konspekty, rozne, W poszukiwaniu minionego czasu.


Prowadzący: Marcin Włodara

Data:

Klasa: IV

Temat lekcji: W poszukiwaniu minionego czasu.

Treści programowe:

Cele lekcji - po zakończonych zajęciach uczeń powinien:

Pamięta:

Rozumie:

Potrafi:

  • Jednostki podziału czasu: rok, miesiąc, tydzień, dzień; doba, godzina, minuta, sekunda.

  • Znaczenie pomiaru czasu dla człowieka.

  • Wymienić przyrządy, służące do pomiaru czasu dawniej i dziś.

Metody pracy:

- rozmowa nauczająca (pogadanka),

- praca pod kierunkiem,

- praca z podręcznikiem programowym i ćwiczeniami programowymi.

Środki dydaktyczne:

- podręcznik programowy „My i historia. Historia i społeczeństwo 4” Wiesława Surdyk - Fertsch, Bogumiła Szeweluk - Wyrwa; Wydawnictwo Demart Sp. z o.o., Warszawa 2005,

- zeszyt ćwiczeń do wyżej wymienionego podręcznika.

Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela:

Czynności ucznia:

  • Powitanie, czynności porządkowe, sprawdzenie obecności. [ok. 5 min.]

  • Nie odbywa się kontrola zadań domowych, ponieważ na poprzedniej lekcji odbył się sprawdzian wiadomości.

  • Uczniowie przygotowują się do lekcji: wyjmują podręczniki.

Rekapitulacja wtórna [ok. 5 - 7 min.]:

  • Pytanie do klasy: jakie instytucje zajmują się ochroną zabytków? Które chronią źródła materialne, a które pisane?

  • Jakie funkcje pełni muzeum? Na czym one polegają?

  • Kto pracuje w muzeum? Czym się zajmuje?

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi.

Zdanie wiążące [ok. 2 min.]:

  • Wszystkie eksponaty, które znajdują się w muzeach, mają - przynajmniej w przybliżeniu - określony czas, w którym powstały. Jak do tego doszło, że ludzie potrafią mierzyć czas?

Lekcja właściwa [ok. 25 min.]:

  • Proszę jednego ucznia o zapisanie tematu lekcji na tablicy.

  • Pytanie do uczniów: jakie przyrządy służą do pomiaru czasu?

  • Początkowo ludzie poznawali upływ czasu po zmianach obserwowanych w otaczającym ich świecie. Wiadomo było, że dzień następuje po nocy, wiosna po zimie. Do tego obserwowali zmiany na niebie i ruch gwiazd. Dzięki temu wszystkiemu dokonano podziału doby.

  • Pytanie do klasy; jak dzielimy dobę?

  • Najstarszymi urządzeniami do mierzenia czasu są zegary słoneczne, następnie klepsydry - wypełniane woda lub piaskiem. Oprócz tego w użyciu były tzw. zegary świecowe (ogniowe). Były to świece z zaznaczoną skalą.

  • Pierwsze zegary mechaniczne pojawiły się 600 lat temu w Europie. Początkowo bardzo niedokładne, ale dziś już ten problem nie istnieje.

  • Oprócz mierzenia godzin, ludzie skarali się skonstruować narzędzie do mierzenia długich odcinków czasu. Dzięki obserwacji ruchu gwiazd powstał kalendarz.

  • Pytanie do klasy: jak dzielimy rok?

  • Kalendarz zastąpił wyznaczanie czasu według panowania władców, ważnych wydarzeń politycznych czy klęsk żywiołowych.

  • Ponad 400 lat emu papież Grzegorz XIII wprowadził udoskonalenia do ówczesnego kalendarza: rok został podzielony na 365 dni, a co 4 lata na 366. Ten podział obowiązuje do dziś w większości krajów świata. Jest to tzw. kalendarz gregoriański.

  • Uczeń zapisuje: W poszukiwaniu minionego czasu.

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Wymieniają: zegarek, stoper, klepsydra, zegar słoneczny.

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Wybrany mówi: dobę dzielimy na 24 godziny, godziny na 60 minut, a minuty na 60 sekund.

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Wybrany mówi: rok dzielimy na 12 miesięcy, miesiąc na tygodnie, a tydzień na 7 dni.

Rekapitulacja pierwotna [ok. 5 min]:

  • Jakie przyrządy służyły i służą do pomiaru czasu?

  • Czym różnią się współczesne przyrządy do pomiaru czasu od dawniejszych?

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi.

  • Zadanie domowe: ćw. 1 - 6, s. 52 z zeszytu ćwiczeń.

  • Czynności końcowe - uporządkowanie klasy, pożegnanie z uczniami.

  • Uczniowie porządkują swoje miejsca.

2


