SKAD SIE BIERZE WĘGIEL - rysowanie weglem, Dyplomy i ramki


KONSPEKT ZAJĘĆ ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH

Temat: „Skąd się bierze węgiel” - rysowanie węglem na dużej powierzchni kartonu.

Cele:

Metody:

- metoda zadań stawianych do wykonania

- metoda kierowania własną aktywnością dzieci

- wiersz

- rozmowa

- objaśnienie

- oglądanie obrazków

Formy:

Środki dydaktyczne:

Wiersz „W kopalni” T. Kubiaka, magnetofon, muzyka z płyty CD, obrazki przedstawiające górników przy pracy i narzędzia pracy górnika, duże arkusze papieru dla każdego dziecka, węgiel rysunkowy, folia zabezpieczająca, wilgotne chusteczki do wycierania rąk

Przebieg zajęć:

1. „W kopalni” - słuchanie wiersza i omówienie jego treści.

Górnik świdrem węgiel kruszy,

z latarenki światło spływa.

Już wagonik z węglem ruszył,

winda w górę go porywa.

Jutro węgla bryły czarne,

kolejarze w świat powiozą.

A pojutrze - piece nasze,

będą grzały na złość mrozom.

- Kto wydobywa węgiel spod ziemi?

- Po co górnikowi latarka na kasku?

- W jaki sposób węgiel przywożony jest na górę?

- Do czego jest nam potrzebny węgiel?

2. „Górnicy w kopalni” - zabawa naśladowcza. Dzieci odtwarzają czynności wykonywane przez nauczycielkę.

3. „Praca górnika” - rozmowa połączona z oglądaniem obrazków. Dzieci ustawiają się w pociąg i podczas trwania melodii przemieszczają się po sali. Gdy skończy się piosenka dzieci przykucają i zakrywają oczy dłońmi. W tym czasie nauczycielka umieszcza na tablicy obrazki ilustrujące górników przy pracy i ich narzędzi (kilof, świder). Nauczycielka zadaje pytania:

- Kogo widzicie na obrazkach?

- Co robi górnik?

- Jak nazywa się miejsce, w którym pracuje górnik?

- Jak nazywają się narzędzia górnika?

- Dlaczego mówi się, że praca górnika jest niebezpieczna?

4. „Górnik przy pracy” - rysowanie węglem. Nauczycielka pokazuje dzieciom kawałki węgla rysunkowego i pyta:

- Jak myślicie, do czego może jeszcze służyć węgiel?

Każde z dzieci otrzymuje duży arkusz papieru i kawałek węgla. Dzieci same wybierają sobie miejsce pracy (przy stolikach, na podłodze) i rysują w dowolnie przyjętej pozycji (siedząc, leżąc, klęcząc).

5. Zorganizowanie wystawy prac i zakończenie zajęć.


