konspekty, rozne, historia- mezopotamia Vkl., Ewelina Kamińska, kl


Ewelina Kamińska, kl. V- historia.

K O N S P E K T

Temat: Życie w starożytnej Mezopotamii. - Pierwsze cywilizacje.

I. Założenia metodyczne:

1. Cele kształcące:

Uczeń zna, wie, pamięta:

Pojęcia: kanały irygacyjne, zikkurat, miasto,

Postaci: Sumerowie, Asyryjczycy, kapłani, Hammurabi,

Daty: 4 000 r. p.n.e. ,2 000 r. p.n.e.

Fakty: powstanie Babilonu, Asyrii, wykształcenie się form organizacji przy nawadnianiu pól, osiągnięcia ludów Mezopotamii.

Uczeń rozumie:

- w jaki sposób przebiegało nawadnianie pól

-funkcje pełnioną przez kapłanów

Uczeń potrafi:

- pokazać na mapie rzeki: Tygrys , Eufrat,

- po przeczytaniu tekstu w podręczniku uzupełnić zadanie nr 1- zeszyt ćwiczeń

- wymienić zajęcia mieszkańców sumeryjskich

- wykonać zadanie 3,5 str. 9-13- zeszyt ćwiczeń

Uczeń dostrzega, ma świadomość, rozumie:

- znaczenie rzek w powstawaniu pierwszych cywilizacji

2. Metody: praca zbiorowa

3. Środki dydaktyczne: mapa, podręcznik, zeszyt ćwiczeń

II. Tok lekcji:

Ogniwa

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1.

Porządkowo-

organizacyjne

- przywianie

- sprawdzenie obecności

- przygotowanie się do lekcji

2.

Rekapitulacja wtórna

1.Podaj korzyści przyniosło ludziom pierwotnym umiejętność rozpalania ognia i hodowla zwierząt.

2. Podaj w porządku chronologicznym epoki, prahistoryczne.

3.Dlaczego ludzie zaczęli się osiedlać?

1. ciepło, nie jedli surowego mięsa.

2. epoka kamienia, brązu, żelaza

3. znaleźli miejsce gdzie było pod dostatkiem pożywienia, nauczyli się hodowli i rolnictwa.

3.

Nawiązanie

Wynikiem osiadłego trybu życia ludzi pierwotnych było tworzenie się cywilizacji starożytnych. Dziś porozmawiamy o jednej z najstarszych cywilizacji. Tematem lekcji jest życie w starożytnej Mezopotamii.

4.

Wprowadzenie

nowego

materiału

  1. Położenie

- rzeki Tygrys i Eufrat

2. Powody osiedlenia się ludności nad wielkimi rzekami.

3. Kanały irygacyjne funkcja i skutki - solidarność mieszkańców podstawą sukcesu żyznej gleby

4. Zakładanie miast

- kto

- czym się zajmowała ludność

- kto władał miastem

5. Kapłani - funkcja w mieście

6. Zikkurat - podr. Str. 15

7.Podbijanie przez ludy koczownicze ziem= powstanie Babilonii, Asyrii - zajmowała się wojaczką

8. Osiągnięcia ludów Mezopotamii

- pokazują na mapie

- czytają głośno tekst i wypełniają zad 1.

- opisują ilustracje na str. 14

- stolica Babilon

5.

Rekapitulacja pierwotna

- wykonywanie ćwiczeń nr 2,3,5, str. 8-10

6.

Zadanie

domowe

- przeczytać temat w podręczniku str. 13- 17

7.

Czynności

organizacyjne kończące

lekcje

-pożegnanie

- oceny za aktywność


