Marta Grzankowska
Klasa 5
Konspekt
Temat: Starożytny Egipt.
1. Cele - po zakończonej lekcji uczeń:
a) pamięta pojęcia: faraon, despotyzm, politeizm, piramida, mumia, urzędnik, kapłan
miejsca: Egipt
b) rozumie:
Jak wyglądało państwo Faraona.
Hierarchie społeczeństwa
Wierzenia Egipcjan
c) potrafi:
Wykorzystać informacje znalezione w podręczniku; odpowiadając na pytania.
Odpowiedzieć na pytania związane z ilustracjami przedstawiającymi bóstwa egipskie
Opowiedzieć jak powstawała mumia
2. Środki dydaktyczne
mapa ścienna
podręcznik
ilustracje przedstawiające bogów egipskich
pocztówka z Egiptu
papirus
wizerunek Nefretete (ozdoba na szyję)
3. Metody
opowiadanie
praca z tekstem, mapą, ilustracjami, pamiątkami
Tok lekcji:
1. Przywitanie, lista obecności
2. Rekapitulacja wtórna:
Co to jest Mezopotamia?
W jaki sposób mieszkańcy Mezopotamii nawadniali swoje ziemie?
Jak nazywały się państwa leżące w dolinie Eufratu i Tygrysu?
Wymień osiągnięcia ludów Mezopotamii
( z czego budowali budynki?, co wprowadzono dla ułatwienia handlu?, co było
najważniejszym osiągnięciem Sumerów? Dzięki obserwacji astronomicznym co
wynaleźli?
3. Dziś zajmiemy się omawianiem kolejnej starożytnej kultury i jej mieszkańców. Zajmować się będziemy starożytnym Egiptem.
4.Wprowadzenie nowego materiału
Na początek ustalimy sobie położenie Egiptu.
Z czym Wam kojarzy się Egipt? (burza mózgu na tablicy)
Jak myślicie kim był faraon?
Faraon był najważniejszym człowiekiem w Egipcie. Jego poddani uważali go za
„żyjącego boga”.
Jak był najważniejszym człowiekiem to jego poddani musieli go słuchać. Więc wszystko to co on mówił musiało być wykonane. Posiadał całkowita władzę w Egipcie, jego słowa, wola, rozkaz to rzecz święta. Taki sposób rządzenia nazywamy despotyzmem (władza absolutna)
Jak sądzicie kto był numerem 2?
Sam faraon nie był wstanie poradzić sobie z tak wielkim państwem, dlatego też pomagali mu doradcy. Oni wykonywali rozkazy faraona.
Poniżej doradców byli rzemieślnicy, którzy pracowali przy budowie piramid, świątyń, pałaców.
Ostatnią najniższym szczeblem drabiny byli chłopi. Oni zajmowali się przede wszystkim uprawą pola.
Narysujemy sobie drabinę ważności. Zaczniemy od najważniejszego.
Faraon
Doradcy
Rzemieślnicy
Chłopi
Teraz powiemy sobie o religii.
Egipcjanie oddawali cześć więcej niż jednemu bogu, taką wiarę nazywamy wielobóstwem lub politeizmem.
Jak sądzicie w jaki sposób mieszkańcy Egiptu wyobrażali sobie bogów?
(ludzie z głowami zwierząt)
Re - bóg słońca, Egipcjanie wierzyli, że jest stwórcą świata i dawcą życia
Anubis - bóg zmarłych, prowadził dusze na sąd bogów
Ozyrys -rządził światem
Izyda - bogini władająca magią
Set - zły bóg świata umarłych
Horus - bóg nieba, opiekun monarchii egipskiej
Egipcjanie także czcili zwierzęta, Święte dla nich były żuki skarabeusze, krokodyle, koty
i ibisy.
Aby uczci swoich bogów Egipcjanie wznosili dla nich świątynie. W świątyniach znajdowali się kapłani, którzy byli najlepiej wykształconymi ludźmi. Byli także uczonymi i lekarzami.
Egipcjanie również wierzyli w życie pozagrobowe. Ciała zmarłych oczyszczali, balsamowali i bandażowali. Tak powstawały mumie.
Mumie składano w ozdobnych trumnach inaczej sarkofagach. Trumnę z ciałem składano do grobowca, piramidy.
Ciała chłopów zakopywane były w piastach pustyni.
Sztuka egipska
Hieroglify - pismo znakowe i obrazkowe. Zapis w kolumnach z góry w dół, bądź w rzędach od prawej do lewej.
Malowidła na papirusach.
Ozdoby współczesne np. dla kobiet naszyjnik z Nefretete.
Sfinks w starożytnym Egipcie to symbol władzy królewskiej, przedstawiany jako postać leżącego lwa z głową człowieka, często z twarzą faraona.
6. zadanie domowe
Ćw. 1, 2,3,4 str. 11-13
7. Czynności końcowe
podziękowanie
pożegnanie