KONSPEKT LEKCJI W-F
Zabaw i Gier Ruchowych
Temat lekcji: |
„Gry i zabawy Ruchowe”
|
Cele główne: |
1.Uczen potrafi poruszać się z przyborami oraz potrafi dobrać elementy zabawy rozwijające zwinność i szybkości. 2. Poprawiona reakcja na bodziec wzrokowy i słuchowy, kształtowanie szybkości i sprawności. 3. Poznanie zasad organizacji gier i zabaw oraz współpracy w grupie. Poznanie możliwości zastosowania różnych przyborów. 4. Akceptuje potrzebę samoocenę i samokontroli. Poznaje sens troski o własną sprawność.
|
Czas trwania zajęć: |
45 minut
|
Miejsce zajęć: |
Sala gimnastyczna
|
Wiek: |
9 lat
|
Ilość ćwiczących: |
24
|
Przybory dydaktyczne: |
6 szarf (czerwone i niebieskie), po 7 piłek do minigier (koszykówki, siatkówki, piłki nożnej) w koszu, 18 metalowych puszek po napojach, 3 obręcze hula-hop, 18 nadmuchanych baloników na sznurku (przywiązanych do szczebli drabinek), 24 pisaków, 3 pudła kartonowe, 36 różnych szarf, 24 szalików, magnetofon, kaseta z nagraniami, 3 ławeczki gimnastyczne, 3 materace, 3 części skrzyni, 3 koperty z rozsypaną
|
Nazwisko i imię: |
Koryciak Aleksandra Gr. Terapia rok I |
Elementy toku lekcyjnego |
Zadania szczegółowe |
Dozowanie
|
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
I Część wstępna |
|||
1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć. |
|
2 min. |
Zdjąć zegarki, łańcuszki, pierścionki, wiszące kolczyki |
2. Motywacja do udziału w zajęciach. |
Zapoznanie dzieci z fabułą zabawy: „Berek w parach”.
Na sygnał uczennica z drugiego szeregu goni koleżankę ustawioną z przodu. Złapana uczennica zdejmuje z drabinek dwie szarfy- czerwona zakłada, niebieska stara się przekazać uciekającej partnerce
|
3 min. |
|
3. Rozgrzewka.
Zabawa ożywiająca
Ćw. tułowia w pł. strzałk. w przód
Ćwiczenia grzbietu
Ćwiczenia tułowia w pł. złożonej |
„Berek w parach”
Pozycja wyjściowa - przysiad podparty „Czy potrafisz nie odrywając dłoni wyprostować nogi w kolanach?”
„Czy potrafisz leżąc na brzuchu dotknąć stopami głowy?”
Pozycja wyjściowa - siad klęczny, ręce w przód „Usiądź na podłodze po prawej stronie stóp, następnie po lewej stronie.”
Marsz z wysokim unoszeniem kolan.
|
10 min.
Powtórzyć ćw. 5 razy
Powtórzyć ćw. kilkakrotnie |
|
II Część główna |
|||
4. Nauka umiejętności i doskonalenie sprawności fizycznej.
Zabawa na czworakach |
„Czarodziejskie piłki”
Dowolne toczenie piłki prawą i lewą ręką, głowa w marszu na czworakach i w podporze tyłem toczenie piłki prawą i lewą nogą, lub przeniesienie piłki na brzuchu.
|
3 min. |
Podkład muzyczny.
Wysypanie różnych piłek do minigier. |
Zabawy bieżne |
„Błyskawiczna zbiórka”
Na linii ataku (boisko do siatkówki) ustawiamy w różnych odstępach 3 ringo, na których umieszczono różne piłki: do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej. Na sygnał ustawienie się za odpowiednią piłką w rzędzie - siad skrzyżny, ręce z piłką w górze.
|
2 min. |
Wyróżnienie grupy, która ładnie i szybko usiadła w wyznaczonym miejscu. |
Gra rzutna |
„Podwórkowe kręgle”
Na 3 ławeczkach ustawionych w poprzek układamy po 6 puszek. Na sygnał dzieci ustawione w szeregu rzutem oburącz sprzed klatki piersiowej starają się zrzucić z ławki kręgle. Po oddaniu rzutu zebranie piłek, włożenie do obręczy ułożonej przy linii rzutów, ustawienie w szeregu. Zmiana zastępów.
|
5 min. |
Podział na 3 zastępy w zależności od posiadanej piłki.
Wskazanie zwycięskiego zastępu. |
Zabawa koordynacyjna |
„Szatnia”
Każdy zastęp otrzymuje kartonowe pudełko z zawartością 12 szarf (przez prawe i lewe ramię) oraz wiąże szalik w pasie, cały czas podbijając balony - tak, aby nie dotknęły podłoża. |
5 min. |
Podkład muzyczny. Wyróżniamy najlepszy zespół. |
Gra kopna |
„Piłka w tunelu”
Dzieci ustawiają się w rzędzie, rozkrok i ostatni zawodnik z piłką do minipiłki nożnej. Na sygnał uderza piłkę nogą tak, aby przetoczyła się na początek tunelu. Po oddaniu strzału biegnie na początek zastępu. W tym czasie pierwsze dziecko podnosi piłkę z parkietu, podając ją do tyłu oburącz.
|
4 min. |
Podział na 3 rzędy. |
Zabawa skoczna |
„Sprężynki”
Dzieci wkładają piłki między stopy i zabierają palony. Poruszają się podskokami w rytm muzyki próbując równocześnie odbijać balony. Wyłączenie muzyki - dzieci podskokami obunóż kierują się w stronę materacy, obok których leża obręcze z włożoną piłką (koszowa, siatkowa, nożna). Włożenie piłek i balonów do obręcz, siat skrzyżny na materacach
|
3 min. |
Podkład muzyczny. Trzy zastępy. |
III Część końcowa |
|||
5. Uspokojenie organizmu. |
„Układanka”
Zastępy otrzymują zaklejone koperty z kartonikami, na których napisane są pojedyncze wyrazy. Zadaniem dzieci jest ułożenie hasła „Gry w piłkę z przyjaciółmi to świetna zabawa”
|
3 min. |
Podkład muzyczny |
6. Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe związane z zakończeniem lekcji |
|
3 min. |
Wychodząc dzieci sprzątają za sobą baloniki. |
7. Motywacja uczniów do samodzielnych działań w Kulturze Fizycznej |
To co robiliśmy dzisiaj na lekcji można w większości wykonać poza szkołą, przy użyciu obojętnie, jakich piłek. W domu często posiadacie baloniki, które równie dobrze można wykorzystać do świetnej zabawy. Dzięki temu będziecie sprawni fizycznie, zdrowi i silni. |
|
|