SCENARIUSZ LEKCJI Z PRZYRODY W KLASIE IV-ej
Temat: Rośliny i zwierzęta spotykane w lesie.
Cel główny: poznanie roślin i zwierząt spotykanych w lesie.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi :
- wymienić przykłady roślin i zwierząt żyjących w lesie,
- rozpoznać na ilustracji gatunki roślin i zwierząt leśnych,
- określić sposób odżywiania się mieszkańców lasu,
- wyjaśnić, dlaczego las jest miejscem życia tak wielu zwierząt,
- przyporządkować gatunki roślin i zwierząt do określonej warstwy lasu,
- utworzyć łańcuch pokarmowy z organizmów leśnych,
- wymienić przynajmniej trzy zasady prawidłowego zachowania się w lesie.
Środki dydaktyczne:
- ilustracje i eksponaty przedstawiające rośliny i zwierzęta leśne,
- rysunek pięter roślinności,
- karta pracy.
Metody i formy pracy:
- symulacja łańcuchów pokarmowych w lesie,
- praca w grupach, zbiorowa, indywidualna, pogadanka.
Tok lekcji:
1. Sprawdzenie pracy domowej.
- głośne odczytanie przez 1 2 uczniów pracy domowej. Temat pracy: Rola i znaczenie
lasu.
2. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji, nawiązanie do nowego tematu lekcji.
- przypomnienie warstw roślinności w lesie oraz wskazanie ich na zawieszonej na tablicy
planszy.
3. Zapisanie tematu lekcji.
Temat: Rośliny i zwierzęta spotykane w lesie.
4. Omówienie tematu lekcji.
a) uczniowie wymieniają oraz zapisują na tablicy gatunki roślin spotykanych w lesie,
b) podkreślają kolorową kredą nazwy roślin charakterystycznych dla różnych warstw
korony drzew zieloną,
podszyt niebieską,
runo leśne czerwoną.
c) uczniowie uzupełniają kartę pracy.
Zadanie 1
Uzupełnij tabelę wpisując gatunki roślin charakterystycznych dla poszczególnych warstw
roślinności
Warstwy lasu Gatunki roślin
Korony drzew
Podszyt
Runo leśne
Ściółka
d) uczniowie zastanawiają się w grupach, jakie elementy tworzą ściółkę oraz wpisują
je do tabeli z zadania pierwszego,
e) głośne odczytanie zadania pierwszego,
f) uczniowie w grupach wykonują zadanie 2.
Zadanie 2
Pod ilustracjami podpisz nazwy zwierząt leśnych.
3
2
1
4 7
5 6
10
8 9
11
12
13
g) głośne odczytanie rozwiązania zadania 2. Ocena pracy uczniów,
h) uczniowie symulują łańcuch pokarmowy z organizmów leśnych,
i) zapisują na kolorowo przykład łańcucha pokarmowego,
j) pogadanka na temat prawidłowego zachowania się w lesie,
5. Podsumowanie tematu lekcji
- rozwiązywanie zagadek:
Zagadka nr 1 Zagadka nr 2
Ma kapelusik, lecz się nie kłania. Śpi pod miedzą,
Ma nóżkę ale tylko do stania. jak w łóżku ...
Gdy idziesz lasem, - Oj, bo cię psy zjedzą,
spotkasz go czasem. nie śpij długouszku!
Zagadka nr 3 Zagadka nr 4
Bliską ma krewniaczkę Nieduży kowal
wśród zwierząt domowych. w lesie się schował.
Chodzi jeść żołędzie Bez kowadła, bez młota
nocą do dąbrowy. głośna jego robota.
Zagadka nr 5 Zagadka nr 6
W lesie sobie mieszka Cienka w pasie, a nie osa
figlarka i śmieszka. wędrowniczka bosa.
Tutaj skubnie szyszkę, Schodziła leśne dróżki
tam zerwie orzeszka. pozbierała okruszki.
Gdzie orzechy, gdzie żołędzie W lesie kopiec jak pałac
po gałęziach skacze wszędzie. z siostrami zbudowała.
Zagadka nr 7 Zagadka nr 8
List literkę jedną zgubił Na bielutkiej nodze
i do wsi pomyka. stoi sobie w lesie.
Siedz kogutku na swej grzędzie, Jej zielone włosy
nie wychodz z kurnika. złoci każda jesień
6. Praca domowa
Napisz trzy hasła mówiące o tym, jak należy zachowywać się w lesie.
Dla chętnych: narysuj zwierzę leśne i krótko je opisz.
Opracowała:
Dorota Rozwadowska