SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE PIĘCIO - I SZEŚCIOLATKÓW.
Temat kompleksowy: Dbamy o swoje zdrowie i czyste środowisko.
Temat dnia: Czysta woda.
Temat zajęć: „Skąd się bierze woda w kranie”.
Cele ogólne:
poznanie przepływu wody ze zbiorników wodnych do naszych mieszkań,
rozwijanie zainteresowania otaczającym światem,
uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi ; zwierząt i roślin, oraz rozumienie potrzeby jej oszczędzania,
rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej,
stymulowanie umiejętności płynnego mówienia poprzez ćwiczenia oddechowe i dźwiękonaśladowcze,
kształcenie słuchu fonematycznego,
doskonalenie spostrzegawczości i uwagi,
rozwijanie umiejętności uważnego słuchania wypowiedzi kolegów,
doskonalenie umiejętności czytania.
Cele operacyjne:
dokonuje skojarzeń do słowa „woda”,
potrafi dokonując dedukcji odpowiedzieć na pytanie „Co by było, gdyby na świecie zabrakło wody?”,
rozumie znaczenie wody dla ludzi, zwierząt i roślin,
doskonali umiejętność czytania,
potrafi opowiedzieć, jaką drogę musi przebyć woda, aby trafiła do domów,
rozumie konieczność oszczędzania wody,
bada właściwości wody, za pomocą zmysłów: wzroku, węchu i smaku,
przestrzega zakazu: nie pijemy wody niewiadomego pochodzenia,
aktywnie uczestniczy w doświadczeniach, wyciąga prawidłowe wnioski.
Metody:
słowna
oglądowa
działalności praktycznej
Formy:
zbiorowa jednolita
indywidualna jednolita i zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
- ilustracje: przepływu wody ze zbiorników wodnych do naszych mieszkań, ludzi, roślin i zwierząt; teksty do czytania: „Sto kropelek”, „Kto lubi wody smak”; napisy: „Oszczędzaj wodę!”, „Nie marnuj wody!”; dwa przeźroczyste naczynia z wodą; piasek; papierowy filtr; duża i mała miseczka z wodą; szklanki z wodą mineralną, słodką i kwaśną; ponumerowane kropelki wody dla każdego dziecka od 1 do 5; obręcze; piłka; karty pracy.
Literatura:
metodyczna:
„ABC... Program wychowania przedszkolnego XXI wieku”., A. Łada - Grodzicka,
„Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć”., K. Datkun - Czerniak
„Co dzieje się gdy...?, J. Farndon,
„Ten piękny Tajemniczy Świat. Edukacja ekologiczna w przedszkolu”, pod red. T. Gałczyńskiej.
merytoryczna:
compact disck
płyty CD
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu - zagadka.
Latem w niej pływamy,
zimą po niej się ślizgamy.
Życie czerpie z niej przyroda.
Co to jest? Już wiecie!... ( woda )
- układanie wyrazu „woda” z rozsypanki literowej
- ćwiczenie słuchu fonematycznego
„Burza mózgów” - z czym kojarzy wam się woda - zabawa z piłką.
- czy słyszymy wodę?
- jakie wydaje odgłosy?
Ćwiczenia ortofoniczne:
Kap, kap, kap - pukanie rozłożonymi dłońmi o uda
Puk, puk, puk - dłonie w piąstkę, stukanie kostkami palców o podłogę
Szu, szu, szu - pocieranie dłonią o dłoń
Chlup, chlup, chlup - klaskanie dłońmi nad głową
Wypowiedzi na temat:
- Do czego jest nam potrzebna woda?
- Komu jeszcze potrzebna jest woda? - porównywanie wypowiedzi dzieci z
ilustracjami przedstawiającymi: ludzi, rośliny i zwierzęta.
- Dlaczego życie bez wody byłoby niemożliwe?
- Skąd się bierze woda w kranie?
Tekst do czytania: „Sto kropelek”.
Sto kropelek pryska, pluska.
To na nosek, to na usta.
Plusk, plusk, kap, kap.
Omówienie treści obrazka pt.: „Przepływ wody z rzeki do mieszkań”
- pompowanie wody deszczowej z rzeki
- filtrowanie wody
- dodawanie środków chemicznych
- mieszanie chemikaliów
- przepuszczanie wody przez zbiornik filtracyjny
- wpływanie czystej wody do wodociągu a następnie do naszych mieszkań
Doświadczenie: filtrowanie wody z piaskiem przez cienką bibułkę - wyciągnięcie wniosków.
Zabawa z muzyką: „Kropelki wody”, do tekstu: Kapu, kap, kapu, kap. Ty kałużo, krople złap.
Ponumerowane kropelki dla każdego dziecka od 1 do 5 i pięć ponumerowanych obręczy. Na przerwę w muzyce dzieci wypowiadają tekst i szukają obręczy z numerem swojej kropelki. W czasie zabawy kilkakrotnie następuje zmiana numeracji obręczy.
- porównywanie ilości kropelek w każdym zbiorze, utrwalenie pojęć; „mniej”,
„więcej”, „tyle samo”.
Zapach i smak wody.
- 3 szklaneczki: woda mineralna, woda z cukrem, woda z cytryną
- wąchanie i smakowanie wody, omówienie różnic.
Tekst do czytania: „Zabawny tekst”.
Kto lubi wody smak?
Lubi krowa, piesek, wiatr.
Kto lubi wody smak?
Lubi ryba, kamyk, kwiat.
Kto lubi wody smak?
Lubi buda, urwis, mak.
10. Ćwiczenia relaksacyjne przy muzyce: „Magiczna woda” wg M. Montessori
Dzieci siedzą w kole. Naczynie z wodą stawiamy na środku. Obserwujemy, w
jaki sposób woda się uspokaja. Zachęcamy dzieci, by stopniowo też się
uspokajały.
- podawanie miseczki z rąk do rąk; zwrócenie uwagi na to, by nasze ruchy były
i spokojne, by nie wylać ani kropli,
- dzieci zamykają oczy; nauczyciel opuszcza krople wody na ich dłonie; ten kto
poczuje dotyk kropli - może otworzyć oczy.
11. Przypomnienie o konieczności oszczędzania wody, czytanie napisów: „Nie
marnuj wody!”, „Oszczędzaj wodę!”.
12. Ślubowanie:
Ślubuję uroczyście, być przyjacielem wody
i zachęcać do tego wszystkich.
Będę mądrze i oszczędnie jej używać
i chronić, aby jej nikt nie marnował,
i nie zanieczyszczał.
Przyrzekamy!
Praca przy stolikach - „Zabawny tekst”: czytanie pytań i odpowiedzi, skreślanie
błędnych odpowiedzi pod każdym pytaniem, - karty pracy.
Sprawdzenie poprawnego wykonania zadania.
Rozmowa podsumowująca i porządkująca wiadomości zdobyte na zajęciu.
Opracowała: Joanna Urbańczyk
Przedszkole Miejskie nr 6 w Słupsku
1