Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 4
grupa 0
Obszar XI Przygotowanie do pisania i czytania
Temat: Las jesienią
I. Cele
• Rozwijanie percepcji słuchowej oraz analizy słuchowej wyrazów –
wyodrębnianie głosek w nagłosie.
• Rozpoznawanie etykiet z wyrazami, czytanie globalne prostych wyrazów.
• Rozpoznawanie owoców kasztanowca i dębu.
• Doskonalenie motoryki małej.
Podstawa programowa (…):
Pkt 14 .6 „Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania, układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej”.
II. Środki dydaktyczne
Ilustracje przestawiające las jesienią
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Magik”
gra/plansza interaktywna „Jesień”
obrazki przedstawiające: liść kasztanowca, liść dębu, lis, las oraz napisy do obrazków
klej, nożyczki
Karty „Razem w przedszkolu” cz.1
Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.1
III. Przebieg zajęć
1. Las jesienią
Dzieci siedzą na dywanie. Pytania nauczyciela:
Jaką teraz mamy porę roku? ( jesień)
Czy pamiętacie, jak wygląda las jesienią? Co się w nim zmienia? ( zmieniają się kolory, liście opadają na ziemię).
Nauczyciel pokazuje obrazki przedstawiające jesienny las. Dzieci opowiadają, co widzą na obrazku.
1
Elżbieta Bowdur
Nauczyciel pokazuje obrazki przedstawiające liść kasztanowca, liść dębu, kasztan, drzewo, lis, las, zwraca uwagę na kształt liści – kasztanowca i dębu oraz etykiety z napisami: liść, kasztan, drzewo, lis, las.
Dzieci podają nazwę na obrazku, następnie nauczyciel głośno odczytuje napis i podaje wybranemu dziecku, by ułożyło napis pod odpowiednim obrazkiem.
Następnie pyta dzieci, czy widzą jakieś podobieństwa w napisach. Dzieci wskazują na wyrazy lis, liść, las.
Nauczyciel ponownie głośno i wyraźnie wymawia wskazane wyrazy – lis, liść las i pyta dzieci, co słyszą na początku wyrazu, jaki dźwięk, jaką głoskę? ( głoskę „ l”).
2. Gra/plansza interaktywna „Magik”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kapelusz
→ Magik
Opis interaktywności
Gra „Magik” polegająca na zaznaczaniu kolejno obrazków zaczynających się głoską „l”, „o”, „r” oraz wszystkich zwierząt
Omówienie gry
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.
Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Kapelusz” , która przedstawia scenę cyrku.
Następnie wybrane dziecko klika „Magika”. Dzieci opowiadają, jakie obrazki przedstawione są na planszy. Wymawiając dokładnie ich nazwy, wysłuchują pierwszą głoskę każdego wyrazu.
Następnie wybrane dzieci klikają wybrane obrazki:
→ zaczynające się głoską „l”
→ zaczynające się głoską „o”
→ zaczynające się głoską „r”
→ wszystkie zwierzęta
W grze może wziąć udział 4 dzieci.
3. Opowieść ruchowa „Las jesienią”
Nauczyciel zaprasza dzieci na wycieczkę do lasu. Snuje opowieść inscenizując ją ruchem – dzieci naśladują.
2
Elżbieta Bowdur
Idziemy ścieżką przez las, rozglądamy się na boki, można zauważyć opadające liście – dzieci wirują i opadają lekko na podłogę.
Nagle zza drzewa wychodzi lisek – dzieci naśladują zwierzęta czworakując.
Tuż obok przebiegają wiewiórki – dzieci podskakują, kicają.
Zawiał wiatr i poderwał z ziemi wszystkie liście, które tańczą i wirują na wietrze
– dzieci naśladują wirujące liście.
Zmęczone wirowaniem liście opadają na podłogę – chwila relaksu, dzieci odpoczywają.
Drzewa lekko poruszają gałęziami na wietrze – dzieci wstają, podnoszą do góry ręce, delikatnie poruszając rękami.
4. Gra/plansza interaktywna „Jesień”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Słońce
→ Jesień
Opis interaktywności
Gra „Jesień” polega na rozpoznawaniu drzew kasztanowca i dębu po owocach i liściach.
Omówienie gry
Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by kliknęło słońce.
Dzieci oglądają plansze przedstawiające 4 pory roku i odnajdują jesień. Jedno z dzieci klika odpowiednią postać.
Następnie wybierane kolejno dzieci przeciągają kasztany do dziupli w kasztanowcu, a żołędzie do dziupli w dębie.
Kolejne dziecko wskazuje klikając dziuplę z większą liczbą zapasów. Dzieci mogą głośno policzyć kasztany i żołędzie, by sprawdzić, gdzie jest więcej zapasów.
5. Wyróżnianie obrazków z głoską „l” - Wyprawka „Razem w przedszkolu”
cz.1, str.3
Dzieci siadają do stolików, gdzie mają przygotowane karty z Wyprawki.
Dzieci nazywają poszczególne obrazki i kolorują obrazki z głoską „l”.
Następnie wycinają wyrazy w dolnej części karty i naklejają w odpowiednich miejscach.
3
Elżbieta Bowdur
6. Rozmowa na temat ilustracji, rysowanie szlaczka – Karty „Razem w przedszkolu” cz.1, str.13
Dzieci odnajdują w Kartach obrazek przedstawiający las jesienią. Opowiadają, co dzieje się na obrazku i uzupełniają go naklejką.
Następnie uzupełniają szlaczek na dole strony zgodnie ze wskazówkami.
7. Podsumowanie zajęcia
Porządkowanie miejsc pracy.
Propozycja, by następnego dnia ponownie wspólnie pobawić się w opowieść ruchową „Las jesienią”.
4