Scenariusz: Kolorowe krople.
Prowadząca: Magdalena Węsiora
Grupa wiekowa: 4 - latki
Data: 19.11.2009 r.
Temat tygodnia: Przygotowanie się zwierząt do zimy.
Temat dnia: Kolczasty jeż – „W krainie Trójlandu”.
Temat zajęcia: Zabawa badawcza – szukanie różnych odcieni kolorów.
Metody: Edukacja matematyczna przy wykorzystaniu podstawowych barw. Aktywizująca – praca plastyczna.
Formy: Praca grupowa i indywidualna.
Miejsce realizacji: Przedszkolna sala dydaktyczna.
Pomoce dydaktyczne: Słoiki z wodą, roztwory farb: czerwonej, niebieskiej, żółtej, rysunek tęczy, brystol do malowania, pędzelki, słomki.
Obszary z podstawy programowej:
Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych (1).
Wspomaganie rozwoju mowy dzieci (3).
Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne (9).
Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń (11).
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną (13).
Cele główne:
Zachęcanie do obserwacji zjawisk fizycznych.
Rozwijanie twórczej ekspresji słownej.
Pogłębianie doświadczeń plastycznych.
Rozwijanie wyobraźni dziecka i inspirowanie go do wyrażania słowem własnych wyobrażeń na temat abstrakcyjnych prac plastycznych.
Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.
Rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach
Zamierzone efekty:
Dziecko:
Miesza kolory i nazywa barwy pochodne (zielona, fioletowa, pomarańczowa).
Potrafi współpracować z grupą.
Tworzy pracę plastyczną rozdmuchując farbę na papierze.
Wyraża swoje zainteresowanie poprzez czynne uczestnictwo.
Nabywa umiejętności twórczej.
Omawia swoją pracę.
Przebieg zajęć:
Słuchanie opowiadania H. Zdzitowieckiej „Trzy farby Piotrusia”
Było ich trzy: czerwona, niebieska i żółta. Każda leżała w osobnej porcelanowej miseczce. “Farby”- ucieszył się Filip i zaraz zabrał się do malowania obrazka. Narysował domek i dwa drzewka po obu stronach. Nabrał czerwonej farby na pędzelek i pomalował nią dach domku. Potem opłukał pędzelek w wodzie i umoczył go w farbie niebieskiej. Przesunął nim kilka razy ponad domkiem. „Moje niebo jest takie niebieskie jak prawdziwe- pomyślał - Teraz trzeba pomalować drzewa i trawę”. Ba, ale jak zrobić trawę, kiedy nie ma zielonej farby? Filip pomyślał chwilę. “ Już wiem, zrobię jesień, bo w jesieni trawa jest żółta i liście na drzewach też...” Machnął pędzlem z takim rozmachem, że zajechał aż na brzeg nieba błękitniejącego za drzewem. Niebieska farba na niebie była jeszcze mokra i połączyła się z żółtą. Filip chciał ratować zamazujący się obrazek, gdy zobaczył, że z pomieszanych farb żółtej i niebieskiej zrobiła się – zielona! – Mam zieloną farbę! – ucieszył się – Już teraz mogę namalować trawę
i listki na drzewie! A żółtą pomaluję słońce i dmuchawce kwitnące w trawie! Z zapałem zmieszał obie farby, gdy nowa myśl przyszła mu do głowy: “ A gdyby tak połączyć czerwoną
z niebieską albo z żółtą?” Za chwilę na obrazku kwitły już ciemnoliliowe fiołki, a drzewa wychylały się zza pomarańczowego płotka. Potem Filip przekonał się jeszcze, że kiedy się weźmie więcej wody, to farby są bledsze i można tą samą niebieską malować i niebo i chabry, i niezapominajki. A znowu czerwona, jak ją dobrze z wodą rozmiesza, zastąpi różową i można nią pomalować policzki dziewczynki stojącej przed domem. Nie spodziewał się Filip, że jego trzy farby dadzą mu tyle kolorów.
Rozmowa na temat farb.
Do czego służą farby?
W jaki sposób należy się nimi posługiwać?
Jakie kolory powstają z połączenia farb i ich rozcieńczenia?
Zwrócenie uwagi, że są różne rodzaje farb i wykorzystuje się je do różnych celów (np. malowanie pomieszczeń, budynków, przedmiotów drewnianych, metalowych, samochodów...).
Ćwiczenie w barwieniu wody.
Nauczyciel przygotowuje roztwory farb: żółtej, niebieskiej, czerwonej oraz trzy słoiki z wodą.
Wlewa do pierwszego słoika trochę żółtej farby, a potem trochę niebieskiej. Dzieci określają, jaki kolor powstał.
Do drugiego słoika wlewa trochę niebieskiej farby, a potem trochę czerwonej. Dzieci określają, jaki kolor powstał.
Do trzeciego słoika – wlewa trochę żółtej i czerwonej farby. Dzieci nazywają powstały kolor.
Praca plastyczna.
Dzieci nanoszą na brystol kolorowe kropelki wody (pędzelkiem) i rozdmuchują je za pomocą słomki w fantazyjne kształty. Nauczyciel zwraca dzieciom uwagę na nowe kolory powstające w wyniku łączenia się kolorów podstawowych.
„Co to jest, co ci to przypomina?”
Wspólne oglądanie prac i wypowiedzi dzieci na ich temat.