Konspekt do zajęć z rozwijania pojęć matematycznych przeprowadzonych przez Janinę Kruk w dniu 13.10.2007r.
I. Temat: Liczba 6 w aspekcie kardynalnym i porządkowym.
II. Cel główny: Liczenie w szerokim zakresie - poznanie liczby 6
III. Cele szczegółowe:
dziecko rozumie znaczenie cyfry 6 w aspekcie kardynalnym
i porządkowym,
wskazuje miejsce w szeregu,
określa położenie w stosunku do innych przedmiotów,
zastępuje liczman symbolem graficznym,
dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów,
odróżnia prawą stronę od lewej,
rozwiązuje zadania z treścią,
układa zadania z treścią,
stawia pytania,
zna kolory,
doprowadza pracę do końca.
IV. Metody:
słowna - objaśnienia,
czynna - aktywność dzieci
V. Formy:
praca indywidualna dzieci,
praca z całą grupą
VI. Środki dydaktyczne :
Wiersz , sylwetki 6 parasoli - każdy inny, cyfry od 1- 6, kosz, warzywa, po 6 kółeczek dla każdego dziecka, każde w innym kolorze, kartoniki z obrazkami dla każdego dziecka, listki różnej wielkości w dwóch kolorach, sylwetki ptaków, oś liczbowa, karty pracy dla każdego dziecka.
VII. Przebieg:
1. Ćwiczenia proste
Na tablicy parasole przypięte wg kolejności takiej jak występują w wierszu. Nauczycielka recytuje wiersz pt. „Sześć parasoli” i pyta dzieci:
Ile parasoli wystąpiło w wierszu? Policzcie je. (Dzieci liczą)
Który z kolei jest parasol czerwony w kółka? ( 2)
zielony w ciapki (5)
żółty w kwiatki (4)
Kto spróbuje je ponumerować
Nauczycielka odsłania przypięty kosz, obok obrazki darów jesieni i znane dzieciom litery (cebula, burak, marchew, pietruszka, kapusta, por, groch, rzepa, itp. i prosi włóż do koszyka warzywo, którego nazwa zaczyna się głoską np.
k - kapusta, jaka jest druga głoska, a ostatnia ( ile wyraz ma głosek )
Ile warzyw włożyliście do koszyka? Podpisz (6)
Ile nie zmieściło się ? Podpisz (3)
Jakie możemy ułożyć zadanie?
Mama przyniosła z działki warzywa, 6 włożyła do kosza, 3 zostały na stole.
Ile warzyw przyniosła mama?
2.Praca przy stolikach:
2.1 Dzieci mają do dyspozycji 6 kolorowych kółeczek
ułóż kółeczka w rzędzie tak, aby białe było pierwsze, czerwone trzecie, zielone piąte........
Ćwiczenia tej samej operacji umysłowej na różnych materiałach. Dzieci mają przed sobą kartonik z 6 obrazkami. Wskaż drugi obrazek od prawej strony, trzeci, piąty, itp.
2.2 Ćwiczenia różnych ciągów operacji o tym samym rezultacie:
Dzieci mają te same obrazki:
Przetnij kartonik tak, aby każdy obrazek był osobno, zamień je miejscami.
Powiedz, który z kolei u ciebie jest np. licząc od strony prawej, a teraz od lewej.
Ile jest zawsze tych zabawek ( 6 )
3. Zabawa ruchowa do piosenki pt. „ Ogórek”.
4. Ćwiczenia o tematyce wyrażonej słowami:
Na tablicy przypięte są listki w 2 podstawowych kolorach - czerwony, żółty o różnej wielkości
Przypnij liście żółte od najmniejszego do największego
Sprawdź co ukryło się pod każdym z liści
Zmiana listków:
4.1 Na tablicy są przypięte sylwety ptaków: wilga, dudek, wróbel, jaskółka, gil.
Ile jest ptaków gdy zaczniemy liczyć od prawej strony - sójka, jaskółka, dudek itd. Który z kolei będzie wróbel, kukułka, sroka.
4.2 Wniosek : miejsce położenia zmienia się w zależności od którego ptaka zaczynamy liczyć.
4.3 Ćwiczenia o różnym toku zapisu tego samego zadania. Uporządkujemy ptaki na osi liczbowej.......
5. Praca indywidualna dzieci przy stolikach.
6. Zakończenie zajęcia.