Konspekt lekcji języka niemieckiego w klasie 3b LO
Temat lekcji: „Glück und Pech” – relacjonowanie zdarzeń z użyciem czasu Präteritum na podstawie tekstu: „Ein glücklicher Pechvogel”.
Prowadzenie: mgr Andrzej Bownik Cele główne:
Uczeń:
- rozwija sprawność mówienia, czytania i pisania w języku niemieckim;
- potrafi opowiadać o zdarzeniach z przeszłości.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- czyta ze zrozumieniem tekst tematyczny;
- wyszukuje w tekście szczegółowe informacje;
- selekcjonuje informacje zawarte w tekście czytanym;
- streszcza tekst czytany;
- określa główne myśli czytanego tekstu;
- opowiada o ciekawym zdarzeniu z przeszłości;
- pisze relację ze zdarzenia;
- pisze opowiadanie o niezwykłym wydarzeniu lub ciągu wydarzeń
- poznaje nowe słownictwo;
- zna i stosuje formy czasu przeszłego Präteritum;
- zna konstrukcję i stosuje zdania złożone ze spójnikami: als, wenn, während;
- stosuje zasady poprawnej wymowy i intonacji;
- sprawnie stosuje czasy przeszłe zależnie od kontekstu i formy wypowiedzi.
Cele wychowawcze:
Uczeń:
- lepiej pracuje w grupie;
- ma poczucie własnej wartości i wiary we własne możliwości.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik „Delfin” (rozdz. 12, tekst: „Ein glücklicher Pechvogel”);
- zeszyt ćwiczeń „Delfin” (rozdz. 12);
- karteczki z formami czasowników służące do podziału na grupy w drodze losowania;
- karteczki z opisem charakterystycznej czynności z poszczególnych fragmentów tekstu „Ein glücklicher Pechvogel”;
- karteczki ze spisem kluczowych zdarzeń z tekstu;
- słownik języka niemieckiego (Duden) do definiowania pojęć;
- słownik niemiecko-polski, polsko-niemiecki;
- zeszyt przedmiotowy, tablica.
Metody pracy:
- podająca;
- poszukująca;
- ćwiczeniowa.
Formy pracy:
- praca w parach;
- praca w grupach;
- praca indywidualna;
- rozmowa kierowana.
Treści
Formy
Materiały
Uwagi
ca.
pracy
dydaktyczne
5’
Czynności organizacyjne
Ten element może się
(odnotowanie obecności i wpisanie pojawić na innym etapie
tematu do dziennika lekcyjnego) lekcji, np. gdy uczniowie
pracują w grupach
10’
Utrwalenie (kontrola) słownictwa w parach
zeszyt, tablica
poznanego na poprzedniej lekcji –
ćwiczenie leksykalne
Zapisanie tematu lekcji
i określenie jej celów.
Zdefiniowanie słów „szczęście”
słownik DUDEN
i „pech”.
Analiza tytułu tekstu, wyjaśnienie pojęć idiomatycznych
„Pechvogel”, „Glückspilz”.
Aktywizacja poznanego
zbiorowa,
podręcznik
Bist du ein Pechvogel oder ein
słownictwa, hipotezy dotyczące
indywid.
(str. 50)
Glückspilz ? Warum?
treści tekstu.
15’
Uczniowie czytają wstęp tekstu, indywid. podręcznik
wybór par na zasadzie losowania.
(str. 50), kartki
z nazwami
czasowników
Uczniowie wyszukują informacje
w parach
podręcznik
o negatywnym oraz pozytywnym
(str. 50), słownik
wydarzeniu w życiu pana Ertla
i wymyślają tytuł dla
przeczytanego fragmentu.
Przypomnienie sposobu
zbiorowa
konstruowania szyku zdań
pobocznych ze spójnikami als, wenn, während.
Podział na 4 większe grupy
w grupach
podręcznik
i przydział wybranego fragmentu (str. 50), kartki
tekstu na zasadzie losowania.
z nagłówkiem
danego fragmentu
tekstu
Każda grupa czyta wybrany
w grupach
podręcznik
fragment i wyszukuje informacje (str. 50), słownik
o pechu oraz szczęściu
w nieszczęściu. Następnie
przedstawiciel grupy relacjonuje dane zdarzenia.
Każda grupa dostaje opis zdarzeń w grupach
kartki z opisem
w czasie teraźniejszym, następnie lub parach
zdarzeń, zeszyt,
kojarzy je z odpowiednimi
podręcznik
fragmentami tekstu oraz
(str. 50)
odczytuje i notuje w zeszycie
w czasie Präteritum.
10’
Utrwalenie nowego materiału
indywid. Podręcznik
leksykalnego i szyku zdań
5/51
pobocznych.
6/51
Zeszyt ćwiczeń:
12/122
13/122 (4 punkty)
2’
Podsumowanie pracy uczniów
i ocena ich aktywności.
3’
Zadanie i objaśnienie pracy
Zeszyt
ćwiczeń:
domowej: wykonanie kilku
11/121
ćwiczeń z zeszytu ćwiczeń
13/122
i opisanie jakiegoś
(dokończyć)
charakterystycznego wydarzenia
18/125
z przeszłości.
14/123 (dla
chętnych)
fuhr
gehen
ging
kommen
kam
liegen
lag
fallen
fiel
rufen
rief
treffen
traf
bleiben
blieb
nehmen
nahm
helfen
half
Er repariert eine Wasserleitung.
Er kehrt mit einem Besen vor der Garage.
Er steigt in das Auto und wechselt seine Schuhe.
Er sucht die Katze seiner Nachbarin.
Zu welchen Abschnitten passen die Sätze?
Pech oder Glück im Unglück?
A/ Seine Nachbarn retten ihn und danach feiern alle die Rettung.
B/ Er stößt gegen ein altes Holzregal. Das Regal fällt um.
C/ Sein Kopf bleibt im Lenkrad stecken.
D/ Das Tor klemmt nicht mehr.
E/ Die schwere Eisentür im Dachboden fällt hinter ihm ins Schloss.
F/ Er rutscht auf den nassen Blättern und fällt gegen das Garagentor.
G/ Er entdeckt in einer Kiste schöne ausländische Briefmarken.
H/ Er bemerkt eine defekte Stromleitung hinter dem Holzregal.