11 Organizowanie przedsiębiorstwa filmowego

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ




Wojciech Sławiński





Organizowanie przedsiębiorstwa filmowego
i telewizyjnego 313[07].Z5.01




Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Janusz Kalinowski
mgr Radosław Kaceprczyk



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Wojciech Sławiński




Konsultacja:
mgr inż. Jacek Szydłowski



Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej ,,Organizowanie
przedsiębiorstwa filmowego i telewizyjnego” 313[07].Z5.01 zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej.



Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

4

3. Cele kształcenia

5

4. Scenariusze zajęć

6

5. Ćwiczenia

10

5.1. Formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw telewizyjnych i filmowych

10

5.1.1.Ćwiczenia

10

5.2. Struktura i regulamin organizacyjny wytwórni filmowej

13

5.2.1.Ćwiczenia

13

5.3. Organizacja i rozwój małego przedsiębiorstwa w zakresie usług i produkcji

filmowej i telewizyjnej

15

5.3.1.Ćwiczenia

15

5.4. Biznes plan

17

5.4.1.Ćwiczenia

17

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

19

7. Literatura

27

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu „Poradnik dla nauczyciela o ,,Organizowaniu przedsiębiorstwa

filmowego i telewizyjnego”. Wiedzę tę będziesz wykorzystywał w szkole przy realizacji
wszystkich modułów związanych z technikiem organizacji produkcji filmowej.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać już
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia,

cele kształcenia,

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem dla ucznia,

przykładowe scenariusze zajęć,

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami

nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, z których nauczyciel może skorzystać
w całości lub wybrać jego zdaniem najlepsze,

przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.

Schemat układu jednostek modułowych

313[07].Z5.01

Organizowanie

przedsiębiorstwa filmowego

i telewizyjnego

313[07].Z5.02

Sporządzanie budżetu

przedsiębiorstwa filmowego

i telewizyjnego

313[07].Z5

Działalność przedsiębiorstwa

filmowego i telewizyjnego

313[07].Z5.03

Monitorowanie działalności

przedsiębiorstwa filmowego

i telewizyjnego

313[07].Z5.04

Prowadzenie działań

marketingowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej uczeń powinien

umieć:

−−−−

stosować terminologię techniczną i posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu:
produkcji filmowej i telewizyjnej a w szczególności terminologią ekonomiczną,

−−−−

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym,

−−−−

korzystać z różnych źródeł informacji,

−−−−

uczestniczyć w dyskusjach,

−−−−

prezentować efekty swojej pracy,

−−−−

współpracować w grupie,

−−−−

wyciągać i uzasadniać wnioski z wykonanych ćwiczeń.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

rozróżnić formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw telewizyjnych i filmowych,

opracować regulamin organizacyjny i strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa
telewizyjnego i filmowego w zakresie produkcji filmowej i telewizyjnej,

rozróżnić zasoby przedsiębiorstwa telewizyjnego i filmowego,

rozróżnić

i

stworzyć

podstawową

dokumentację

organizacyjno-finansową

przedsiębiorstwa,

sporządzić dokumenty niezbędne do podejmowania i prowadzenia własnego
przedsiębiorstwa w zakresie produkcji filmowej i telewizyjnej,

zorganizować i zaplanować rozwój małego przedsiębiorstwa w zakresie usług i produkcji
filmowej oraz telewizyjnej,

zastosować techniki motywacji pracowników i współpracowników w zakresie produkcji
filmowej i telewizyjnej,

poprowadzić własne przedsiębiorstwo w zakresie produkcji filmowej i telewizyjnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania:

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej

Moduł:

313[07].Z5 Działalność przedsiębiorstwa filmowego
i telewizyjnego

Jednostka modułowa:

313[07].Z5.01 Organizowanie przedsiębiorstwa
filmowego i telewizyjnego

Temat:

Tworzenie biznes planu

Cel ogólny: Poznanie zasad opracowywania biznes planu

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

wyjaśnić pojęcie biznes plan,

określić w jakim celu tworzy się biznes plan,

wymienić funkcje biznes planu,

określić strukturę biznes planu,

określić układ i zakres treści biznes planu,

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:
– organizowania i planowania zajęć,
– pracy w zespole,
– czytania ze zrozumieniem,
– oceny pracy zespołów.

Metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

−−−−

Podręcznik dla ucznia (po jednym egzemplarzu na zespół lub stanowiska komputerowe
z dostępem do Internetu).


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 4–5 osobowych.


Czas trwania: 45 minut

Przebieg zajęć
Faza wstępna –
(5 minut).
1.

Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć.

2.

Zapoznanie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.

3.

Podział grupy na zespoły.


Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego, sporządzanie notatek z udzielaniem odpowiedzi na
podane pytania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

Etap I: Informacje
Określenie uczniom źródła tekstów lub rozdanie kopii tekstów do analizy i pytań – 2 minuty.

Pytania przewodnie:
1.

Co rozumiesz pod pojęciem biznes plan?

2.

W jakim celu tworzy się biznes plan?

3.

Wymień jakie są mocne i słabe strony firmy?

4.

Jakie znasz funkcje biznes planu?

5.

Jaki znasz zakres biznes planu?


Etap II: Planowanie
(10 minut).
Analizowanie tekstu przewodniego i dołączonych pytań.
Uczniowie pracują w zespołach, analizują otrzymane teksty, dyskutują nad treścią pytań.

Etap III: Ustalenie odpowiedzi –
(10–12 minut).
Wszyscy uczniowie ustalają i zapisują w zeszytach przedmiotowych odpowiedzi na kolejne
pytania, konsultują z nauczycielem poprawność odpowiedzi.

Etap IV: Prezentacja wykonania przez uczniów zadań i sprawdzanie wyników pracy –
(12 minut). 4 zespoły po 3 minuty.
Przedstawiciele zespołów kolejno prezentują opracowane odpowiedzi. Każdy z 4 zespołów
powinien zaprezentować odpowiedzi na 2 kolejne pytania.

Etap V

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania.

Etap VI: Analiza końcowa, pokaz – (4 minuty):

uczniowie i nauczyciel wskazują, które etapy zadania sprawiły trudności,

nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazuje, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i jak unikać ich w przyszłości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania:

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej

Moduł:

313[07].Z5 Działalność przedsiębiorstwa filmowego
i telewizyjnego

Jednostka modułowa:

313[07].Z5.01 Organizowanie przedsiębiorstwa
filmowego i telewizyjnego


Temat: Formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw filmowych.

Cel ogólny:

Kształtowanie umiejętności w procedurach związanych z zakładaniem
działalności gospodarczych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

−−−−

wybrać rodzaj działalności gospodarczej,

−−−−

interpretować zapisy prawne dotyczące zakładania indywidualnej działalności
gospodarczej,

−−−−

wymienić instytucje związane z uruchomieniem działalności gospodarczej zgodnie
z obowiązującą kolejnością zgłoszeń,

−−−−

rozróżniać dokumentację związaną z uruchomieniem indywidualnej działalności
gospodarczej,

−−−−

pobrać drogą elektroniczną lub w odpowiednich urzędach dokumenty niezbędne do
rejestracji działalności gospodarczej,

−−−−

zaproponować dane identyfikacyjne zakładanego „własnego” przedsiębiorstwa,

−−−−

opracować portfolio z dokumentacją założycielską „własnego” przedsiębiorstwa.

Metody nauczania–uczenia się:

−−−−

metoda projektów.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w 4-osobowych grupach

Czas trwania: 135 min.
Środki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

druki i formularze związane z uruchomieniem działalności gospodarczej,

czasopisma fachowe,

literatura z poradnika 7 dotycząca zakładania działalności gospodarczej.

Przebieg zajęć:
1.

Powitanie uczniów.

2.

Sprawy organizacyjne.

3.

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.

4.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

5.

Realizacja tematu:
Projekt jest zadaniem grupowym, jednak każdy uczeń biorący w nim udział jest oceniany

indywidualnie. Każdy uczeń za udział w projekcie zakładania przedsiębiorstwa filmowego
otrzyma jedną ocenę, która będzie wypadkową:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Projekt zakładania „własnego przedsiębiorstwa filmowego” uczniowie wykonują według

założeń przedstawionych przez nauczyciela. Jest on realizowany częściowo w ramach godzin
lekcyjnych, np. poszukiwanie pomysłu, a częściowo w czasie pozalekcyjnym.

Sprawozdanie

z

realizacji

projektu

uczniowie

opracowują

według

założeń

przedstawionych przez nauczyciela.

Prezentacje z realizacji projektu uczniowie opracowują według założeń przedstawionych

przez nauczyciela. Forma prezentacji jest dowolna, np.: wykład, wykład z prezentacją,
prezentacja w programie PowerPoint.

Przeprowadzanie projektu wymaga od nauczyciela dużego zaangażowania i aktywności.

Przez cały czas jego realizacji nauczyciel konsultuje występujące problemy, udziela
wskazówek i porad, pomaga w doborze i odnalezieniu źródeł informacji, naprowadza na
sposób realizacji tematu. Jednocześnie nie powinien on sugerować sposobu realizacji projektu
i zbytnio ingerować w proces realizacji. Powinien zapewnić jak największą samodzielność
uczniom i pomagać im tylko w sytuacjach niezbędnych. Nauczyciel powinien również
zapewnić uczniom możliwość:

korzystania z pracowni komputerowej z dostępem do Internetu w czasie pozalekcyjnym.

6.

Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.

7.

Uczniowie prezentują wyniki swoich projektów.

8.

Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy po każdym następnym ćwiczeniu
czyni postępy, ocenia jego aktywność oraz poprawność przeprowadzenia ćwiczenia.

9.

Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, pożegnanie uczniów.


Zakończenie zajęć
Podsumowanie zajęć, wyciągnięcie wniosków.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5.

ĆWICZENIA

5.1. Formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw telewizyjnych

i filmowych

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wpisz w poniższej schemat niezbędne formalności do rozpoczęcia działalności

gospodarczej na przykładzie przedsiębiorstwa filmowego

FORMALNOŚCI NIEZBĘDNE DO ROZPOCZĘCIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ


































Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące niezbędnych formalności
przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej,

2)

zapoznać się z metodami stosowanymi podczas rozpoczynania działalności gospodarczej,

3)

wypełnić puste pola schematu,

4)

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

stanowisko z dostępem do komputera,

opracowany schemat,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca niezbędnych formalności przy rozpoczynaniu
działalności gospodarczej.


Ćwiczenie 2

Określ formę organizacyjno-prawną firmy wskazanej przez nauczyciela. Zaprezentuj

wykonane ćwiczenie.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem dydaktycznym zawierającym informacje dotyczące formy
organizacyjno-prawnej firm,

2)

przeanalizować formę organizacyjno-prawną firmy wskazanej przez nauczyciela,

3)

zaplanować tok postępowania danej firmy,

4)

sporządzić plan działań danej firmy,

5)

zaprezentować plan działań,

6)

podsumować wykonane ćwiczenie,

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

dokumenty prawne,

notatnik

przybory do pisania.


Ćwiczenie 3

Na podstawie wybranych źródeł prawa gospodarczego, uzupełnij luki w zdaniach:

1)

Działalność gospodarcza jej rozpoczęcie i zakończenie odbywa się
………………………………………………………………………………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

2)

Spółki handlowe funkcjonują na podstawie aktu prawnego……………………………….

3)

Przedsiębiorstwa państwowe działają zgodnie z ………………………………………….

4)

Podstawowym aktem prawnym funkcjonowania spółdzielni jest…………………………

…………………………………………………………………………………………......

5)

Wspólnicy spółki cywilnej działają ……………………………………….........................

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z obowiązującymi wybranymi źródłami prawa gospodarczego,

2)

wyszukać odpowiednie zapisy w wybranych źródłach prawa,

3)

określić pełną nazwę obowiązującego aktu prawnego dla wyżej wymienionych form.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

wybrane źródła prawa gospodarczego – ustawy,

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

literatura z rozdziału 7 dotycząca

przepisy prawne regulujące zasady podejmowania

i prowadzenia działalności gospodarczej .

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Struktura i regulamin organizacyjny wytwórni filmowej

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Opracuj w formie opisowej strukturę organizacyjną wskazanej przez nauczyciela

wytwórni filmowej oraz zadań jej jednostek organizacyjnych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące struktury organizacyjnej
wytwórni filmowej,

2)

zapoznać się z metodami i zasadami struktury organizacyjnej wytwórni filmowej,

3)

opracować w formie opisowej strukturę organizacyjną przez nauczyciela wytwórni
filmowej oraz zadań jej jednostek organizacyjnych,

4)

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

stanowisko z dostępem do Internetu,

notatnik,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca struktury organizacji wytwórni filmowej oraz zadań jej
jednostek organizacyjnych.


Ćwiczenie 2

Opracuj w formie opisowej strukturę organizacyjną telewizji oraz zadań jej jednostek

organizacyjnych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące struktury organizacyjnej
oraz jej jednostek,

2)

zapoznać się z metodami i zasadami struktury organizacyjnej telewizji,

3)

opracować w formie opisowej strukturę organizacyjną telewizji oraz zadań jej jednostek
organizacyjnych,

4)

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

stanowisko z dostępem do komputera,

notatnik,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca struktury organizacyjnej i jej jednostek.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Organizacja i rozwój małego przedsiębiorstwa w zakresie

usług i produkcji filmowej i telewizyjnej

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj w formie opisowej strategię marketingową stosowaną przez znaną Ci

firmę w zakresie usług i produkcji filmowej oraz telewizyjnej. Odpowiedz na pytania:

Jakie są charakterystyczne cechy tej strategii?

Co je wyróżnia spośród innych (z punktu widzenia konsumenta czy klienta?)

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać w literaturze informacje na temat strategii marketingowych,

2)

scharakteryzować strategię jednej ze znanych Ci firm.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

literatura zgodna z rozdziałem 7 dotycząca zorganizowania i zaplanowania strategii
marketingowej przedsiębiorstwa w zakresie usług i produkcji filmowej oraz telewizyjnej.


Ćwiczenie 2

Opracuj w formie opisowej koncepcję marketingową swojej firmy w zakresie produkcji

filmowej. Musisz zadecydować, jak mają wyglądać instrumenty Twojej polityki zbytu.
Oznacza to, że powinieneś wybrać konkretne instrumenty, które zagwarantują wysoki poziom
sprzedaży Twoim produktom lub usługom. Aby rozwinąć swoją koncepcję marketingową,
musisz podjąć pięć następujących kroków:
1.

Zaplanuj otoczenie zewnętrzne firmy, a więc:

−−−−

klientów,

−−−−

konkurentów,

−−−−

pośredników sprzedaży i przedstawicieli handlowych,

−−−−

wpływ pozostałych instytucji, na przykład rządu.

2.

Przeanalizuj sytuację wewnętrzną, a więc własną firmę, jej politykę i zasoby.

3.

Sformułuj cele marketingowe.

4.

Ustal w strategicznym planie marketingowym, na czym opierać się będzie Twoja
strategia oraz na jaki aspekt rynku, z punktu widzenia marketingu, powinna się firma
orientować długoterminowo.

5.

W taktycznym planie marketingowym wyznacz konkretne instrumenty marketingu mix,
które mają być wprowadzone w życie.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wykorzystać wiedzę nabytą podczas zapoznawania się z materiałem nauczania,

2)

opracować koncepcję marketingową własnej firmy na podstawie zasad zawartych
w materiale nauczania,

3)

zaprezentować swoją koncepcję na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

literatura zgodna z rozdziałem 7 dotycząca zorganizowania i zaplanowania strategii
marketingowej przedsiębiorstwa w zakresie usług i produkcji filmowej oraz telewizyjnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Biznes plan

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sporządź strukturę biznes planu własnego przedsiębiorstwa filmowego oraz

charakterystykę poszczególnych jego elementów posługując się do tego poniżej
przygotowaną tabelą. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.

Struktura biznesplanu oraz charakterystyka poszczególnych jego elementów

Nazwa elementu

Charakterystyka (wskazówki dotyczące zakresu treści)

poszczególnych elementów

STRESZCZENIE







I. OPIS
PRZEDSIĘWZIĘCIA










II. PLAN
MARKETINGOWY










III. PROFIL
ORGANIZACYJNY




IV. PROFIL
TECHNICZNY




V. PLAN FINANSOWY



VI. RYZYKO
PRZEDSIĘWZIĘCIA



VII. KALENDARIUM



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczącą biznes planu,

2)

zapoznać się z metodami i zasadami stosowanych przy sporządzaniu biznes planu,

3)

sporządzić strukturę biznes planu własnego przedsiębiorstwa filmowego oraz
charakterystykę poszczególnych jego elementów posługując się przygotowaną do tego
tabelą,

4)

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

stanowisko z dostępem do Internetu,

opracowana tabela,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca biznes planu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

„Organizowanie

przedsiębiorstwa filmowego i telewizyjnego”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania od 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu
podstawowego,

zadania od 1, 9,10 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1 b, 2 c, 3 b, 4 d, 5 a, 6 a, 7 b, 8 d, 9 c, 10 b, 11 c, 12 a,

13 d, 14 a, 15 a, 16 b, 17 c, 18 a, 19 b, 20 b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(uczeń potrafi)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna
odpowiedź

1.

Scharakteryzować osobę prawną

C

PP

b

2.

Zdefiniować pojęcie operacja gospodarcza

A

P

c

3.

Określić pojęcie źródła prawa gospodarczego

C

P

b

4.

Określić co jest indywidualną zaletą

prowadzenia działalności gospodarczej

C

P

d

5.

Określić zaletę prowadzenia działalności

gospodarczej w formie spółki kapitałowej

C

P

a

6.

Określić co zalicza się do form organizacyjno-

prawnych działających w oparciu o Kodeks
spółek handlowych

C

P

a

7.

Rozróżnić kto może założyć spółkę partnerską

B

P

b

8.

Określić przy jakim rodzaju spółki tylko jeden

wspólnik odpowiada całym swoim majątkiem

C

P

d

9.

Określić kto jest małym przedsiębiorcą

C

PP

c

10.

Scharakteryzować organizacje

przedsiębiorstwa

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

11.

Wskazać cele przedsiębiorstwa

C

P

c

12.

Wyjaśnić, od czego są zależne formy

prowadzenia działalności gospodarczej

B

P

a

13.

Określić jaka instytucją jest wytwórnia

C

P

d

14.

Wskazać co jest przedmiotem działania

wytwórni

C

P

a

15.

Określić organy wytwórni

C

P

a

16.

Wskazać zadania rady

B

P

b

17.

Rozróżnić akty prawne

B

P

c

18.

Wskazać co określa biznes plan

C

P

a

19.

Określić dokumenty planistyczne zawarte w

biznes planie

C

P

b

20.

Wymień akt w którym będziesz szukał

Rozporządzenia Rady Ministrów

A

P

b

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

3.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

4.

Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.

5.

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Sprawdzian składa się z 20 zadań

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.

6.

Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa

7.

W przypadku pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową

8.

Za każdą prawidłową odpowiedź możesz zdobyć 1 punkt

9.

Na uważne przeczytanie i udzielenie odpowiedzi masz 40 minut.

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Osobą prawną nie jest
a)

przedsiębiorstwo państwowe.

b)

województwo.

c)

spółdzielnia.

d)

fundacja.


2.

Operacją gospodarczą jest
a)

zawarcie umowy o pracę z pracownikiem.

b)

wysłanie zamówienia do dostawcy.

c)

zakup materiałów.

d)

otrzymanie zawiadomienia o udzieleniu przez bank kredytu.


3.

Ź

ródłem prawa gospodarczego jest

a)

gałąź prawa zwana prawo gospodarcze.

b)

wiele różnych gałęzi prawa.

c)

Krajowy Rejestr Sądowy.

d)

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.


4.

Zaletą indywidualnej działalności gospodarczej jest
a)

samodzielne podejmowanie wszystkich decyzji.

b)

możliwość zaciągania przez przedsiębiorstwo kredytów bankowych na działalność
gospodarczą.

c)

niskie koszty sporządzania aktu notarialnego.

d)

ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania przedsiębiorstwa.


5.

Zaletą prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej jest
a)

krótki czas oczekiwania na rejestrację spółki.

b)

dowolna forma opodatkowania.

c)

dowolny kapitał założycielski.

d)

odpowiedzialność za zobowiązania spółki do wysokości wniesionego kapitału.


6.

Do form organizacyjno-prawnych działających w oparciu o Kodeks spółek handlowych
zalicza się
a)

spółkę jawną.

b)

spółkę cywilną.

c)

indywidualną działalność gospodarczą.

d)

spółdzielnię.


7.

Spółkę partnerską może założyć
a)

malarz pokojowy.

b)

stomatolog.

c)

nauczyciel ekonomista.

d)

właściciel sklepu zielarskiego.

8.

Tylko jeden wspólnik odpowiada całym swoim majątkiem
a)

w spółce cywilnej.

b)

w spółce partnerskiej.

c)

w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

d)

w spółce komandytowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

9.

Małym przedsiębiorcą jest się, gdy
a)

w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniono średniorocznie
mniej niż 10 pracowników.

b)

bilans roczny jest mniejszy niż 43 mln. Euro.

c)

liczba zatrudnionych pracowników nie przekracza 50 osób.

d)

roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji
finansowych nie przekracza 2 mln. euro.


10. Przedsiębiorstwo jako organizacja pełni funkcje

a)

produkcji i świadczenia usług,

b)

gospodarcze i społeczne,

c)

polityki gospodarczej państwa,

d)

technologii i postępu technicznego.


11. Cele działania przedsiębiorstwa to

a)

wyłącznie wypracowanie zysku.

b)

promocja w środowisku.

c)

wiele celów, w tym między innymi związane z rynkiem.

d)

ilość wyprodukowanych dóbr i usług.


12.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstw zależne są wyłącznie od
a)

rozmiaru i przedmiotu działania.

b)

lokalizacji przedsiębiorstwa.

c)

kapitału przedsiębiorstwa.

d)

ilości potencjalnych klientów.

13.

Wytwórnia jest instytucją

a)

jednozakładową posiadającą osobowość prawną.

b)

dwuzakładową posiadającą osobowość prawną.

c)

trzyzakładową posiadającą osobowość prawną.

d)

wielozakładową posiadającą osobowość prawną.

14.

Przedmiotem działania wytwórni jest
a)

produkcja i opracowywanie filmów.

b)

zarządzanie aktorami.

c)

udzielanie rad reżyserskich.

d)

zarządzanie reżyserami.

15.

Organami wytwórni są
a)

ogólne zebranie pracowników oraz rada pracownicza.

b)

tylko rada reżyserska.

c)

ogólne zebranie artystów.

d)

minister.

16.

Do zadań rady należy w szczególności opiniowanie
a)

zakładów realizujących zadania produkcyjne.

b)

planów i zamierzeń artystyczno-programowych.

c)

wydziałów świadczących usługi na rzecz zakładów.

d)

kontrahentów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

17.

Nie jest prawdziwe, że

a)

rozporządzenia mogą być wydawane wyłącznie na podstawie upoważnienia
wynikającego z przepisów ustawy.

b)

zarządzenia mają charakter wewnętrzny i obowiązują tylko jednostki organizacyjne
podległe organowi wydającemu te akty.

c)

ustawy są wydawane przez sejm bez udziału prezydenta.

d)

konstytucja wymaga dla jej ważności i obowiązywania przyjęcia jej przez naród
w drodze ogólnonarodowego referendum.


18.

Biznes plan to dokument określający
a)

cele jakie firma chce osiągnąć.

b)

właściwości pracowników firmy.

c)

strukturę pracowniczą.

d)

inwestycje pracowników.


19.

Biznes plan jest zbiorem dokumentów planistycznych, które powinny określać
a)

skutki przedsiębiorstwa.

b)

miejsce przedsiębiorstwa.

c)

godziny pracy przedsiębiorstwa.

d)

liczbę pracowników.


20. Rozporządzenia Rady Ministrów będziesz szukał w

a)

Monitorze Polskim

b)

Dzienniku Ustaw.

c)

Kodeksie pracy.

d)

poradniku.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko:..........................................................................................


Organizowanie przedsiębiorstwa filmowego i telewizyjnego


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Test praktyczny do jednostki modułowej „Określanie form organizacyjno –
prawnych podmiotu gospodarczego”

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za wykonanie co najmniej 10 badanych czynności,

dostateczny – za wykonanie co najmniej 13 badanych czynności,

dobry – za wykonanie co najmniej 15 badanych czynności,

bardzo dobry – za wykonanie co najmniej 18 badanych czynności.

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

2.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

3.

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie polecenie.

2.

Zaplanuj pracę.

3.

Zapoznaj się dokładnie ze wzorami umowy spółki jawnej.

4.

Zaproponuj dane, które muszą być umieszczone w umowie.

5.

Dobierz wzór umowy, z którego skorzystasz podczas w pracy nad zadaniem.

6.

Sporządź umowę zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zapisz ją jako dokument
Worda.

7.

Sformatuj dokument.

8.

Sprawdź poprawność umowy pod względem merytorycznym i formalnym.

9.

Wydrukuj umowę spółki jawnej, oddaj do sprawdzenia.

10.

Na rozwiązanie testu masz 180 min.

Materiały dla ucznia:

polecenie,

instrukcja,

wzory umów spółki jawnej.


Polecenie
Sporządź umowę spółki jawnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w formie
pisemnej.
Dane dotyczące przedsiębiorstwa, siedziby spółki, wkładów wspólników i ich wartości,
przedmiotu działalności spółki oraz czas trwania, (jeśli jest oznaczony) zaproponuj sam.
Pamiętaj, aby zawrzeć w umowie wszystkie niezbędne elementy składowe. Skorzystaj ze
wzorów umów zawartych w różnych źródłach informacji, np. w Internecie. Opracuj umowę
na komputerze.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

KARTA OCENY

Imię i nazwisko..........................................................................................

Określanie form organizacyjno-prawnych podmiotu gospodarczego

Sporządzanie umowy spółki jawnej

Nr

czynności

Kryteria

Punkty

0 lub 1

1

Wpisał dane identyfikacyjne wspólników spółki:

imiona i nazwiska,

adresy zamieszkania,

NIP,

Pesel

2

Podał akt prawny będący podstawą tworzenia spółek jawnych

3

Wpisał firmę spółki

4

Wpisał siedzibę spółki

5

Określił kapitał zakładowy

6

Określił wysokość udziału każdego ze wspólników (w zł)

7

Określił udział wspólników w jej zyskach i stratach

8

Określił przedmiot działania spółki

9

Wpisał osoby upoważnione do reprezentacji i podpisywania
oświadczeń woli w imieniu spółki

10

Uwzględnił zasady ustanowienia prokury

11

Określił czas działania spółki

12

Podał warunki rozwiązania spółki

13

Zawarł klauzulę o zobowiązaniu wspólników na rzecz działania
w interesie spółki

14

Określił warunki odpowiedzialności za zobowiązania spółki

15

Sprecyzował warunki wprowadzenia zmian w umowie

16

Określił, kto ponosi koszty założenia spółki

17

Wpisał liczbę niezbędnych egzemplarzy umowy spółki do
wydrukowania

18

Uwzględnił miejsca na podpisy wspólników spółki

19

Sformatował dokument

20

Wydrukował umowę

Suma punktów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

7.

LITERATURA

1.

Goban-Klas T, Media i komunikowanie masowe, Teorie i analizy prasy, radia, telewizji
i Internetu. Wydawnictwo naukowe PWN 2001

2.

Gwóźdź A.: Technologia widzenia, czyli media w poszukiwaniu autora. Wim Wenders.
Wyd. Uniwersitas, Kraków 2004

3.

Zabłocki M. (red.): Kinematografia, telewizja i wideo w Polsce 2001/2002, leksykon.
Wyd. Montevideo, Warszawa 2001

