˝ krzy˝ówk´ i zapisz otrzymane has∏o.
3
2
1
1
3
6
Mazurek
Mazurek
2
4
5
7
1. Podnios∏a pieʃ wykonywana podczas wa˝nych uroczystoÊci.
2. Najni˝szy g∏os ˝eƒski.
3. Polski taniec narodowy rozpoczynajàcy najznakomitsze bale.
4. Znak muzyczny oznaczajàcy przerw´ w pochodzie dêwi´ków.
5. „Straszny .....” – tytu∏ opery Stanis∏awa Moniuszki.
6. Znak ........, który stosuje si´ w zapisie nutowym, by nie przepisywaç tych samych cz´Êci utworu.
7. Autor s∏ów hymnu Polski.
Has∏o:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Karta pracy
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
imi´ i nazwisko
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
data
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klasa
Cza-cza
Cza-cza
45 min
TreÊci programowe:
• s∏uchanie muzyki,
• wiedza niezb´dna do rozumienia muzyki,
• muzyka ludowa, popularna,
• komunikacja pozawerbalna – muzyka jako j´zyk,
• *Êpiew, dzia∏ania muzyczno-ruchowe.
Cele lekcji:
a) WiadomoÊci
Uczeƒ:
• zna nazw´, pochodzenie i cechy charaktery-
styczne taƒca „cza-cza”,
• wie, kiedy obchodzony jest Dzieƒ Edukacji
Narodowej i jakie ma znaczenie.
b) Umiej´tnoÊci
Uczeƒ:
• rozpoznaje wÊród przyk∏adów literatury mu-
zycznej utwory w rytmie cza-czy,
• opanowa∏ s∏owa i melodi´ piosenki „List, liste-
czek”,
• wykonuje podstawowy krok poznanego taƒca.
c) Postawy
Uczeƒ:
• jest zainteresowany kulturà innych krajów,
• wykazuje tolerancj´ dla zainteresowaƒ innych
ludzi,
• wspó∏pracuje w zespole,
• okazuje szacunek dla pracy nauczycieli.
Metody:
• „burza mózgów”,
• pogadanka,
• s∏uchanie muzyki,
• Êpiew,
• zabawa muzyczna,
• elementy taƒca.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Ârodki dydaktyczne:
• podr´cznik (s. 120–121),
• odtwarzacz magnetofonowy lub CD,
• nagrania: taƒce po∏udniowoamerykaƒskie w ryt-
mie cza-czy,
• instrument (pianino, fortepian).
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecno-
Êci, podanie tematu lekcji.
2. Uczniowie wys∏uchujà kilku przyk∏adów utwo-
rów latynoamerykaƒskich w rytmie cza-czy.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel inicjuje „burz´ mózgów” na temat
cech i charakteru cza-czy. Po zakoƒczeniu dys-
kusji nauczyciel w formie pogadanki porzàdkuje
i uzupe∏nia wiadomoÊci o poznawanym taƒcu.
2. Nauczyciel prezentuje piosenk´ „List, listeczek”
(podr´cznik, s. 120
). Uczniowie zapoznajà si´
z tekstem piosenki i wykonujà çwiczenie 1 ze
s. 121 podr´cznika
. Wspólnie z nauczycielem
rozmawiajà na temat znaczenia Dnia Edukacji
Narodowej.
3. Uczniowie Êpiewajà piosenk´ „List, listeczek”.
Nast´pnie wykonujà çwiczenie 2 ze s. 121 pod-
r´cznika
. Po zapisaniu schematu wszyscy
uczniowie recytujà rytmicznie tekst utworu i po-
nownie Êpiewajà piosenk´.
4. Wed∏ug dok∏adnej instrukcji nauczyciela ucznio-
wie wykonujà uproszczony krok cza-czy – naj-
pierw samodzielnie, a potem wspólnie:
Takt 1
na „raz” – prawa noga w przód
na „dwa” – powrót nogi
na „trzy” – prawa noga w bok
na „cztery” – powrót nogi
Takt 2
na „raz” – prawa noga w ty∏
na „dwa” – powrót nogi
na „trzy” – prawa noga w bok
na „cztery” – powrót nogi
Takty 3 i 4
analogicznie do taktów 1 i 2 tylko z lewà nogà
Faza podsumowujàca
Uczniowie z pomocà nauczyciela realizujà zabaw´
„Jesienna cza-cza” zamieszczonà w podr´czniku
na s. 121
.
d
c
b
a
Scenariusz lekcji
60
s. 120–121
Strony z podr´cznika „Moja muzyka”
d
c
a
b
G∏os ludzki
G∏os ludzki
45 min
TreÊci programowe:
• wiedza niezb´dna do rozumienia muzyki,
• komunikacja pozawerbalna – muzyka jako j´zyk,
• *Êpiew, dzia∏ania muzyczno-ruchowe, tworzenie
struktur dêwi´kowych.
Cele lekcji:
a) WiadomoÊci
Uczeƒ:
• wymienia najwa˝niejsze poj´cia zwiàzane z bu-
dowà aparatu g∏osowego,
• zna poj´cia: dykcja, çwiczenie emisyjne,
• zna podstawy higieny g∏osu.
b) Umiej´tnoÊci
Uczeƒ:
• wyjaÊnia, w jaki sposób cz∏owiek mówi, Êpiewa,
• potrafi przyjàç prawid∏owà postaw´ Êpiewaczà,
• prawid∏owo wykonuje çwiczenia emisyjne
i doskonalàce dykcj´,
• potrafi za pomocà samych dêwi´ków oddaç ró˝-
ne stany emocjonalne.
c) Postawy
Uczeƒ:
• wspó∏pracuje w zespole,
• twórczo realizuje zadanie muzyczne,
• wykazuje trosk´ o higien´ g∏osu,
• dba o prawid∏owà wymow´.
Metody:
• pogadanka,
• dyskusja,
• praca z tekstem,
• çwiczenia emisyjne i doskonalàce dykcj´,
• zabawy muzyczne.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Ârodki dydaktyczne:
• podr´cznik (s. 157–159, 164–165),
• instrument (pianino, fortepian).
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzajàca
CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecnoÊci,
podanie tematu lekcji.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel opowiada o ekspresji i mo˝liwoÊciach
wyra˝ania emocji za pomocà mowy. Uczniowie
realizujà zabaw´ „Âpiewacy aktorami” znajdu-
jàcà si´ w podr´czniku na s. 157
.
2. Nast´pnie nauczyciel zwraca uwag´ na fakt, ˝e
podobne emocje mo˝na wyraziç bez s∏ów, operu-
jàc chocia˝by samog∏oskami. Podaje przyk∏ad
i przeprowadza zabaw´ „Nietypowe rozmowy”
ze s. 158 podr´cznika
.
b
a
3. Nauczyciel krótko przedstawia budow´ aparatu
g∏osowego, znaczenie oddechu oraz prac´ mi´Êni
˝eber i brzucha. Mówi równie˝ o kszta∏ceniu
wokalnym i emisji g∏osu. Uczniowie w trakcie
dyskusji ustalajà zasady dotyczàce higieny g∏osu
i zapisujà je w zeszytach.
4. Z uwagi na podstawowà rol´ oddechu podczas
Êpiewania, nauczyciel realizuje z uczniami çwi-
czenia oddechowe. Majà one na celu przygoto-
wanie uczniów do Êpiewu na tzw. podparciu
oddechowym.
P
Prrz
zy
yk
k∏∏a
ad
do
ow
we
e ççw
wiiccz
ze
en
niie
e
Postawa wyjÊciowa: wskazujàcym palcem jed-
nej r´ki ka˝dy uczeƒ powinien dotykaç klatki
piersiowej w miejscu, w którym koƒczy si´ mo-
stek. Uczniowie wykonujà prawid∏owy wdech
i impulsywny, przerywany rytmicznie wydech
z zastosowaniem spó∏g∏oski „s”, która „usta-
wia” tor oddechowy. Podczas impulsywnego
wydechu nast´puje doskonale wyczuwalne
uwypuklenie si´ pow∏oki górnej cz´Êci brzucha,
w okolicy zakoƒczenia mostka.
5. Nast´pnie nauczyciel, korzystajàc z çwiczeƒ emi-
syjnych proponowanych w podr´czniku na
s. 164, przeprowadza niektóre z nich z uczniami.
6. Uczniowie wyjaÊniajà, co to jest dykcja. Nauczy-
ciel realizuje zabaw´ „Dobra dykcja” (podr´cz-
nik, s. 159).
7. Na polecenie nauczyciela uczniowie Êpiewajà
gam´ C-dur solmizacjà, a nast´pnie wykonujà
çwiczenie 8 ze s. 165 podr´cznika.
Faza podsumowujàca
1. Nauczyciel przeprowadza z uczniami zabaw´
„Zbuntowany Êpiewak” ze s. 157
lub „Zagad-
ki g∏osowe” ze s. 158 podr´cznika
.
2. Zadanie domowe
Wykonaj çwiczenie 1, które znajduje si´ w pod-
r´czniku na s. 159.
d
c
Scenariusz lekcji
61
s. 157
s. 158
Strony z podr´cznika „Moja muzyka”
b
c
d
a
Rodzaje g∏osów
Rodzaje g∏osów
45 min
TreÊci programowe:
• s∏uchanie muzyki,
• wiedza niezb´dna do rozumienia muzyki,
• komunikacja pozawerbalna – muzyka jako j´zyk,
• *Êpiew, dzia∏ania muzyczno-ruchowe.
Cele lekcji:
a) WiadomoÊci
Uczeƒ:
• zna rodzaje g∏osów ludzkich,
• wie, co to jest skala g∏osu.
b) Umiej´tnoÊci
Uczeƒ:
• potrafi rozró˝niç i nazwaç rodzaje g∏osów
ludzkich,
• rozpoznaje g∏ówne rodzaje g∏osów ludzkich
podczas s∏uchania utworów wokalnych.
c) Postawy
Uczeƒ:
• wspó∏pracuje w zespole,
• jest zainteresowany ró˝norodnoÊcià brzmie-
nia poszczególnych rodzajów g∏osów.
Metody:
• pogadanka,
• Êpiew,
• zabawa muzyczna,
• s∏uchanie muzyki.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Ârodki dydaktyczne:
• podr´cznik (s. 160–161, 164–166),
• przygotowany przez nauczyciela schemat
„drzewka dêwi´ków”,
• odtwarzacz magnetofonowy lub CD,
• nagrania: „Aria Królowej Nocy” z opery „Czarodziej-
ski flet” W. A. Mozarta, „La ci darem la
mano” z opery „Don Giovanni” W. A. Mozarta,
„Pieʃ Chorà˝ego” z I aktu „Hrabiny” S. Moniuszki,
• instrument (pianino, fortepian).
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjne: sprawdzenie obecno-
Êci, podanie tematu lekcji.
2. Na polecenie nauczyciela uczniowie demonstru-
jà prawid∏owà postaw´ Êpiewaczà i przypomi-
najà zasady emisji g∏osu. Nast´pnie wykonujà
poznane çwiczenia oddechowe oraz wybrane przez
nauczyciela çwiczenia emisyjne ze s. 164–166
podr´cznika.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel omawia rodzaje g∏osów ludzkich.
Uczniowie analizujà schemat zamieszczony
w podr´czniku na s. 160
. Nauczyciel wprowa-
dza poj´cie skali g∏osu i wyjaÊnia zwiàzek mi´-
dzy skalà i rodzajem g∏osu.
2. Uczniowie s∏uchajà utworów: „Aria Królowej
Nocy” z opery „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta,
„La ci darem la mano” z opery „Don Giovanni”
W. A. Mozarta, „Pieʃ Chorà˝ego” z I aktu
„Hrabiny” S. Moniuszki. Nast´pnie z pomocà
nauczyciela okreÊlajà rodzaje g∏osów, które roz-
poznali w wys∏uchanych utworach.
3. Nauczyciel przeprowadza zabaw´ „Drzewko
dêwi´ków” (schemat drzewka znajduje si´ w za-
∏àczniku 1 w
Materia∏ach dla nauczyciela). U˝y-
wajàc wskaênika, pokazuje w okreÊlonej kolejno-
Êci litery zamieszczone na drzewku. Uczniowie
Êpiewajà wskazywane przez nauczyciela dêwi´ki
zgodnie z zasadami: poruszanie si´ wskaênika
w gór´ oznacza dêwi´k coraz wy˝szy, a w dó∏ –
dêwi´k coraz ni˝szy.
4. Po zakoƒczeniu zabawy nauczyciel jeszcze raz
przypomina rodzaje g∏osów dzieci´cych. Nast´p-
nie wyznaczone przez nauczyciela osoby wykonu-
jà polecenie z zabawy „Twoja skala” (podr´cznik,
s. 161
). Po kolejnych prezentacjach wszyscy
uczniowie wybierajà g∏os najwy˝szy i najni˝szy
z us∏yszanych.
Faza podsumowujàca
1. Uczniowie przerysowujà z tablicy do zeszytu
przygotowanà krzy˝ówk´ (za∏àcznik 2). Nauczy-
ciel g∏oÊno odczytuje polecenia, a uczniowie
zapisujà w zeszytach odgadni´te wyrazy. Na-
st´pnie wyjaÊniajà, co oznacza otrzymane has∏o.
2. Zadanie domowe dla ch´tnych.
Wykonaj çwiczenie ze s. 161 podr´cznika
.
c
b
a
Scenariusz lekcji
62
s. 160–161
Strony z podr´cznika „Moja muzyka”
b
a
c
za∏àcznik 1
1. Najni˝szy g∏os m´ski.
2. Wysoki g∏os kobiecy lub dzieci´cy.
3. Niski g∏os kobiecy lub dzieci´cy.
4. Wysoki g∏os m´ski.
1
2
3
4
Materia∏y dla nauczyciela
„Drzewko dêwi´ków”
za∏àcznik 2
Scenariusz lekcji
63
Has∏o:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .