Konspekt lekcji:
Temat: Nauczanie elementów obrony indywidualnej - postawa i doskonalenie prowadzenia piłki w 2 i 3.
Klasa/Płeć: V
Ilość uczniów: 20
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas: 45 min.
Przybory: piłki do piłki ręcznej
Cele główne lekcji:
1. Umiejętności: uczeń potrafi poprawnie przyjąć postawę obronną
2. Motoryka: szybkość, skoczność
3. Wiadomości: uczeń wie ile kroków może wykonać z piłką
4. Akcent wychowawczy: samokontrola
Prowadzący Monika Strzałko, Agnieszka Podrygała
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne
|
1. Część organizacyjna |
1. Zbiórka w szeregu. 2. Powitanie. 3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. |
3 min. |
- obowiązuje strój sportowy - nie ćwiczący siadają na ławce. |
2. Motywacja do zajęć |
1. Podanie tematu i celów lekcji. 2. Nastawienie do aktywnego udziału w zajęciach. |
2 min. |
|
3. Rozgrzewka |
1. bieg dookoła sali podrzuty i chwyty prawą i lewą ręką 2.kozłowanie piłki prawą i lewą ręką w biegu dookoła sali 3. Toczenie piłki po podłożu do przodu na gwizdek w tył 4. Podrzut piłki z przodu i chyt za plecami 5.Podrzut piłki w górę i chwytamy piłkę partnera przed nami. 6. Kozłowanie ręką zew. na gwizdek zmiana kierunku biegu 7. Kozłowanie piłki zew. ręką na gwizdek zaczynamy kozłować piłkę partnera przed nami. 8. W postawie rozkrocznej skłon T w przód i w tył, trzymając piłkę oburącz w górze nad głową. Przy skłonie w tył piłkę upuszczamy w dół, szybki obrót i chwytamy ją nim spadnie 9. W postawie rozkrocznej skrętoskłony T z dotknięciem piłką raz jednej stopy raz drugiej. 10. W staniu jednonóż, podrzut piłeczki pod kolanem i chwyt 11. Z leżenia tyłem wyrzut piłki w górę i chwyt w najwyższym punkcie
|
8 min. |
- U poruszają się po kole |
4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
Doskonalenie 1. Prowadzenie piłki w parach zakończone rzutem na bramkę 2. Prowadzenie piłki w trójkach zakończone rzutem na bramkę. 3. Zmiana za piłką zakończona rzutem na bramkę . Nauczanie Pokaz i objaśnienie 1. Z różnych pozycji wyjściowych na sygnał N U przyjmują postawę. 2.Uczniowie poruszają się w dowolny sposób na gwizdek nauczyciela przyjęcie postawy - N wyznacza ucznia który inicjuje poruszanie się, reszta go naśladuje 3. U ustawiają się na lini końcowej jeden z U staje tyłem do grupy w momencie gdy się obróci cała grupa musi się zatrzymać i przyjąć postawę jeśli ktoś się zagapi wraca na początek na gwizdek N U biegną na drugą stronę boiska. 4. Uczniowie dobierają się w pary jeden z pary jest prowadzącym a drugi go naśladuje. Każdy obserwuje swojego partnera i przyjmuje postawę wtedy kiedy on. |
25 min. |
- piłka na parę
- U poruszają się po wyznaczonym polu - N koryguje błędy
- U uważają żeby nie zderzyć się z kolegą - Cała grupa porusza się swobodnie po wyznaczonym polu, |
5. Uspokojenie organizmu |
1. Zabawa uspokajająca - skąd słychać gwizdek.
|
2 min. |
|
6.Czynności organizacyjno-porządkowe |
1. Uporządkowanie sali. 2. Zbiórka w szeregu. 3. Podsumowanie zajęć. |
3 min. |
- nie ćwiczący pomagają sprzątać sale |
7. Nastawienie do zajęć |
1. Zachęcenie do aktywnego spędzania wolnego czasu. 2. Pożegnanie z grupą. |
2 min. |
|
TECHNIKA:
Postawa- postawa zawodnika w obronie ma wiele odmian zależy od przeciwnika, piłki, odległości od bramki. Obrońca stoi w pozycji rozkroczno-wykrocznej, stopy ustawia dość szeroko, równolegle do siebie. Nogi ugięte, tułów pochylony nieco w przód, ciężar ciała spoczywa na śródstopiu i palcach stóp, ramiona ugięte w stawach łokciowych, ręce uniesione na wysokość klatki piersiowej.