konspekty, rozne, x


Prowadzący: Marcin Włodara

Data:

Klasa: IV

Temat lekcji: Ile lat minęło? Określanie czasu minionych wydarzeń.

Treści programowe:

Cele lekcji - po zakończonych zajęciach uczeń powinien:

Pamięta:

Rozumie:

Potrafi:

  • Pojęcia: chronologia, era, tysiąclecie, wiek.

  • Jak nazywamy czas przed narodzinami Chrystusa i po nich.

  • Wiek określa się cyfrą rzymską.

  • Stosowanie pojęcia era.

  • Określić wiek wydarzenia.

Metody pracy:

- rozmowa nauczająca (pogadanka),

- praca pod kierunkiem,

- praca z podręcznikiem programowym i ćwiczeniami programowymi,

- praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

- podręcznik programowy „My i historia. Historia i społeczeństwo 4” Wiesława Surdyk - Fertsch, Bogumiła Szeweluk - Wyrwa; Wydawnictwo Demart Sp. z o.o., Warszawa 2005,

- zeszyt ćwiczeń do wyżej wymienionego podręcznika.

Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela:

Czynności ucznia:

  • Powitanie, czynności porządkowe, sprawdzenie obecności. [ok. 5 min.]

  • Zadanie domowe: ćw. 1 - 6, s. 52 z zeszytu ćwiczeń.

  • Uczniowie przygotowują się do lekcji: wyjmują podręczniki, przygotowują się do sprawdzenia zadań domowych.

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Wspólnie sprawdzamy poprawność odpowiedzi i wyjaśniamy wątpliwości.

Rekapitulacja wtórna [ok. 5 - 7 min.]:

  • Pytanie do klasy: Jakie przyrządy służyły i służą do pomiaru czasu?

  • Czym różnią się współczesne przyrządy do pomiaru czasu od dawniejszych?

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi.

Zdanie wiążące [ok. 2 min.]:

  • Istnieje nauka, która zajmuje się czasem. Nazywa się chronologia i jest nauką, która zajmuje się porządkowaniem i ustalaniem następstwa w czasie wydarzeń i zjawisk.

Lekcja właściwa [ok. 25 min.]:

  • Proszę jednego ucznia o zapisanie tematu lekcji na tablicy.

  • Pytanie do uczniów: jakie znacie jednostki czasu większe niż rok?

  • Oprócz tego istnieje jeszcze taka jednostka, jak „era”. Jest to okres dziejów zapoczątkowany jakimś ważnym wydarzeniem. Na przykład narodzinami Chrystusa.

  • Pytanie do klasy: Jak oznaczamy czas przed narodzinami Chrystusa i po nich?

  • Nie wszyscy stosują się do tego podziału. Na przykład Żydzi stosują podział oparty na własnej religii.

  • Inna jednostką jest tysiąclecie. Jak sama nazwa wskazuje, obejmuje ono tysiąc lat.

  • Pytanie do klasy: jak inaczej nazywamy tysiąclecie?

  • Tysiąclecie to dziesięć wieków. Wiek składa się ze stu lat.

  • Pytanie do klasy: w którym wieku obecnie żyjemy?

  • Jest powszechnie przyjęte, że wiek określamy cyframi rzymskimi.

  • W podręczniku na stronie 61 znajdują się informacje, jak określać wiek wydarzeń.

  • Praca grupowa - ćw. 3, s. 54 z zeszytu ćwiczeń - określ wiek podanych wydarzeń.

  • Uczeń zapisuje: Ile lat minęło? Określanie czasu minionych wydarzeń.

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Wymieniają: wiek, tysiąclecie.

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Wybrany odpowiada: czas przed narodzinami Chrystusa nazywamy „przed naszą erą”, a po narodzinach „naszej ery”

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Wybrany odpowiada: millenium.

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Wybrany odpowiada: obecnie jest XXI wiek.

  • Wspólnie czytamy tekst.

  • Uczniowie rozwiązują zadanie i zgłaszają się do odpowiedzi. . Wspólnie sprawdzamy poprawność odpowiedzi i wyjaśniamy wątpliwości.

Rekapitulacja pierwotna [ok. 5 min]:

  • Pytanie do klasy: od jakiego wydarzenia mierzymy czas „naszej ery”?

  • Z ilu wieków składa się tysiąclecie? Z ilu lat składa się wiek?

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi.

  • Zadnie domowe: ćw. 1, 2 i 4, s. 54 z zeszytu ćwiczeń.

  • Czynności końcowe - uporządkowanie klasy, pożegnanie z uczniami.

  • Uczniowie porządkują swoje miejsca.

1


