Konspekt zajęć otwartych przeprowadzonych przez
Grażynę Trześniewską w dniu 21 listopada 2007r.
Temat - Muzyczne improwizacje
Cel główny - Rozwijanie ekspresji muzycznej dzieci, integracja grupy tanecznej.
Cele szczegółowe:
* Przełamywanie onieśmielenia i wstydu nowych tancerzy w Zespole
* Wyzwalanie spontanicznych, radosnych zachowań poprzez zabawy ruchowe i taneczne
* Zapoznanie dzieci z różnymi gatunkami muzycznymi
*.Budzenie wiary we własne możliwości
* Zapoznanie dzieci z nowymi grami i zabawami ,utrwalenie wcześniej poznanych układów tanecznych
Metody - słowna, pokazowa, praktycznego działania, zabawowa, wizualizacja
Formy - indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne - magnetofon, płyty CD, kartony, kredki, pastele, pompony, krzesła.
Uczestnicy - 12 - osobowa grupa tancerzy w wieku od 11 do 17 lat.
Przebieg zajęć :
1Powitanie uczestników i gości, zaproszenie do wspólnej zabawy.
2. Krótka rozgrzewa przy muzyce latynoamerykańskiej z wykorzystaniem pomponów dla cheerleaderek
.3. Taniec żydowski „Na jarmarku” (taniec integracyjny Klanza);
ustawienie:2 koła współśrodkowe.Osoby stojące w kole wewnętrznym (twarzami na zewnątrz)wykonują gest pokazywania, zachwalania swojego towaru. Osoby stojące w kole zewnętrznym tańcząc oglądają towar(ręce zgięte w łokciach na wysokości klatki piersiowej ,kciuki blisko ciała, tak jakby trzymali się za szelki ).Całe ciało podczas tańca wykonuje delikatne ruchy balansowania z jednoczesnymi skrętami tułowia.
Część II: Osoby z koła wewnętrznego sprzedają swój towar, trzymając go na dłoniach. Osoby z koła zewnętrznego wyjmują z prawej kieszeni pieniądze i pokazują na dłoni. Za mało. Sprzedający kręci głową. Kupujący wyjmują pieniądze z lewej kieszeni i pokazują na dłoni. Za mało. Wyjmują pieniądze z obu kieszeni naraz . Wystarczy. Gest głową, przytaknięcie i dwukrotne przyklepanie obu dłońmi.
CzęśćIII: Tańczymy ze swoim partnerem haczyki pod prawe ręce. Lewe ręce uniesione wykonują gest pozdrawiania. Tańczymy haczyki pod lewe ręce. Kłaniamy się dwa razy partnerowi i powtarzamy taniec 3 razy od początku.
.4.Improwizacje przy muzyce - taniec na siedząco:
Uczestnicy siedzą na krzesłach. Wykonują następujące polecenia:
„Tańczą moje dłonie”
„Tańczą moje ramiona”
„Tańczą moje stopy”
●„Tańczą moje nogi”
● „Tańczy moja głowa”
●„Tańczy całe moje ciało”
5. Zabawa ruchowa kształcąca, refleks i spostrzegawczość dziecka - „Czy pamiętasz swój numer ? ”.
Uczestnicy siadają w półkolu na krzesłach. Kolejno odliczają, zapamiętując swój numer. Zabawę rozpoczyna osoba z numerem 1. Głośno wywołuje dowolny numer np. 10. Osoba, która ma numer 10 wstaje i szybko wywołuje inny numer, np. 5. Zabawa toczy się dalej aż ktoś popełni bład tzn.:
Wywołany numer nie odezwie się w ciągu, np. 5 sekund
Pomyłkowo odezwie się inny numer
Osoba powtórzy numer wywołany poprzednio
Ten kto popełni pomyłkę przesiada się na ostatnie krzesło a wszyscy pozostali przesuwają się o jedno krzesło i muszą zapamiętać swoje nowe numery.
Zabawę rozpoczyna osoba z numerem 1
6. Zabawa ruchowa „zwierzątka”.
Uczestnicy stają w okręgu, dobierając się trójkami. Jedna z osób staje w środku - jej zadaniem będzie wydawanie poleceń. Prowadzący na początku umawia się z uczestnikami jakie polecenia będzie wydawać i jak należy je wykonywać np.:
„Słoń” - osoba wskazana z poszczególnych trójek (środkowa) wyciąga złożone ręce do przodu tak jak by to była trąba słonia. Natomiast dwie osoby stojące po jej bokach tworzą olbrzymie uszy słonia
„Żaba” - osoba w środku przykłada ręce do oczu tak jakby patrzyła przez lornetkę, osoby po bokach machają rękami i nogami tak jak żaba podczas pływania (osoba z lewej lewą ręką i lewą nogą a osoba z prawej nogą i ręką prawą)
„Żyrafa” - osoba wskazana wyciąga ręce do góry, osoby z boku robią różki z dwóch palców(wskazującego i środkowego).
7. Taniec „Disco - Olo” - taniec do piosenki kabaretu OTTO.
8. Podział na 3 grupy - „Malujemy muzykę”- „Taniec Węgierski” J. Brahmsa
(uczestnicy słuchając muzyki rysują na kartonach kredkami pastelowymi linie w różnych kierunkach - adekwatnie do linii melodycznej, zgodnie z tempem muzyki. Po wysłuchaniu malują przestrzenie pomiędzy tymi liniami na różne kolory. )
9. Prezentacja prac poszczególnych grup.
10. Wyciszenie - wizualizacja -utwór pt. ”Błękit” z płyty Doroty Rozmus
11.Omówienie zajęć. Podziękowanie za wspólną zabawę.