MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Elżbieta Wróbel
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
321[04].O1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
Recenzenci:
mgr inż. Bożena Stępień
mgr inż. Mirosław Worobik
Opracowanie redakcyjne:
mgr Edyta Kozieł
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 321[04].O1.01,
„Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska”, zawartego w programie nauczania dla zawodu technik pszczelarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Materiał nauczania
11
5.1. Przestrzeganie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Ochrona przeciwpożarowa
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Zasady ochrony środowiska
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Bezpieczeństwo i higieny pracy w pasiece
17
5.4.1. Ćwiczenia
17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
19
7. Literatura
33
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz.
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne,
− cele kształcenia,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
− ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
− literaturę.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
321[04].O1
Podstawy zawodu
321[04].O1.01
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
321[04].O1.02
Charakteryzowanie produkcji roślinnej i zwierzęcej
321[04].O1.03
Charakteryzowanie maszyn i urządzeń do produkcji
roślinnej, zwierzęcej i pasiecznej
321[04].O1.04
Posługiwanie się dokumentacją techniczną
321[04].O1.05
321[04].O1.06
Stosowanie przepisów ruchu
Stosowanie technik kierowania
drogowego
ciągnikiem rolniczym i wykonywanie
czynności kontrolno-obsługowych
Schemat układu jednostek modułowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
− stosować układ jednostek SI,
− posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu fizyki i chemii,
− obsługiwać komputer na poziomie podstawowym,
− korzystać z różnych źródeł informacji,
− selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,
− posługiwać się kalkulatorem,
− interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów,
tabel,
− dostrzegać i opisywać związki między naturalnymi składnikami środowiska, człowiekiem i jego działalnością,
− przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,
− oceniać własne możliwości sprostania wymaganiom stanowiska pracy i wybranego zawodu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− zinterpretować podstawowe przepisy prawa dotyczące praw i obowiązków pracownika, pracodawcy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy,
− zastosować procedury udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia,
− zastosować zasady postępowania w przypadku pożądlenia przez pszczoły,
− zastosować odpowiednie zabezpieczenia terenu gospodarstwa rolnego i pasieczyska,
− podjąć działania w przypadku zagrożenia pożarowego, zgodnie z instrukcją
przeciwpożarową,
− zastosować podręczny sprzęt oraz środki gaśnicze,
− zastosować zasady eksploatacji maszyn i urządzeń rolniczych, pasiecznych,
− zastosować zasady bezpiecznej pracy podczas obsługi urządzeń elektrycznych i urządzeń pod ciśnieniem,
− zastosować zabezpieczenia urządzeń napędowych,
− dobrać i zastosować środki ochrony indywidualnej do określonych prac,
− przewidzieć i zapobiec zagrożeniom życia i zdrowia związanym z wykonywana pracą,
− przewidzieć i zapobiec zagrożeniom życia i zdrowia osób postronnych,
− określić wymagania higieniczno-sanitarne w gospodarstwie,
− zastosować zasady ochrony środowiska,
− określić zasady właściwego obchodzenia się ze zwierzętami,
− zastosować zasady postępowania z pszczołami,
− zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, podczas produkcji, transportu oraz magazynowania środków i wyrobów
żywnościowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
………………………………….……………………..
Modułowy program nauczania:
Technik pszczelarz 321[01]
Moduł:
Podstawy zawodu 321[04].01
Jednostka modułowa:
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony
środowiska 321[04].01.01
Temat: Obowiązki pracodawcy i pracownika w zakresie przestrzegania przepisów bhp.
Cel ogólny: Charakterystyka wymagań bezpieczeństwa dotyczących „procesów” pracy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
− wymieniać obowiązki pracodawcy w zakresie przestrzegania przepisów bhp,
− posłużyć się Kodeksem pracy dobrać środki ochrony indywidualnej do wykonywanych prac,
− charakteryzować prawa i obowiązki pracownika w zakresie przestrzegania przepisów bhp.
Metody nauczania–uczenia się:
− metoda tekstu przewodniego,
− dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− praca indywidualna,
− praca w grupach 3–4-osobowych.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
− Kodeks Pacy
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Omówienie celów.
3. Plan:
A. Prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy związane z bezpieczeństwem
i higieną pracy:
− wstęp – należy wyjaśnić uczniom znaczenie Kodeksu Pracy, podać przykłady
innych aktów prawnych, wyjaśnić znaczenie bezpieczeństwa i higieny pracy,
− uczniowie otrzymują Kodeks Pracy, normy lub inne akta prawne na przykład dzienniki ustaw,
− uczniowie pracując indywidualnie wypisują prawa i obowiązki pracownika oraz,
− pracując w grupie uczniowie sporządzają wspólne listy obowiązków
pracodawcy w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków
pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
B. Wymagania bhp dotyczące pomieszczeń pracy i pomieszczeń higieniczno-
sanitarnych:
− wstęp – należy krótko scharakteryzować uczniom pojęcie pomieszczenia pracy,
pomieszczeń higieniczno-sanitarnych,
− uczniowie otrzymują normy dotyczące różnych pomieszczeń pracy
i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych,
− uczniowie pracując samodzielnie wypisują przy nazwie wskazanego
pomieszczenia wymogi odnośnie bhp,
− pracując w grupie uczniowie sporządzają wspólną tabelę wymagań dotyczących
wskazanych przez nauczyciela pomieszczeń pracy i pomieszczeń higieniczno-
sanitarnych.
W trakcie tworzenia tabeli nauczyciel zwraca uwagę uczniom na funkcje i zadania poszczególnych pomieszczeń pracy i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.
4. Podsumowanie:
− uczniowie uzasadniają znaczenie Kodeksu Pracy,
− wskazują korzyści wynikające z przestrzegania przepisów bhp,
− wymieniają podstawowe obowiązki pracodawców, pracowników wynikające
z Kodeksu Pracy,
− wymieniają wymagania dotyczące pomieszczeń pracy i pomieszczeń higieniczno
sanitarnych.
Zakończenie zajęć
− przedstawiciel grupy prezentuje wykonane zadanie przez swoją grupę. Charakteryzuje prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy,
− uczniowie dyskutują na forum klasy na temat wymagań bhp dotyczących pomieszczeń pracy i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.
Praca domowa
Opracować charakterystykę pomieszczenia do wytopu wosku pszczelego.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie ucznia i grupę, na bieżąco podczas dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….…………………….
Modułowy program nauczania:
Technik pszczelarz 321[01]
Moduł:
Produkcja pszczelarska 321[04].01
Jednostka modułowa:
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy,
ochrony
przeciwpożarowej
oraz
ochrony
środowiska 321[04].01.01
Temat: Środki ochrony indywidualnej.
Cel ogólny: Charakterystyka środków ochrony indywidualnej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
− dobrać odzież i obuwie robocze,
− dobrać środki ochrony indywidualnej do wykonywanych prac,
− wskazać konsekwencje naruszenia przepisów i zasad bhp podczas wykonywania zadań zawodowych.
Metody nauczania–uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− metoda tekstu przewodniego,
− dyskusja w grupie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− praca indywidualna,
− praca w grupach 3–4-osobowych.
Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
− Kodeks Pracy,
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Omówienie celów.
3. Plan:
A. Prawa i obowiązki pracodawcy dotyczące środków ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej:
− wstęp – należy wyjaśnić uczniom znaczenie środków ochrony osobistej, podać
przykłady aktów prawnych dotyczących środków ochrony osobistej, wyjaśnić
znaczenie ich stosowania oraz ich wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy,
− uczniowie otrzymują instrukcje , rozporządzenia lub inne akty prawne,
− uczniowie pracując indywidualnie wypisują prawa i obowiązki pracownika oraz
pracodawcy związane z stosowaniem środków ochrony indywidualnej.
B. Wymagania bhp dotyczące stosowania odzieży roboczej:
− wstęp – należy krótko scharakteryzować uczniom pojęcie odzieży roboczej,
− uczniowie otrzymują normy dotyczące odzieży roboczej,
− pracując w grupie uczniowie sporządzają wspólną tabelę wymagań dotyczących
odzieży roboczej dla wskazanych przez nauczyciela stanowisk roboczych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
− w trakcie tworzenia tabeli nauczyciel zwraca uwagę uczniom na funkcje
i zadania poszczególnych stanowisk pracy.
4. Podsumowanie:
− uczniowie uzasadniają znaczenie stosowania odzieży roboczej oraz środków ochrony
indywidualnej,
− wskazują korzyści wynikające z przestrzegania przepisów bhp,
− wymieniają podstawowe obowiązki pracodawców, pracowników wynikające
z stosowania odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej,
− wymieniają wymagania dotyczące stosowania odzieży roboczej oraz środków
ochrony indywidualnej na poszczególnych stanowiskach pracy.
Zakończenie zajęć
− przedstawiciel grupy prezentuje wykonane zadanie przez swoją grupę. Charakteryzuje prawa i obowiązki pracodawcy dotyczące środków ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej,
− uczniowie dyskutują na forum klasy na temat wymagań bhp dotyczących stosowania odzieży roboczej.
Praca domowa
Opracować charakterystykę odzieży roboczej do dezynfekcji ramek.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie ucznia i grupę, na bieżąco podczas dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5. ĆWICZENIA
5.1.
Przestrzeganie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonywanie sztucznego oddychania na fantomie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować sztuczne oddychania na fantomie. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na poprawność i kolejność
wykonywania czynności.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przyjąć rolę ratownika lub obserwatora,
2) wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem,
3) zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonywania czynności,
4) ocenić pracę koleżanki/kolegi podkreślając, co zostało wykonane dobrze, a jakie zostały popełnione błędy,
5) zamienić się rolami z koleżankami/kolegami.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
− fantom,
− maseczka do sztucznego oddychania,
− płócienna chusteczka.
Ćwiczenie 2
Zakładanie opatrunków osłaniających oraz unieruchamiających.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować zakładanie opatrunków osłaniających oraz
unieruchamiających.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na poprawność
i kolejność wykonywania czynności..
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zebrać potrzebne materiały i przybory do ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zebrać informacje na temat bandażowania rany ręki,
4) zaplanuj kolejność opatrywania rany,
5) uzgodnić z nauczycielem poprawność zaplanowanych czynności,
6) wykonać zadanie opatrywania ręki,
7) przeanalizować ćwiczenie, co zostało prawidłowo wykonane, a co należy zmienić,
8) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− instrukcje opatrywania ran,
− apteczka z pełnym wyposażeniem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.2.
Ochrona przeciwpożarowa
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobieranie sprzętów i środków gaśniczych do rodzaju gaszonego pożaru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować sprzęt i środki gaśnicze.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na instrukcje stosowania sprzętu i środków gaśniczych.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcjami przeciwpożarowymi oraz instrukcjami stosowania sprzętu i środków gaśniczych,
2) zidentyfikować rodzaj pożaru,
3) zanotować możliwe do zastosowania środki gaśnicze,
4) krótko je scharakteryzować,
5) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
− poradnik dla ucznia,
− instrukcje przeciwpożarowe,
− instrukcje stosowania sprzętu i środków gaśniczych,
− sprzęt i środki gaśnicze.
Ćwiczenie 2
Stosowanie podręcznego sprzętu i środków gaśniczych do gaszenia pożarów grupy A.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować sprzęt i środki gaśnicze. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na najczęściej popełniane błędy przy stosowaniu wyżej wymienionych środków.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać odpowiedni sprzęt lub środek gaśniczy do określonej grupy pożarów,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
2) omówić sposób użycia danego sprzętu lub środka gaśniczego,
3) zwrócić uwagę na najczęściej popełniane błędy przy stosowaniu wyżej wymienionych środków.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
dyskusja,
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
sprzęt i środki gaśnicze,
–
instrukcje przeciwpożarowe, instrukcje stosowania sprzętu i środków gaśniczych,
–
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.3.
Zasady ochrony środowiska
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracowanie instrukcji gospodarki odpadami i opakowaniami dla gospodarstwa
pasiecznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować instrukcję gospodarki odpadami i opakowaniami.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić uwagę na grupy odpadów i metody ich składowania i utylizacji.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zidentyfikować rodzaje odpadów i opakowań powstających w procesach produkcyjnych gospodarstwa pasiecznego,
2) wyszukać w regulacjach prawnych dane dotyczące metod składowania i utylizacji odpadów i opakowań,
3) pogrupować odpady według metod składowania i utylizacji,
4) opisać w tabeli grupy odpadów i metody ich składowania i utylizacji,
5) scharakteryzować opracowaną instrukcję.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia,
–
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
–
dyrektywy Unii Europejskiej, Polskie Normy,
–
przykładowa charakterystyka gospodarstwa pasiecznego (zawierająca charakter
produkcji, proces technologiczny, materiały potrzebne do procesu produkcyjnego, powstające odpady, opakowania).
Ćwiczenie 2
Opracowanie instrukcji prowadzenia gospodarki wodno-ściekowej dla gospodarstwa
pasiecznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien przedstawić regulacje prawne dotyczące gospodarki wodno-
ściekowej. Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na sposób opracowywania instrukcji gospodarki wodno-ściekowej w gospodarstwie pasiecznym.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić zapotrzebowanie gospodarstwa pasiecznego na wodę,
2) określić rodzaje ścieków powstających w gospodarstwie pasiecznym,
3) wyszukać w regulacjach prawnych dane dotyczące gospodarki wodno-ściekowej,
4) opisać w tabeli zapotrzebowanie na wodę w zależności od rodzaju,
5) opisać w tabeli powstające ścieki i zaproponować metody ich oczyszczania,
6) krótko scharakteryzować opracowaną instrukcję.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
zajęcia praktyczne,
–
dyskusja.
Środki dydaktyczne
− dyrektywy Unii Europejskiej, Polskie Normy,
− przykładowa charakterystyka gospodarstwa pasiecznego (zawierająca charakter
produkcji, proces technologiczny, materiały potrzebne do procesu produkcyjnego, powstające ścieki i ich ilość, wielkość zapotrzebowanie na wodę).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.4. Bezpieczeństwo i higiena pracy w pasiece
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobieranie środków ochrony indywidualnej do rodzaju pracy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaprezentować tabele „Rodzaje prac” i „Rodzaje środków ochrony
indywidualnej”.
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
sporządzanie wykazu środków ochrony indywidualnej.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z przekazaną przez nauczyciela tabelą „Rodzaje prac”, przy których wymagane jest stosowanie środków ochrony indywidualnej,
2) zapoznać się z tabelą „Rodzaje środków ochrony indywidualnej” i dobierz środki ochrony osobistej dla pszczelarza,
3) przeanalizować zasady stosowania środków ochrony indywidualnej,
4) wybrać informacje dotyczące środków ochrony indywidualnej dla pszczelarza,
5) sporządzić wykaz środków ochrony indywidualnej,
6) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
dyskusja,
–
zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− tabele z załącznika do obwieszczenia Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej,
− poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Analiza czynników zagrożeń występujących w gospodarstwie pasiecznym
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien omówić czynniki zagrożeń występujące w gospodarstwie
pasiecznym
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na organizację
stanowiska pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy.
Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zapoznać się z rodzajem zagrożeń w gospodarstwie pasiecznym (instrukcje, regulaminy), 4) zgłosić swoje propozycje podczas trwania giełdy pomysłów,
5) zaprezentować pracę (lider grupy).
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
pogadanka,
Środki dydaktyczne:
− instrukcje dotyczące wysiłku i zmęczenia,
− arkusz szarego papieru, mazaki,
− poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony
środowiska”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
− zadania 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
− zadania 2, 3, 10, 14, 15, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
− dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
− bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. a, 5. b, 6. a, 7. a, 8. d, 9. b, 10. a, 11. a, 12. b, 13. a, 14. b, 15. c, 16. d, 17. c, 18. b, 19. b, 20. b.
Plan testu
Nr
Cel operacyjny
Kategoria
Poziom
Poprawna
zad.
(mierzone osiągnięcia ucznia)
celu
wymagań odpowiedź
Wyjaśnić zasady odpowiedzialności za stan
1
A
P
b
bezpieczeństwa w zakładzie pracy
Wyjaśnić, kto pokrywa koszt szkolenia
2
C
PP
c
pracowników w zakresie bhp
Określić, o czym informuje pracownika
3
C
PP
a
pracodawca w związku z zagrożeniami
Określić kształty i kolory znaków
4
A
P
a
bezpieczeństwa
5
Wskazać cel ochrony przeciwpożarowej
B
P
b
6
Wskazać przyczyny powstania procesu palenia
B
P
a
7
Wskazać zastosowanie hydrantów
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
8
Wskazać oznaczenia gaśnic
B
P
d
Określić optymalną temperaturę
9
w pomieszczeniach biurowych i salach
B
P
b
lekcyjnych.
Scharakteryzować urządzenia ochronne
10
C
PP
a
konieczne przy wydzielaniu się gazów trujących
11
Wskazać zastosowanie tabliczki znamionowej
B
P
a
12
Określić rodzaj wypadku w zakładzie pracy
B
P
b
Wskazać warunki przystąpienia do pracy na
13
stanowisku wymagającym stosowania środków
A
P
a
ochrony indywidualnej
Scharakteryzować zasady ustalania wykazu prac
14
C
PP
b
szczególnie niebezpiecznych
Scharakteryzować zasady wysyłania
15
pracowników na profilaktyczne badania
C
PP
c
lekarskie
Określić zasady postępowania z zaparzonymi
16
C
PP
c
rodzinami
Wskazać zasady udzielania pierwszej pomocy
17
B
P
c
przy oparzeniach
Wskazać zasady udzielania pierwszej pomocy
18
C
PP
b
w przypadku otwartego złamania kończyny
19
Wskazać zasady stosowania odzieży ochronnej
B
P
b
Wskazać środki gaśnicze mające zastosowanie
20
B
P
b
przy gaszeniu pożarów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią ilość testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
5. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 30 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy ponosi
a) wszyscy pracownicy.
b) pracodawca.
c) osoby kierujące pracownikami.
d) Państwowa Inspekcja Pracy.
2. Szkolenia pracowników w zakresie bhp odbywają się na koszt
a) pracownika.
b) są bezpłatne.
c) pracodawcy.
d) Państwowej Inspekcji Pracy.
3. W związku z zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy, pracodawca jest zobowiązany informować pracowników
a) o ryzyku zawodowym oraz zasadach ochrony przed zagrożeniami.
b) o trudnościach występujących w związku z pracą.
c) o potrzebie zapoznania się z chorobami związanymi z wykonywaną pracą.
d) o ochronie przeciwpożarowej w zakładzie pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
4. Zakazujące znaki bezpieczeństwa mają kształt i dominujący kolor
a) kształt koła i dominujący kolor czerwony.
b) kształt prostokąta i dominujący kolor żółty.
c) kształt trójkąta i dominujący kolor niebieski.
d) różne kształty i różne kolory.
5. Ochrona przeciwpożarowa ma za cel
a) ułatwienie gaszenia pożaru przez strażaków.
b) ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem.
c) informowanie pracowników o możliwościach powstania pożaru.
d) zabezpieczenie zakładu pracy przed pożarem.
6. Proces palenia może nastąpić
a) gdy występują równocześnie trzy czynniki: materiał palny, tlen oraz źródło ciepła.
b) prze wysokiej temperaturze.
c) przy niewłaściwym magazynowaniu materiałów budowlanych.
d) przy materiałach łatwopalnych.
7. Hydranty służą do
a) do poboru wody w celach gaśniczych.
b) do dostarczania wody dla pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy.
c) do utrzymywania czystości.
d) do magazynowania wody potrzebnej w zakładzie pracy.
8. Gaśnice proszkowe do gaszenia gazów (np.: acetylen, metan, wodór, propan) mają oznaczenie
a) nie mają oznaczenia.
b) A.
c) B.
d) C.
9. Temperatura w pomieszczeniach biurowych oraz salach lekcyjnych powinna wynosić
a) 14º C.
b) 18º C.
c) 25º C.
d) nie ma znaczenia.
10. Urządzenie ochronne stosować na stanowisku pracy podczas wydzielania się gazy trujących to
a) wentylację mechaniczną z odpowiednio szczelną obudową.
b) klimatyzację.
c) nawiewy powietrza z wentylacji miejscowej.
d) obudowę urządzeń wydzielających gazy.
11. Każde urządzenie elektryczne posiada tabliczkę
a) znamionową.
b) informacyjną.
c) izolacyjną.
d) zabezpieczającą uruchomienie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
12. Wypadek pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę i w zakładzie pracy należy rozpatrywać jako
a) wypadek w szczególnych okolicznościach.
b) wypadek przy pracy.
c) wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy.
d) wypadek w drodze do pracy i z pracy.
13. Czy pracodawca może dopuścić pracownika do pracy na stanowisku wymagającym stosowania środków ochrony indywidualnej – bez zaopatrzenia go w odpowiednie środki
ochrony
a) nie.
b) tak.
c) wyjątkowo, na krótki okres.
d) po uzgodnieniu z pracownikiem.
14. Wykaz prac szczególnie niebezpiecznych występujących w zakładach pracy ustalany i aktualizowany jest przez
a) pracownika wykonującego prace niebezpieczne.
b) pracodawcę.
c) Komisję Zakładową d/s BHP.
d) osobę nadzorującą prace niebezpieczne.
15. Umowa o pracę może być zawarta tylko z tym kandydatem na pracownika, który przedłoży zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na danym
stanowisku. Są to profilaktyczne badania lekarskie
a) okresowe.
b) kontrolne.
c) wstępne.
d) kliniczne.
16. Zauważone objawy zaparzenia rodzin pszczelich podczas przewozu rodzin pszczelich likwidujemy
a) wtryskując do uli wodę.
b) zatrzymując się w cieniu.
c) rozładowując i otwierają wyloty.
d) uspakajanie pszczół poprzez podkurzanie.
17. Przy oparzeniu pierwszego stopnia należy miejsce oparzenia
a) posmarować kremem.
b) zabandażować.
c) polewać strumieniem czystej wody i zabezpieczyć wyjałowionym opatrunkiem.
d) polewać wodą utlenioną.
18. W przypadku otwartego złamania kończyny dolnej z równoczesnym krwawieniem należy a) dokonać zatrzymania krwawienia.
b) założyć
sterylny
opatrunek,
zabandażować,
unieruchomić
złamaną
kość
w istniejącym położeniu.
c) polewać strumieniem czystej wody do przybycia pomocy lekarskiej.
d) w takim stanie przewieźć do szpitala.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
19. Odzież ochronną stosuje się w celu
a) ochrony przed brudnymi robotami.
b) zabezpieczenia pracownika przed niekorzystnymi wpływami środowiska.
c) osłonięcia własnego ubrania.
d) ujednolicenia wyglądu pracowników w zakładzie pracy.
20. Do środków gaśniczych zaliczamy
a) gaśnice.
b) piasek.
c) koce gaśnicze.
d) łopaty, kilofy, siekiery, bosaki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska zawartego
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
Odpowiedź
Punkty
zadania
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony
środowiska”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
− zadania 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 16, 17,19, 20 są z poziomu podstawowego,
− zadania 2, 3, 10, 14, 15, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego,
− dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
− bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. b, 5. c, 6. a, 7. c, 8. c, 9. c, 10. d, 11. a, 12. c, 13. a, 14. b, 15. c, 16. b, 17. a, 18. c, 19. a, 20. b.
Plan testu
Nr
Cel operacyjny
Kategoria
Poziom
Poprawna
zad.
(mierzone osiągnięcia ucznia)
celu
wymagań odpowiedź
1
Scharakteryzować pomieszczenia pracy
B
P
a
2
Rozróżnić znaki
C
PP
b
3
Reagować praktycznie w sytuacji wypadku
C
PP
b
4
Określić pojęcie obrony biernej
C
P
b
5
Zidentyfikować znaki ostrzegawcze
C
P
c
6
Reagować w sytuacji lekkiego wypadku
B
P
a
7
Określić zastosowanie sprzętu gaśniczego
C
P
c
8
Scharakteryzować wymagania Kodeksu Pracy
C
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Rozpoznać znaki zakazu i oznaczenia
9
B
P
c
przeciwpożarowe
Dobierać ubiór ochronny do przeprowadzenia
10
C
PP
d
siarkowania
Określić system prawidłowego gospodarowania
11
B
P
a
odpadami
Sklasyfikować zanieczyszczenia ze względu na
12
B
P
c
pochodzenie
Sklasyfikować sposoby unieszkodliwiania
13
B
P
a
odpadów
Scharakteryzować miejsce przeprowadzenia
14
C
PP
b
wypalania uli
Dobierać terminy bezpiecznego stosowania
15
C
PP
c
leków warobójczych
Określić bezpieczne prace okresu
16
B
P
b
bezpożytkowego
Wskazać zagrożenia wynikające z niesprawnych
17
B
P
a
maszyn stolarskich
18
Zapobiegać degradacji środowiska
C
PP
c
19
Wskazać zasady postępowaniu po użądleniu
B
P
a
Udzielić pierwszej pomocy przy zaprószeniu
20
B
P
b
oka wapnem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią ilość testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
5. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 30 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
− instrukcja,
− zestaw zadań testowych,
− karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Pomieszczenia pracy dzielą się na
a) stałej i czasowej.
b) krótkoterminowej i długoterminowej.
c) stałej i krótkoterminowej.
d) długoterminowej i czasowej.
2. Drogę ewakuacyjną oznacza znak
a) czerwony z biała strzałką.
b) zielony z białą strzałką.
c) czerwony i zielony z białą strzałką.
d) żaden z nich nie wskazuje drogi ewakuacyjnej.
3. Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń chemikaliami polega na
a) umieszczeniu czystego opatrunku na ranie i ścisłym zabandażowaniu.
b) znalezieniu najbliższego ujęcia wody i zmyciu żrącej substancji.
c) niezwłocznym udaniu się do szpitala.
d) posłaniu po fachową pomoc.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
4. Obronna bierna polega na
a) walczeniu z pożarem w momencie jego powstania.
b) zapobieganiu powstania pożaru.
c) zawiadomieniu odpowiednich służb o pożarze.
d) ewakuacji budynku i oczekiwaniu na straż pożarną.
5. śółty trójkąt o grubej krawędzi oznacza
a) zakaz.
b) instrukcję.
c) ostrzeżenie.
d) bezpieczne warunki pracy.
6. Proces palenia może nastąpić
a) gdy występują równocześnie trzy czynniki: materiał palny, tlen oraz źródło ciepła.
b) prze wysokiej temperaturze.
c) przy niewłaściwym magazynowaniu materiałów budowlanych.
d) przy materiałach łatwopalnych.
7. Po drobnym wypadku powinieneś
a) wykonać wpis w książce wypadków lub wypełnić formularz wypadkowy.
b) zgłosić skargę szefowi.
c) nie robić nic, bo wypadki zawsze się zdarzają.
d) wyciągnąć wnioski dla siebie bez poinformowania innych osób.
8. Gaśnice śniegowe służą do gaszenia pożarów typu
a) AC.
b) AB.
c) BC.
d) ABC.
9. Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca przed rozpoczęciem działalności musi
a) sporządzić wykaz magazynów.
b) zbadać stan higieniczny pomieszczeń.
c) zawiadomić na piśmie inspektora pracy i inspektora sanitarnego.
d) określić zakres obowiązków kierownictwa.
10. Barwa czerwona służy do oznaczania
a) lokalizacji sprzętu telekomunikacyjnego.
b) pomieszczeń lub maszyn które mogą stwarzać niebezpieczeństwo.
c) lokalizacji sprzętu gaśniczego.
d) wyjść ewakuacyjnych.
11. Podczas siarkowania plastrów osoba wykonująca ten zabieg musi posiadać
a) ubiór pasieczny.
b) ochronne okulary.
c) gumowe rękawice.
d) maskę przeciwgazową.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
12. Na system prawidłowego gospodarowania odpadami składa się
a) gromadzenie (w miejscu powstawania), usuwanie, unieszkodliwiane.
b) gromadzenie (w miejscu powstawania), magazynowanie, segregowanie.
c) gromadzenie (w miejscu powstawania), segregowanie, unieszkodliwiane.
d) segregowanie, usuwanie, unieszkodliwiane.
13. Ze względu na pochodzenie, zanieczyszczenia można podzielić na
a) naturalne, mechaniczne, fizyczne.
b) naturalne, chemiczne, biologiczne.
c) naturalne, sztuczne, fizyczne.
d) naturalne, chemiczne, mechaniczne.
14. Wymień sposoby unieszkodliwiania odpadów
a) spalanie, składowanie, przeróbka mechaniczne.
b) kompostowanie, spalanie, składowanie.
c) spalanie, kompostowanie, zestalanie.
d) spalanie, przeróbka mechaniczne, zestalanie.
15. Wypalanie uli można przeprowadzać w pomieszczeniu o podłożu
a) żywicznym.
b) betonowym.
c) drewnianym.
d) lenteksowym.
16. Ze względu na pozostałości w gnieździe pszczelim leków przeciwko warrozie należy je stosować
a) po ułożeniu gniazda na zimę.
b) w okresach bezpożytkowych.
c) po jesiennym dokarmieniu rodzin.
d) po przeprowadzonym miodobraniu.
17. W okresie bezpożytkowym można wykonać pracę
a) dokarmiać pszczoły w dzień.
b) przeglądać rodziny pszczele przed wieczorem.
c) osuszać plastry.
d) łączyć rodziny pszczele.
18. Wycinanie beleczek za pomocą piły tarczowej, która nie ma osłony nad tarczą piły, jest najczęściej przyczyną
a) uszkodzenia ręki przez tarczę piły.
b) uszkodzenia oka przez wióry.
c) wciągnięcia odzieży przez wałek.
d) nadmiernego zapylenia w stolarni.
19. Po pracy w pasiece wędrownej podkurzacz należy wygasić przez
a) zakopanie niedopalonego próchna w ziemi.
b) wysypanie i polanie próchna obficie wodą.
c) zatknięcie zatyczką kominka podkurzacza.
d) odczekanie do całkowitego spalenia się próchna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
20. Wycinanie beleczek za pomocą piły tarczowej, która nie ma osłony nad tarczą piły, jest najczęściej przyczyną
a) uszkodzenia ręki przez tarczę piły.
b) uszkodzenia oka przez wióry.
c) wciągnięcia odzieży przez wałek.
d) nadmiernego zapylenia w stolarni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska zawartego
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
Odpowiedź
Punkty
zadania
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
7. LITERATURA
1. Bezpieczeństwo i higiena pracy z bieżącą aktualizacją. Wyd. VIII. „Tarbonus”, Tarnobrzeg 2002 (akt. 2003)
2. Bezpieczeństwo pracy i ergonomia. CIOP, Warszawa 1997
3. Bieś B., Mazur Z.: Pierwsza pomoc przedlekarska. Wyd. IV. „Tarbonus”, Tarnobrzeg 2002
4. Bornus L.: ABC mistrza ogrodnika-pszczelarstwo. Wydawnictwo Spółdzielcze,
Warszawa 1982
5. Bornus L.:Zakładamy pasiekę. Wydawnictwo Spółdzielcze, Warszawa 1986
6. Goniewicz M., Nowak A., Smutek Z.: Przysposobienie obronne. Podręcznik dla LO, LP
i Technikum. OPERON, Gdynia 2004
7. Kodeks pracy
8. Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. WSiP, Warszawa 1996
9. Warno O.: Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach zagrażających życiu. PCK, Warszawa
2000
10. Tomaszewska B., „Higiena w pasiece”. PWRiL, Warszawa 1987
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33