Elżbieta Bowdur
1
Scenariusz zajęcia nr 9
grupa 0
Obszar IV Poznawanie i rozumienie świata przyrody
Temat: Zaginiony świat dinozaurów
I.
Cele
•
Poznawanie świata zwierząt, rozróżnianie i nazywanie wybranych
przedstawicieli gatunków zwierząt i warunków ich życia.
•
Rozwijanie wyobraźni.
•
Ćwiczenie umiejętności formułowania dłuższych wypowiedzi na określony temat.
•
Doskonalenie spostrzegawczości.
•
Doskonalenie percepcji wzrokowej.
Podstawa programowa (…):
Pkt 4. „Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu
i rozumieniu siebie i swojego otoczenia”.
II.
Środki dydaktyczne
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Układanka”
sylwetki dinozaurów – po jednym dla każdego dziecka, kredki, klej.
ilustracje przedstawiające zaginiony świat dinozaurów, atlasy, książki dla
dzieci z ilustracjami na ten temat
III.
Przebieg zajęć
1.
Gra/plansza interaktywna „Układanka”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:
→
Paproć
→
Duży zielony dinozaur z prawej strony
Opis interaktywności
Gra „Układanka” polegająca na ułożeniu obrazka z rozsypanych elementów.
Doskonalenie spostrzegawczości.
Elżbieta Bowdur
2
Omówienie gry
Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Paproć”, która przedstawia dawny świat
dinozaurów.
Krótkie opowiadanie nauczycielki:
„Dinozaury, to stworzenia, które żyły na Ziemi kilkaset milionów lat temu. Od
niedawna dowiadujemy się o nich coraz więcej, poprzez wykopaliska i różne
badania. Człowiek zajmujący się badaniem dinozaurów to paleontolog.
Dinozaury bardzo różniły się od siebie wyglądem, wielkością oraz sposobem
życia. Jedne były gigantyczne, olbrzymie, inne mniejsze, wielkości kurczaka.
Jedne były łagodne, inne drapieżne. Jedne latały, inne żyły w wodzie. Do dzisiaj
nie wiemy, dlaczego wyginęły.”
Nauczycielka zachęca dzieci, aby nadały imię zielonemu dinozaurowi – dzieci
wymyślają imię. Wybrane dziecko klika zielonego dinozaura.
Następnie wybrane dzieci podchodzą do ekranu. Układają z rozsypanych
elementów trzy dinozaury, przeciągając elementy układanki na właściwe miejsce.
Grę można powtórzyć.
2.
Zabawa ruchowa „Dinozaury”
Dzieci zamieniają się w dinozaury i przy akompaniamencie dowolnej muzyki
poruszają się po sali w sposób charakterystyczny dla dinozaura, jakiego sobie
wymyśliły. Na pauzę w muzyce i hasło „deszcz” biegną do miejsca w sali, w
którym stoi nauczyciel z rozłożonym parasolem. Następnie ponownie wychodzą
na spacer. Przerwa w muzyce i hasło „noc” – dinozaury układają się na dywanie
i zasypiają.
3.
Zaginiony świat dinozaurów – albumy, encyklopedie dla dzieci, książki,
ilustracje
Dzieci siadają do stolików, na których rozłożone są albumy, ilustracje, książki,
encyklopedie dla dzieci o dinozaurach i świecie, w jakim żyły.
Zachęcenie dzieci do dłuższych wypowiedzi na temat oglądanych ilustracji. Dzieci
opowiadają o zaginionym świecie. Nauczycielka wymienia nazwy niektórych
dinozaurów (np. tyranosaurus, stegosaurus).
4.
Praca indywidualna
Dzieci siadają na dywanie. Każde dziecko otrzymuje sylwetkę dinozaura – różne
kształty i barwy. Każde dziecko nadaje imię swojemu dinozaurowi i wymyśla
świat, w którym on żyje. Zastanawia się, co jego dinozaur robi, jakich ma
kolegów, rodzinę, czym się bawi.
Elżbieta Bowdur
3
Dzieci siadają przy stolikach. Naklejają dinozaura na kartkę papieru i dorysowują
resztę jego świata.
5.
Podsumowanie zajęcia
Porządkowanie miejsc pracy.
Krótka rozmowa z dziećmi na temat zajęć.