Konspekty lekcji z wychowania fizycznego
gry i zabawy ruchowe
gimnastyka
mini - siatkówka
- mini - koszykówka
mini - piłka nożna
- mini - piłka ręczna
mgr Dorota Kołodziejczyk
Myszków 2003
Przykładowa lekcja z gier i zabaw ruchowych.
Konspekt lekcji dla klasy III
Temat: Gry i zabawy ruchowe
Cele:
Zapoznanie z fabułami zabaw. Doskonalenie umiejętności techniki biegu na krótkich dystansach, zręczności, refleksu
Kształcenie cech motorycznych takich jak: szybkość, zwinność, gibkość
Sposób wykorzystania zabaw. Znajomość przepisów i zasad zabaw ruchowych
Przestrzeganie zasad, eksponowanie sukcesów, osiągnięć
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas trwania: 45 minut
Liczba ćwiczących: 27 osób
Przybory, przyrządy: szarfy, piłka siatkowa, piłeczki, woreczki
Cześć główna
Tok lekcyjny |
Zadania szczegółowe |
Czas trwania lub dozowania |
Metody |
Czynności organizacyjno porządkowe |
I. Część wstępna (ok. 12 minut) 1.Zorganizowanie grupy |
1. Obecność, powitanie, gotowość do zajęć, sprawdzenie stroju 2. Podanie tematu lekcji. 3. Rozmowa zachęcająca dzieci do aktywności, udziału w lekcji, podkreślanie jej wartości. |
6 minut |
|
dwuszereg |
Tok lekcyjny |
Zadania szczegółowe |
Czas trwania lub dozowania |
Metody |
Czynności organizacyjno porządkowe |
2. Rozgrzewka Zabawy ożywiające
|
1. Czaty. Dzieci starają się jak najszybciej dostać do czatującego, który stoi odwrócony do nich tyłem. Gdy czatujący odwraca głowę to wszystkie dzieci powinny zatrzymać się w bezruchu.
2. Powódź - ogień. Dzieci podzielone są na dwa zespoły np. chłopcy-dziewczynki Biegają swobodnie po sali. Na hasło „powódź” dzieci starają się zająć jakieś miejsce ponad powierzchnią sali np. drabinki, ławki. Na hasło „powódź minęła” dzieci zeskakują i biegają swobodnie po sali. Na zawołanie „ogień” Nauczyciel wskazuje dziewczynką stronę, na której powinny ustawić się w określony przez niego sposób. Chłopcy robią to samo na drugiej stronie. Który zespół zrobi to szybciej wygrywa. |
3 minuty
3 minuty
|
|
Dzieci ustawiają się na jednym końcu sali gimnastycznej, czatujący zaś na drugim (ok.20 m.) Jeżeli czatujący dostrzeże, że któreś z dzieci wykonało ruch wraca na start.
Dzieci biegają luźno po sali. Wszystkich uczestników dzielimy na dwa zespoły. |
Tok lekcyjny |
Zadania szczegółowe |
Czas trwania lub dozowania |
Metody |
Czynności organizacyjno porządkowe |
II Część główna (20 - 25min) 1.Zabawa skoczna
2. Zabawa bieżna. |
1.Bociany i żabki Żaby skaczą po łące (z przysiadu sprężysty wyskok w górę z zamachem ramion i skok do przysiadu). W pewnym momencie bociany wychodzą długim powolnym krokiem ze swoich gniazd starają się upolować żabę. Te uciekając napotykają rów. Jeżeli żaba wpadnie do rowu lub zostanie dotknięta przez bociana staje się jego łupem. 2. Berek ogonek. Spośród dzieci wybieramy 3-4 berków. Pozostali otrzymują szarfy, które muszą umieścić z tyłu za spodenkami, aby wystawały 2/3 jej długości. Na sygnał goniący stara się dogonić pozostałych uczestników i wyciągnąć „ogonek”, którego uciekający nie może przytrzymywać ręką. Zwycięzcą jest ten berek, który w określonym czasie zbierze więcej „ogonków”. |
8 minut |
|
Wyznaczenie miejsca na staw, łąkę, gniazda bocianie. Odległość między stawem, a gniazdem 20 - 30 kroków. Żabki na łące, bociany w gnieździe w odstępie jednego kroku naokoło stawu znajduje się rów.
Wybranie 3 berków, szarfy dla wszystkich pozostałych dzieci. |
Tok lekcyjny |
Zadania szczegółowe |
Czas trwania lub dozowania |
Metody |
Czynności organizacyjno porządkowe |
3. Zabawa rzutna.
|
3. Podrzucanie i chwytanie piłeczek lub woreczków. Dzieci podrzucają piłeczki do góry na coraz większą wysokość i chwytają je oburącz. Gdy chwyty i rzuty są dość pewne, tę samą czynność urozmaicamy polecając klaskać w dłonie gdy piłka jest w powietrzu (raz, dwa, trzy, za sobą, przed sobą, pod kolanem, przysiad, itp.).
4. Podawanie piłki górą i dołem Pierwsi z każdego rzędu podają piłkę górą, nad głową do następnego gracza, itd. Gdy piłka zawędruje na koniec rzędu do ostatniego gracza ten biegnie z nią na czoło, skąd podaje piłkę ponownie dołem między nogami. Wgrywa zespół, którego piłka szybciej dojdzie do tego samego gracza, który grę rozpoczynał i ponownie znalazł się na czele swego rzędu. |
4 minuty
6 minut |
|
Piłeczki lub woreczki po jednym dla każdego
Dwie piłki ręczne, dwa rzędy w odległości 5-6 kroków. Uczestnicy w odstępie jednego kroku od siebie. |
Tok lekcyjny |
Zadania szczegółowe |
Czas trwania lub dozowania |
Metody |
Czynności organizacyjno porządkowe |
III. Część końcowa (8 minut) Ćwiczenia uspakajające
2.Zorganizo- wanie grupy |
1. Łabędzie Każde dziecko stara się dobierać kogoś do pary. Kto zostanie sam, staje w środku utworzonego koła, dzieci trzymają się za ręce, zwracają się do łabędzia i śpiewają, podczas gdy łabędź pływa wewnątrz koła.
2. Listek do listeczka Koło porusza się w prawą lub lewą stronę, środkowe dzieci w przeciwną i śpiewają. Na zakończenie piosenki koło zatrzymuje się, a dzieci dobierają sobie jednego uczestnika zabawy po czym zabawa trwa dalej. Następnie w dalszej części ktoś ze środkowego koła odchodzi, aż w środku zostaje tylko dwoje.
Zbiórka, omówienie zajęć, aktywność uczniów, ocena, pożegnanie. |
3 minuty
3 minuty |
|
Dzieci w luźnej gromadce śpiewając biegają wolno po boisku i naśladują ruchami rąk pływanie łabędzi.
Bawiący się wiążą koło, dwoje dzieci wchodzi do środka tworząc małe kółeczko.
Dyżurni porządkują salę. |
Przykładowa lekcja z gimnastyki
Konspekt lekcji dla klasy III
Cele główne:
Umiejętności: 1. Bieg z kozłowaniem piłki.
2. Skok obunóż
3. Rzut piłki lekarskiej
4. Wyskok na 2 - część skrzyni
5. Rzut i chwyt
6. Odbicie z odskoczni.
Psychomotoryczność: Kształtowanie mocy, skoczności i koordynacji ruchowej.
Wiadomości: Ochrona i samo ochrona - pojęcie wyrazów.
Wychowawcze: Wdrażanie uczniów do zespołowego działania podczas
przygotowania przyrządów do ćwiczeń.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna.
Liczba ćwiczących: 24 dzieci
Liczba zastępów: podział na sześć zespołów.
Pomoce: 4 chorągiewki, 2 - cz. Skrzyni, 4 materace, 2 piłki lekarskie,
4 piłeczki palantowe, odskocznia, szarfy, woreczki.
Literatura: A.Kalinowski, Wychowanie Fizyczne w szkole podstawowej.
Warszawa 1970
Tok lekcji |
Treść i przebieg ćwiczeń |
Dozowanie |
1 |
2 |
3 |
1.Organizacja lekcji
2.Zabawa orientacyjno -porządkowa
3.Ćw. ramion
4.Ćw. nóg
|
Część I - wstępno - przygotowawcza (ok. 20 min) Zbiórka w dwuszeregu, powitanie, zapoznanie z zadaniami lekcji. Sprawdzenie stanu higienicznego dzieci i sali gimnastycznej przy dzieciach - miejsce bezpieczne. „Lawina”- Dzieci w rozsypce, jedno - oznaczone szarfą- biegnie za uciekającymi, stara się któreś dziecko dotknąć ręką. Każde złapane dziecko otrzymuje szarfę i pomaga łapać. Zabawa trwa do momentu, aż liczba dzieci goniących, przekroczy liczbę uciekających. Stojąc, rzut woreczka do góry nad głową, usiąść i i złapać woreczek. Wstajemy i powtarzamy ćwiczenie. Woreczek przed sobą. Trzy podskoki obunóż W miejscu i przeskok przez woreczek w przód do przysiadu |
3 min
2 min
5 razy
3- 4 razy |
5.Ćw.tułowia w płaszcz. strzałkowej 6.Ćw. j. w.
7.Ćw. szyi
8.Ćw. mięśni brzucha 9.Ćw.skoczno - ściowe |
Postawa rozkroczna: skłon do przodu, ramiona między nogami. Podrzucić woreczek między nogami na plecy. Stać. Postawa rozkroczna: położyć woreczek na czole, skłon do tyłu z upuszczeniem woreczka za siebie. Postawa rozkroczna: przytrzymanie woreczka pod brodą i upuszczenie go - chwyt. Siad prosty - woreczek położony na stopach. Podrzucić woreczek do góry i chwycić oburącz. Odbicia woreczka udami. |
4- 6 razy
4- 6 razy
6 razy
6- 8 razy
2 x 8 razy |
1.Ćw. bieżne
2.Ćw.skoczno -ściowe 3. Rzuty
4.Skoki.Ćwicz zwinnościowe 5. Rzuty 6. Skoki |
Część II - główna (ok. 20 min) Bieg z wymijaniem chorągiewek i kozłowanie piłeczki (kozioł, chwyt) Skok obunóż z miejsca i odmierzanie stopami długość skoku. Rzut piłką lekarską (1 kg) w tył za głowę (samoocena długości) Wyskok na 2 części skrzyni i zeskok na materac, zakończony przewrotem. Rzut piłeczki palantowej o ścianę i chwyt z kozła. Z rozbiegu na wprost odbicie obunóż na odskoczni do przysiadu. Lądowanie miękkie na materac. |
3 min
3 min
3 min
3 min
3 min 3 min |
1.Ćw. po- rządkowe 2.Ćw. uspo - kajające
3. Ćw.korek- tywne 4.Zakończenie |
Część III - końcowa - ( 5 min ) Odnoszenie przyrządów i przyborów na ustalone miejsce. Marsz po obwodzie koła i na raz wdech z równoczesnym wspięciem na palce, na dwa wydech i marsz na całych stopach. Marsz żołnierzyków - dzieci maszerują z klaskaniem. Omówienie ćwiczeń, sprawdzenie obecności, pożegnanie. |
2 min
6- 8 razy
30 s
1 min |
Przykładowa lekcja z lekkoatletyki.
Konspekt lekcji dla klasy III
Cele główne lekcji:
Umiejętności: 1. Bieg sztafetowy- nauka przekazywania pałeczki
sztafetowej.
2. Wieloskoki na równym podłożu.
3. Rzut piłką lekarską- pomiar.
Psychomotoryczność: Kształtowanie umiejętności prawidłowego przekazywania
pałeczki sztafetowej.
Wiadomości: Prawidłowe przekazywanie pałeczki sztafetowej.
Wychowawcze: Współpraca z partnerem.
Miejsce zajęć: boisko szkolne.
Liczba ćwiczących: 24 dzieci.
Pomoce: pałeczki sztafetowe (3),piłki lekarskie (2),piłki siatkowe (3),
kręgle, taśma miernicza, szarfy.
Literatura: S. Strzyżewski, Lekka atletyka. Poradnik metodyczny,
Warszawa 1968
Liedke, Kultura fizyczna w klasach I-III, Warszawa1983
Tok lekcji |
Treść i przebieg ćwiczeń |
Dozowanie |
1 |
2 |
3 |
1.Przygotowanie zajęć
2. Zabawa ożywiająca (bieżno- równoważna)
3.Ćw. RR.
4.Ćw. RR i NN.
5.Ćw. NN.
6.Ćw. T. st.
7.Ćw. Sz. 8.Ćw. T. cz.
9. Zabawa skoczna |
Część I - wstępno -przygotowawcza (15 min) Zbiórka na boisku, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć. Zapoznanie z celami (zadaniami lekcji) „Berek żuraw” Luźna gromadka a w środku niej „berek” oznaczony szarfą. Berek biega za pozostałymi uczestnikami zabawy, którzy uciekają w różne strony. Kto chce uniknąć schwytania staje na jednej nodze podkładając pod kolano drugiej wysoko ugiętej rękę, którą równocześnie chwyta się za nos. Jeśli berek zdąży dotknąć kogoś zanim przyjmie on postać żurawia wówczas dotknięty zostaje berkiem. Postawa swobodna, tułów lekko pochylony do przodu. W miejscu praca ramion jak do biegu. W lekkim biegu- krążenie ramion do przodu i do tyłu. Marsz z wysokim unoszeniem kolan stopniowo przechodząc do biegu. Postawa rozkroczna - wykonujemy skłony w przód z dotknięciem do kolan, stopy - wyprost. Krążenie głowy w lewą i prawą stronę. Ręce na barkach - wykonujemy skłony w lewą i prawą stronę z pogłębieniem (dotknąć łokciem poniżej biodra) „Walka kogutów” Dzieci dobierają się parami i stają na jednej nodze z ramionami splecionymi w tyle. Na sygnał prowadzącego bawiący się starają wytrącić przeciwnika z równowagi. Który z nich dotknie ziemi obunóż przegrywa walkę. |
2 min
2 min
10 razy
30 s
30 s
8 razy
4 razy 10 razy
1 min |
1.Organizacja zajęć 2.Ćw.technicz. - biegi
3.Ćw.technicz. - skoki
4 Ćw. technicz. - rzuty 5. Zabawa (gra) bieżna |
Część II - główna ( 25 min) Podział na trzy zespoły oraz omówienie zadań do realizacji w zespołach. I zespół - w marszu i biegu przekazywanie pałeczki sztafetowej ze zmianą miejsca:
II zespół - wieloskoki
III zespół - rzuty piłką lekarską 1 kg - pomiar.
„Wielka sztafeta bezstrefowa” Uczestników gry ustawiamy w trzech rzędach na bieżni ( boisko) rozstawionych co 20 m od siebie. Pierwsi trzymają pałeczki sztafetowe. Na hasło start _ pierwsi z niskiego startu wybiegają na trase i przekazują pałeczki sztafetowe partnerom, (prawidłowa zmiana- prawa do lewej, lewa do prawej itd.), sami zaś zajmują miejsce partnerów, który rząd najszybciej.
|
2 min
6 min
1 min
2 min
2 min
6 min 2 min 2 min 2 min
6 min
3 razy |
1.Ćw. uspo- kajające 2. Zakończenie zajęć |
Część III - końcowa (5 min) Marsz we wspięciu, ramiona w górę - wdech, Skłon w przód, ręce w tył - wydech. Omówienie zadań lekcji, sprawdzenie po zajęciach, pożegnanie. |
6 - 8 razy
3 min |
Przykładowa lekcja z mini - siatkówki.
Konspekt lekcji dla klasy II - III
Cele główne lekcji:
Umiejętności: 1. Podbijanie piłki w dwójkach - dłonie z dołu.
2. Odbicia sposobem górnym.
3. Nauka gry „Rzucanka siatkarska”
Psychomotoryczność: Kształtowanie sprawności specjalnej. Manipulacja
przyborem, piłką.
Wiadomości: Postawa siatkarska, przepisy i zasady prowadzenia zabaw i gier
przygotowawczych do mini - siatkówki.
Wychowawcze: Współpraca ze swoim partnerem.
Liczba ćwiczących: 24 dzieci
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Pomoce: 25 piłek do mini - siatkówki
Literatura: Aneks do programu wych.fiz. dla klas I - IV.
Mini - gry sportowe. R.Trześniowski; Gry i zabawy ruchowe.
Warszawa 1987.
A.Liedke, K.Wlaźnik, Kultura fizyczna w kl. I - III.
Warszawa 1983
L.p. |
Tok lekcji |
Przebieg zabaw, ćwiczeń - uwagi |
Dozowanie |
1 |
2 |
3 |
4 |
1
2
3
4 |
Organizacja
Zabawa orientacyjno- porządkowa
Ćw. ramion
Ćw. nóg |
Część I - wstępno- przygotowawcza (15 min) Zbiórka w dwuszeregu. Sprawdzanie gotowości do zajęć. Podanie zadań lekcji. „Wyścig numerów” Każde z dzieci ma wyznaczony swój numer. Na sygnał prowadzącego wywołany numer obiega swój rząd z prawej strony i wraca na swoje miejsce. Zbiórka w marszu na obwodzie sali (boisko). W marszu wymach ramion w przód, tył. Krążenie ramion w przód, w tył w marszu. Chodzenie krokiem odstawno - dostawnym po obwodzie sali (ugięte nogi- przygotowanie do postawy siatkarskiej).
|
3 razy
30 s
30 s 2 x 30 s |
5
6
7
8
9 |
Ćw. dłoni
Ćw. tułowia w pł. strzał - kowej Ćw. tułowia w pł. złożon. Ćw. mięśni brzucha
Podskoki |
W marszu pobranie piłek. Bawienie się piłką w dłoniach, ćw. rozgrzewające nadgarstek, palce. W marszu skłony tułowia w przód z toczeniem piłki po podłodze 3 - 4 m i uniesienie jej w górę z odwiedzeniem ramion w tył. W rozkroku - przetaczanie piłki wokół jednej, to drugiej nogi. Leżenie na plecach, piłka między stopami. Uniesienie nóg nad podłogą około 20 - 30 cm, wytrzymanie. Piłka na podłodze. Przeskoki przez piłkę obunóż i jednonóż ( prawa, lewa noga). |
30 s
6 - 8 razy
5 razy
4 razy
po 30 s |
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3 4 |
Zabawa z piłką Ćw. tech. odbicia
Ćw. tech. zagrywka
Ćw. tech. Odbicia
Ćw. tech. Odbicia
Odbicia przyjęcia Gra
Ćw. rozluź- niające i uspokajające Ćw. korektywne Musztra Zakończenie lekcji |
Część II- główna ( mini- sportowa) (25 min) „Żonglerka z piłką” Dowolne podrzuty, odbicia, chwyty itp. Odbicie piłki sposobem oburącz górnym. Odbicia indywidualne. Zwrócenie uwagi na prawidłową postawę w trakcie odbicia. Zbiórka przed prowadzącym - pokaz. Podbicie piłki dłonią z dołu - zagrywka dolna ( podbicie indywidualne o ścianę ) Ustawienie parami w odległości 6 m. Współćwiczący rzuca piłkę kozłem do partnera. Po odbiciu piłki ćwiczący stara się odbić piłkę oburącz sposobem dolnym. Zmiana rzucających Zmniejszenie odległości do 2 m. Współćwiczący rzuca piłkę na wysokość bioder Ćwiczący odbija piłkę oburącz sposobem dolnym. Prowadzący kontroluje postawę i sposób wykonania zadania. Odbicia i przyjęcia piłki w parach oburącz sposobem górnym. „Rzucanka siatkarska” zapoznanie dzieci z grą i jej przepisami. Zebranie piłek przez niećwiczacych. Na boisku do siatkówki ( wysokość siatki około 2 m) ustawiają się dwa zespoły. Po wylosowaniu piłki kapitan danej drużyny rozpoczyna grę, rzutem z odległości 7 m od siatki ( rzut na stronę przeciwnika) z prawej strony boiska. Gracze z prawej strony boiska. Gracze z przeciwnej drużyny starają się złapać piłkę przed jej upadnięciem na pole gry. Ten zawodnik, któremu się to uda powinien w ciągu 2 - 3 sekund rzucić piłkę nad siatką na pole przeciwnika z miejsca, w którym stoi. Gra toczy się dalej. Zespół zdobywa punkty jeśli: - piłka dotknie (upadnie) na podłoże w obrębie pola przeciwnika, - przytrzymanie piłki dłużej niż 3 s. - przy wykonaniu rzutu (zagrywki) przekroczy linię końcową boiska.
Część III - końcowa ( 5 min) Marsz dookoła zali. W marszu wznos ramion w górę z jednoczesnym głębokim oddechem, opuszczenie ramion- wydech. Marsz na zewnętrznych i wewnętrznych częściach stopy. Marsz rytmiczny- wyprostowany Zbiórka w siadzie. Omówienie zadań lekcji. Pokazanie przez dziecko odbicia piłki sposobem oburącz dolnym. Sprawdzenie ćwiczących, pożegnanie, odprowadzenie dzieci do szatni. Niećwiczący zbierają piłki, siatkę i odnoszą do magazynu.
|
2 min
2 min
3 - 4 min
po 2 min
po 2 min
2 min
7 - 9 min
1 min
2 x 15 s
30 s 2 min |
Przykładowa lekcja z mini- koszykówki
Konspekt lekcji dla klasy III
Cele główne lekcji:
Umiejętności: 1. Kozłowanie piłki prawą i lewą ręką ze zmianą kierunku
(wpis do dziennika)
2. Rzut jednorącz do obręczy kosza zawieszonej na drabince.
3. „Król strzelców”
Psychomotoryczność: Doskonalenie skoczności i celów rzutu. Rozwijanie
sprawności specjalnej do mini-gier.
Wiadomości: Zapoznanie się z zasadami gry „Król strzelców”.
Wychowawcze: Samoocena wykonania zadań - kozłowanie prawą,
lewą ręką.
Liczba ćwiczących: 24 chłopców, podział na 4 zespoły.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Pomoce: 25 piłek gumowych lub inne, 2 komplety kręgli, 3 tablice
do kosza (przenośne), 5 chorągiewek (stojaki), kreda.
Literatura: R. Trześniowski, Gry i zabawy ruchowe. Warszawa 1987
M. Bondarowicz, Forma zabawowa w nauczaniu
sportowym gier zespołowych. Warszawa 1983
Aneks do programu wych. Fiz. Klas I - IV Mini - gry
sportowe.
L.p. |
Tok lekcji |
Opis zadań lekcji, uwagi |
Dozowanie |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
Część I- wstępno- przygotowawcza (20min) |
|
1
2
3
4
5
6 7
8
9
10
11
12
13 |
Organizacja lekcji Zabawa ożywiająca Zbiórka
Gra na czworakach
Ćwiczenie Ożywiające Kolumna Ćw. RR i T
Ćw. NN
Ćw. RR
Ćw. T. zł.
Ćw. Mb.
Ćw. sk.
Zabawa z kozłowa - niem |
Przygotowanie się do zajęć - przebieranie się, przygotowanie pomocy. Pobranie piłek gumowych wchodząc do sali, dowolna zabawa z piłką po całej sali. Zbiórka w szeregu, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć, podanie zadań lekcji. „Toczenie piłki ręką” Podział na 4 zespoły. Ustawienie chorągiewek W odległości około 5 - 7 kroków od linii startu. Na Sygnał ruszają pierwsi z rzędów, tocząc, popychając piłkę po podłodze na czworakach. Po obiegnięciu chorągiewki podają piłkę po podłodze do następnego dziecka z rzędu. Następni wykonują to samo zadanie. Wygrywa rząd, którego uczestnicy szybciej piłkę. Swobodny bieg ( lekki ) po obwodzie sali Z kozłowaniem piłki lewą, prawą ręką. Zatrzymanie się na obwodzie sali. Odbijanie piłki o podłoże z jednoczesnym ruchem ręki i ciała ( nogi) Odbicia lewym, prawym udem ( kolanem) piłki w górę i chwyt. Mały rozkrok - przerzucanie piłki nad głową z lewej ręki do prawej. W czasie przerzutu staramy się piłkę uszczypać ( wzmocnienie palców ) Mocne odbicie o podłoże z jednoczesnym przebiegnięciem pod piłką i chwyt ( refleks, koordynacja ruchowa ) Dzieci dobierają się trójkami z ustawieniem się w jednej linii. Środkowe dziecko siada na podłodze z nogami wyprostowanymi, w podporze tyłem. Współćwiczący podają sobie piłkę pod unoszącymi się nogami ( tułowiem ) Dziecka siedzącego. Zmiana ćwiczącego. Podskoki obunóż z równoczesnym odbiciem piłki o podłoże. Kozłowanie piłki po całej sali z wymijaniem się. Nie dotykamy współćwiczących. |
3 min
2- 3 min
2 min
4 razy
2 razy
4 x 15 sek
2 x 6 s.
8 razy
8 razy
2 x 15 sek
1 min |
1
2
3
4
5 |
Organizacja lekcji
Rzuty
Gra
Kozłowanie
Gra rzutna |
Część II główna - (mini - sportowa) 20 min Podział na 4 zespoły oraz przygotowanie przyborów do realizacji zadań. Omówienie zadań dla poszczególnych grup. Rzut jednorącz do obręczy zawieszonej na drabinkach - wysokość: 1,8m, 2m, 2,2m. „Król strzelców” Na łuku przed koszem w określonej odległości zawodnicy rzucają do kosza. Zaczyna rzut pierwszy z lewej strony. Po trafieniu do kosza ma prawo ominąć następnego gracza, W nagrodę wykonuje następny rzut. I tak gromadzi punkt za celne trafienia do kosza. „Królem strzelców” zostaje ten zawodnik, który przejdzie z lewej strony na prawą stronę. Na wstępie gry losujemy miejsca pod koszem. Kozłowanie piłki lewą i prawą ręką ze zmianą kierunku. Rzuty kulami do ustawionych „ kręgli albo piłką gumową z odległości 4, 6, 8 kroków. Podział na dwa zespoły trzyosobowe. |
2 - 3 min
4 min
4 min
4 min
4 min |
1 2 3 4 |
Organizacja Ćw. RR Ćw. NN Zakończenie lekcji |
Część III - końcowa ( 5 min ) Zebranie sprzętu, przyborów. Swobodne wyrzuty piłki w górę i chwyt. Prowadzenie piłki nogami po całej sali. Marsz naokoło sali parami, zbiórka, zebranie piłek, omówienie zadań lekcji, sprawdzenie stanu ćwiczących po zajęciach, pożegnanie. |
1 min 1 min 1 min 2 min |
Przykładowa lekcja z mini - piłki nożnej.
Konspekt lekcji do klasy II - III
Cele główne lekcji:
Umiejętności: 1. Uderzenie piłki wewnętrzną częścią stopy.
2. Stopowanie ( przyjęcie piłki)
3. Prowadzenie piłki w marszu i biegu.
4. Trafianie piłki do bramki różnymi sposobami.
5. Gra - „Walka piłek”
Psychomotoryczność: Rozwijanie szybkiej reakcji i działania wobec
przedmiotów będących w ruchu. Kształtowanie koncentracji
ruchowo - wzrokowej, orientacja w przestrzeni. Zręczność,
szybkość, wytrzymałość.
Wiadomości: Pojęcia - dogoń, przegoń, stopowanie, prowadzenie piłki,
strzał na bramkę.
Wychowawcze: Wybieranie bezpiecznego miejsca do gry w piłkę nożną.
Liczba ćwiczących: 24 chłopców
Miejsce zajęć: Boisko do piłki ręcznej, koszykówki.
Pomoce: 24 piłki siatkowe lub różne, 8 tyczek.
Literatura: Aneks do programu wychowania fizycznego dla klas I - IV.
Mini - gry sportowe.
L.p. |
Tok lekcji |
Opis ćwiczeń - uwagi |
Dozowanie |
1 |
2 |
3 |
4 |
1
2
3
4 |
Organizacja lekcji
Zabawa ożywiająca
Organizacja
Zabawa orientacyjno- porządkowa |
Część I - wstępno - przygotowawcza (10 min) Zbiórka w dwuszeregu na boisku. Powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć, zadania dla niećwiczących. Dzieci dobierają się parami. Jedno dziecko biega po boisku, a drugie z pary naśladuje je, biega za jego cieniem. Zbiórka przed prowadzącym- swobodna. Podanie i objaśnienie zadań lekcji. Pobranie piłek. Omówienie zajęć: dogoń, przegoń itp. Dzieci biegają z piłką po całym boisku. Kiedy prowadzący zagwiżdże „raz” dzieci prowadzą piłkę prawą nogę krótko, na „dwa” gwizdki -lewą nogą. Kiedy „trzy” razy - dzieci zatrzymują się I przytrzymują piłkę stopą w miejscu. |
3 min
2 min
2 min
3 min |
1
2
3
4
5
6 |
Zabawa bieżna
Zabawa rzutna
Ćw. techn. Uderzenie
Ćw. techn. Prowadzenie
Ćw. tech. Strzały
Gra |
Część II - główna ( 30 min) „Dogoń, przegoń piłkę” Prowadzący rzuca po ziemi piłkę w zależności od zadania. Mocniej - kiedy dziecko ma ją dogonić. Dzieci ustawione są w szeregu na końcu boiska. Prowadzący otrzymuje od każdego ćwiczącego piłkę. Kiedy dziecko wykona zadanie wraca z piłką na koniec szeregu. Dzieci dobierają się parami, każda para ma jedną piłkę. Ustawienie wzdłuż boiska w odległości od siebie około 5 m. Współćwiczący rzuca ( toczy) piłkę po podłożu, drugie dziecko stara się ją zatrzymać dowolnym sposobem -nogą. Dzieci w parach podają (uderzają) do siebie piłkę wewnętrzną częścią stopy, raz prawą, raz lewą nogą. Pokaz, jak powinno się uderzać piłkę wewnętrzną częścią stopy. Pokaz innych uderzeń - różnice. Ustawienie w 4 grupach naprzeciw siebie. Zadaniem dzieci jest prowadzenie piłki nogą prawą, lewą do partnera przeciwnego rzędu przekazując piłkę. Sam idzie na koniec rzędu przeciwnego. Piłka nie powinna oddalić się od nó prowadzącego więcej jak na odległość około 1 - 2 m. Odległość między rzędami około 10 - 15 m. Ustawienie w 4 zespołach, wzdłuż jednego boku boiska. Po przeciwnej stronie boiska stawiamy małe bramki ( mogą być płotki) lub wbijamy dwie tyczki _ tworząc bramkę szerokości około 2 m. Dzieci wewnętrzną częścią stopy uderzają piłkę do bramki z odległości 7 - 9 m. „ Walka piłek” Boisko do siatkówki (koszykówki) przedzielone Siatką (sznurkiem) do wysokości 1 m. W grze biorą udział dwa lub trzy zespoły (jeden na zmianę). Na sygnał prowadzącego dzieci podają (lekko) piłkę nogą na pole przeciwnej drużyny. Po określonym czasie przerywa się grę.
Drużyna, która posiada najmniej piłek na swojej połowie, wygrywa. Na początku dzieci mogą sobie pomagać rękami przy zatrzymaniu piłki. |
3- 4 min
2- 3 min
4 min
4 razy
10 min |
1
2
|
Ćw. uspo- kajające
Zakończenie lekcji |
Część III - końcowa ( 5 min) Pobranie piłek. Dzieci podrzucają piłkę w górę I starają się ją zastopować - pokaz prowadzącego. Omówienie zadań lekcji, sprawdzenie, pożegnanie. Do domu: doskonalenie przyjęcia piłki odbitej od ściany, z powietrza. |
2 min
3 min |
.
Przykładowa lekcja z mini - piłki ręcznej
Konspekt lekcji dla klasy III
Metody małych obwodów
Zadania główne lekcji: Nauczyć prowadzenia piłki z kozłowaniem.
Cele lekcji: Poznawczy _ opanowanie techniki gry w mini - piłkę
ręczną.
Cel kształcący: Kształtowanie zręczności i skoczności.
Cel wychowawczy: Według założeń nauczyciela.
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.
Pomoce: 2- 3 materace gimnastyczne, 3 ławeczki
gimnastyczne, 3 ławeczki gimnastyczne, 4
chorągiewki, piłki gumowe (jedna dla każdego
dziecka),taśma miernicza.
Przebieg lekcji:
Część I - wstępna (10 min)
Czynności organizacyjno - porządkowe: zbiórka, podanie uczniom zadań i celów lekcji.
Zabawa ożywiająca - „rybacy na jezioro”
Zadania dowolne i kierowanie piłkami:
w marszu, trzymając piłkę oburącz - wznos ramion w górę i opuszczanie w dół,
krążenie ramion z piłką trzymaną w wyciągniętych przed sobą rękach,
przekładanie piłki z ręki do ręki dookoła tułowia,
marsz z wysokim unoszeniem kolan i przekładanie piłki pod kolanem,
trucht i toczenie z lewej i prawej strony ze zbieraniem jej z podłoża,
w marszu podrzucanie po całej sali,
w rozkroku - skłony w dół z piłką trzymaną w wyciągniętych rękach,
w leżeniu przodem, ramiona w bok, w jednej ręce piłka - przetaczanie piłki z lewej ręki do prawej pod uniesioną klatką piersiową,
w leżeniu tyłem, piłka przetrzymywana stopami - wznos nóg do góry i powolne opuszczanie,
przeskoki przez piłkę w przód i w tył, a następnie na boki,
próby kozłowania piłki w miejscu, w marszu i w lekkim biegu po całej sali
Część II - główna (30 min)
Ustawienie obwodu ćwiczebnego;
4 stacje i podział zespołu klasowego na 4 zastępy. Zmiana stanowisk co 5 min.
Uwaga: w tej części lekcji wystąpią 4 zadania. Każde zadanie podzielone zostało na kilka ogniw - od prostego do coraz trudniejszego, zgodnie z postępowaniem metodycznym w nauczaniu tych zadań.
Stacja |
Zadania ruchowe |
Pomoce |
1 |
2 |
3 |
I |
Zadanie główne - nauka prowadzenia piłki kozłowaniem. 1. Kozłowanie piłki w miejscu, w marszu i w lekkim biegu. 2. Kozłowanie piłki z obserwacją kolegi. 3. Kozłowanie piłki wzdłuż ustawionych w rzędach chorągiewek, w jedną stronę prawą ręką, a w drugą - lewą. 4. Kozłowanie piłki „slalomem” pomiędzy chorągiewkami ze zmianą rąk przy każdej chorągiewce (kozłuje dalsza ręka) |
Piłki, chorągiewki rozstawione w rzędach co 4 m |
II |
Zadania dodatkowe - doskonalenie podań i chwytów piłki
|
Piłki |
III |
Zadania główne - kształtowanie i samoocena skoczności
|
3 ławeczki gimnastyczne
Materace, taśma |
IV |
Zadania dodatkowe - wyrobienie celności rzutu na bramkę i koordynacja ruchu.
|
Piłki, bramki, oznaczone na ścianie |
Zadania kontrolne - Gra do trzech podań lub uproszczona gra w piłkę ręczną.
Część III - końcowa (5 min)
Dowolne ćwiczenia z piłką na całej sali.
Czynności organizacyjno-porządkowe: omówienie lekcji, ocena (samoocena), zachęcanie uczniów do podejmowania działalności ruchowej w czasie pozalekcyjnym, pożegnanie.
20